Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Chal
addikt
Biztos akkor lesz, ha a számládon csücsül a pénz. Sajnos óriási összegről van szó, én pl. nem egészen látom, hogy miből van erre keret. A másik, hogy kinyitották vele pandora szelencéjét. Mi garantálja pl., hogy az elmúlt 3-5 évben készült bármilyen munkák nem lesznek elszámolva majd a számlagyáros haverokkal? Az egész kiírás egy rohadt nagy kiskapu ilyen téren.
Nem akarok károgni, és nagyon örülök én is a mai jó híreknek, meg hogy végre korm. rendelet lett belőle, csak nem látom annyira rózsaszínnek ezt az egészet a fentiek miatt. És tartok tőle, hogy ha beüt az elmebaj, akkor majd azok fognak hoppon maradni akik becsületesek, meg tényleg próbáltak egyről a kettőre jutni ezzel a támogatással.
[ Szerkesztve ]
-
DuDieHUN
aktív tag
Huawei Residential modellekről van valakinek tapasztalata?
szigetüzemről lenne szó,
inverter: Huawei SUN2000-5KTL-L1
akkumulátor: Lithium Battery Huawei LUNA2000 5/10/15-S0Drágább mint valami kínai inverter + pylontech akksi, de eléggé plug and playnek tűnik
-
Elemental
addikt
Solaredge invertert hogy érdemes hálózatra kapcsolni? Utp, vagy wifi? Én alapból a vezetékes kapcsolat híve vagyok, amiatt gondolkodtam el, hogy érdemes-e védeni a hálózati eszközöket, nehogy gebasz legyen, és szétvágjon mindent az áram az utp-n keresztül, ezért talán biztonságosabb a wifi? Villanyszerelésből kuka vagyok, lehet, hogy hülyeség jutott most eszembe.
[ Szerkesztve ]
-
Fifi
őstag
válasz Elemental #8453 üzenetére
Én is UTP párti vagyok az egész lakásban ki van építve a gigabites hálózat, de az inverter WiFi-vel kapcsolódik a LAN fizikai védelme miatt. Sőt a többi eszközeimtől elszeparált hálózatba raktam fix IP-vel, nehogy egy solaredge bug miatt feltörjék a többi eszközöm, illetve csak a szükséges forgalmat engedélyeztem számára a tűzfalon.
Milyen lenne már, ha a solaredge központban a home pornóimat nézegetnék, ami nincs is, de még lehet -
MrZed001
tag
válasz DuDieHUN #8452 üzenetére
5kWh aksi majd 1 millió ... plusz az inverter ami megint kb egy grid-tie inverter árában van.
Össz mindennel úgy kb 1,8-2 MFt közé saccolom.
És AC kapcsolt .... azaz ha mégis lenne grid, akkor kezdődik az igazán nagy copás.
Ha semmiképpen sem lesz grid, akkor AC kapcsolt full OK.
Sőt napelemeknél 1 nagy inverter helyett/mellett még akár mikro-invertereket is lehet használni (ha sok szétszórva sokfelé).Sajna szigetüzemnél/hibridnél vannak a 48V-os rendszerek mint Victron (aranyárban), Voltronic/MPP Solar (Taiwani középszerű, de szerelhető) ... meg a 400V+ -os AC kapcsolt méregdrága komplett rendszerek
Ez utóbbiak bután napelemként kezelik aksit (1 string), ezért vagy nagyon sok cella sorban aksiban (gigagáz), vagy az aksi saját 48Vdc-ját már az aksinál transzformálják 4-600Vdc-re (veszteség, extra hibalehetőség, nagyfeszültség, nagyfeszültségű DC leválasztó/biztosíték kell hozzá mint napelemnél).Tényleg, napelemnél van valami Pre charge resistor ... valami hogy csökkentse az inrush-t amikor napelemek kapcsolóval visszakapcsolva kerülnek vissza inverterre ?
-
Elemental
addikt
Köszi, srácok!
Maradok a wifinél.
Vendégwifire teszem. -
Chal
addikt
válasz Elemental #8453 üzenetére
UTP/wired párti vagyok én is mindenben, de amikor elkezdtem 2-3 éve IoT-zni, akkor meghoztam azt a szabályt, hogy minden erősáramú cucchoz csak galvanikus leválasztással építek be szenzort vagy egyéb eszközt . Azaz pl. a kapcsolószekrényemben csak wifi vagy zigbee jöhet szóba egy fogyasztásmérő vagy egy relé esetén. Ide sorolom az invertert is, szóval én tuti wifivel használnám.
Mondjuk SE-nél pont nagy balhé volt mostanában, mert megszüntették a local api-t (cloud only lett), és bizonyos modelleken még működik de csak vezetékes ethernet esetén.
[ Szerkesztve ]
-
kardkovacsi
senior tag
"A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet." - van ám itt egy ilyen kitétel. Most ez értelmezés kérdése, hogy a támogatás külön 50% munkadíj és külön 50% anyag vagy úgy, hogy a támogatás teljes összegének fele ilyennek fele olyannak kell lennie. A portfolio valami ilyet írt/értelmezett. Ekkor viszont a napelem szívás, mert ott a munkadíj kb. 15%, a többi anyag. Megkapod a 15% felét meg a másik esetben is a 15% felét, tehát összesen 15%-ot kapsz a teljes árból.
-
maroni
aktív tag
válasz kardkovacsi #8459 üzenetére
Én úgy olvastam két részre bontják 1,5m és 1,5m! 3m anyag napelem 1m munka akkor 1,5m 0.5m vissza! Ha 3 m fölé megy az anyag akkor is csak 1,5 vissza!
[ Szerkesztve ]
-
MrZed001
tag
válasz DuDieHUN #8461 üzenetére
L1-re itt https://www.solar4ever.com.au/HuaweiInverterReview.php $1750
Aksira: https://merkasol.com/Huawei-Luna2000-5kWh-Lithium-Battery 2,410.32 €De ha ide beregelsz kaphatsz friss árakat is (azt ígérik): https://pvtrade.eu/hu/tarolorendszerek/6501114-luna20005s0.html
-
Fifi
őstag
"Mondjuk SE-nél pont nagy balhé volt mostanában, mert megszüntették a local api-t (cloud only lett), és bizonyos modelleken még működik de csak vezetékes ethernet esetén."
Én még nem foglalkoztam komolyabban IoT-tal (leszámítva az LG klímáim és néhány BlitzWolf BW-SHP6 smart socket beszerzésén túl), de egy ideje szemezgetek a Domoticz-cel és annak fórumán olvastam egy pluginról, mely azt állítja magáról, hogy megy wired és wireless is és még az API sem kell hozzá csak a Modbust kell engedélyezni az inverterben. -
Chal
addikt
Szerk.: kitöröltem, mert félreértettem. Nincsenek határértékek a rendeletben, de nem tudom hogy ettől még pl. az elbírálásnál megtehető e, hogy valami sillabusz alapján kiszórják a irreálisan magas munkadíjakat. De lehet hogy rábízzák az önszabályzásra. Ugye minél nagyobb a munkadíj, annál több áfát fizet a vállalkozó. Ha meg alanyi mentes, akkor meg az éves max keretét égeti. Bár eldobhatós cégekkel semmi se lehetetlen
[ Szerkesztve ]
-
LOTR
addikt
csak egy szolgáltatásra szerintem ezt nem egyszerű megtenni (nem ismerem a pályázatokat, hogy szokott ez megvalósulni a munkadíjakra), pl van egy ügyvéd, akinek 5k az órabére, egy másiké meg 50k, elméletileg jobban dolgozik az utóbbi, egy burkolónál, vagy szobafestőnél, ha nincsenek is ilyen nagy eltérések (nemtudom), de azért vannak, akkor napelemesnél miért ne lehetnének - főleg ha akár a kivitelező és a megrendelő is jól járhat vele
#8468 Chal
persze, de attól még megérheti nekik[ Szerkesztve ]
One Ring to rule them all
-
tbc2
tag
Számoltam egyet, hogy mennyi lenne szaldó nélkül a megtérülés. Nagyon nagy a bizonytalanság a paraméterek ismeretlensége miatt, de egy féligmeddig educated guessnek azért szerintem lehet nevezni, íme:
1. első lépésként megnéztem, hogy melyek azok az órák, amikor a napelem termel. Ez nyilván hónapról hónapra változik, de nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, hogy a reggel 8-tól du 4-ig időszakot tekintjük termelési időszaknak. Ez nyáron korábban kezdődik, télen később kezdődik, nyáron tovább tart, télen rövidebb ideig tart. Ebben az időszakban úgy vettem, hogy egy 5 kWp-es rendszer fedezni fogja a pillanatnyi fogyasztásomat.
2. néztem egy tipikus napon belüli fogyasztás-grafikont, ami reggel fölmegy, napközben közepes plató, este csúcsosodik ki, és éjszaka hullámvölgy. Megnéztem a két görbe metszetét, annak is a görbe alatti területét (tehát azt, hogy mennyi az az idő és fogysztás, amíg egybeesik a termelés és a fogyasztás - solar duck curve). Ez tipikusan a fogyasztás 35-50%-a. Számoljunk 40%-kal. Hónapról hónapra nem nagyon változik a fogyasztásom, tehát egy átlagos januári havi fogyasztás közel megegyezik egy átlagos szeptemberi fogyasztással. Napon belül lehetnek eltérések, de ezzel most nem számoltam (a legnagyobb fogyasztó úgyis a hűtő, ami éjjel-nappal megy)
Kijött, hogy az áramfogyasztásom ~40%-a olyan időpontra esik napon belül és éven belül, amikor termelek is. Mivel jóval felül lesz méretezve a rendszerem ahhoz az aprócska fogyasztáshoz, amit a házam produkál (az adott nappali órában jóval több a termelés, mint a fogyasztás), ezért úgy vettem, hogy az idő ezen 40%-a alatt nem lesz hálózatról vételezett áramfogyasztásom.
Éves 2200 kWh-t fogyasztok (tudom, nagyon alacsony), ez éves ~80e Ft. Ennek a 60%-át a hálózatról kell vételeznem, mert olyan időszakban történik, amikor éppen nem termelek, a másik 40%-át pedig akkor termelem meg, amikor el is fogy rögtön, azaz ilyenkor áll az óra.
Azaz egy olyan befektetésről beszélünk, ami évente hoz ~32e Ft-ot (éves fogyasztásom 40%-a), és kerül ~2M Ft-ba (mondjuk legyen egy 5 kWp rendszer). Ennek a felét visszaigényelhetem, azaz ~1M Ft a valós befektetésem. Ezen felül van az, amit el tudok adni a piacon, az is ugyanez a nagyságrend, legyen az további 32e Ft/év (~4000 kWh és legyen ~8 Ft/kWh az átvételi ár).
Ez így összességében 6.4%-os éves hozam (64e Ft/1M Ft) és 15 éves megtérülés. Szaldóval nyilván magasabb hozam, rövidebb megtérülés.
Mi a véleményetek? Szívesen venném a konstruktív kritikát a számolással kapcsolatban. Van benne csomó durva becslés, plusz-mínusz pár(tíz) százalékot mindegyik szám tud mozogni, de a végeredmény nem annyira érzékeny ezekre a mozgásokra, sokkal inkább az átvételi árra és a leendő áramárra.
-
#44448768
törölt tag
válasz kardkovacsi #8459 üzenetére
szerepel-HET!!! azaz nem kötelező szerepelnie
-----
Beadhatsz
- 3 millióFt ANYAG számlát >> 1,5 milóFt-t kapsz belőle vissza
ÉS
- 3 millióFt MUNKADÍJ számlát >> 1,5 milóFt-t kapsz belőle vissza
NINCS!!!! kötelező arány/azonossság köztük
FÜGGETLENEK egymástól!
-------
HA pl.
telepítesz napelemet és az lesz a számlán, hogy
5 kWp napelemes HMKE 1,8 millióFt
AKKOR
visszakapsz 1,8/2=0,9 milliót a jó magyar államtól.
Nem kötelező a munkadíj,
Lehet 100%-ban saját kivitelezés is.
Akkor csak anyag számlát nyújtasz be.
Azaz max 3/2=1,5 millióFt lesz számodra a kérhető összeg. -
#44448768
törölt tag
válasz kardkovacsi #8464 üzenetére
Ettől sokkal több krízis kezelő helikopter pénzt kell még kiszórni a következő 2-3 évben.
(vírus válság, választás, stb. jön)
Ahhoz, hogy ne legyen kínlódás, lázadás, polgárháború :-(
Szerencsére van/lesz rá bőven pénz a kasszában.
(úgy 6000 milliárdig látnak el most, kezelhető módon
2023 végéig, ha nem jön egy extrém fordulat a világban) -
tbc2
tag
Én úgy olvastam valahol, hogy ha támogatott napelem-projektet valósítasz meg, akkor 2024-ig SEM szaldós már. De ez sincs egyértelműen leírva, ez is csak egy tervezet. Bármi lehet.
Teljesen esélytelennek látom, hogy 2021 januárban telepítésre kerüljön, én úgy számolok, hogy ~1 év lesz az átfutási idő a "szeretnék napelemet" és a "tessék", azaz a napelem rendszer bekapcsolása között. De ha bedugul az engedélyeztetés, akkor akár több is lehet.
Én is remélem, hogy pesszimista a számítás. Lehet még rajta finomítani, az ominózus 40%-ra kellene valami jobb becslést készíteni (hétközben, hétvége, felhős napok aránya, stb.), mert erre elég érzékeny a végösszeg, ha lesz időm, cizellálom még egy picit. Illetve ebben a számításban nem számoltam pl. elektromos autó-hatással, ami megint elég szignifikáns tud lenni. Persze egy töltőnek van kiépítési költsége is, amit szintén nem szabad elfelejteni.
[ Szerkesztve ]
-
#44448768
törölt tag
Normál ütemben 8-10 hét elég a megvalósításhoz a döntésedtől kezdve.
Akkor, ha nem kell a napelemes inverter miatt a villany bekötésedet bővíteni.
Azaz van elég Ampered.
Igénybejelentés+válaszMGT 3-4 hét
Terv benyújtás max 1 hét
Terv jóháhagyás 3-4 hét
Telepítés, készrejelentés
Mérőcsere 1-2 hét -
Jostikacska
tag
Ami még bekavarhat az MFB-s hitel és a jövőre induló felújításos 50%-os visszaigénylésbe hogy 2021 január 1 utáni szerződésnek kell lennie, de a hitelkérelem beadása előtt már le kellett szerződni a kivitelezővel. Nem tudom ilyenkor hogy lassan 5 hónaposra nyúlik a hitelkérelem lehet-e/kell-e új szerződét kötni?
"Véremből vért és könnyet senki sem fakaszthat büntetlenül."
-
tbc2
tag
válasz #44448768 #8478 üzenetére
Na erre kíváncsi leszek
Mindenesetre köszi, ezeket az átfutási időket én egy optimális, bedugulás-mentes időszak esetében el tudom fogadni, de van egy olyan érzésem, hogy 2021 nem ilyen időszak lesz...
16 Amperem van legjobb tudomásom szerint. 5-6 kWp rendszerről beszélünk. Tehát szerintem kell bővíteni.
-
Chal
addikt
Az bruttósítás logikusan végiggondolva az új MFB-s támogatásra fog vonatkozni, ami szintén jövőre indul. Gondolj bele a másik (50%-os lakásfelújítási program) szituba: január másodikán reggel felkelsz, beszélsz egy telepítővel, ajánlatot ad, tervez, beadjátok az igényt a szolgáltatónak (szaldós elszámolásra), telepíti a rendszert, és ennyi. Hol van itt a támogatás? Sehol, mert előfinanszíroztad. Majd ha a kezedben lesz minden számla X hét vagy 2 hónap múlva, amikor megcsináltattad az utolsó munkát is amit még szeretnél beletenni a pakkba, akkor leadod, elküldöd a Kincstárnak, ők meg valamennyit fizetnek elbírálás után. Azaz olyan állapotban szerződsz a szolgáltatóval és a telepítővel, illetve már működik a rendszered, aminél még nincs nyomja semmilyen támogatásnak, akár dönthetsz úgy is, hogy mégsem kéred, ez a te dolgod, a te pénzed, nincs benne hitel vagy támogatás amikor már javában termel. Életszerűtlennek tartom, hogy ezt utána rögtön megkapargassák vagy szankcionálják, mikor amúgy is közel van a 2024. Véleményem szerint a game over időpontja ehhez van kötve, nem ahhoz amikor a Kincstár dönt/utal.
De ez csak az én olvasatom, valóban nincs konkrétum erről, és áterőszakolható az adminisztrációs rendszer az is, hogy ha pozitív elbírálást kapsz, akkor az utalásnak a feltétele lesz az is, hogy a pár hetes szerződésedet bontsd fel a szolgáltatóval és köss vele bruttósított megoldásra egy újat. Szóval lehetséges ez, csak életszerűtlen, ha ilyet akartak volna, akkor szerintem beletették volna a rendeletbe, utólag az államigazgatásnak is nagy plusz munka + adminisztrációs teher lenne ez.
[ Szerkesztve ]
-
#44448768
törölt tag
Avagy jól válsztott, alkalmas (=túlnapelmezhető) inverterrel
az 1 fázison a konkrét helyszíntől függően kicsikarható akár.16Amper cirka 5800-6700 kWh/év
20 Amper cirka 7200-8400 kWh/év
25 vagy több Amper cirka 7800-9000 kWh/évnapáram is... ha engedi a szolgáltató a kellően nagy (3,68-5,00 kW) invertert.
[ Szerkesztve ]
-
bonat
senior tag
Fi-relé (ÁVK) után keresgéltem itt a fórumban.
Sok hozzászólás volt.
Azt jól láttam akkor, hogy az Invertert a Villanyóra után a Fi-relé elé kell bekötni?
Ezt mondta nekem a napelemes cég is, csak rá akarok erősíteni magamnak. -
Fifi
őstag
Nálam úgy csináltak: Óra -> AC leválasztó -> Inverter -> Lakás biztosítéktáblája Fi-relével
#8479 Jostikacska:
"Ami még bekavarhat az MFB-s hitel és a jövőre induló felújításos 50%-os visszaigénylésbe hogy 2021 január 1 utáni szerződésnek kell lennie, de a hitelkérelem beadása előtt már le kellett szerződni a kivitelezővel"
Ez így nem igaz. Az MFB-s hitelhez nem kell szerződés, elég az árajánlat is. Nekem nem is volt szerződésem. Miután aláírtam az MFB-s hitelt utána szerződtem kivitelezővel, hogy mégis legyen a kezembe garanciavállalásról, fizetés ütemezéséről stb.-ről papír de ez senki másnak nem kellett. -
axioma
veterán
Ja nalunk forditva volt, azert lett napelem mert semmi ertelmes e-auto-toltesi tarifa nincs, vezereltre me'g fali toltovel is tilos. Igy meg behozza az arat hamarabb a napelem, mondjuk a covid kicsit betett neki de amugy 8 ev alatt ha minden kWh-t fogyasztas ellentetelez. De ha visszaall a rend lehet hogy pici tul-napelemezes is megerheti, most csak pont ugyanannyi van pedig rossz a tajolas, birna tobbet vagas nelkul.
Szaldo nelkuli idokre me'g mindig nem biztos hogy ilyen arakon fog menni mint most, meg addigra lehet hogy lesz ma'r ertelmes alternativa az itthoni, napi tarolasra (persze nem ilyen napokon mint a mai, 1kWh se lesz azt nem erdemes...) -
Fifi
őstag
válasz #44448768 #8490 üzenetére
A kölcsönkérelmi nyomtatvány benyújtandó dokumentumlistájában meg ez:
"(Feltételes) kivitelezői szerződés vagy árajánlat"Elolvastam anno a termékleírást és az eljárási rendet is, de most meg nem mondanám, hogy a kivitelezői szerződés megléte mihez kell és ki ellenőrzi.
Nálam 100%, hogy a közjegyző után lett aláírva és a bankba nem kellett.A kölcsönszerződésben úgyis vállalja mindenki, hogy 30 évig megőrzi az ügylethez kapcsolódó papírokat, ott meg már megvan nekem is az irataim között ez a szerződés is.
[ Szerkesztve ]
-
Chal
addikt
Olvasgatom ezt a tűvédelmi kapcsoló problémakört (érint sajnos), és verem a fejem a falba. Egészen elképesztő... Látom jól kitárgyaltátok már, de mégis lenne nyitott kérdésem: mivel 5 méterre lehet maximum a napelemektől, ezért nálam a sajátosságok miatt kint kell hogy legyen a tetőn. Most komolyan kössek hozzá valami prémiumabb életbiztosítást, meg vegyek alpinista szerkót, hogy évente X-szer tudjam kapcsolni, mert egyébként rám gyútja a házat? Ez valami egészen rossz vicc...
A telepítő azt mondja, hogy beteszi beltérre, ennyi még részéről belefér. Node úgy meg nem szabályos, mert bőven 5 méteren túl lenne. Nem mindegy akkor már hogy van vagy nincs? Nekem az az ötletem, hogy kifizetem, felrakja (szabályosan), lefotózzuk, ezzel az ő felelőssége tiszta, teljesítette amit a rendeletek előírnak. Tételezzük fel szigorúan elméleti síkon, hogy valaki az éj leple alatt felmászik a tetőre, leszereli, átköti, felteszi a jófogásra, majd megbánja a tettét, és a postaládámban hagyja az eladási ár összegét. Megüthetem valahogy a bokám, ha nem szereltetek vissza a tetőre egy tűzvédelmi kapcsolót a lopás után?[ Szerkesztve ]
-
veterán
elég csak áramtalanítani és újra áram alá helyezni nekünk külön kismegszakítója volt szóval annyira nem megterhelő és örülj, hogy a tetőn kívül van úgy nem nagyon tud kár keletkezni a házban (ha beton cserép van mert ugye az nem igazán éghető )
#8493 Isv@n: én kirakatnám akkor valamelyik panel alá (1-2 plusz csatlakozó szerintem kevésbé problémás -
veterán
Itt egy cikk amilyen problémákra én is céloztam a nagy napenergia és akku mindent megold probléma esetén...
https://telex.hu/gazdasag/2020/11/27/a-novemberi-nap-es-szelmentes-hidegparna-a-jovo-tartos-aramszuneteire-figyelmeztet -
Chal
addikt
Igen, kicsit hirtelen haragból írtam, azóta elolvastam a doksiját meg a bekötését, és látom, hogy AC vezérelten (is) kapcsolható, meg gondolom eleve így kell/szokás. Ettől mondjuk még nem örülök neki.
@stickermajom: az ház átellenes sarkában lenne az inverter a napelemekhez képest, a földszinten. A legrövidebb nyomvonal úgy néz ki, hogy kb. 10 méter a külső szakasz, és kb. 3 méter a beltéri.
-
Fifi
őstag
"Azaz pl. a kapcsolószekrényemben csak wifi vagy zigbee jöhet szóba egy fogyasztásmérő vagy egy relé esetén. Ide sorolom az invertert is, szóval én tuti wifivel használnám."
Én még csak tervezem, hogy okos otthont építsek ki és megismerkedjek pl a Domoticz-cal.
Ezen írás alapján berendeltem néhány Blitzwolf BW-SHP6-ot. Kíváncsi lennék a véleményedre, mint tapasztalt felhasználó, hogy lehet rossz úton indulok el és inkább a zigbee eszközök felé kellene elindulni, mint a wifi? -
veterán
elvileg a tető belépési pont és az inverter közötti távolság számít... tehát ha tetőn megy a vezeték nem jó de nem számít bele az 5 méterbe... viszont akkor a solar kábeleket valahogy kívülről rögzíteni kellene a tetőre ás valami UV álló csőbe rakni. Szerintem - nem vagyok szakember
-
kardkovacsi
senior tag
Bárki nézi ezt? Nálam azon akadékoskodtak a telepítők, hogy nem akarták a házon belül húzni a DC kábelt, mert a kábelcsatorna vége a tetőről a villanyszekrénybe jött ki és AC meg DC nem mehet egymás mellett.
Kijött az ELMŰs figura, lecserélte az órát, lefényképezte az inverter alját és ment is. Semmit nem nézett meg.
Ilyen alapon mehetett volna belül is, egy kábelcsatornával kevesebb lett volna a ház oldalában de egy kis plusz meló a telepítőnek. Szerencsére olyan helyen van ahol max füvet nyírni fogok lejárni, meg kívülről nem látszik egy beugrás miatt.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Black Friday - 2023.11.24. / Cyber Monday 2023.11.27.
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Autós kamerák
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- iPhone topik
- Home server / házi szerver építése
- Unigine Superposition Benchmark
- Futás, futópályák
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- További aktív témák...
- Opel Insignia Full extra! Ezt érdemes megnézni és elolvasni a hirdetést !
- Csúcsminőségű biztonsági kültéri okoskamera félár alatt// ingyen foxpost
- Wacaco készlet eladó
- Himiway Zebra Step Thru 2023 elektromos fatbike
- ÚJ EcoFlow Delta 2 MAX 2kWh LiFePo4 3200W hordozható akku védőborítással, kempinghez is, GARANCIA
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest