Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz snecy20 #108 üzenetére

    Ez nem trend kérdése és nem is külalaké. Vga-t ritkán gyártanak vagy vesznek dizájn szempont alapján.
    Fordítsátok meg a dolgot mert rossz irányból közelítetek:
    Azért tégla méretű egy vga mert erre van szükség. Nyákban, hűtésben, stb... És még is így kínlódni fogsz egy k*va nagy házban 1. hogy beférjen a vga, 2. hogy legyen elég légtér mondjuk egy 200W+ kártya halk lehűtéséhez. Ha egyáltalán lehetséges a halk hűtés...
    Bónuszban még sakkozhatsz a házszellőzéssel, a többi komponenssel, stb...

    Én ezek miatt (és mert amúgy is elég számomra) 120-150W-ig megyek el vga-ban. Ez az a szint szvsz ami értelmes módon és halkan lehűthető, befér, stb... az összes fenti érv.

    Emiatt amikor 300W+vízről olvastam a 390X-nél melegebb éghajlatra küldtem őket. Főleg a Maxwell mellett.
    De jobban átgondolva a HBM-nel ez nem kényszernek hanem lehetőségnek tűnik.
    (Most tekintsünk el a Maxwellhez mérhető energiahatékonyságról mert ez az előrelépés még hiányzik az AMD-től de másfelől a DX12/Vulkan, comupte, aszikron compute képességek, stb... ezekből még lehet előrelépés elvben és a demok alapján GCN vonalon és akkor a hatékonyság is javulni fog a hw változása nélkül is... ez majd kiderül, felesleges a vita)

    Az látszik, hogy top vga-hoz 200W+ kell. Eddig tégla méretben, félig vagy teljesen kezelhetetlen hűtéssel, ví esetén FC blokkal, szarakodással ment a dolog. A HBM-mel marad egy kicsi, "üres" nyák és két jól hűthető komponens: gpu, vrm. Egyszerűbb blokk rámegy, a koncentrált hőtermelés simán elszállítható. Vagyis jó eséllyel van egy kicsi, kompakt, "langyos" 300W-os vga, ami bárhova befér a radival együtt. Ki tudott eddig összerakni ilyet? Senki.

    Bár víz lesz rajta, de szvsz egy 2-300W-os kártya így kb egy proci szintjére süllyed, berakod, hűtő rá és megy. Nem kell eköré építeni a komplett gépet. Valszeg azért is tudtak kimenni 300W-ig mert lazán belefér.

    Az más kérdés, hogy nem ártana jobb energiahatékonyságot is elérniük egyszer, kétséges az sw oldali javulás is - bár szerintem az meglesz, mert egyértelmű a kijelölt út - de ha most lehetőség van 300W-ig kimenni mert ennyire könnyen használható a koncepció ez is egy nagy előrelépés szvsz. A HBM sávszélességen felül is.

  • sb

    veterán

    válasz #45185024 #121 üzenetére

    Ugyanezt én is írtam.
    Hogy fordított a gondolatmenet: azért lesz 300W vga (és persze alatta is), mert megtehetik.
    1. Azért mert a HBM kevesebbet eszik
    2. Mert a HBM-es kártya jól hűthető.

    Így van mozgásterük még több shadert beletolni és ennyi. Ez egy tudatos döntés.
    És őszintén szólva nekem amennyire taszító volt a víz+300W képe annyira életképesnek tűnik ezzel a koncepcióval. Egyszerűen azért mert látszik, hogy nem szenvedésből ment rá víz+300W hanem mert így is korrektül összerakható.

    Nem akarom huszadszorra is ismételni, de csúcs vga, 300W és mégis kis nyák, kompakt hűtés... és vélhetően "langyos" vga lesz belőle.

    Westlake, ez a gondolatmenet amit meg kéne érteni.
    Lehet a víz+300W miatt hőzöngeni, de aki top kártyát vett az eddig is egy téglát kapott és sz*pott a hűtéssel + hangos is volt. Vagy vizezett privátban...

    Ez nem 300W-tól indul, ezért írtam le, hogy szvsz 120-150W felett léggel már szenvedés minden vga ha a hangja is érdekel. Tehát nem újdonság, nem most jött el és nem az AMD találta ki, hogy csúcs vga-nak 200-300W-nak kell lennie és hűtési szívásnak. Ez vele jár ebben a kategóriában és úgy tűnik velünk is marad egy jó ideig.
    (Persze a Maxwell tudott javulni, de azon kívül nagy előrelépést nem látni az utóbbi időkben, itt is el kell fogadni, hogy lelassult a fejlődés. És ugye a Maxwellnél sem tudni, hogy mennyire kifizetődő hosszú távon a "butítás")

    Szóval az eddigi 2-300W nehezen kezelhető csúcskat helyett kapunk egy HBM-es, jóval könnyebben kezelhető (és gyorsabb, kisebb) vga-t. Szerintem ez előrelépés egyértelműen.

    De meg is fordíthatod a dolgot:
    Nyilván ha most nem is jön középkat vga, egy idő után lesz. Egy 180W-os HBM-es vga-ra mit mondasz?
    Az is könnyebben hűthető lesz a k* nagy nyák, memória nélkül és nem is 300W.
    Ha sok a 300W akkor arra kell várni... vagy a köv generációra, ha abban tényleg lesz fogyasztáscsökkenés is.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz #16729600 #117 üzenetére

    Látom a lényeget sikerült kiemelni amit úgy kezdtem, hogy "tekintsünk el tőle". :D

  • sb

    veterán

    válasz jedis #188 üzenetére

    Igen, ennyi összefoglalva.

    De amúgy sem nagyon lesz előrelépési lehetőség. CPU-knál is megállt a tudomány a csíkszélesség skálázással. Persze a gpu-knál még van benne tartalék a 28nm miatt, de ha nem most akkor 1-2 lépés múlva az is kifullad.

    A másik út - a kompromisszumos architektúra vagy bejön vagy nem. Ez főleg az sw oldalon múlik. Ezért is enne jó ott erősíteni, mert abban nagy tartalék van ha most valóban 40% körüli kraft jön ki egy vga-ból a jelenlegi apikkal.

    Én is írtam, hogy 120-150W fölé nem nagyon mennék. Persze részben azért, mert lehetőség is van rá: nincs olyan játék ami mondjuk ezen a kategórián meg se mozdulna kompromisszumokkal. Azért, hogy legyen fejlődés a csíkszélességben való előrelépés plussz az sw oldali mondjuk "duplázás" az elég használhatóvá tenné ezt a kategóriát komplexitásnövekedés mellett is.

    De hogy visszatérjek a topic témájára. Azt akartam kihozni belőle, hogy akár vízzel, de akár léggel is, nekem ez a kis, egyszerű nyák + két hűtendő fix terület (gpu+HBM és VRM) ilyen szempontból szimpatikus. Lehet, hogy így fentebb is merészkedek majd egyszer TDP-ben.

  • sb

    veterán

    válasz westlake #190 üzenetére

    Nem megy át a lényeg de még egyszer megpróbálom összefoglalni:
    1. Én se veszek 300W vga-t. Sőt, 200W-ost sem, nem emiatt "szimpi".
    2. Önmagában a vízhűtés sem szimpi.
    3. De ezektől függetlenül ha nem kényszerből, hanem lehetőségből és egy jóval gyorsabb+élhetőbb csúcs vga összerakására használják akkor azt hadd lássam már pozitívumnak.

    Aztán ha lesz majd 14nm-en ugyanez 200W-ban... vagy 300W-ban 1.5x ennyi CU-val akkor még jobban tapsolok, de ennek is próbáljuk már meg a pozitívumát látni.

    Ha meg nem akarunk érdemben beszélgetni róla akkor hagyjuk.
    Azt hittem értelmes, racionális beszélgetés folyik arról, hogy mi lehet az előnye/hátránya a hűtési megoldásnak, HBM elhelyezésnek, megnövelt TDP-nek.

    De ha mégsem és csak az az érdekes, hogy egyedi paraméterek alapján dönts akkor nem szóltam.
    Ha - bár valószínűleg simán hűthető lesz - de ennek ellenére nem tetszik a 300W TDP mer'csak akkor nincs miről beszélni. Ugyanígy nincs értelme boncolgatni, ha nem tetszik a színe, PCI-E csati hossza vagy a vga felekezeti hovatartozása...

    szerk: Egyébként 1 hónappal ezelőtt minden topicban azt írtam, hogy aki 300W vga-t hoz ki az hülye. De már 200W felett is értelmetlen. Inkább gyúrjanak az sw oldalra, hogy abból a 150W, max 200W-ból minél több jöjjön ki valósan. Az AMD-nek meg külön lóf*sz, hogy 4-5 éve a GCN gyúrásával nem tudnak egy kicsit sem előrelépni hatékonyságban.

    De ez a HBM+kis nyák+csak gpu hűtés vízzel megoldás kicsit megváltoztatta a véleményem. Továbbra sem veszek, de jó koncepciónak találom azoknak akiknek ilyen kraft kell. Ill. látom esélyét, hogy középkategóriába lecsúszva átlagusereknek is élhetőbb megoldást fog jelenteni.
    Aztán persze kiderül ebből mennyi lesz a valóság...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák