Kis játékok - ha 10 perc van játékra

Nem tudom, hogy a legtöbb ember hogy van vele, de én nem tudok leülni egy-egy nagyobb játék elé, hogy játsszak vele pár percet, esetleg néhány pályát. Legjobb esetben is minimum egy órát biztos játszok, ami jócskán elveszi az időmet egyéb tevékenységektől. De ahogy a kopaszodásra, így erre is találtak már ki megoldást. Az úgynevezett casual video games vagy kicsit magyarosítva alkalmi játékok (az én fogalomtáramban kis játékok) pont a fent említett problémát oldják meg, vagyis nem kell velük órákig játszani, hogy játékigényedet kielégítsd, és csak tíz perced van játszani :-D Az utóbbi időkben már minden nagyobb gameshow-n a csapból is ez folyik, azaz hogy mindenki a „casual gamer”-ekre van rákattanva, és hogy ez lesz az évszázad biznisze, meg hogy ez a játékipar jövője…stb. Szerintem ez nem így van, mindig is igény lesz a hosszan tartó, belemerülős, leckét megnemírós, lement-a-nap-de-észre-sem-vevős játékokra is. Szerintem.
Ahogy a nagyoknál, itt is van bőven kínálat a különböző fajta és féle játékból, így mindenki ki tudja választani magának a saját stílusának megfelelőt. Nehéz kategóriákba sorolni őket, én speciel több mint tíz különböző típust tudnék felsorolni, és természetesen ezeken is meg van az egymás közötti keveredés. Ezek közül én öt, szerintem legjellegzetesebb kategóriát fogok bemutatni.

Time management games: A hivatalos elnevezés mellett én tudnék nekik egy becenevet is adni: „clicking game” vagy kattingatós játék (Ebbe a kategóriába tartoznak bele az én kedvenc játékaim.) Ahogy a neve is mutatja, ebben a játékban fontos az idő. Egy megadott idő szerint kell teljesítened egy bizonyos pontszámot, hogy továbbmehess a következő pályára. Természetesen a dolog nem ilyen egyszerű, ahogy az életben, itt is van türelem határa az embereknek, ami általában kis szívecskék formájában jelenik meg a fejük felett, minél tovább várnak, annál kevesebb szívük lesz, aztán azt győzze az ember visszahozni:-D

Talán az egyik legsikeresebb ilyen játék a Diner Dash, ahol is egy pincérnő Flo bőrébe bújhatunk, ennek most már több mint 10 része van. De lehetünk szakácsok a Cooking Academy-ben, esetleg házvezetőnők vagy dadusok a Nanny Mania-ban, vigyázhatunk szörnyek gyerekére a Daycare Nightmare-ben, süthetünk tortákat a Cake Mania-ban és vezethetünk egy wellnes szalont Sally-vel a Sally’s Salon-ban, és ez csak néhány volt a sok közül.

[katt a nagyobbért]

Hidden object game: Ez a játék szvsz nagyon jó arra, hogy az ember látásmódját kicsit megváltoztassa. Ebben a játékban a játékosnak egy felsorolás alapján meg kell keresni egy képen elrejtett különböző tárgyakat. Egyszerűnek hangzik de nem az. Természetesen nem maradunk segítség, vagyis „HINT” gomb nélkül. Játékonként nagyon változatos a segítség, van ahol egy fix mennyiségű hint áll rendelkezésedre, vagy a képen tudsz keresni és a legjobb ahol egy idő után vissza töltődik. Elég frusztráló, hogy egy dolgot kell még megtalálnod, de már nincs segítséged. Bár itt is ki kell fogni a jót, a legtöbb játéknak nagyon jó története van, és nem egyszer izgalmas is.

Ebbe a kategóriába is számtalan játék tartozik, híres játék a Mystery Case Files: Huntsville, ahol egy detektív bőrébe bújhatunk, egy másikban meg segíthetünk a barátnőnknek az esküvője tervezésében a Dream Day Wedding-gel. Egy archeológus bőrébe bújva megtalálhatjuk Atlantis-t a Neptun’s secret-ben, egy látnok segítségével egy gyilkosságot is felfedhetünk a Cate West: The Vanishing Files-ban, ha Londonban akarunk egy kicsit bóklászni és közben titkokat felfedezni a Mystery In London alkalmas erre, és ki ne ismerné Monte Cristo grófja történetét, a The Count of Monte Cristo-ban a gróf bőrébe bújhatunk.

[katt a nagyobbért]

Three match game: Viszonylag egyszerű játék az elején, aztán eléggé bedurvul a végére. Az alap koncepciója a játéknak, hogy három vagy több azonos színű és formájú szimbólumot kell egy sorba (mindegy hogy vízszintes vagy függőleges) hozni. Ezek a játékok fokozatosan nehezednek és ezzel együtt a pályák is szűkülnek. A nehezítések játékonként itt is változóak, alap a lánc, amit ugye fel kell előbb törni és csak aztán lehet cserélgetni az alatta lévő elemet, vagy egy helyen beszűkítik a pályát. De itt sem maradunk segítség nélkül a legtöbb játékban össze lehet szedni power-up-kat, amik segítenek minket, hogy tovább jussunk a játékban. Természetesen itt is időre megy játék, ami néha elég bosszantó tud lenni.

Egyik ismert játék a Bejeweled 2 Deluxe, de nagyon jó játék a Cradle of Rome, ahol is Rómát építed fel :-D A Puzzle Quest és a Puzzle Hero engem a szerepjátékra emlékeztet, a Burger Rush-ban és a Pizza Chef érezteti magát a time managment game hatása.

[katt a nagyobbért]

Strategy: A legtöbb time management game ebbe a kategóriába is besorolható, de a stratégiai játékoknak szerintem kijár egy külön kategória is. Ez a típus nagyon szerte ágazó, az egyetlen fix ami mindegyikre jellemző, hogy valamilyen stratégia alapján tudsz tovább menni. A játék (amivel eddig én játszottam) mindig megadta, hogy egy pályán akkor juthatsz tovább, ha ezt és ezt megteszed, az már csak rajtad múlik, hogy hogyan jutsz el oda. Az idő itt is szerepet játszik, de nem mindenhol. Ebbe a kategóriába tartozik az a játék típus, amikor a játék a számítógép órájához van hozzákötve, így a játék akkor is „fut”, ha épp nem játszol vele:-D

A Virtuall Villagers az, amit szeretnék elsőként megemlíteni, ebben a kis játékban egy csapat hajótörött emberkét kell egy Isola nevű szigeten segítened. Kertészkedhetsz az Alice Greenfingers-ben, ha valaki szereti a vadnyugatot, akkor a Westward ideális, ha szereted a csokit, a Chocolatier ezt a vágyadat elégíti ki, ha egy éttermet szeretnél vezetni, a Restaurant Empire a neked való, és ha házépítésre adnád a fejed a Build-a-lot a megfelelő erre a célra.

[katt a nagyobbért]

Adventure: Ez a kategóriát én már egy „hibridnek” mondanám, mert több kis játékot is fel lehet benne fedezni, de természetesen meg van a maga egyedisége is. Ilyen típusú játékoknál nagyon fontos a történet, az egész játék erre épül. Ebben a játékban logikázni kell, egyes helyzetekben végig kell gondolni, hogy a képen található tárgyakat mire és hova tudjuk felhasználni, így nagy szerepet kapott az inventory :-D. Sok gondolkodtató mini logikai játék (gyufaszál, hanoi tornyai...stb) illetve hidden object game is jellemző rájuk. Az idő és a Hint gomb ennél a játéknál sem maradt ki, de itt már néhány játék felajánlja a relax mode-ot ahol nem kell törődnünk az idővel.

Gyönyörű története van a Dream Chronicles-nek, a vőlegényünket kell megmenteni a Mushroom Age-ben, miért került Flora kómába, ezt akarja kideríteni a Hidden Secrets, Athena rózsáit kereshetjük a Samantha Swift and the Hidden Roses of Athena-ban, ha ép Excaliburt keresed a Book of Legends az ideális, illetve segíthetsz Petra-nak Oz városában, hogy kiderítsd, hogy mi történt az öccsével a Emerald City Confidential-ban.

[katt a nagyobbért]

Láthatjuk, hogy ki-ki megtalálhatja a maga kedvencét, és akkor még nincs is itt az összes típus. Mivel viszonylag kis helyet foglalnak el, ezért egyszerre több is fent lehet a gépen, így kinek mihez van éppen kedve olyannal tud játszani, de a kombinált játékok erre is jók, hogy ha nem akarunk ilyenekkel telerakni egy vinyót :-D
Így a végére azért be kell vallanom, hogy én sajnos most már nem tudok leülni egy ilyen játékkal 10 percre, mert engem mindig annyira magukkal ragadnak, hogy nem tudom abbahagyni 10 perc elteltével :-P