Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Maegoss

    tag

    válasz Realradical #2 üzenetére

    "minden második sarkon, minden egyes metró állomáson, vagy éppen véletlenszerűen checkpointok vannak átvilágítással, fegyveres katonákkal. Sűrűn járőröző katonák Kalassal, UZI-val, felszerelt szuronyokkal az utcákon"

    Ez egyáltalán nem igaz. Én hat évet éltem Pekingben (2008 elejétől 2015 jaunár elejéig) és soha nem láttam "véletlenszerű checkpointokat fegyveres katonákkal", "sűrűn járőröző katonák Kalassal, UZI-val, felszerelt szuronyokkal az utcákon".

    Az igaz, hogy a metró állomásokon és a nagyobb vasútállomásokon hasonló security check van mint egy repülőtéren, de ezt azért vezették be, hogy megakadályozzák a radikális ujgurokat, hogy terrorista támadásokat kövessenek el.

    Mint ismeretes, Kína Xinjiang nevű tartományában nagy többségében a muszlim vallású ujgur kisebbség él, akik közül a radikálisabbak el akarnak szakadni Kínától és eme követelésüknek terrorista támadásokkal adnak hangot. Tavaly például egy nagyobb kínai város forgalmas vasútállomáson kezdtek el válogatás nélkül embereket megkéselni:

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2570996/At-27-dead-109-injured-gang-knife-wielding-men-attack-train-station-China.html

    Amit esetleg te láthattál és amit iszonyatosan félreértettél és kiszineztél, az az volt, hogy a nagyobb kínai nevezetességek (pl Tiltott Város, Tiananmen tér, a KKP központja, stb.) környékét tényleg erősen ellenőrzik, szintén terrorista támadástól tartva. Másfél évvel ezelőtt például volt például egy terrorista támadás a Tiltott Városnál:

    http://www.nytimes.com/2013/10/29/world/asia/beijing-restricts-coverage-after-car-explodes-at-forbidden-city.html?_r=0

    Ráadásul közeleg a kínai új év (február közepe), amikor nagyon sok ember hazatér a családjához és szintén nagyon sokan látogatnak el a nagyobb nevezetességekhez, szóval gondolom most még szigorúbb az ellenőrzés ezeken a helyeken. Viszont a város többi részén szinte egyáltalán nincs semmi ellenőrzés.

    Azért legközelebb utána is kellene nézni a dolgoknak és nem agyatlanul osztani az észt.

    Hogy a témához is hozzászóljak: azzal én is szenvedtem Kínában, hogy sok külföldi internetes szolgáltatás (összes Google cucc, Facebook, Twitter stb.) le van tiltva Kínában és csak VPN-nel lehet elérni. Az mondjuk nem újkeletű, hogy a kínai kormány harcol a VPN használat ellen, már jó pár éve próbálkoznak. Szerintem most csak azért keményítettek be, mert a közeledő kínai újév miatt félnek, hogy a terroristák ezeket a szolgáltatásokat használva szervezik meg a támadásokat.

    Egyébként azt is meg kell jegyezni, hogy Kínának szinte minden ilyen blokkolt szolgáltatásra van egy kínai változatuk (Weibo, Renren, Youku, Taobao, stb), amik a kínai kormánynak két szempontból is előnyősek:
    1. Tudják őket cenzúrázni
    2. Az általuk összegyűjtött információk nem jutnak más országok kezébe (gondoljunk csak bele, hogy a Facebook és Google által összegyűjtött adatok mennyi mindent árulhatnak el egy országról)

  • Maegoss

    tag

    válasz #16820480 #29 üzenetére

    Szerintem a szigorú ellenőrzés jogos a nevezetességeknél valamint a metró és vasútállomásoknál, viszont természetesen a külföldi internetes szolgáltások blokkolása és a cenzúra nem elsősorban a terrorizmus miatt van. A helyi szolgáltatások használata egyrészt hatékonyabb cenzúrát tesz lehetővé, másrészt nemzetbiztonsági szempontból biztonságosabb (nem kerül ki a kínai emberekről adat külföldi cégeknek).

    Szerintem a külföldi szolgáltatások kínai megfelelői nem gyenge másolatok: lehet, hogy nincs sok eredetiség bennük, de működnek rendesen, pedig Kínában az emberek 99%-a azokat használja (más alternatíva nem lévén). Én a WeChat nevű alkalmazást használtam Kínában, ami már pár éve is képes volt pár másodperces hangüzeneteket küldeni, ami szerintem akkoriban elég új feature volt (ha jól tudom az Apple csak nemrég vezette be).

  • Maegoss

    tag

    válasz #16820480 #32 üzenetére

    Igen, a kínaiak nagyon védik a saját piacukat és erősen nyomják a saját szolgáltatásaikat. Szerintem a Baidu nem rossz kereső (persze csak ha kínaiul keresel), a kínaiak 99%-a azt használja. A taobao szerintem technikai szempontból eléggé kezdetleges (az a böngészőben megjelenő chat ablak, amivel az eladóval lehet információt váltani eléggé instabil, nekem egy csomószor nem akart előjönni vagy kapcsolódni) viszont tényleg szinte mindent lehet ott kapni.

    A reklámmal telehányt videómegosztóikat én szerettem, mert nagyon sok amerikai sorozatot feltöltöttek rá angol hanggal és angol+kínai felirattal. Ráadásul a sorozatok aktuális részei az amerikai premier után egy-két nappal már fent is voltak a kínai oldalakon, sokszor 720p felbontásban, de néha 1080p-ben is. Persze cserébe meg kellett nézni az elején két perc kínai reklámot (meg néha közben is egy tizenöt másodperceset) de engem ez nem zavart. Jónéhány amerikai sorozatra rákaptam így Kínában (Flash, The Arrow, Gotham, Elementary, Agents of S.H.I.E.L.D. stb). Bezzeg Magyarországon torrentezni kell, ha valaki látni szeretné az új részeket. Mondjuk azt nem tudom, hogy legálisan szerezték-e be ezeket a sorozatokat a kínaiak, van egy tippem, hogy nem :)

    Szerk: abban természetesen egyetértek, hogy a saját szolgáltatások használata azért kell, hogy nagyobb befolyásuk legyen az adatok felett (pl.: könnyebbent tudjanak cenzúrázni). Én azt hallottam, hogy Kínában van jónéhány híres Weibo felhasználó akiket több millióan követnek és akik akármit mondanak (legyen az igaz vagy hazugság), több millióan átveszik és továbbosztják. Szóval ezek az emberek eléggé erősen tudják befolyásolni az középosztályt (akik aktívan használják az internetet), szóval a kínai kormány is eléggé figyeli őket :)

    [ Szerkesztve ]

  • Maegoss

    tag

    válasz BlackPriest #37 üzenetére

    Hát igen, Kínába egyáltalán nem ér el a nemzetközi jog, ott csak külföldi cégeket vegzálnak, ha netalántán véletlenül felhasználták egy kínai cég szabadalmát (ami elég ritka). :)

    Egyébként nem vagyok teljesen biztos abban, hogy a sorozatokat illegálisan szerezték meg, mivel nem egyszerű felhasználók töltötték fel őket, hanem a videómegosztót működtető cégek. Ezek a nagy kínai cégek (pl.: Sohu, Youku, Baidu Video, stb.) elég sok bevételt generálnak, ezért akár meg is vehették a sorozatokat az amerikaiaktól. Ráadásul nem csak amerikai, hanem brit, japán és kínai sorozatok is fel vannak töltve. Ha jól emlékszem akkor új mozifilmeket is meg lehetett nézni, igaz azokért már fizetni is kellett (igaz elég keveset).

    Itt van az egyik ilyen kínai oldal, ha valakit érdekel (ez például az amerikai sorozatokat listázza):

    http://tv.sohu.com/drama/us/

    Látható, hogy nagyon profi az oldal, azt is mutatja, hogy mely sorozatoknak jön ki új része a közeljövőben (napra leosztva).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák