Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz mefistofeles #14914 üzenetére

    Szia!
    Kérdéseket tettél fel, ami vsz a kereszténység alapkérdéseit feszegeti ugyanakkor a választ nem akarod a Bibliából látni, mert az olyan izé... lenne.
    Hát feladtad nekem szépen. A Biblia ezekre elégséges választ ad, de hát ha nem, akkor nem.

    Teremtés:
    Nem Isten teremtette a bűnt. A döntés képességének ajándéka sem bűn. Isten azt akarta, hogy az ember önként, szeretetből, meggyőződéssel válassza a jobbat.
    Amikor valahol az ember szabad döntés lehetőségét visz a rendszerbe, bármilyenbe, ott a lehetőség, hogy a rendszer más döntést hoz, mint amit én szeretnék. Ha nem ez lenne, akkor nem lenne szabad a döntés.
    Megtehetem ilyenkor, hogy határokat állítok fel a rendszernek, de a szabad döntésbe beletartozik a határok átlépése is.
    Amikor gyermek születik a családba, akkor kezdetben egy olyan rendszer áll föl, ahol a gyermek ténykedését elég erősen meghatározza a szülő akarata. Az évek során ez az arány megváltozik, és eljön az idő, mikor a szülő elengedi a gyereket, mert felnőtt lett és mivel szereti, engedi, hogy maga élje az életét. És ekkor abban reménykedik, hogy az, amit eddig tanított neki elég lesz ahhoz, hogy nem tolja el az életét, és a szülőhöz fűződő szeretet képes lesz komolyan vetetni a figyelmeztetéseket, mikor rossz irányba halad az élete a gyereknek. És ezt így tartjuk rendjén valónak, egészségesnek, normálisnak. A gyerek élete, döntései, értékrendje már nem függvénye a szülőknek.
    Isten másik neve Atya, Apa, Édesapa (nehéz visszaadni a héber, arám és görög szavak érzelmi töltésű szavainak jelentését).

    Bűnbeesés:
    Mivel az ember élete már lehet nem függvénye az Istennek, az Istenhez fűződő szeretetkapcsolat már nem írható le egyértelmű megfeleltetésekkel, helyet kap az ember döntése, érdeke stb... dönthetek rosszul.. ettől vagyok szabad. Ha nem dönthetnék rosszul, akkor nem lennék szabad, azt rabszolgaságnak neveznénk.

    Az eredendő bűn:
    Hát ezt én sem értem igazán, csak tapasztalom. A bűn állapot. Ha valaki cigánynak születik egy Debrecen közeli tanyára, ahol már 3 generáció óta nem dolgoztak az ősök, akkor el tudjuk képzelni, hogy egy ilyen állapotba beleszületni milyen meghatározottságot jelent a gyermek jövőjében. A másik végletet nem részletezném, szvsz érthető.
    Ha egy anya bagózik a terhesség alatt, és még drogozik is, annak következményeit a gyermek is hordozza magán, sokszor egész életén. Ha egy apa rendszeresen verte a családját, vagy alkoholista volt, akkor a gyermekei nagyobb arányban kezelték később agresszíven a családi konfliktusokat, és váltak alkoholistává annak ellenére, hogy sokszor gyerekként fogadkoztak, hogy ők ilyet soha nem fognak tenni.
    Azt látom, hogy a bűn fertőz. Azt látom, hogy minden egyes gyermek, mikor öntudatára ébred, Isten nélkül akar élni. Minden hívő ember lázadóként kezdte, akár kimondta, akár nem; akár tudatában volt lázadásának, akár nem. Nem értem, de empirikusan tapasztalom, hogy működik sajnos a dolog.

    De Isten nem igazságtalan, meg akarja törni ennek a determinizmusnak az "átkát", Jézus azért szenvedett, hogy ebből a nyomorból szabadulása lehessen az embernek.

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák