Új hozzászólás Aktív témák

  • tbc2

    tag

    válasz kardkovacsi #9335 üzenetére

    Igazából nincs nagy varázslás az Excelben, ahogy te is számoltad: 2500 kWh x 20% x 37 Ft a helyben elfogyasztott áram megspórolt díja, és 6000 - (2500 x 20%) x 12 Ft az eladott áramból származó árbevétel. Ezt vetettem össze az egyszeri beker költséggel. Annyi, hogy ez egy ideális tájolás esetén igaz, én 4900 kWh-val számoltam egy 5 kWp-es rendszer esetén az egyedi sajátosságaim miatt, és valamivel 1M alatt maradnék beker költségben támogatás után. Ft-ban kifejezve: 2500 kWh x 20% x 37 Ft = 18.500 Ft, 4900 - (2500 x 20%) x 12 Ft = 52.800 Ft, tehát éves spórolás+bevétel = 71.300 Ft, és ez ~8% "hozam". Ha nem 20%-át tudom elhasználni helyben, hanem 30%-át, akkor javul a megtérülés.

    Azt, hogy fölé kell méretezni, ha ilyen alacsony a fogyasztás, az is alátámasztja, hogy 450e Ft/kWp alatt kell maradni a támogatás igénybevételéhez, az pedig 4-5 kWp alatt nem nagyon jön ki...

    Ami ebben a számolásban kockázat/bizonytalanság, az az, hogy a 37 Ft/kWh meddig marad annyi, és a 12 Ft/kWh meddig marad annyi, valamint én úgy számoltam, hogy a bruttó elszámolás az azt jelenti, hogy abban a pillanatban, amikor megtermelem, el is fogyasztom. Nem tudom, hogy így fogja-e definiálni a jogszabály a nyártól bevezetésre kerülő bruttó elszámolást, de ha nem, akkor újra kell számolni.

Új hozzászólás Aktív témák