Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz John09 #43359 üzenetére

    Most mondjuk miért, hibás SSD széria. Nincs különösebb oka, hulladék, selejtes vezérlő. Próbáld gariztatni.

    A neve ne tévesszen meg. A SATA-s Kingston SSD-knél a név mindig is S-sel kezdődött, de ezt amikor hétköznapi életben emlegetjük, mindig elhagyjuk, nincs értelme kitenni, hiszen nincs megkülönböztető szerepe, nincsen S-nélküli változat. A Kingston V, UV, KC szériákban is a meghajtónév előtt ott volt/van az S.

  • Frawly

    veterán

    válasz pilu85 #43370 üzenetére

    Nem bénább. Elvileg megegyeznek, de 870-es egy újabb modell, amiben több rétegű NAND van, amit olcsóbb gyártani. Amelyik szimpatikus, veheted azt, akár 860, akár 870. A Kingstone A400-ra mindegyik köröket ver, egész más kategória.

    #43371 C. s.: ez teljesen jó. Kopik, mert használod. De ilyen ütemű felhasználással lement kb. fél év alatt 1%-ot, akkor ~49 további évet fog igénybe venni, míg eléri a 0-át.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Cr00py #43365 üzenetére

    Nem, nem biztosan az SSD miatt történik, vagy csak közvetve. Másik példával megvilágítom: nem egy olyan gépet láttam már, amiben gyenge volt a táp, határon volt. Betettek a gépbe egy combosabb Videó Károlyt, és fagyott meg újraindulgatott a gép, a kártya nélkül probléma nélkül ment az egész gép. A te logikád szerit a GPU miatt volt. És amiatt, de nem annak a hibájából, hanem előhozott egy másik hardveres gyengeséget, ami anélkül nem jött ki. Na már most a ti SSD-teknél is lehet ilyen, hogy az SSD-nek semmi baja, de mondjuk mivel a rendszer gyorsabban tölt, így előjön olyan memóriahiba, ami lassú HDD-nél eddig meg tudott bújni. Persze nagyon az esélye a nForce SATA vezérlővel való inkompatilbitásra, ami megint nem az SSD hibája egyébként.

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #43393 üzenetére

    Így van. De NVMe-knél ez általános hátrány, hogy az SSD-s programok 99%-a SATA/AHCI SSD-khez készült, és az NVMe-seket nem kezelik. Bár nem mindig, pl. a Hard Disk Sentinel legtöbbször nem kezeli az NVMe-ket, de néhány elterjedt modellt igen. NVMe-hez legtöbbször csak a gyártói szoftvert lehet használni.

  • Frawly

    veterán

    válasz pilu85 #43399 üzenetére

    Ja, potom 3-4 ezret megérnek. Nem kell kidobni a HDD-ket, mert achiválásra, és nem sebességérzékeny adattárolása teljesen jók még. Ilyenre, amiket írsz, hogy sorozatok, filmek, lemezképek, ritka telepítők, stb.. Rendszer alá már nem tenném őket, de tisztán adattárolásra továbbra is a legolcsóbb alternatíva. Mára már arra a szerepkörre süllyednek vissza, amit régen a CD/DVD-s adattárolás töltött be. Bár egy ponton túl teljesen ki fognak halni, mert az SSD-k is lemennek hozzájuk árban, meg a végén az SSD nem is a sebességével fog győzni, hanem a tárolás adatsűrűségével. Egy SSD-n 1-4 chipben elfér több TB adat, egy kicsi, M.2-es nyákon, míg egy HDD-nél nem tudnak lemenni méretben 2,5 col alá, desktop HDD-knél 3,5 col alá. Ezért már most sokan datacenterekben azért használnak SSD, mert kisebb fizikai helyen tárolható rajta máris több adat, meg kevesebbet is fogyaszt, így már akkor is megéri, ha a szutyok, HDD/pendrive lassúságú planár TLC, 3D QLC SSD-ket nézzük.

    Kicsit arra fog hasonlítani a kihalásuk, mint ami anno a CRT monitorokkal történt. Azokat is gyártották még jó pár évig, mert olcsóbbak voltak, olcsón azt értve, hogy belépős piacra, de gyártani elég drága volt, kicsi volt rajta a profit, majd feladták. Ugyanígy a HDD-nél a motort, csapágyat, stb. mindent legyártani, egyszerűen nem fogja megérni egy szinten túl.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz C. s. #43408 üzenetére

    De, a hűvöset nagyon szeretik. Egész addig, amíg nem lógnak rajtuk jégcsapok, meg nem töredezik fel a chipek tokozása extrém hidegben, nagyon szeretik a hűvöset. Fordítva van, a meleget nem szeretik. De az a 26-27 fok nagyon jó, egészen kb. 70-ig nem lenne vele gond. Még a 43 fok se magas, nálam valami 50 fok körül volt a rekord, egy régi MX300-nál, ami egy rosszul szellőző szubnotiban van.

    #43410 isti732712: ahogy már írták, ez attól függ, hogy mire használod. Ha OS-t fogsz rajta használni, akkor semmilyenre nem formázod, a telepítőre bízod rá. Ha adattárnak lesz, akkor 500 gigánál mindegy, hogy GPT vagy MBR, leginkább az szabja meg, hogy régebbi gépekben is fogod-e használni például. Adattárolásnál nincs szerepe, hogy melyik, a működést, sebességet egyik se befolyásolja.

    A GTP előnye 2 TB feletti meghajtóknál jön ki, meg olyanoknál, amin sok partíció lesz, eselteg több OS, és nem kell elsődleges, logikai, bővített partíciókkal, MBR bootkóddal, bootflag-ekkel szórakozni. A GPT meg kvázi kötelező UEFI bootnál (mikor a szóban forgó drive-ról bootolnak UEFI módban), 2 TB feletti adattárolónál, meg sokszor NVMe-knél is.

    Elvileg az MBR lehetséges lenne UEFI bootnál, de Windows nem engedi, Linux elvileg igen, de ott is van jó pár disztró, ami megköveteli.

    Ez a formázás meg mostanra már egy elavult, pongyola fogalom. Utoljára az ősi HDD-ket formázták. Modern meghajtókon a GPT vagy MBR vagy hasonló csak egy apró, partíciós táblát ír fel a meghajtó elejére (GPT-nél néha több helyre is), ezért is tart csak egy pillanatig. A formázásnak hívott valami meg csak egy fájlrendszertáblát tesz az adott partíció elejére, ez sem tart tovább néhány mp-nél. Tehát semmi nem formázódik, íródik felül alapesetben, hacsak pl. Windows alatt nem ragaszkodsz az „teljes” formázáshoz, ami teleírja 0-val a meghajtót, vagy hasonló. Más rendszereken a „teljes” (nem gyors) formázás nem írja végig a meghajtót, csak végigolvassa, rossz szektorok után kutatva, de utána épp úgy azt az apró fájlfoglalási táblát írja fel, amit a gyorsformázás.

  • Frawly

    veterán

    válasz isti732712 #43420 üzenetére

    Pedig használ még pár ember Win98-at is. Nyilván nem fő rendszernek, hanem sokadik gépen, retrózni. És ők is simán belefutnak, hogy mikor egy meghajtót kell a gépre rádugni, lássák a tartalmát.

    Ilyen tévék, beágyazott hálózati eszközök is mindennaposak, hogy néha kötne rá az ember ilyet, filmlejátszás, torrentes letöltés, és nem megy. Mondjuk elég szégyen, mert a GPT kezelését implementálni nem valami nehéz, egy elég jól átgondolt, nyílt, nem licencköteles szabvány. Egyszerűen gyártói lustaság, hogy sokan még mindig a 21. században is a 20. századi megoldásoknál ragadtak le.

  • Frawly

    veterán

    válasz pilu85 #43423 üzenetére

    Kell is, meg nem is. Annyiból nem kell, ha nem gányolsz, hanem a Windows telepítőre bízod a particionálást, vagy a Windows Lemezkezelőjére, esetleg valami másik, nem elavult, modern rendszerre, akkor azok az eltolást automatikusan jól csinálják meg, úgy, hogy a jövő SSD-inek is megfelel.

    Foglalkozni viszont annyiból kell vele, vagyis legalább ellenőrizni, mert sokan valami régi rendszeren, vagy kézzel gányolják rá a partíciót, meg klónozáskor HDD-s partíciók klónozásánál nem igazítják ki az eltolás, így meg bele lehet ma is futni, hogy az eltolás nem jó.

    Régi írásokkal vigyázni kell, mert azok 4K-s eloltást emlegetnek, míg ma már minden konzumer SSD min. 16K eltolást használ, de ez nem okoz zavart, mert a modern OS-ek, modern partícionálóprogramok automatikusan 1024K eltolással particionálnak, ami megfelel a 4K, 8K, 16K, 32K, 64K, 128K, 256K, 512K, 1024K eltolást igénylő meghajtóknak is, mivel ezekkel maradék nélkül osztható. Tehát neked ezzel nem nagyon kell foglalkozni, elég csak annyiról meggyőződni valami particionálóprograban, vagy SSDOK programmal, hogy a partíciók 1024K-s, azaz 1 megás határon, azaz 2048-cal osztható 512 bájtos szektoron, vagy 256-tal osztható 4K szektoron kezdődjenek.

    Azt is könnyű kiszúrni, ha nem jó az eltolás, mert akkor eléggé be tud lassulni az SSD, a gyári sebesség töredékére, az már eleve gyanújel szokott lenni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Sumptuous #43428 üzenetére

    Ez klasszikus eset, hogy a SATA kábel gyengesége okoz furcsaságokat. Ugyanis a HDD-k, ODD-k nem elég gyorsak, így az a kábel megfelelhet nekik, amivel egy gyorsabb SSD már hibázik. Nem egyformák a kábelek sem, eltérő minőségűek, eltérő árnyékolás, áthallás az erek között, valahol meg is lehet törve, stb.. Attól, hogy szemre sérülésmentesnek látszik, meg masszívnak, meg aranyozott csatlakozó, meg gyémántberakás, az nem jelent semmit.

    Továbbá ezért is kell vigyázi az alaplapokhoz adott SATA kábelekkel, azok nem mindig a legjobbak. Nekem pl. ugyan ezzel még nem volt bajom, de simán bele lehet futni, egyáltalán nem olyan ritka, mint gondolnád.

  • Frawly

    veterán

    válasz DonDragonka #43431 üzenetére

    Nem pontosan tudom, hogy mire érti, de nekem ez a 327680K maradék nélkül oszthatónak tűnik 1024K-val (320× van meg benne), így szerintem okés. Lehet félreérthetően írtam, amikor 1024K-t emlegettem, akkor úgy értettem, hogy annyival osztható. Elvileg mai SSD-knél az is elég lenne, ha 16-32K-val osztható (a tiéd is osztható annyival is, meg az 1024K is). Az egészet csak azért ragoztam ilyen alaposan, mert sok régi írás csak 4K-s eltoltást emleget, hogy azt nehogy valaki szó szerint vegye, és kézzel gányoljon pont akkora eltolást, mert a modern SSD-knek az már nem jó, min. 16-32K, NAND fajtája válogatja! De az 1024K mindegyiknek megfelelő, a jövő SSD-inek is, azért tolnak el annyival a modern particionálóprogramok és OS telepítők.

  • Frawly

    veterán

    válasz chopin42 #43436 üzenetére

    IDE módban is teljesen jó. Szerintem ebben a gépben még olyan régi SATA vezérlő van, hogy nem tud AHCI-t (vagy tud, de nem AHCI néven kell keresni, hanem Native SATA vagy Extended mode vagy franc tudja mi lehet még a neve). De az az SSD mindenképp limitálva lesz, eleve szekvenciálisan, az IDE mód miatt randomban is, főleg, ha sok párhuzamosított apró lemezművelet van. De a benne lévő 5400 rpm-es HDD-hez képest így is durván fénysebesség lesz, szárnyra kell kapjon tőle a gép.

    A Win7 alatt rezeg már a léc, ha be tudod hozzá szerezni a 3 éves céges pótsupportos frissítéseket, akkor még 1-2 évig oké, de lassan inkább kezdj el sovány Linuxot nézni, valami soványabb grafikus felülettel (Trinity, LXDE, Openbox, IceWM, ezen a gépen talán az Xfce az elvi maximum), az, hogy 64 vagy 32 bit, az attól függ, hogy a RAM-ot hova sikerül bővíteni, 2 gigáig, vagy 4-ig. Disztróból az Ubuntu-vonal sok lehet, talán Xubuntu, de inkább MX Linux, vagy Debian, esetleg Sparky Linux, AntiX.

    A bele való legnagyobbik C2D-val, és 4 giga RAM-mal, SSD-vel mehet rá a Win10, meg Gnome/KDE-s Ubuntu vagy Cinnamon/Mate Mint is, esetleg Elementary OS, de a proci meg az integrált grafikus GMA945 lassítóval nyögvenyelős lesz, főleg böngészés alatt, nem lesz valami reszponzív, de azért eldöcög rajta.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Maelephant #43448 üzenetére

    Szerintem hagyd, ahogy van. Az UEFI boot nem kötelező, ahogy az IDE-t módos telepítést mindenképp megéri AHCI-re átheggeszteni.

    Az UEFI boot legtöbbször nem jár előnnyel. Egyes gépeken lehet tőle gyorsabb a bootolás, de nem is a konkrét bootolási, OS betöltési rész, hanem még előtte a BIOS gyorsabban inicializálja UEFI módban az eszközöket, mivel kihagy egy csomó hagyományos legacy BIOS POST tesztet. Ezzel lehet 1-2 másodpercet nyerni, de erősen gépe, lapja válogatja, mert van, amelyiken semmit nem gyorsít.

    A másik előnye az UEFI bootnak, hogy ha több OS-t multibootoltatsz, akkor az könnyebb, mint MBR legacy BIOS boottal. De ha csak Windowst használsz, rendesen működik, akkor hagyjad BIOS booton, MBR partíciós táblával. Annyit nem éri meg szenvedni, hogy elviekben modernek legyünk. Majd megcsinálod a váltást, ha újra kell húzni a Windowst.

    Viszont annyiból fura, amit írsz, hogy tudtommal a modern GPU-k, pl. pont az RTX3070 csak UEFI boottal megy, de lehet, hogy erre rosszul emlékszek.

  • Frawly

    veterán

    válasz #93794560 #43454 üzenetére

    Ez számomra is érthetetlen. Még ha az SSD nem is gyorsítja ezt a konkrét alkalmazást, de azért lassabbnak sem kéne lennie.

    Egy dolog van, amire gondolni tudok, hogy a HDD lassú, és ehhez a Windows lehet máshogy izzítja be a prefetcht, míg SSD-nél nem használja. De csak egy tipp.

    #43461 Ombre2: elég morbid, amiket írsz. Hogy egy szem áramkimaradás kinyírjon ennyire egy SSD-t. Ráadásul úgy, hogy félig olvasható, de nem bootolható. De nem vagyok benne biztos, mert a leírásodból ítélve kevered a szezont a fazonnal, bootolhatóságot a gép indulásával, az írásvédett meghajtót a rendszergazda jogosultságokkal. Első körben én egy Live Linuxszal néznék rá. Ha az sem boldogul vele, akkor halott meghajtó, gariztasd. Esetleg várj vele, hagyd a gépben, pár napot még, hátha feléled, magához tér.

    Én ilyet nem láttam még. Olyat igen, hogy egy SSD-nek kampó, akkor semmi nem szokott látszani belőle, még a BIOS-ban sem. Írásvédett SSD-t meg csak Intelnél, az szokta firmwareszinten csinálni, ha el van érve a max TBW, vagy valami hibát észlel, akkor onnantól az egész read onlyba vált.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz DarthSun #43532 üzenetére

    A400-ról sok a pozitív vélemény, mert régi széria, és a régiekkel nem volt baj. Csak a legújabb, olcsósított szériákkal, ezeknél bukott ki a legutóbbi időben, hogy sok a hibás darab. Nemrég került be az SSD-s topik ajánlójába is, hogy kerülendő modell.

  • Frawly

    veterán

    válasz Darko_addict #43536 üzenetére

    Meg tudom cáfolni. Simán használható az M.2 NVMe NVMe-USB adapterrel, formázható benne a drive, meg mindent ugyanúgy csinálhatsz vele, mintha belső SSD lenne.

    Én egy hátrányát tudok ezeknek az adaptereknek, nevezetesen sokan panaszkodnak rájuk, hogy megbízhatatlanul működik, néha nem látszik benne a drive, néha belassul, belagol, stb.. Így hirtelen konkrét adaptert ajánlani nem is tudnák, amit tényleg ismernék, hogy jó, megbízható.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ombre2 #43546 üzenetére

    Igen, a diskpart tud teljes törlést, miután kiválasztottad a lemezt benne, akkor a clean parancsot kell neki beadni. Figyelem, háromszor is ellenőrizd, hogy a jó meghajtóra add ki a clean parancsot diskpart-ban, mert ha másikra adod ki, akkor azon kérdés nélkül az összes partíciód ledarálja, ha valamit elnézel, félrenyomsz, azért nem vállalok felelősséget. Nagyon kell figyelni, a diskpart nem kezdőnek készült alkalmazás, ahol szabadon lehet kattintgatni, meg vissza lehet műveletet vonni.

    De 90+% esélyt adok, hogy a diskpart clean se fog vele boldogulni, akkor vagy gariztatni tudod, vagy ha félted az adataid, akkor benyeled veszteségnek.

    Mondom, még Linuxszal lehetne megnézni, pl. Live Ubuntu, ott terminált nyitsz, su-val átváltasz rendszergazdai módban, felcsatolod a mount paranccsal, megnézed ott tud-e rá írni, tudsz-e törölni róla. Nem biztos, de ingyen van megpróbálni.

  • Frawly

    veterán

    válasz PROTRON #43553 üzenetére

    Én ezzel nem látok problémát, amíg olyan alkatrészeket cserélnek ki rajta, amitől lassabb vagy kisebb írásterhelhetőségű nem lesz. Az, hogy másik vezérlőt kap, meg több rétegű NAND-ot, az egymagában nem olyan nagy tragédia.

    A második linkeden sincs bizonyíték, hogy az SX8100-ban QLC lenne. Az, hogy valami progi azt írta ki, az nem elég bizonyíték, az a mérvadó, amit a NAND chipekre van ráírva. Bár maga a NAND sose akármilyen LC, az a vezérlőtől is függ, hogy milyen módban használja.

    De azt onnan is lehetne látni, hogy QLC-re vált, hogy a beígért gyári sebességnek töredékére lassulna be, meg a kapacitása felére esne vissza, vagy azonos kapacitáshoz kétszer annyi NAND chip kerülne a meghajtóra.

    Ha viszont tényleg trükköznek vele, az nagyon genyó dolog, mármint ha átállnak tájékoztatás és megkülönböztetés nélkül QLC-re, vagy mondjuk lehagyják róla a DRAM cache-t, vagy hasonló húzás.

    Ennek ellenére azzal egyetértek, hogy annyit nem ér, mint amennyiért sok helyen adják az SX8200-t, ha hasonló az ára a 970-eshez, akkor egyértelmű, hogy az utóbbit kell venni, még akkor is, ha a sima EVO-ról van szó, és nem az EVO Plusról.

    Én még valahol a gyártót is megérteném, hogy a mostani készlethiányban átvált más beszerzési forrásra, de ha jelentősen megváltoznak a komponensek, ami a drive teljesítményét is érinti, akkor nevezzék át a terméket, mondjuk SX8200SE-re, vagy SX8150-re, vagy valami, és akkor adják másik termékként. Ez így lenne tiszta.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ciccuka #43566 üzenetére

    Ez ilyen. Ha vigasztal, ez nem csak SSD-knél van így, sok HDD, alaplap, GPU, stb. szenzora is sokszor teljesen hülyeségeket mér. Még azokkal a hőszenzorokkal is néha gond van, amik azért köszönőviszonyban vannak a valósággal, de mégse mutatják a teljes képet, pl. tuningolt AMD prociknál rendszeresen probléma, hogy úgy látszik, hogy még csak 80-90 fokos, de bizonyos tuning után kifagy, az AMD meg ködösít, hogy igen, de a szenzor csak ezt meg amazt méri a chipen, közben meg valami T junction hőmérséklet ennek fölé mehet, és forróbb pontok is kialakulhatnak a procin, bla-bla. Akkor mérjék ezeket, ne kifogásokkal jöjjenek.

    #43565 Archus: csak ezt tudod csinálni. Először mindenképp próbáld ki gyári állapotban, nem is biztosan fog rá borda kelleni. Ez mindig az adott gépben lehet látni, hogy milyen hőmérsékleteket produkál. És hiába is kérdezel meg mást, akinek ugyanilyen SSD-je van, ha nem olyan házban, gépben járatja, akkor más lehet a környezet, mások lehetnek a szellőzési viszonyok, vagy csak nem teszi ki olyan intenzív terhelésnek a drive-ot. Sose lehet előre jósgömbbel megmondani, hogy nálad hány fokos lesz.

  • Frawly

    veterán

    válasz Giii #43584 üzenetére

    Próbáld azon a gépen újraincializálni GPT-re, amelyiken látja rendesen az SSD-t. Mondanám, hogy kompatibilitási gond, de a Gigabyte esetén ilyenről még nem hallottam, meg az aláírásodban szereplő Ryzen 3600-zal és X570-es chipsettel sem kéne semminek inkompatibilisnek lennie.

  • Frawly

    veterán

    válasz adam320 #43592 üzenetére

    Ezt neked kell tudni, hogy neked mi érné meg. A HDD elmegy, ha tényleg csak adattárolásra van, azaz nem futtatsz róla OS-t vagy programokat. De nyilván valamiben nem elégít ki, ha arra gondoltál, hogy lecseréled. Az se mindegy, hogy mekkora tárhelyigényed van, mennyi a rá szánt keret, laptopba vagy asztali gépbe lesz-e, esetleg valami halk/energiatakarákos letöltőgépbe vagy média PC-be, hány szabad csatid van, azok M.2-esek vagy SATA-k vagy mi.

    Írom ezt úgy, hogy már nekem sincs vagy 4 éve egyik gépemben sem HDD. Mindegyikben, amit még használok, van egy terányi SSD, vagy fél+fél tera, vagy egyszer egy tera, ez elég adatterület nekem per gép. HDD-im már csak külső meghajtóként használom, és néha archiválok rájuk.

  • Frawly

    veterán

    válasz adam320 #43603 üzenetére

    Nyilván az adatoknak több helyen is meg kell lenni. Az az adat, ami egy helyen van csak meg, arról máris tekintheted úgy, hogy elveszett. Én nem csak a HDD üzemideje, fáradása miatt, hanem egyébként is, elpukkanó táp, villámkár, user error/véletlen törlés/formázás/felülmentés, ransomware is okozhat adatvesztést.

    Ha lecseréled SSD-re, akár nagyon drága, prémium, 5 év garis modellre, akkor se garantált, hogy ma-holnap nem döglik be, mert épp selejtes rajta a vezérlő, és bár a jótállás miatt anyagi veszteség nem lesz, de az adataidat nem fogja senki visszahozni. De új HDD-nél is játszhat ugyanez.

  • Frawly

    veterán

    válasz jasper07 #43605 üzenetére

    Ez ilyen. Minden alaplapon szinte. Az oka, hogy kevés PCIe sáv áll rendelkezésre, és emiatt ha PCIe NVMe SSD is foglal PCIe sávot, és nem marad elég szabadon, ezért a SATA vezérlő 2 portját letiltja, így az azon lógó HDD-k nálad ne látszanak. Ezzel sok mindent nem tudsz csinálni, az egyik HDD-d vegyed ki, és használjad USB-SATA adapterrel vagy küslő házzal külső HDD-nek.

  • Frawly

    veterán

    válasz Newneed #43642 üzenetére

    Az a baj, hogy keveset írsz, nem derül ki belőle minden. Ezt is csak most tudtuk meg, hogy nem 400 gigás SSD, hanem 480, és hogy egy UV400-ról van szó. Ami egyébként nem egy hű de megbízható modell, de nem hinném, hogy beadta a kulcsot, mert akkor másik gépben sem látszana.

    Nálad egyértelműen látszik, első körben a Lemezkezelőben betűjelet kéne neki adni. De most már gondolom késő, ha túladtál rajta.

    Az új SSD-nél figyelj, hogy Lemezkezelővel inicializáld, és NE, hangsúlyom, NE!!! dinamikus kötet legyen, hanem sima partíciók legyenek rajta, azok meg NTFS-re gyorsformázva. Ha nem értesz hozzá, kérj meg rá valakit. Egyébként nem nehéz, mert alapbeállításokon a Windows eleve a normál particionálást szokta ajánlani, de el tudja csábítani a hozzá nem értő usert az ilyen dinamikus gányolások felé.

    De csinálhatod Lemezkezelő helyett bármilyen modern particionálóprogrammal is, ami ismeri a GPT-t, és 1024K eltoláson particionál SSD-ket automatikusan. Inicializálhatod akár MBR-rel is, adattároló meghajtónál mindegy 2 TB alatt, a GPT-t csak azért írtam, mert ha azt ismeri a progi, akkor annyira elavult nem lehet.

  • Frawly

    veterán

    válasz DarthSun #43646 üzenetére

    Ezek az USB- megoldások nem futják általában meg az SSD maximumát, az hiába tudna 500+ MB/sec-et, ezek az USB-SATA konverterchipek általában nem nyomnak át ~400 MB/sec-nél többet, teljesen mindegy, hogy USB 3.0 gen 1 vagy gen 2. De nyilván, így 400 körül is marha gyors, bármikor állva hagy bármilyen HDD-t és pendrive-ot.

    TRIM, UASP megy, kb. 400 MB/sec megvan, ennél többet egy ilyen projektből nem nagyon lehet kihozni. Hasznos, mert ha van egy gyors, külső SSD-s megoldásod, az pl. nagyon meggyorsítja OS-et telepítését, OS telepítőt kiírni csak pár mp., ami aztán pár mp. alatt bootol, teljes OS installok 2-5 perc alatt vannak, Win10-é több, de nem a drive sebessége miatt, hanem telepítéskor sok hülyeséget kérdez, Cortana, telemetria, egyéb baromság, az az idő, amíg ezeket megválaszolgatod, amúgy az sem lenne pár percnél több.

  • Frawly

    veterán

    válasz Frawly #43647 üzenetére

    Hoppsz, elírtam, és már nem tudom szerkeszteni. Szóval nálad nem 1, hanem 2 HDD-t is ki kell venni. Vagy esetleg még egy PCIe SATA kártyát tehetsz a gépbe, és arra kötöd a HDD-ket, de egy ilyen kártya meg árban nem éri meg. Esetleg a 3 HDD-t lecseréled 1 nagyobbra.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #43652 üzenetére

    Igen, de a kolléga retrózik, én linuxozás, meg retrózás miatt, így nem csak fél évente lehet rá szükség.

    Abban azért igazad van, hogy legújabb, USB3-as, minőségi pendrive-ok is sokat gyorsultak, de egyrészt majdnem olyan drágák is, mint egy hasonló tárterületű SSD, másrészt az SSD-s sebességeket nem érték még utol. Így egy ilyen megoldás rettenet hasznos tud lenni, sok ránctól meg fölösleges várakozástól meg tudja kímélni az embert.

    Főleg akkor látványos, ha SSD-ről telepítesz SSD-re. Ami persze természetes, de aki még HDD-khez, meg DVD-ről telepítéshez szokott hozzá, az ilyenkor először nem hisz a szemének, hogy ez lehet ilyen gyors is.

    #43653 DarthSun: nyilván A400-ból sem mindegyik megy tönkre, inkább csak a hibastatisztika magasabb, főleg az újabb szériáknál. A régebbiekre sose érkezett panasz, azok átlag szintjén voltak meghibásodásügyileg. Teljesen megértem, amit írsz, az Adata SU650 is egy hírhedten hibás széria volt, és nálam is volt sokáig egy, ami teljesen jól szolgált, semmi baj nem volt vele, nem akart megdögleni, hozta a gyártói sebességeket, csak azért nincs már meg, mert egy ismerős gépébe kellett gyorsan egy olcsó, kicsi SSD, egy régi, használt laptopba, így szívességi alapon kisegítettem vele, mert hirtelen döglött meg neki a HDD-je, és gyorsan kellett neki a gép, nem akart rendeléssel szívni, meg postázásra várni, meg hogy új termékért új árszabásban húzzák le. Természetesen abban a gépbe is hibátlanul funkcionál a mai napig. Szóval a hírhedt szériákból sem minden példány hibás, nyilván ebből botrány is lenne, ha minden egyes darab kihullana, tömeges visszahívás, meg médiafelháborodás lenne. De ennek ellenére nem javaslom, hogy más SU650-nel, meg A400-zal kockáztasson, mert lehet kifog egy nem selejtes darabot, de mi van, ha mégse?

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz jasper07 #43658 üzenetére

    Ez akkor még jobb, örülök, hogy megoldódott. Ez mint írtam, egyébként minden lapon probléma, mert a konzumer procik 16 PCIe sávja korlátoz. Valahol mindkét procigyártó ragaszkodik hozzá, hogy több PCIe sávot nem enged, csak a prémium workstation/server kategóriában. Amit nem is értek, mert a 16 sáv már nagyon rég nem elég, de makacsan ragaszkodnak hozzá. Ahogy pl. régen az Intel is ragaszkodott hozzá, hogy konzumer prociban nem ad 2-4 magnál többet, mert csak, annyi elég kell legyen, akinek nem elég, majd vesz workstation/server procikat. Ennek a Ryzenekkel vége, nő a magszám, nő a cacheméret, stb.., de ehhez a kevés 16 sávhoz minden áron ragaszkodnak, és ez annyiból is morbid, hogy maga a proci gyártási költségét nem jelentősen dobná meg, ha beleintegrált PCIe vezérlőben mondjuk 24-32 sáv lenne, az pont elég lenne, ha egy x16-os dedikátl GPU mellett, meg a 4 sávot foglaló SATA vezérlő mellett még maradna pár extra 4 sáv PCIe SSD-knek, anélkül, hogy bármilyen port is letiltódna. Mindez ráadásul a workstation/server eladásaikat se veszélyeztetné.

    Az alaplapgyártók ezzel nem tudnak mit csinálni. Vagyis annyit próbálnak, hogy a chipsetben is van 1-2 extra PCIe sáv implementálva, de hát annak nem sok sávszélessége van, többet nem lehet megoldani, ha egyszer a procihoz nincs 16-nál több drótozva.

    #43657 Doky586: te tudod. Szerintem már bőven lement annyira az SSD-k ára, hogy a kisebbek, 120-250 giga már simán befogható pendrive-nak, akár egy használt 60-64 gigás is. Jelképesre lement már az áruk, adapter se drága hozzá, miért ne. Az ODD-nek egyébként van értelme, de csak retró gépben, oda okés, régi gyári telepítőcédék fogadására (pl. eredeti nagy dobozos játékokhoz mellékelt lemezek), ahogy az FDD-nek is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ombre2 #43681 üzenetére

    Azt hiszem, hogy Live Ubuntu alatt sudo su parancsot kell kiadni. Akkor nem kér jelszót, hanem átvált rendszergazdai módba.

    Az egész lényege, hogy az írást, partíciótörlést nézd meg. Azért Linux, mert az még engedi low level szinten kezelni a hardvereket, meg lemezeszközöket. Csak hogy kizárjuk a windowsos szoftveres gondokat (Bitlocker, nem szabványos partíció, drivergondok).

  • Frawly

    veterán

    válasz sz.j #43682 üzenetére

    Szerintem a 860 EVO tartósabb. De az a Savage se egy rossz SSD, úgyhogy kb. mindegy melyiket tartod meg, annyira rosszul egyikkel sem jársz. Én az EVO-t tartanám meg, mert újabb, gyorsabb, +10 gigával nagyobb.

    De ez felhasználástól is függ. Ha pl. az egyiken lényegesen több írás van, és te a felhasználásoddal egyébként sokat szoktál rá írni, akkor azt érdemes megtartani, amin kevesebb írás volt.

  • Frawly

    veterán

    válasz Istyu74 #43700 üzenetére

    A HDS teljesen egyéni szájíz szerint jeleníti meg a kondíciót. Alapjában véve az SSD SMART-ja által leközölt health vagy percentage left vagy life left értékből indul ki, de ezt súlyozza különböző hibaadatokkal, írási mennyiséggel. Tehát az SSD hiába mutatja, hogy még nincs sok írt adat, és az állapot 99-100%-os, ha van egy kis Error Rate, áthelyezett szektor, akkor ezt a HDS saját szájíz alapján leminősíti 70%-os, általa kondíciónak nevezett valamivé. De ez csak véleményes kijelzés, nem hivatalos. Ha az SSD-t tényleges állapota érdekel, ne a HDS-re hagyatkozzál, hanem a gyártó szoftverére, vagy egy olyan programra, ami tényleg ismeri az SSD-det, jól olvassa ki a SMART értékeket, és az utóbbiak alapján nézd az SSD állapotát. Ez minden konkrét SSD-nél más, gyártó, modell függvényében. Konkrétumok híján csak ilyen általános választ tudok adni.

    #43710 Krystal_s: válts át a SMART fülre, a 3. fül. 860 EVO-nál a Wear Leveling Count decimális normalizált értékét kell nézni.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Pitterix #43801 üzenetére

    De kell teszt, mert így 0 infó híján nem lehet vele mit kezdeni, és a te érdeked, hogy segítséget kapj. Futtasd le az SSDOK-ot, meg a Crystal Disk Markot, és tedd be ide róluk a képfelvételeket. Azokból okosabbak leszünk. Mármint elég az MX500-ról, a V300-ról nem kell.

  • Frawly

    veterán

    válasz Cr00py #43818 üzenetére

    Szerintem a letöltött .zip fájlt bontsad ki. A firmware-ek tipikus .bin kiterjesztésűek.

  • Frawly

    veterán

    válasz JohnD #43853 üzenetére

    Ha csak az SSD kezelését nézzük, nincs előnye a Win10-nek a Win7-hez képest.

    De másik részről a Win7 támogatása lejárt még a tavalyi év legelején, azaz már közel másfél éve, és még kb. másfél évig lesz hozzá extra céges fizetős support, amit magánfelhasználóként is kitrükközhetsz, de már most fel kell készülni, hogy nem Win7-ezhetsz a végtelenségig. Nem csak a malware-veszély és biztosnági foltok miatt, de egyre inkább hardvergyártók és szoftverfejlesztők is sorra dobni fogják a supportját, és azon kapod magad, hogy ehhez meg ahhoz sincs már Win7-es driver (néhány modern GPU, USB3-as eszköz, stb.), meg ez a progi, meg amaz a böngésző se fut rajta, egyre többet kell reszelni, hogy fussanak dolgok, egyre kínkeservesebb. Még most el lehet vele lenni, de kezdd el a Win10-et szokni, ha Windows kell, ha nem kell Win, akkor kezdj el valamelyik Linuxszal barátkozni.

    Igazából amelyik gépen normálisan fut egy Win7 SP1 64 bit, azon egy WIn10 Prof 64 bit legújabb alverzió is elfogadhatóan fog futni. Win10 alá ugyan kell SSD, meg esetleg egy kicsivel több RAM, de SSD-d máris van, RAM-ot nem írtad, de ha az is van legalább 4 giga, akkor a Win10 sem fog rosszabbul futni. Persze, gyűlöljük a 10-et szenvedélyesen, mert szutyok rendszer, de ha Windows kell, akkor már nem lesz sok választása senkinek. A Win8.1 semmivel nem jobb, és 2023-ra együtt jár le a supportja a céges Win7-tel, szóval süllyedő hajóról a Titanicra átszállni nincs sok értelme.

  • Frawly

    veterán

    válasz koanla #43898 üzenetére

    Itt valami tényleg nem kerek. Ez a 4 MB/sec túl lassú, még ha a tévé nem is tudja kihajtani, akkor is legalább olyan 180-400 MB/sec között kéne lennie.

  • Frawly

    veterán

    válasz pappkarcsi #43915 üzenetére

    Nem bunkóságból írom, de ne nézz vissza. Vagyis csak akkor, ha kicserélted a kábeleket, végigpróbálgattak az összes SATA porton az SSD-t. Utána lesz releváns, hogy ha az nem segített. De még előtte az SSDOK progival készített kép is jó lenne. Az ír egy csomó olyan hasznos dolgot, amit a HDS nem ír, főleg gépfüggő, OS függő adatokat.

    Addig felesleges visszanézni, amíg az itt írtakat mind ki nem próbáltad, végig nem csináltad. Ja, melós, de neked kell a segítség, nem nekünk.

  • Frawly

    veterán

    válasz JohnD #43942 üzenetére

    Elvileg igen, ha eléred is a 0 kondíciót, onnantól még működnie kell. Egyedül Intelnél van bevezetve olyan, hogy ha eléred a kondíciót, akkor átvált az SSD read onlyba (szándékosan), más gyártónál ez nincs. Szóval önmagában nem jelent semmit a 0 kondíció, neked figyelmeztetés, hogy nincs már rá gari, meg a gyártó a továbbiakban nem nagyon ajánlja a használatát.

    De elég elméleti, mert hihetetlen nehéz olyan sokat írni az SSD-re, hogy teljesen le tudd annyira rongyolni, hogy elérd rajta a 0-ás life leftet. Kisebb fajta művészet.

  • Frawly

    veterán

    válasz Czmorek #44042 üzenetére

    A géptől függ, amibe rakod, hogy milyen a szellőzése. A gyártók nem tesznek rá bordát, mivel ha külső házban, laptopban, stb. használod, akkor bordástól nem fér be, és a gyári bordás SSD-ről, ha leveszed a bordát, akkor garanciavesztést okozhat. Szóval biztosabb vétel lehet borda nélkülit venni, aztán lehet mégse kell rá borda, mert a géped szellőzik úgy, hogy nem melegszik kritikus hőfok fölé, vagy ha mégis, akkor ráérsz utólag rendelni valami olcsó bordamegoldást hőpasztával. Nem kell túlgondolni.

    Annyiból befolyásolhatja a teljesítményt, ha túlmelegszik, akkor az SSD vezérlőre visszaveheti a teljesítményt, ami belassulásként jelentkezhet.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #44073 üzenetére

    Ez egy kicsit nyakatekert. Vanni van TRIM, csak nem úgy hívják NVMe-nél, és elkerülhetetlen a működése, ki sem lehet iktatni, és nem kell küldözgetni hozzá semmilyen extra parancsot az SSD felé. Tehát a HDS nem sokat téved, csak pontatlanul fogalmaz, nem jól nevezi nevén a dolgokat. De nyilván ez azért van, mert anno PATA/SATA HDD-khez készült, azért is Hard Disk van a nevében, majd kibővítették SATA/AHCI SSD-khez. De ugye az NVMe egész más műfaj, és bár ahhoz is kapott támogatást, de elég utángondolás, hack, így elég szerencsétlenül van megoldva.

    Lehet ezt az összefoglalóba bele kéne venni, mert már elég sok ilyen kérdés van, hogy megy-e a TRIM NVMe-n. Ráadásul jogosan, mert ezt gyártóknak is reklámozni kéne, hogy automata a cellák felszabadítása ilyenkor, az NVMe protokollba beépítve, hogy a user ne kezdjen el keresni nem létező megoldást, amire nincs szüksége. Egyre olcsóbbak az NVMe-k, egyre több ember veszi, de sok kérdés nincs tisztázva róla. Régi összefoglalók, régi cikkek vannak, amik még SATA SSD-khez készültek.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bile Demon #44100 üzenetére

    De! SSD-nél az egyik legfőbb szempont, hogy legújabb verziós szoftvereket használj!!!! A régi verziók még nem ismerhetnek egyes SSD modelleket, és emiatt rosszul értelmezik a SMART adatokat, és hibásnak érzékelik az SSD-t akkor is, ha nem az. Néha még régi SSD modellek is nagy késéssel kerülnek be az új verzióba. Megvenni se kell, lehet ingyenes verzió, csak legújabb verzió legyen.

    A Crystal Disk Info viszont elég új verzió, ahogy nézem, úgyhogy az feltehetőleg nem téved. De 5 nem javított hiba még nem a világ vége, főleg, hogy reassigned block nincs, és már error mezők értéke is 0, így nem jelenti azt, hogy az SSD már nem megbízható. Aggódásra akkor adna okot, ha elkezdene a jövőben meredekebben emelkedni. Ennek ellenére, ha akarod gariztathatod, mert ez a konkrét SSD 10 éves garis, így gondolom még van rajta dögivel jótállás. Ha annyira megrendül a bizalmad benne, bármikor visszaviheted gariztatni.

  • Frawly

    veterán

    válasz ispi #44165 üzenetére

    Én ezen nem látok hibát, nincs reallocated/reassinged sector, nincs semmilyen error/fail count 0 felett. Az, hogy a wearout értéke 1, az nem jelent semmit, mert írja, hogy 1-ből 1. Lehet ennél nem is az adatot kell majd nézni, hanem a nyers érték mezőt.

    Ami miatt inkább kéne aggódnod, az a SP920 azzal a 40%-os kondícióval.

  • Frawly

    veterán

    válasz tasiadam #49666 üzenetére

    Nem kell szoftver. Nem kötelező használni. A Samsung SSD-k esetében nyújthat a Magician néhány extra funkciót azonban, amire nem minden felhasználónak van szüksége
    1) secure erase
    2) firmware frissítés
    3) extra szoftveres RAM cache

Új hozzászólás Aktív témák