Tabletek mint játékeszközök - bemelegítő epizód

Bevezetés

Ma már a játék nem korlátozódik PC-re, vagy a kifejezetten játékra fejlesztett eszközökre, amiket manapság konzolnak illik szólítani. Egyre több elemző és a videojáték iparban tevékenykedő ember hívja fel a figyelmet, hogy bár a konzolok és a PC is töretlen népszerűségnek örvend, mint dedikált játékplatformok, de egyszerűen nem lehet szó nélkül elmenni az olyan eszközök mellett sem, mint az okostelefonok és táblagépek. Hiszen a statisztikák szerint mára lényegében többen játszanak ilyen eszközökön, mint a jól bejáratott platformokon.

Nem csoda hát ha mára a játékfejlesztők egyre komolyabb játékokat fejlesztenek ezen eszközökre is, és bár még mindig az Angry Birds az abszolút csúcstartó azért már olyan játékok is feltűnnek, amik akár egy asztali gépen is megállnák a helyüket. Egy szó mint száz nem lehet szó nélkül elmenni a táblagépek és okostelefonok térhódítása mellett.

Még mielőtt viszont nagyon belemelegednénk a témába azért érdemes tisztázni néhány dolgot. Itt a Gamepodon nem célunk mélyreható technológiai elemzéseket végezni az egyes gépekről, ezt a feladatot meghagyjuk testvérlapjainknak, mi inkább az élményre, használhatóságra és egyéb játékos szemmel fontos tényezőre helyezzük a hangsúlyt. Szóval a mi szemszögünkből ezúttal főleg az fog számítani, hogy az adott eszköz mennyire képes betölteni a játékplatform szerepét, mennyire képes kiváltani egy kifejezetten erre fejlesztett eszközt.

Cikkünk/cikksorozatunk eredetileg abból az elgondolásból indult, hogy olyan táblagépeket mutassunk be amik hardveresen képesek a komolyabb elvárásokat is teljesíteni, de kevésbé terheli meg a családi büdzsét, mint a jelenleg top kategóriás gépek. Ezzel az ötlettel elindulva természetesen rögtön néhány hazai forgalmazó került a látókörünkbe, akik közül a MyAudio bizonyult a legkészségesebbnek, és rögtön lecsaptak az ötletünkre.

Myaudio Tablet Series 8 816QC

Az oldalcímben említett tábláról valószínűleg csak a legtájékozottabbak hallottak eddig, ugyanis az országba kerülése után szinte rögtön postára is adta nekünk a cég, így egy igazán friss géppel kezdjük a bemutatót. Terveink szerint először egy szerényebb képességű eszközt szerettünk volna bemutatni, de nyilván nem mondhattunk nemet arra, hogy az elsők között vehessük jobban szemügyre a 816QC-t. Amikor ez a cikk megjelenik nagy valószínűséggel még csak a frissen nyílt Aréna névre keresztelt MyAudio üzletben kapható, ráadásul ha a cikkíró összekapta magát és még 20-a előtt kitette a bemutatót, akkor még azt is írhatja, hogy akciósan 40 000 Ft-ért vásárolható meg ez a négymagos tábla.

Ha már pedig szóba került a magok száma gyorsan legyünk is túl az alapinformációkon. Szóval a 816QC, mint ahogy az a számából visszavezethető 8 hüvelykes kapacitív, multitouch kijelzővel rendelkezik, aminek 1024x768 a felbontása. Ezen felül 16 GB  beépített memóriája, Quad Core processzora (ATM7029 4x1200 MHz) és nem mellesleg 1 GB rendszer memóriája van. Ezeken felül említést érdemel, hogy elöl-hátul kamerák, HDMI, mikro USB és 3,5-ös Jack csatlakozókkal is fel van vértezve. Mindezen hardveres elemek mellé egy 4.1.1-es Android van telepítve, és hogy teljes legyen a kép megkapjuk a szokásos MyAudio szolgáltatásokat, vagyis a 30 GB-os felhő alapú tárhelyet és a NetworkTV-t, újdonságképpen pedig már egy GameCenter nevű alkalmazás is megtalálható. Ez utóbbi egy alternatív Google Play áruház lenne, benne nagyon sok ingyenes alkalmazással és játékkal, bár ennek használatát a teszt során inkább mellőztük, ugyanis egy-egy telepítés alkalmával a tapasztalatok szerint néhány kéretlen dolgot is kapunk, így gyávaságból ennek mélyreható ellenőrzése elmaradt.

Amit a doboz rejt:

A gép egy ízléses fekete dobozban érkezett, amit az egyik oldalán mágnesek zárnak. Ezt felpattintva és kinyitva a doboz tetején csücsül maga a gép, ami egy műanyag fekete borítást kapott (létezik fehér változatban is). A dobozban lejjebb „ásva” találunk egy töltőt, egy egyszerű fülhallgatót, egy USB kábelt és egy USB OTG kábelt. Természetesen ezeken felül találunk még egy többnyelvű leírást, garanciapapírokat és a 30 GB tárhely aktiválásához szükséges kódot. Tokot és egyéb extrákat ne keressünk, azokat a MyAudio külön, viszonylag kedvező áron forgalmaz a gépeihez.

Játékos szemmel

Viszont játék szempontjából alaposan megdolgoztuk a gépet, így talán valós képet tudunk nektek adni ezen képességeiről. Egy játékra alkotott eszköz esetében azon felül, hogy milyen játékok készülnek rá kifejezetten fontos, hogy milyen kényelmes annak használata, így közelítsük meg elsőnek ebből az irányból a 816QC-t. Tapasztalataim szerint a 8 hüvelykes kijelzővel szerelt gépek talán a legalkalmasabbak játékra. Nem túl nagy ahhoz, hogy ne érjük át, viszont nem is túl kicsi az érintőképernyős irányításhoz. Nyilván ez ízlés, szokás és kézméret kérdése és valamelyest ellent is mondok majd ennek a következő gép bemutatójakkor, de maradjunk annyiban, hogy a méreteit illetően bőven alkalmas játékra, annál is inkább mivel alig több mint 400 g, így hosszútávon sem megerőltető a tartása. Ha már pedig a kézbevételről van szó sokak számára fontos, hogy hova is kerültek a csatlakozó nyílások. Vagyis, hogy bedugott fülhallgatóval és töltőkábellel továbbra is kényelmes marad-e a fogás. Ebből a szempontból sem lehet okunk a panaszra ugyanis pont olyan helyen van ez a két nyílás, hogy nem teszik kényelmetlenné a játékot.

Miután végre bekapcsoltuk a gépet pedig egy másik fontos szempontot kell megvizsgálnunk az pedig a kijelző. Első ránézésre abszolút nem lehet okunk a panaszra, szép képet kapunk, kellően nagy betekintési szöggel, ami viszont negatívum, hogy még maximális teljesítményen sem igazán erős a fényerő, ezt pedig szabadtéren, napsütésben fogjuk igazán megérezni.

Na de nézzük a játékokat. Első körben igyekeztünk olyan játékokat feltölteni amik valamelyest kihasználják a hardverben lévő tartalékokat, így néhány Gameloft csodával indítottunk. Felkerült a N.O.V.A 3, a Modern Combat 4, a Dark Knight Rises és ahogy az várható volt akadás mentesen szépen futottak. Nem volt tapasztalható belassulás, szaggatás, az más kérdés, hogy ezen játékok irányítására nem feltétlen a legjobb eszköz egy táblagép kijelzőjeje. Akármennyire is szépek, hangulatosak és jók ezek a játékok a virtuális irányító nem tud olyan lenni, mint akár egy PS Vita fizikailag megfogható analóg karjai. Ez nyilván minden táblára elmondható, így ezt nem róhatjuk fel hibának, de mindenféleképpen meg kell említeni. Ez nem azt jelenti, hogy ne tudnánk ugyanolyan jól szórakozni ezekkel a játékokkal, de valószínűleg nem véletlen, hogy továbbra is az olyan alkalmazások a legnépszerűbbek amik eleve érintőképernyős irányításra lettek tervezve.

Ennek ellenére szorgosan végigvettük a különféle hardverigényesebb játékokat, így száguldoztunk az Asphalt 7-tel, gengszterkedtünk a GTA Vice City-ben, gyilkoltuk a zombikat a Dead Trigerben és a végén elégedetten konstatáltuk, hogy bizony egyikben sem vallott szégyent a gép. Miután ezekkel megvoltunk egy napi használatban lévő iPAD 2 mellé tettük. A játékok sebességében, használhatóságában, kényelemben nem maradt el a nála még mindig jóval drágább második generációs Apple táblától, de megjelenítésben azért bőven az iPAD 2 felé billen a mérleg nyelve. A fényerő sokkal erősebb, a színek sokkal élénkebbek, de még mielőtt valaki a fejünkhöz vágja, hogy talán nem egy dupla árú géphez kellene hasonlítani, jegyezzük meg, hogy ezt csak annak érdekében tettük meg, hogy legyen viszonyítási alap.

Túljutva tehát a csodagrafikával és kevésbé csodás irányítással felvértezett játékok hadán természetesen kipróbáltuk az igazán táblákra kitalált játékokat is. Az Angry Birds kompániát ezúttal szigorúan mellőztük, így inkább különféle Temple Run változatokkal, mint amilyen a Survival Run (Bear Grylls menekül a maci elöl) is múlattuk az időt. Közbeiktattunk egy kis Worms 2-t és Total War Battles-t is, hogy teljes legyen a kép, és arra jutottunk, hogy nagy valószínűséggel a játékok döntő többsége gond nélkül fut ezen a gépen. Bár pont a Total War esetében kellett azt tapasztalnunk, hogy a karakteranimáció nem akart gond nélkül működni, az egyes egységek inkább csak „rángatóztak”.

Tapasztalatok

Amit tehát egy viszonylag rövid teszt alapján le tudtunk szűrni a MyAudio Tablet Series 8 816QC kapcsán az nem más, minthogy abszolút megfelel az alap játékos elvárásoknak. Nyilván aki táblagépet vesz az nem kizárólag játékra veszi, szeretne vele netezni, filmet nézni, zenét hallgatni és más egyéb tevékenységeket végezni. A tesztelés alatt számos alkalommal fordult elő, hogy egy-egy hír a Gamepod.hu-ra is ezzel készült el, sokkal könnyebben kezelte az admin rendszerünket, mint például az iPAD, csakhogy kiegyenlítsem a korábbi összehasonlítás eredményét.

Egy szó mint száz aki egy viszonylag erős hardverrel szerelt táblára vágyik, amin szeretne játszani is annak érdemes lehet elgondolkodni a teszt tárgyát képező eszközön. Amit számításba kell venni, az a viszonylag gyenge fényerő, és a komolyabb, hardverigényesebb feladatok esetén némileg gyorsan merülő akkumulátor. Még így is egy N.O.V.A. 3 esetében is néhány órás játékidővel számolhatunk, videót pedig 4-5 órán keresztül nézhetünk rajta. Az akciós ára szinte best buy termékké teszi, az eredeti 60 ezer forintos ár esetén viszont már lehet érdemes megnézni a korábbi 2 magos modelleket, mint amilyen a 816 dcc. A két készülék összevetésére lehetőség van a cikk elején említett Aréna üzletben.

MyAudio Phone Series Q5 Q508

Következő tesztalanyunk is egy MyAudio termék egy szintén vadiúj eszköz, amit inkább csak mint érdekesség mutatunk be néhány szóban. A készülék egy 5,7 hüvelykes telefon, amit méreteiből adódóan manapság már phabletnek szokás nevezni.

A Q508 szintén négymagos, ebben egy MTK6589-es chip, 1 GB memória és 8 GB tárhely található, ezen felül egy 1280x720 felbontású multitouch kijelző, dual-sim képesség, GPS modul, 12 megapixeles hátlapi kamera, 2 x 3200 mAh-ás akkumulátor és Android 4.2 teszi teljessé a képet.

A telefon tehát elég jól fel van szerelve, a teljes specifikációt itt találjátok meg.

A készülék a már megszokott formavilágot kapta, fehér színű, króm kerettel. A doboza ahogy azt manapság mondani szokás letisztult, ezen felül egy kihúzható belső részből áll amit ketté lehet venni. Felül a telefon, egy alsó „rekeszben” pedig a tartalék akku, a tok, a töltő és a headset kapott helyet. A telefonon mindössze mikro USB és jack csatlakozó van, az oldalán pedig a bekapcsoló és hangerő szabályozó gombok. Még mielőtt bekapcsoltam volna gyorsan ráaplikáltam a gyárilag hozzá járó tokot, ami lényegében egy hátlap és egy ahhoz rögzített egyszerű fehér műbőr-szövet ráhajtható rész. Nincs rajta semmi mágneses rögzítés vagy egyéb, de a feladatát ellátja.

A Q508-at bekapcsolva ami rögtön szembetűnik, hogy a kijelző jóval teltebb és élesebb színekkel rendelkezik, mint az előzőleg bemutatott MyAudio tablet, másik pedig, hogy érezhetően fürgébben dolgozik. Hogy mindez gamer szempontból mire elég azt a következő oldalon taglaljuk.

Játékos szemmel, tapasztalatok

Mint ahogy az előzőkben, most sem kívánok olyan szinten elemezni ahogy azt az arénások teszik egy ilyen készülék esetében, maradjunk meg annál, hogy mennyire használható ez játékra, ha már egy ilyen készüléket sodort elénk az élet.

A tábla esetében vizsgáltuk azt, hogy a bedugott töltő és fülhallgató mennyire zavaró játék közben, ezt most is megtettük és arra jutottunk, hogy kompromisszumokkal ugyan, de itt is nyugodtan használható a telefon ezek bedugása mellett is.

A tesztelést ugyanazokkal a játékokkal végeztük, és örömmel konstatáltuk, hogy nem okoznak gondot a telefonnak. A tesztjátékok gyorsabban betöltődtek és játék közben is kevesebbet „gondolkodtak”. Meglepetésünkre a Total War sem produkálta a karakteranimációs hibát, így plusz egy jó pont a Q508-nak. Nem mellesleg pedig a kijelzőnek köszönhetően még egy fokkal jobb élményt nyújtottak ezek a játékok, mint 816QC-n. Gyorsan jegyezzük meg, hogy ehhez azért hozzávetőlegesen 40 ezer forinttal kell többet fizetni. Néhány oldallal feljebb azt írtam, hogy nekem a 8 hüvelyk az ami leginkább bevált játéknál, most viszont egyáltalán nem éreztem, hogy az 5.7 hüvelyk kicsi lenne, sőt talán át is kell értékelnem a korábbi véleményemet.

Alapállapotban én már 4.2-es Androiddal kaptam, bár a doboza szerint csak 4.1 van rajta. Szintén megkapjuk az alap MyAudio szolgáltatásokat és az új MyAudio Game Center-t is. Ezt a tesztkészüléket sem szerettem volna teleszemetelni, így inkább továbbra is a Google Play-re hagyatkoztam.

Telefonnak talán egy picit nagy az eszköz, bár ez is ízlés és zsebméret kérdése, egy átlagos zsebben éppen még elfér. Ha valaki viszont inkább multimédiás mindenesként szeretné használni, annak sok örömet okozhat annak ellenére, hogy nem az egyik neves gyártó terméke. A jelenlegi játékok kiválóan futnak rajta, netezésre, filmezésre az 5.7 hüvelykes kijelző már bőven alkalmas. Ha hozzá tudunk szokni a virtuális irányítóhoz, akkor bizonyos szempontból kiválthatja a kézikonzolokat, és ez nyilván igaz az összes hasonló képességű okostelefonra és táblagépre is. Ha viszont ez a cél, akkor alaposan meg kell vizsgálni a játékkínálatot is, hiszen sokszor bebizonyosodott már, hogy nem feltétlen a nyers erőn múlik minden, ha nincsenek az adott platformra olyan játékok ami a mi igényeinknek megfelelő, akkor lehet az akármilyen, játszani nem fogunk vele. Szerencsére az Android már egyre több alternatívát kínál minden stílusban, így a legtöbben megtalálhatják a számításukat, hogy ehhez milyen készüléket érdemes beszerezni az már egy nehezebb kérdés.

Jelen cikkünkben felszínesen bemutatott két készülék azt bizonyította számunkra, hogy alkalmasak erre a feladatra, és bár vannak hibáik ezek mellett is bőven kielégítik egy gamer igényeit is. Bár eredetileg olyan készülékeket akartunk bemutatni, amik méginkább az olcsó kategóriába tartoznak, hogy megvizsgáljuk azok képesek e megbirkózni a jelenlegi játékokkal és olyanok számára is alternatívát jelenthetnek-e akik 20-30 ezer forintnál nem nagyon akarnak többet költeni. Ha lehetőségünk lesz egy következő cikkben már ilyen készülékeket tesztelünk. Addig is aki tábla vagy telefon vásárlása előtt áll annak ajánljuk, hogy minél előbb látogasson el a MyAudio bemutató termébe és nézze meg közelebbről is ezeket a készülékeket, jelenlegi akciós áraik mellett igazán jó vételnek számítanak.

Cikksorozatunk következő részében igyekszünk a most bemutatott gépeknél gyengébb képességekkel rendelkezőket előtérbe helyezni, és a konkrét készülékbemutatók mellett különféle helyzetekben teszteljük majd a táblák és okostelefonok létjogosultságát. Megnézzük hogyan használhatóak TV-re kötve, megpróbálunk irányítókat csatlakoztatni hozzájuk, és egyéb gamer szemszögből érdekes lehetőséget próbálunk majd bemutatni.

A cikkben bemutatott készülékeket a MyAudio biztosította a számunkra, a gépek teljes specifikációját megtaláljátok a forgalmazó honlapján.

Előzmények