Machinima

Machinima Premiere oldalon volt már egy naplóm a virtuális filmezésről, vagy ahogy mi hívjuk, machinima témáról. A szó nem úgy ejtendő, hogy mach-enema, hanem masinima. Most csak a Second Life machinimáról lesz szó, kezdőtől a pro szintig, főleg Windows platformon, de a fellelhető kamerákról nem fogok szót ejteni.
Leszögezem, ez nem egy könnyű buli, ahol csinálok egy filmet és máris sztár vagyok. Nagyon sok türelem kell és sokat kell beleölni (időt és pénzt is).
Előkészületek. Tegyük fel, hogy van egy gépünk, amin elfogadhatóan fut az SL a legmagasabb beállítások mellett is. Az SL beépített felvevőjét nagyon sürgősen felejtsük el, külső (3rd party) programokra lesz szükségünk.
Azt senki se csinálja, hogy gyorsan warez szinten lerántja a Premiere/Vegas progik tört változatát, mert csak hülyét csinál magából és illegális is, továbbá kezdőknek egyáltalán nem javaslom.
Alap szint.
Ami kell:
- Fraps
Ez a felvételhez fog kelleni, olcsó program, megéri megvenni. Macintosh megfelelője a Snapz.
- Windows Movie Maker 2
Windows tartozéka filmeseknek. A verziószámot ellenőrizzük, 2-es verziót használjuk, mert abban több a lehetőség és kevésbé omlik össze. Aranyszabály: mindig menteni munka közben.
Más nem is kell, SL indulása előtt egy cache törlést végezzünk el és indítsuk el a Frapsot (sokszor összeomlik SL ha közben indítjuk), majd a játékban babráljuk a beállításokat. Először is irány a helyszín, ahol felvennénk a jelenetet és várjuk meg, hogy mindent betöltsön. A grafikai beállításokat tegyük a maximumra (WindLight alatt Ultra), viszont a látótávolságot (View Distance) vegyük vissza amennyire lehetséges.
Megvagyunk? Akkor takarítsuk ki a hud-ot a felvétel idejére, ezt a jobb Alt+F1 kombinációval érhetjük el (ha nem látunk Client és Server menüpontokat akkor előtte Alt + Ctrl + D). Rögzítés a Fraps segítségével, majd vágás a WMM2-ben. Próbálkozzunk bátran az effektekkel, nagyon jól meg lehet tanulni az alapokat.
Kis megjegyzés. Ha nem saját zenét használunk, akkor legalább annyit tegyünk meg, hogy a végére (credits) kiírjuk a szerzőt és esetleg a szám címét.
Megjegyzés még ehhez a szinthez. A gépelés animáció talán jól mutat meg mindenkinek világos, de ez film. Mellőzzük, ne legyen látható a filmben (ki is kapcsolható egyébként). Rátok is hülyén néznének az utcán ha valakihez beszélve gépelni kezdenétek a levegőben.
Haladó szint.
Új programokra lesz szükség, WMM2 még maradhat.
Hangrögzítés, vágás. Javaslom a Goldwave (shareware) vagy az Audacity (freeware) programokat, hasonlóak.
Szükségünk lehet szinkronszínészekre, akik tudnak tisztán és érthetően beszélni. Ha ilyet nem találunk vagy megkérdőjelezhető, akkor mellette feliratozzuk a filmet. A machinima oldalakon mindig lehet találni olyan lelkes amatőröket, akik ingyen és bérmentve segítenek nekünk. Viszont sose hagyjuk le a nevüket a creditsnél.
Van egy hasznos program, a neve MorphVOX. Ez arra képes, hogy például a virtuális szöszi nehogy megszólaljon a szilveszteri szalonna hangjával, azaz hangtorzítás. Számtalan modul készült hozzá, kifejezetten az SL szőrmókok (Fury) miatt, de az a változata már nem ingyenes. Használatával bármilyen hangból lehet férfi/női, démon, kobold, fury vagy bármilyen más változatot készíteni. Használatához jó minőségű mikrofon kötelező.
Rendben, van hang, szuper. De a karakter szája nem is mozog, hasbeszélő talán? Igen, másik program. A neve CrazyTalk, szintén nem ingyenes. Állókép alapján képes arcmimikát emulálni, gyakorlás kell hozzá, mert különben az eredmény SLJoe-féle förmedvény. Ha megvan a vokál egy zeneszámnál, akkor azt felhasználva remek zenei videót is össze lehet dobni.
Itt beszélek egy érdekes effektről, ami felhasználható még alap szinten is. Az SL négyzethálóssá tehető (wireframe), a kombináció shift+ctrl+r. Példaként egyik filmem.
Pro szint.
Ugye mindenki észrevette, hogy még mindig Frapsot használunk? Ez nem is fog változni. Viszont a WMM2 már kevés, kellenek az ágyúk. Ez lehet az Adobe Premiere vagy akár a Sony Vegas is, persze, nem ingyenesek. Csöndben megjegyezném, hogy Linux alá is vannak videószerkesztők, azokról nyilatkozni nem tudok, de ingyenesek.
Itt már csak tippeket adok inkább, nincs recept. Ha eddig valaki eljutott, akkor az alapokat tudja, innen már csak kreativitás kérdése.
Effektek, ezeket próbálgassuk, de csak ésszel. A túl sok sem jó. A zenére és összességében a hangokra nagyon figyeljünk, mindig húzóerőt képez a filmeknél.
SL limitált? Szúrjunk ki vele, green/bluebox trükk. Természetesen alkalmazható, lényege, hogy van egy homogén színű háttér és azon történik a cselekmény. Arra figyeljünk, hogy semminek nem lehet azonos színe mint a háttérnek, ugyanis a vágóprogramban ezt a színt kivágjuk és ami megmaradt azt rávetítjük egy másik jelenetre.
Itt a WindLight is, használjuk ki, remek hatásokat lehet elérni vele.
Ennyi lenne az írás, itt most csak az SL-re vonatkozó filmes dolgokat említettem. Sok sikert mindenkinek, feltöltéshez pedig javaslom a YouTube, Koinup és Videa oldalakat (utólagos DivX tömörítés használata ajánlott).