Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tajcsi

    senior tag

    Udv draga nepezet itt.

    Nem is tudom hogyan kezdjem el az elso hozzaszolasomat mikor eredetileg rovid szeretnek lenni de a helyzetbol adodoan ez elegge lehetetlen :P

    Tulajdonkeppen nem a temahoz tartozik mert nics megtakaritott penzem, igy inkabb felteteles modban teszem majd fel a kerdest. Egyt ismerosom avatott be a temaba mert o lat benne fantaziat es nehany hete komolyabban elbeszelgettem vele a temarol.

    Naszoval, adott egy kis falu, jo foldrajzi fekvessel. Megepult egy ipari park, jobbanmondva az infrastruktura egy resze. Hianyzik az ipari aram, vagyis nincs bevezetve, minden mas (telekommunikacio, gaz, viz stb) a helyen van. Azert nincs bevezetve az aram, mert szerbiaban az egyetlen ceg amely elektromos energiat adhat monopoliummal rendelkezik, es a falu koltsegvetese nem tud elkuloniteni 15 000 eurot a trafoallomas befejezesere. Mivel falu, egy nagyobb varoshoz tartozik mint kozsegi terulet (ugye szerbeknel nem megyek vannak, hanem kozsegek, de ez lenyegtelen).

    Eddig ha jol emlekszem harom ceg ment el megnezni a parkot es targyalni a falu vezetoivel - van konkret elkepzeles, kesz tervrajzok, DE, hianyzik az elektromos haloza...AMI viszont meg rosszabb, hogy mivel a szomszed varos, amely fennhatosaga alatt all ez a falu, teljesen lehetetlenne teszi a park mukodeset, ertsetek ugy, hogy egyszeruen nem adnak ki epitkezesi engedelyt mint alarendelt kozsegben...

    A park maga nagyon jo foldrajzi fekvessel rendelkezik, 500m-re van vasutvonal, 3km-re repuloter, kozel van 3 orszag hatarahoz stb stb...
    Mivel en nem tudok elindulni normalisan gondolkodni, erdekelne a ti velemenyetek. Hogyan lehetne befektetoket keresni, milyen cegeket lenne erdemes telepiteni egy ilyen jellegu ipari parkba, gondolom valami gyumolcs/zoldsegfeldolgozo uzem lenne jo...ha valaki tud konkret peldat, jo otletet szivesen fogadnek minden jotanacsot meg amugy is nem tudom van e itt valakinek tapasztalata kis es kozepvallakozasok telepitesevel, uzemeltetesevel meg ilyen ipari dolgokkal kapcsolatban....

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

  • tajcsi

    senior tag

    válasz Mercutio_ #16082 üzenetére

    " város a "dögöljön meg a szomszéd tehene" mentalitást képviseli, és inkább nem ad ki engedélyt bármennyit ígérnek is nekik." Ratrafaltal, ez pont igy van. Az a legnagyobb problema, hogy nem hajlandoak alairni az epetkezesi engedelyeket, pedig szerintem ipar szintjen a befektesek joval nagyobbak 15 ezer euronal. Ha en komoly befektetest terveznek 15 ezer euro nem allitana meg az tuti. Van benne potencial, most olvasgatok eppen egy diplomamunkat ami a park profiljanak kiepiteserol szol. Mondjuk mi ezt nem tudjuk megerteni, milyen az amikor egy masik nep eljnom egy kisebbseget ilyen szinten s ezert az ilyen dolgok-projectek egy bizonyos ponton tul nem eletkepesek...
    Letezik valamifele nyilt piackutatas, hogy pl mult evben x termekbol y mennyiseg fogyott, melyik iparag novekszik folyamatosan...?

    Rive

    ez eredetileg nem ide tartozik, ugyhogy off-ba irom. Mi itt eleg konnyen beszelunk. Beloled nagyon hianyzik az empatia fogalma, sott teljesen elveszett. Ha figyelmesen elolvastad volna amit leirtam, nem irtad volna le holmi mutyiverte jelzokkel egy kis telepules torekveset. Foleg nem ertem te ebbol mit losz be, hogy en milyen rangletran allok. Neked fogalmad sincs arrol meg annyira sem mint nekem, hogy milyen a gazdasagi helyzete a magyar etnikai kisebbsegnek.
    Csak egy pelda az ilyen mutyiverte dolgokra - egy ilyen mutyiverte helyen nyitott a Hell toltoallomast szerbiaban es ma ott tobb hell fogy el mint itthon. Nagyon negativ a hozzaszolasod, csak nem tudom miert, azert mert otletet kertem, vagy alapbol nem szereted kedves szomszedaidat, mast nem tudok elkepzelni... :F

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

  • tajcsi

    senior tag

    válasz Rive #16084 üzenetére

    "- a szövegértésedet viszont nem ártana polírozni kicsit: a 'mutyiverte' jelentése az adott szövegkörnyezetben azt jelenti, hogy 'mutyi által akadályozott' - abben a formában pedig nem a kis településre negatív jelző."

    pedig nem az az ertelmezese, akarhogyan is nezed. Igy viszont, nemi kis magyarazattal elfogadom a javitasodat.

    "Se lóvéd, se ismereted a viszonyokról"

    Lovem az van, csak eppen nem annyi amennyi kellene. Ismeretem viszont van rengeteg mind a park, mind a helyi viszonyokrol. Hidd el, az nem egy olyan kornyezet, ahol penzert meg lehet venni azt a bizonyos szemelyt, aki fejet hajtana egy ket engedelyezesre. Van az a penz nem mondom, de gondolkodj 1-2 millio euroban...

    bandus

    kiemeltel egy reszt az idezetembol ami nem helytallo. Bonyolult a dolog igy nem irtam le mindent az elso hozzaszolasban mert nem akarok farasztani senkit...

    Dr.F.E.R.I.

    A park a telepules tulajdonaban all. Azt hiszem egy EU-s palyazaton nyertek penzt az infrastruktura kiepitesere. Ez az osszeg eleg kiepiteni amit mar fent emlitettem.

    Kozmuvesitve van - irtam, hogy van gaz, viz, telekommunikacios halozat, meg az elektromos energiahoz is lefektettek a vezetekeket, csak a trafo allomas hianyzik.

    "Azt írod, akadályozzák a működést (a kivitelezés befejezését), mert nem adnak ki "építkezési" engedélyt. De ha nem adtak rá építési engedélyt, mi alapján építették meg? Nekem az is furcsa, hogy valakik beleöltek egy csomó pénzt, de nem tudnak rá összeszedni egy középkategóriás személygépkocsi árát (15000€), hogy befejezzék."

    Nem egeszen ezt irtam, s mivel latom nem ertetted, leirom megegyszer. Szerbiaban a kis falvak un.kozsegekhez tartoznak, ami jelen esetben egy nagyobb varos. A falu, magyar falu. A varos szerb varos. Ezzel gondolom a dolgok miertjenek 99~%-a vilagossa valt. Nem olt bele penzt senki, palyazati penzrol van szo. Szerinted megengedhet e maganak egy falu 15000 euros kiadast, ha az evi koltsegvetese 30000? Raadasul, ez ugy meyg szerbiaban, hogy minden ev elejen be kell nyujtani az elozo evi koltsegvetest szamlakkal bizonylatokkal, s azt a varosi kozsegnek ki kell fizetni, vagyis a falu folyoszamlajara utalni a penzt. Jobbanmondva kellene, mivel evek ota mar ez nem tortent meg.

    "miért nem a tulajdonos hajtja fel a bérlőket, miért Te, akinek annyi köze van ehhez, mint nekem és a többi itt fórumozónak (azaz semmi)?"

    Nem olvastad el amit irtam. Nem csak a 15 ezer eurorol van szo. Meg ha sikerulne is megepiteni a trafo allomast, a nyakamat teszem ra, hogy nem kapnanak a befektetok epitkezesi engedelyt, fent irtam miert. Azt meg halkan hozzateszem, hogy a falu meletti szomszed varosban most epult szinten egy ipari park, ures, varja a befektetoket. Gondolom te sem engedned, ha avaros vezetoje lennel, hogy a befektetok a faluba menjenek, ha mar neked is van a varosodban ipari park.
    Hogy egy kicsit meg felboritsam a rendet, nehogy valami logikai mirt-re kerdeznetek...ez a varos korul van 5-6 falu, s ezek a falvak ennek a varosnak a helyhatosaga ala tartoznak. Az egyik faluban mar 1920-ban volt termal furdo, 20 eve viszont az emlitett varostol kb 5 km-re epult egy gyogyfurdo ahelyett, hogy a meglevo termalfurdot feljelsztettek volna. Egy masik falunak volt hajokikotoje, azt bezarattak mert ugye a mar emlitett varosban nyilt egy uj kikoto+hajogyar (ami sajnos mar nem mukodik, pedig par eve 3000 munkas dolgozott ott). Meg sorolhatnam az ilyen esszerutlen peldakat de nem rabolnam senki idejet. Mondjuk nekem annyi kzom van a dologhoz, hogy sok ismerosom el ott, rokonok a csaladbol.

    Nem vagyok sem befekteto se vagyonos uri gyerek. A hetvegen voltam szerbiaban a munkam miatt es kicsit elneztem a rokonokhoz, csinaltam egy ket kepet a teleprol majd ha lesz tobb idom feltoltom ide.
    Rengeteg szabadidom van, szeretnek valami okosat kitalani es segiteni az ottaniaknak...
    Biztosan ki lehetne valahogyan maszni a csalanbol csak nem jut eszembe semmi okos. Esetleg ha van erre a temara beszelgetesre mas topic akkor kerem linkeljetek be.

    Mibe fektessem a penzem HA lesz? A faluban rengeteg alma van :D Meg baracz, jofele szilva-korte :DDD

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

  • tajcsi

    senior tag

    válasz concret_hp #16126 üzenetére

    Tisztaban vagyok ezzel, csak most nem ertem itt mi a problema? Mert ha azt mondod hekas ket napja toroma fejem semmi nem jut eszembe akkor megertem...de igy...tenyleg... :(

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

  • tajcsi

    senior tag

    válasz Dr.F.E.R.I. #16129 üzenetére

    Az a baj, hogy tul komoly a politikai vetulete. Szerintem sehol nicns akkora korrupcio mint jelen pillanatban raczeknal. Remelem azert ez az Alexander Vucic rendet tesz. S remenykedem, hogy elzargatjak a tronrol azt a fickot aki miatt mindenki eszi a kakit...na de mit mondjak, hogy a varosnak 5 millios tartozasa van minden fele, mert elherdaltak apenzt, meg ilyen 3000 euros szextelefon szamlakat csinalt a varospolgarmesterenek jobbkeze - erre a takaritokra akartak rafogni a dolgot azok meg mind felmondtak a megyehazan :D tenyleg mar sirni sem lehet ezeken a dolgokon...

    Na visszaterve a dologra..A legnagyobb bajom ezzel az, hogy latok benne lehetoseget es ilyenkor nem hagy nyugodni a kisordog...mondjuk varosban mas a helyzet csak latom, hogy az emberek mit vesznek mi kell nekik...de falu szinten komolyabb a helyzet..

    Terjunk at arra a fazisra, hogy megvan a megtermelt ``elvezeti cikk``. Kinek adom el? Hova? Van itt meg legalabb ezer kerdes..de amig nincs egy jo otlet ezen sem erdemes gondolkodni...De. Egyszer minden jegnek meg kell tornie, elobb utobb. Es ha akkor jol lepne fel az a nehany szakkepzett ember aki ott el lehetne valami jo az egeszbol.

    Mint mondtam gyumolcs van rengeteg - meg ilyesmi mint buza, szoja...azt hiszem van par epiteszmernok a faluban, ketto iparmernok v ilyen muszaki menedzser, par kozgazdasz...meg fizikai munkas mint a tenger...
    A polgarmesteruk elmondasa szerint az az elsodleges cel, hogy ugye a falujuk lakossagat foglalkoztassak a betelepult cegek minel nagyobb szamban. En meg mindig azon morfondirozok, hogy hiaba megtermelik azt amihez van alapanyag, ha arra nincs szukseg, akkor az bukott ugy.

    Mit lehet gyerekek almabol-gyumolcsbol csinalni ami ugy fogy mint a cukor? Az a bajom, hogy nem tudom mik a trendek a kulfoldi orszagokban, pl tudom arabok irdatlan mennyisegben figyasztanak narancslevet - de ezzel sem vagyok elorebb...az eleg nagy negativum, hogy nem hirdetik sehol, hogy lehet parcellakat berelni a parkban...igy eleg kicsi az eselye, hogy valami normalis befekteto jelenne meg...
    Ajanlottak mar nekem reszesedet meg munkat is ott tenyleg jo fizetessel...de hat az meghaladja a kepessegeimet, hogy kitalaljak valamit a magam 29 evevel en ehhez meg nagyon zoldfulu vagyok...

    [ Szerkesztve ]

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

  • tajcsi

    senior tag

    válasz stangli #16132 üzenetére

    En azt se bannam ha valaki betorne :D Az a baj, hogy ilyen hazi feladatot meg nem kaptam - talan mert ezt a sulit meg nem jartam ki? :U

    MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

Új hozzászólás Aktív témák