Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #8805 üzenetére

    Jó, de attól, hogy vannak, akik hisznek Istenben, még lehet Ő az egyedüli univerzális igazság, nem?

    Ugyanilyen személyes igazság az is, hogy nincs isten. Viszont a van és a nincs közül valamelyik tényleg igazság és tényleg egyetemes.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8809 üzenetére

    Hát, ha nem hiszem el, hogy van, akkor azt kell hinnem, hogy nincs. Hol tévedek?

    Én néha mégis úgy érzem, hogy sokkal hasznosabban is tölthetném az időt, mint fórumozással :P Ezért lenne jó, ha olyan dolgokról lenne szó, ami jobban illik a topic címéhez.

    Mert a birkózás egymással ugyan szórakoztató, de nem mindig termékeny. És lehet, hogy ebben én is benne vagyok, de mégis jobb lenne, ha nem kinyilatkoztatásokat tennénk, és közölnénk, hogy ki megy a pokolba, és ki a mennybe, hanem értelmes beszélgetéseket folytatnánk, egymást és egymás hitét tiszteletben tartva, és nem folyton cáfolatokat keresve.

    Ezt előttünk már olyan sokan játszották évezredeken keresztül.

    az persze más, mikor egy tudományos tény áll szemben egy hittel. Ez esetben lehet létjogosultsága írni, de értelme sajnos nincs, mert a célszemélyre nem fog úgysem hatni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8810 üzenetére

    Nem lesz azzá, de én megélhetem úgy, mintha az lenne.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #8813 üzenetére

    De ha kicsit kilépsz a bőrödből és azt mondod, hogy Isten létezik (tfh), akkor a keresztények személyes igazsága egybeesik az univerzálissal, a buddhistáé pedig nem, és tévesnek bizonyul. Még akkor is, ha ő ugyanezt gondolja a keresztények vallásáról és tanításairól.

    Márpedig valamelyiknek igaznak kell lennie. Vagy az istentelen világnak ,vagy valamely vallás szerintinek, esetleg valami egészen másnak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8817 üzenetére

    Persze, hogy ahhoz vezethet, sőt önmagában is az. Ezért fontos egy fajta nyíltság is, hogy az ilyeneket észrevegyük, és képesek legyünk továbblépni belőle.

    De valamilyen szinten mégis minden ember így tesz, csak különböző mértékben. Az igazságérzetünk különböző. Senki más nem gondolja igazságnak pontosan azt, amit te, vagy bárki más.

    Ezért tartom sokszor nagyképűségnek, ha valaki kijelenti magáról, hogy birtokában van az egyetlen és teljes igazságnak.
    Sokkal közelebb áll az igazsághoz (:)) ) az, hogy 'minden lehetőt megteszek'.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #8820 üzenetére

    Persze, mindent kizáró tudományos bizonyítékunk nincs. Éppen ezért nem tudásról, hanem hitről beszélünk.

    gondolatkísérlet:
    De, ha azt mondom, nevezzük Istennek azt, ami létrehozta az univerzumot, legyen az egy felsőbb intelligencia, egy szerető Úr, káosz, vagy véletlen, vagy szabályok sokasága. Tehát legyen Isten ez.
    Ez esetben léteznek ateisták? És ha igen, akkor miben nyilvánul meg az ateizmusuk? Már csak az a kérdés, hogy Isten melyik is a felsoroltak -és a fel nem soroltak --közül

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8822 üzenetére

    A magyar nyelv kicsit sekélyes e téren, mert itt akkor két külön szót kéne használni.
    Úgyhogy csak körülírni lehet.

    1. nem foglalkozom azzal, hogy Isten létezik-e, vagy sem, nem zárom ki, de nem is erősítem meg

    2. kizárom a létezését.

    Most mindkettőre a nem hiszek szót használjuk, ami így szerintem nem teljesen fedi a tartalmat.

    Te bizonyosan az 1. számmal jelölt csoportba tartozol.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8827 üzenetére

    Ez egy egészen újszerű közelítés a témához.

    A vallásnak általában nem csak egyénre nézve érvényes vonulatai vannak, ugyanennyire fontos a vallási közösség, valamint az emberek közössége, amelyre hatást gyakorol az adott vallás.

    Nietzsche meg egy külön kategória, őt is érdemes megvizsgálni abból a szempontból, hogy mi volt az, amit a kereszténységből tapasztalt, és ez hogyan befolyásolta a gondolkodásmódját.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8829 üzenetére

    Izgalmas kérdés, hogy ki miért választja a vallást, és ki miért nem. Fontos tényező a környezet, a neveltetés is. Még akkor is, ha az ember később a neveltetés ellenére is felhagyhat a vallás gyakorlásával, vagy épp megtérhet.

    Az élet fejleszthető és növelhető mindkét esetben. Azonban vannak más szempontok is, amiket nem érdemes megkerülni. Mármint akkor ,ha valaki önmagában komolyan foglalkozik a kérdéssel. Egy ilyen fórumon nyilván van létjogosultsága annak is, hogy egy konkrét oldalról közelítsük meg, ahogyan te is teszed.

    Kiváncsi lennék egyébként olyan kutatási eredményekre, amik erre irányulnak, azaz a vallásos emberek milyen típusúak, és a vallástalanok milyenek, és mennyi az átfedés, stb. Nem lepődnék meg, ha lenne ilyen.

    Most gondolkodva támadtak kétségeim. Vajon úgy működne a megtérés, és a vallás választása, avagy elvetése, hogy én mit szeretnék? Mármint ha félnék egy istenségtől, akkor az ateizmust választom, ha szükségem lenne egyre, akkor keresek egy számomra ideális vallást? Tudatos szinten semmiképp, tudat alatt már jobban el tudom képzelni, hogy ez is befolyásol. És az is érdekelne, hogy van-e olyan, amikor annak ellenére, hogy nem esne jól ha valaki uralna, mégis a vallást választom, mert ezt tartom itt belül helyesnek. Vagy fordítva.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8834 üzenetére

    "3. Neked talán rossz lehet elképzelni, de én, mint nem keresztény és nem vallásos, tarthatok embereket a saját értékrendszerem alapján akár tökéletesnek, hibátlannak is -és ez az érzés például neked nem lesz elérhető sosem -és pontosan a hited miatt ! Mindig bele leszel ragadva abba, hogy mindenki hibás, bűnös, rossz... én pedig élhetek egy olyan világban, amiben vallhatom, hogy a számomra igenis akad egy-két hibátlan, tökéletes és teljes ember. Ezt add össze."

    Ez azzal jár, hogy a tökéletest át kell definiálnod. Valamilyen területen lehet valaki talán tökéletes (de inkább legjobb), de minden területen biztosan nem. És ha belegondolok, nem hiszem, hogy ezt azért mondanám, mert vallásos vagyok.

    Az megint más, ha valakit tökéletesnek látsz - szubjektivitás - és nem biztos, hogy ő valóban tökéletes is. Persze te megteheted, de ez valahol önbecsapás. Egy vallásos is élhet ezzel, viszont őt végső esetben a vallási alapok figyelmeztetik arra, hogy talán nem a valóság az, amit lát.

    Nálam ez úgy alakult, hogy látom, tapasztalom az embereket olyannak, amilyenek -és persze nálam is él a szubjektivitás - . Ez a tapasztalatom épp összecseng a vallásom által mondottakkal. Viszont a sorrend nem vallás->tapasztalat, hanem fordítva.

    A bűn, é a bűnösség túlhangsúlyozásáról pedig van véleményem. Ez nyilván fontos abból a szempontból, hogy tovább tudjunk lépni, fejlődni. Ha a hibáinkra azt mondjuk, hogy nem léteznek, nem tudunk javulni, tökéletesedni. De a bűnökben őrlődni, és a bűntudatban dagonyázni nem kell, és épp erről szól a kereszténység, hogy ebből folyamatos szabadulás van. És mindig lehet tiszta lappal tovább haladni. Ez kifelé talán nem így látszik, és az is tény, hogy néha "túlnyomatják" a bűnösség sulykolását. Főleg azoknál az embereknél, akik amúgy is hajlamosak a bűneik súlya alatt éldegélni, és a bűnösség állapotát nehezen megélni. Nekik tényleg nem az tesz jót, ha jól kijelentjük nekik, hogy márpedig bűnösök, és sosem lesznek tökéletesek. Ez a megközelíts nem nekik van kitalálva, hanem épp azoknak, akik nem hajlandók felismerni, hogy követnek el bűnöket.

    Valahol bennük marad a bűn, nem kerül feldolgozásra, ami később problémákat okozhat az életükben. (ebben most nincs semmi vallás) Számukra fontos tudatosítani, hogy bűnösök, de mutatni az utat a gyógyulás felé.

    A vallási vezetőknek - és mindenkinek, aki emberekkel foglalkozik - nagy felelősségük az, hogy tudják, kinek mit kell mondani, melyik oldalról érdemes közelíteni. A kereszténységet is lehet nézni a bűn oldaláról, és a bűntelenség oldaláról is, mert a kettő együtt van jelen.

    Sajnos nem igazán alkalmas a fórum arra, hogy mély, és összetett gondolatokat jól megfogalmazva leírjak, mert nincs elég hely, és nem tudok mindent megfelelő részletességgel kibontani.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8834 üzenetére

    "Tehát mondjuk érveket keres arra, hogy aki nem akarja magát alapból rossznak, bűnösnek, kicsinek, kiszolgáltatottnak, szolgainak tartani, annál ezeket a "kívánatos" dolgokat mégis hogyan érheti el."

    Az első kérdésem, hogy ezt a mondatod menyire kell komolyan venni? Mert egyértelműen provokatív, viszont ott van a szmájli is.

    Bár valamennyire nyilván így gondolod, azért is írtad le.
    Így is meg lehet élni a vallásos hitet, akár a kereszténységet is. Mindazonáltal aki úgy látja, hogy kereszténynek lenni ez, az nincs igazán képben a vallással kapcsolatban. Nietzsche is itt csúszott el. Pontosan ilyennek látta a kereszténységet, és ezt kritizálta. Igaza is volt mindenben, egyetlen dologban tévedett: a kereszténység nem ez, hanem valami egészen más. Tulajdonképpen a kereszténységről nem is nagyon mondott semmit, csak arról, amit ő kereszténységnek tartott.

    Ha keresztény vagyok, az azzal jár, hogy ha elkövetek bűnt, azt Isten megbocsátja, így a megbánás után mintha nem is lett volna, bűntelenné válok. És ez mindig megtörténik. Azt hiszem ez épp, hogy nem növeli a szorongást, hanem felszabadít. Vallástalanul pedig legalább ennyire kiszolgáltatottak vagyunk. Egy kis faj egy nagy bolygón egy óriási univerzumban. Akármelyik pillanatban megsemmisülhetünk a bolygónkkal együtt.

    Szolgaiság. van szabad akaratunk, azt teszünk, amit akarunk, és ahogy döntünk. A vallástalanokra sem igaz, hogy függetleníthetik magukat. A társadalmi szabályok rájuk is éppúgy érvényesek. És szabályok pont azért vannak, hogy minket, és a közösséget védjék. A vallás ezeket a szabályokat csak egy szinttel feljebb helyezi, egyetemes érvényűvé értelmezi át, amit nem az ember határoz meg önkényesen. De hát ugyanez van a vallástalanoknál is. Az embernek vannak paraméterei, amiken nem tudunk változtatni. Valamilyenek vagyunk, ami már meghatároz egy keretet, amiben élnünk kell. A vallástalanság semmivel sem ad nagyobb szabadságot, legfeljebb itt-ott mások lesznek a szabályok. De ugyanúgy vannak, és jó, hogy vannak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8837 üzenetére

    Az élvezet haszon. Valamint a haszon nem mindig egyértelműen felismerhető. Hogy milyen nyereséged származik a fórumozásból, talán elsőre nem is tudod felmérni pontosan.

    És haszonnak számít az, ha embertársadnak segítesz valamiben úgy, hogy ő ezt nem viszonozza? Vagy, ha a közösség számára teszel valami jót? Ez ugyan közvetlenül nem hoz hasznot, viszont közvetetten és hosszú távon mégis csak pozitív hatással van rád, és az egész közösségre.

    És lenne pár kérdésem még: például mi a haszonszerzés célja? Mire megy ki a játék, mi az értelme? Mi számít fejlődésnek az életben, és miért fontos ez számodra?

    Kár, hogy nem írsz többet, pedig felfrissítetted a topicot, hogy végre nem a van Isten - nincs Isten vonalon megy a flame.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #8840 üzenetére

    Azt hiszem, ezt nem hagyhatom szó nélkül!
    Ilyen hozzászólásod eddig nem volt, tulajdonképpen most minden szavaddal egyetértek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8843 üzenetére

    "Ők valóban ezt hiszik?"
    Kik ők?

    "A feltámadást milyen történelmi adatok támasztják alá?"
    Gondolom az evangéliumok, amik más korabeli eseményekről, személyekről is informálnak bennünket.

    "Valóban?"
    Jézus ezt mondja. És ha elfogadom igaznak, amit mond, akkor ez azt jelenti, hogy rajta kívül nincs (jó) út, nincs más érvényes igazság, és élet. Szerintem ez elég egyértelmű. Milyen vallás az, amiben megengedjük, hogy párhuzamos igazságok létezzenek? (Lao ce, esetleg a tao ?)

    "Kikkel is beszélgettél itt a topikban az elmúlt néhány hónapban?"
    Kikkel? Arra gondolsz, hogy ateistákkal? Bennük is van egy ilyen vákuum, csak nem ismerik fel, hogy Isten tudná ezt betölteni. Ezért másban keresik, máshogy próbálják betölteni.

    Nem kéne azon fennakadnod annyi fórumozás után, hogy egy vallás azt mondja, hogy aki nem ezt az utat követi, az nem a lehető legjobb úton jár. Azért teszek, mondok, és követek valamit, mert szerintem az úgy jó, és helyes. Mivel szerintem létezik Isten, mindenkiben van hely az Ő számára. Erre legfeljebb azt mondhatod, hogy te szerinted pedig nincs. Én pedig tiszteletben tartom a véleményedet, még akkor is, ha nem értek egyet. Te pedig az enyémet.

    Én egyébként más mondatokat választottam volna a helyedben.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8853 üzenetére

    Ami szerintem igaz, az számomra, igaz, és ez azt jelenti, hogy én azt mondom rá: igaz. Ezzel te is ugyanígy vagy. Tiszteletben tartom, hogy neked más a véleményed, de tiszteletben tartani, és egyetérteni vele két külön dolog.

    Ezt észre kell venned. Főleg azért, mert a vallások ilyenek. Ez van, ezzel nem tudok mit csinálni. Tiszteletben tartom azt ,hogy te nem így gondolod, de ettől még nyugodtan gondolhatom azt, hogy nincs igazad. És a kettő nem zárja ki egymást.

    Téged pedig ne zavarjon az, hogy én azt gondolom, hogy nincs igazad. Mert láthatóan ez zavar. Szerintem tévedsz, szerintem Isten létezik, és Jézus feltámadt. Minden jó szándékom ellenére nem gondolhatom azt, hogy neked is igazad lehet, és nekem is. És mivel -milyen meglepő - azt gondolom igaznak, ahogyan én vélekedek, így rögtön következik az, hogy az ateisták tévednek. De ezen ne akadj fenn!

    Az ateizmus nem vallás, és mivel pont te mondtad, hogy nem az a kizárólagos ateista vagy, ezért nem is mondod, hogy nincs más jó út. A szigorúan istentagadók számára viszont nincs olyan, hogy 'hát, végül is lehet Isten, meg lehet más is, ki tudja...'. Náluk nincs Isten. A vallásban pedig van, és ez kizárja szigorúan a nincset.

    ÉS mégis tiszteletben tartom azt, hogy te, vagy mások másképp gondolják.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8855 üzenetére

    Miért ne jöhetnék a személyes hitemmel? Ha valamiről azt hiszem, hogy úgy van, akkor azt gondolom, hogy az ellenkezője nincs úgy.

    Én nem meggyőzi akarlak. Nekem te nagyon jó vagy így ateistán is. Amikor beszélek arról, ami szerintem igaz, akkor arról úgy beszélek, mint ami igaz. Ez annyira triviális, hogy le sem kéne írni. Nem akarlak meggyőzni, és tudom, hogy sokan mások másképp gondolják, és tiszteletben tartom az ő nézeteiket (kivéve, amikor nem).

    Tehát nem kell meggyőzőt felmutatnom, mert nem célom a meggyőzés.

    Ha azt mondanád, hogy tiéd az út, akkor kifejthetnéd, és én is megtehetném, hogy kifejtem, szerintem miért. De neked nem lenne elegendő, bármennyit is írnék. Valamint számodra az evangéliumok nem képviselnek semmit. De alapvetően onnan származik a legtöbb dolog, amit gondolok.

    Az erősen istentagadó ateisták -akik minden istenség létét tagadják - igenis azt gondolják, hogy nincs semmilyen isten sem, és aki azt gondolja, hogy van isten, az téved. De mindegy is, hiszen azt mondtuk, hogy az ateizmus nem vallás, ezért kár is vallásként tekinteni rá.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8859 üzenetére

    Nem tudom, mit kezdj az igazságommal. Bármint, amit szeretnél. Fogadd meg, vesd el, köss bele, keress kifogásokat, logikai bukfencet, hagyd a fenébe, ignoráld, mélyedj el benne, stb.

    Minden, amiről azt mondom, hogy igaz, arra igaz, hogy szerintem igaz. Ezen érvelés mentén mindenki, aki igazságot állít, oda kell, hogy tegye azt, hogy "szerintem". Vagy van a spórolósabb megoldás, hogy senki sem írja ezt ki, de mindenki érti.

    Nem kívánok sokra menni. Vagy kevésre. Ez van. Van a biblia, és egy belső megtapasztalás, amit akármilyen profin és szépen fogalmazok, nem fogok tudni itt átadni. És amíg nem éled meg ugyanezt, addig nem is fogod megérteni, bárhogy erőlködjek is.

    Én azokról az ateistákról beszélek, akik beleesnek abba a halmazba, amiről kijelentéseket teszek. Így mivel azokat választottam, akik beleesnek, azért ők biztosan beleesnek. Akik meg nem, azokról nem beszélek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #8861 üzenetére

    A kereszténységnek nagyon egyszerű, és érthető az, amit közvetít, és amiről szól: szeretet.

    Az igaz út mindenki számára más és más. Mégis, egyetlen. És erre nyilván nem elég 30 sor. És egészen mást jelent számomra valaminek a keretein belül megélnem a hitemet, mint külső szemlélőknek látni ezeket a kereteket.

    "am, amit ti muveltek az rombolas. termeszetellenes es eroszakos" Nem tudom, miért lenne az. Ki az a 'ti'? Mindenki, aki kereszténynek vallja magát? A katolikusok? Minden katolikus? A reformátusok? Evangélikusok? Vagy minden keresztény felekezet? Azoknak minden tagja? Kik is? És miben?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8862 üzenetére

    Akkor én a nagyon-nagyon-nagyon erős ateistákról beszéltem :)

    A login neved euchi, ezt én tudom, meg akik itt fórumoznak, tehát akik kapcsolatban állnak veled itt a fórumon. Édesanyád nem tudja így, viszont ha elmondod neki, akkor elhiszi. Viszont ha én elmesélem valakinek, hogy euchi nevű fórumozóval fórumoztam, azt gondolhatja, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a te nicked euchi. Ahhoz meg kell tapasztalni.

    Isten megtapasztalása kicsit nehezebb dolog, közvetlenül, a hagyományos módszerrel nem lehet. És itt egyből bejön 10000 kérdés, ami mind a bizonytalanságot növeli, de ez mellékes.

    Az igazság nem attól válik azzá, hogy mindenki ismeri. Hanem, hogy van, és ő az.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8866 üzenetére

    Meséljem el? Ez pont olyan, ami nem elmesélhető. De ha beállít az életedbe, tudni fogod.

    Mellékes, annak abból a szempontból, ahonnan írtam, amit írtam.

    Az igazság megismerése nem könnyű, és azt gondolom (nem tudom, mi az igazság), hogy a teljes igazság az ember számára megismerhetetlen. Még a tökéletes ember számára is, mivel ember. Mivel korlátai vannak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #8869 üzenetére

    "azok, akik azt mondjak hogy hazugok, bunosok stb azok az emberek akiknek nem az a hite es mely meggyozodese mint ami nekik."

    Én nem mondok ilyet. Nem gondolom, hogy hazugok. Miért lennének azok? A legtöbb, amit mondhatok, az az, hogy tévednek.

    Bűnösök? Igen, de nem csak ők, hanem "mi" is. Szóval ebben nem különbözünk.

    "te komolyan kerdezed hogy miert lenne rombolas hogy azert mert valaki masban hisz egybol csak hazug lehet vagy alavalo bunozo? szeretet, mi? jezus forog a sirjaban :)"

    De fel vagy paprikázva! Mondom, nem alávaló bűnöző az, aki másban hisz, de még nem is hazug. Sőt, ezt sohasem állítottam egyetlen egyszer sem. Sőt, a vallásom sem állítja/tanítja, sem a szűkebb, sem a tágabb értelemben vett vallásom.

    Az ő megítélésük nem is a mi, emberek feladata, számunkra az embertársaink szeretete az, amit el kell érnünk és megvalósítanunk.

    Szóval számomra egészen furcsákat írsz. Nem tudom, kikkel és hol álltál kapcsolatban, akik miatt ilyen lett a véleményed, de ezzel én nem sokat tudok kezdeni. Az én hitem, vallásom, és a tetteim is egészen más irányba mutatnak.

    Szerintem sem szabad lehazugozni, bűnözőzni senkit azért, mert máshogy gondolkodik, másban hisz/nem hisz. És a kereszténység, Jézus sem mond sehol ilyesmit.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #8876 üzenetére

    Következetes hozzászólás volt. A hitem szerint nem hazug, aki mást állít, kivéve, ha úgy teszi ezt, miközben tudja, hogy nem mond igazat. De basszus, ez magának a szónak a jelentése, ezen a kereszténység nem változtat semmit.

    ÉS kicsit -nagyon - azt érzem, hogy amit te kritizálsz, és kereszténynek nevezel, az bizony nagyon távol áll a kereszténységtől. Tulajdonképpen csak annyiban érzem megszólítva magam, hogy nekem címezted a hozzászólást.

    Mit tudok még hozzátenni? Egy olyan vallásról beszélsz, amit nem ismerek. Annak ellenére sem, hogy te magad kereszténynek nevezed.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #8882 üzenetére

    1. 1 út, ami mindenkinek más és más. Más cselekedetek minden egyes embernél. Mert nincs két egyforma ember. Így nincs is olyan elvárás, hogy pontosan ugyanazokat a cselekedeteket tegyük ugyanabban a sorrendben. A személyes útja mindenkinek más. A lényeg, hogy Krisztuson keresztül történjen, ilyen módon valóban egy út van. Istenien egy, nem pedig emberien.

    3. Nem is kell egyetérteni, viszont attól még nem kell lehazugoznod azokat, akik más vallásúak. Vagy másképp gondolják. Azzal, hogy jól beolvasol nekik, nem fognak megváltozni, csak a feszültséget és ellentétet szítod az ilyen magatartással (és ez nem csak rád, hanem mindenkire igaz, amikor így viselkedik).

    Valószínűleg a másik vallás képviselője is ugyanúgy nem ért egyet veled, mint te ővele, de ilyenkor a legnagyobb butaság egymásnak esni, és bizonygatni, hogy kinek van igaza.

    4. Lehet, meg sértődés, veszekedés, bármi lehet. Minden verekedés is úgy kezdődik, hogy a másik visszaütött.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Vladi #8883 üzenetére

    A sok utat úgy érted, hogy ugyanolyan jó a buddhista, iszlám, vagy zsidó vallás is, mint a keresztény? Magyarul, hogy mindegyik út üdvözítő, bármelyiket is válasszuk?

    Nekem ez a része nem teljesen világos.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #8888 üzenetére

    Ott tévedsz, hogy az ember, ha lehazugozzák -vagy akárcsak így értheti- nem elgondolkodni fog, hanem egyszerűen bunkónak fog nézni téged. Az emberek így működnek.

    Az igazság párja nem a hazugság. A hazugság annyi, hogy tudom az igazat, de mégsem azt mondom. Az igaz párja a nem igaz, nem pedig a hazug. Ha így kommunikálsz, akkor nem csorbul semmi, a célodat is jobban eléred, és nem leszel odasimuló.

    "Ahol nagyobb bűn a házasság, mint a homokosság, ott valami nincs rendben. Sorolhatnám." Ilyenről nem tudok. Azt tudom, hogy a házasság egy szentség, ami azt jelenti, hogy igen nagy értéket képvisel az egyházban. És szó sincs arról, hogy a magános életforma magasabb rendű lenne. Egyszerűen a papok így döntöttek, (így kell dönteniük saját belső szabályzatuk alapján), hogy a munkájuknak élhessenek, és Istennek.
    Arról sem tudok, hogy bálványokat imádnék. Én biztosan nem. És ha nem imádok bálványokat, akkor miért is téves az utam?

    Bűnök mindig és mindenhol vannak. Nagyon valószínű, hogy még te is elkövetsz bűnöket. Kivéve, ha te magad lennél Jézus. Nos, mivel elkövetsz bűnöket, ezért: "bűnt, és ünneplést el nem szenvedek"

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8889 üzenetére

    Bocsánat, hogy belebeszélek, de belebeszélek:

    "Az általad keresztényinek tartott erkölcsi tanítások és értékek valójában függetlenek a kereszténységtől."
    Talán mert nem csak azokra érvényesek, akik keresztények, hanem minden emberre. Ugyanis az emberiség javát hivatottak szolgálni. Jól is néznénk ki, ha az emberiség egy részére nem lennének érvényesek, csak akkor, ha kereszténnyé válnának.

    A kereszténység az, amikor ezt a tényt felismerem.

    Miért számít bármit is, hogy profitálsz-e a Bibliából? Úgyis meghalsz, teljesen mindegy, hogy profitálsz-e, vagy sem, úgyis nyom nélkül fogsz eltűnni. Ha eltávolodunk kicsit a földről, abszolút értelmetlenné válik ez a haszonelvű világnézet.

    Számodra mi számít jó vitapartnernek? Aki elfogadja azt, amit írsz, és aztán helyeselve bólogat sűrűn mea culpázva, hogy eddig hogyhogy nem látta, amit megmutattál neki?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #8893 üzenetére

    De miért számít számodra az életed? Semmi értelme nincs, nincs értelme előre jutni, úgyis vége lesz. Mit profitálhatsz a Bibliából, vagy akármi másból? Semmit nem számít.

    "A hit ne terelje el a figyelmed az életről." Miért tenné ezt? Miért ne futhatna párhuzamosan, sőt, tulajdonképpen egyetlen dologról van szó. A hit nem csak a túlvilágról szól, hanem arról is, hogy ami van, az honnan van. Hogy Isten a szeretet. És itt el is érkeztünk arra a pontra, ahol már látszik, miért is nem lehet elég csak a szeretet hit nélkül. Mert Isten a szeretet, és nem különválasztható.

    Nem érvelek semmi mellett sem. Nekem nem lesz jobb, vagy rosszabb attól, hogy te hiszel-e, vagy sem.

    Voltaképp lehet élni hit nélkül ebben a világban, de szerintem nem érdemes.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Ricardo #8905 üzenetére

    Isten fia, aki Isten. Isten az Atya, a Fiú, és a Szentlélek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csemberlen #8907 üzenetére

    De nem azon a zsinaton találták ki. Így mindössze megóvták, hogy tévtanítások el ne homályosítsák.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8920 üzenetére

    És vajon biztos, hogy Isten keze volt a dologban?

    Csak azon gondolkodtam el, hogy honnan tudhatjuk, hogy ez most Isten, vagy a véletlen. Ha jó dolog, akkor Isten, ha rossz, akkor a véletlen, vagy a sátán műve?

    Ha időben jön a buszom, akkor Isten, ha kimarad ,akkor pedig véletlen?
    Vagy egyszerűen én magam döntöm el, hogy Isten keze, vagy sem?

    Nem kötekedni szeretnék, de szerintem ez igen lényeges kérdés. Ilyen üvegtöréses esetet én is megéltem személyesen, ami szerencsére (vagy hála Istennek) sérülés mentesen végződött.

    Tudok olyan esetekről is gyermekeknél, ahol viszont nem végződött az eset ilyen pozitívan. Pedig ugyanilyen vallásos család. Isten válogat? Vagy mégis a véletlen műve? És ha tényleg csak a véletlen, az veszélyezteti-e a hitet Istenben?

    Így hirtelen ezek jutottak eszembe. És örülök, hogy tényleg nem lett nagyobb baj.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    És mi van akkor, ha van szerencse is, és Isteni beavatkozás is?

    Őszintén megmondom, nekem erről még nincs kiforrott véleményem és elképzelésem, mert fogalmam sincs, hogy csinálja Isten. Nem gondolom, hogy állandóan belenyúlna az általa létrehozott rendszerbe. Azt sem gondolom, hogy előre mindent eldöntött volna (ez ennél bonyolultabb, de ne menjünk inkább bele). És azt sem, hogy Isten magunkra hagy bennünket.

    A történő dolgok a fizika szabályai szerint történnek. Ebbe így nem lehet belenyúlni kívülről. Legalább is nem úgy, ahogy mi azt elképzeljük. Ezért egyre inkább azt érzem, hogy le kell tennem a kérdés megválaszolásáról. És azt kell mondanom, Isten valahogy megoldja, amit én fel nem foghatok. De bízom benne.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8952 üzenetére

    És akkor okkal nyer valaki egy társas szerencsejátékban? Oka van annak is, hogy a lapok hogyan keverednek? És miért van az, hogy ha az ember elég sokat játszik a játszótársakkal, akkor mégis csak a matematika győzedelmeskedik?

    Nagyon sokszor van olyan, hogy valaki balesetet szenved, és nem történik utána vele, és a környezetével sem semmi jó. Talán nem is volt, és nem is lesz vallásos. Akkor most Isten okozta a balesetet?

    Nem lehet, hogy az ember szabad akarata, szabad döntéseinek sorozata, sőt 7milliárd ember szabad akaratának és döntéseinek szövevényei a bekövetkező események okozói? És nyilván a balesetet szenvedettek x százalékának végül jóra fordul az élete, és lehet, hogy egy nagyobb rosszat kerülnek el ezáltal. De ezek törvényszerűségek.

    Ugyanígy, ha nem kapcsolom be a biztonsági övet, lehet, hogy megmenti az életem. Ekkor Isten avatkozott be? Vagy az én szabad akaratom és döntésem kimenetele az adott szituáció? Ha az ÉN felől közelítünk, akkor úgy tűnhet, hogy csoda, és Isten megmentette az életem. De ha az összes ilyen esetet nézzük, azt látjuk, hogy sokkal több esetben nem ment életet a be nem kapcsolt biztonsági öv, és teljesen jól kijönnek a számok, hogy hány esetben élik túl bekapcsolt, és nem bekapcsolt öv mellett.

    Nem gondolom, hogy Isten nincs velünk kapcsolatban, csak nem tudom, hogy ez hogy működik. És azt nem gondolom, hogy ha késik a buszom, annak Isten az oka, és azért van ,hogy ezzel hatást gyakoroljon az életemre. Sokkal inkább a buszosok szabad akaratából, és egyéb összetett okok miatt nem jött időben az a busz.

    Ha társasjátékban egy mezőről csak 6-os kockadobással léphetek el, akkor sem gondolom, hogy Isten irányítaná a dobásom erejét, azt meg végképp nem, hogy a kockára ható fizikai erőket manipulálná.

    És még izgalmasabb téma lehet a kvantummechanika, ahol a jövőben mindent csak valószínűségekkel tudunk jellemezni (a részecskék jövőbeni helyzetét).

    Pál önéletrajzi idézete így kiragadva csak egy felsorolás, hogy miken ment keresztül. Amit írtál róla, az már értelmezés.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8954 üzenetére

    Most nyilván terelsz. Nyilván nem mondtam, hogy az összes ilyen rész kamu.

    A fizika törvényei Isten törvényei, úgyhogy ezzel kicsit óvatosabban bánjunk szerintem. Szerintem Isten meg tudja oldani úgy is a dolgot, hogy a saját törvényeit ne kelljen áthágnia.

    Egyébként pedig ügyesen kikerülted azokat a dolgokat, amiket én írtam. Kiváncsi lennék, te hogy látod például a szerencsejátékokat ebben a szerencse nélküli világban. Vajon egy kaszinó arról szól, hogy Istent dolgoztatjuk?

    Isten ad iránymutatást, de nem gondolom, hogy úgy teszi ezt, hogy imádkozom: " Istenem, ha 1 percen belül egy piros Ford Escort elhalad előttem, akkor ezt teszem, ellenkező esetben azt. Dönts, Istenem!".

    Arról halvány lila gőzöm sincs, hogy Isten mégis miképp teszi, amit tesz. Elfogadom, hogy teszi, és abban is biztos vagyok, hogy van szerencse és valószínűség is.

    Isten belül van, itt bent munkálkodik. Nem gondolom, hogy kockákat tologatna. Legalábbis nem úgy, hogy beleütközzön a saját maga által alkotott törvényekbe. Szerintem elegánsabban teszi. Nem tudom, hogy hogyan, de van néhány dolog, amit nem ismerünk még.

    Ez a Mózes idézet pedig nem nagyon volt meggyőző, lehet, hogy a régies nyelvezete miatt, de itt sem találtam utalást arra, hogy a szerencsejátékoknál Isten dönt.

    Ja, és az jutott még eszembe, hogy ne feltétlenül úgy olvasd a hozzászólásaimat, mintha mindenáron ellent akarnék mondani neked, és neked pedig hadakoznod kéne velem emiatt. "Biztos hülyeséget tettek, mert egyszerűen csak a szerencsére bízták magukat Isten helyett..." <- mert ez a mondatod pl. erre utal. (Hiszem ismerem én is az emberi reakciókat, mert én is emberből vagyok, és fórumozok eleget, hogy ezeket a reakciókat felismerjem).

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8956 üzenetére

    Oké. Végülis úgysem az számít, hogy melyikünk mit okoskodik itt össze :))

    Néha nagyon is zavar, hogy hogy jövök én ahhoz, hogy Istenről bármit is írjak. Ki vagyok én, hogy itt osszam az észt az aktuális véleményemtől függően?

    Jobb a hitet megélni, mint beszélni róla.

    De ez az egész már kezd túl személyessé válni részemről.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8958 üzenetére

    A fizika törvényei nem csak a mai kor szemlélete miatt van kőbe vésve. Azokat Isten alkotta, de nem csak az emberre hatnak, hanem a világegyetem minden részecskéjére. És sokkal régebb óta, mint az ember megjelent a földön.

    Vajon meg tudja-e tenni Isten, hogy úgy avatkozik be a világba, hogy a saját törvényeit ne sértse meg? Tudott-e Jézus úgy a vízen járni, hogy közben ne sérüljenek a fizika törvényei?

    A kockajátéknál is az a baj, hogy nagyjából a dobás milyenségétől függ, hogy melyik felére esik a kocka. Na meg, hogy milyen volt a kiindulási állapot, valamint milyen a felület. Ha az ókoriak számára elég számítási kapacitás állt volna rendelkezésre, kiszámíthatták volna, hogy adott típusú dobás adott magasságból, stb. milyen eredményt fog hozni.

    Nem tudom, hogy van. Még a fizikáról sem tudunk mindent, Istenről meg még annyit sem. Én ezeket a kérdéseket nyitva hagyom, ráhagyom Istenre. Az ateisták haja pedig ettől áll égnek :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8960 üzenetére

    Lehet, hogy régebbiek, de amíg nem volt ember, nem lehetett értelmezni. A többi élőre és élettelenre ezek nem vonatkoznak. Csak az ember megjelenésével nyertek értelmet.

    De ne érts félre, ezek fontosságát nem becsülöm le, és nem gondolom hogy a fizika törvényeihez képest alárendelt szerepük lenne. Kiegészítik egymást, és nem feltétlenül kell alá-fölérendeltségi viszonyt felállítani köztük, ugyanis az élet - és az élettelen - más más területére vonatkoznak.

    Az etikai törvényeket azért fontosabb észben tartanunk, mert a fizikai törvényekkel ellentétben ezeket meg tudjuk szegni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8962 üzenetére

    És a szellemvilágban kellenek ilyen etikai szabályok? Nem tudhatjuk, hogy ezek a törvények az embereken kívül másokra is érvényesek-e.

    Jézus Krisztus pedig Isten, és nem tudom, hogy mennyire van értelme egy önmagától eredő önmagára vonatkozó 'külső' szabályrendszernek, mikor ő a szeretet.

    Ez az egész nekem bonyolult, és annyit tudok, hogy teljesen soha nem leszek képes megérteni. Ebben biztos vagyok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8964 üzenetére

    A bukott angyal is csak valami, emberi szavakkal kifejezett dolog, amivel próbálunk közelíteni a valósághoz, amit nem láttunk, nem ismerünk, és emberi szavainkkal nem lefedhetők.

    Megint csak az jut eszembe, hogy ott ugye nincs idő. Ahol pedig nincs idő, ott az egész emberi gondolkodásmódunk csődöt mond.
    Legjobb szándékkal is max azt mondhatom, hogy az ottani történéseket ilyen szavakkal tudom valamennyire megfogni, habár még így is messze vagyok az igazságtól.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #8966 üzenetére

    Most már nem tudom, hogy miből indultunk ki, de amit most leírtál, abban szvsz igazad lehet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz t3rm1nat0r #8968 üzenetére

    Miért teszi ezt? Mert még nagyobb számítási kapacitás kéne hozzá, vagy, mert végtelen? Ez nem mindegy.

    Nagyon egyszerű esetben számítógép nélkül meg tudom jósolni az eredményt. Sőt, tudom úgy dobni, hogy megfelelő oldalára essen. Ha én, ill. az agyam képes erre, akkor számítógéppel is lehet számítani az eredményt. Belevehetjük a gravitációt, a légköri viszonyokat, a felületek jellemzőit, a dobás erejét, és irányát.

    Matematikailag nem egy lehetetlen feladat, mert csak egy 6 oldalú pénzérme. De az egyszerűség kedvéért maradhatunk a pénzérménél, aminek 2 oldala van, plusz az éle.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz t3rm1nat0r #8971 üzenetére

    Nem is kell tudni megmérni. Elég tudni, hogy léteznek. És elvi akadálya nincs annak, hogy ezeket mind megmérjük. Ugyanis minden ilyen paraméter mérhető. És az, hogy hova esik a kocka, ezeknek a paramétereknek a függvénye.

    Az, hogy mi nem tudunk 100% pontossággal becsülni, nem jelenti azt, hogy nem is lehetne, és a jövőben valamikor ne tudnánk megjósolni. Nagyon egyszerű szituációban most is menne. Légüres tér, megfelelően sima felületek, jól ismert anyagból, egyszerű forma, ismert tömegek, pontosan beállítható erők, stb. egy ilyet képesek vagyunk igen pontosan megjósolni.

    Tehát azt mondom, nincs benne csalás. Isten vagy a kockát eldobó ember dobásának ereját és mikéntjét szabályozza, vagy... az már túl bonyolult lenne, mert a másik lehetősg, hogy a világ túlsó felén beindít valami folyamatot, amitől az adott helyen pont olyan lesz a légáramlat, az asztal fáját is szándékosan úgy intézi, hogy ott lesz egy hepehupa rajta, stb. És ezt minden egyes kockadobásnál megteszi. Ez az, amit én kétlek.

    Mod: A szimulációt nem akarod átküldeni, vagy valami? Miben írtad?

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz t3rm1nat0r #8973 üzenetére

    Nem tudom azt mondani, hogy nem történt ilyen kísérlet. Én tudok úgy dobni dobókockával, hogy mindig az adott felére essen. elég bizonyos magasságból bizonyos szögben fogva a kockát bizonyos felületre ejteni. Ezt lehet mérni, bizonyítani is. Aztán jöhetnek a bonyolultabb formációk.

    A kvantumfizika meg egy egészen érdekes dolog, és ha onnan nézzük, akkor abban sem lehetünk biztosak, hogy a kocka egyáltalán földet fog érni. bár ez a legvalószínűbb forgatókönyv. És én itt látom a kiskaput is Isten számára, hogy hasson a világunkra. De lehet, hogy csak azért gondolom így, mert a kvantumfizikáról nem sokat tudok, alig 1 félévet hallgattam róla, és kb. a 4. előadáson végleg elakadtam :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #8984 üzenetére

    Bánki M Csaba könyvei jók és érdekesek. Ajánlom az Agy évtizedében-t is, amit előbb írt, de szintén nagyon érdekes.

    Olvastam, és hívő, keresztény vagyok. Nem találtam ebben semmi rosszat. amiket idéztél, azok is rendben vannak.

    Az utolsóra reagálnék most. Valóban, a kételkedés nagyon fontos, és a hit fejlődésének egy alapvetően meghatározó szakasza kell, hogy legyen. Igazi érett, felnőtt hite csak annak lehet, aki végigjárta a kételkedés fázisát. Amikor rákérdezett dolgokra, akár el is bizonytalanodott, és el merte engedni az eddig beidegződött Istenképét. Akár az sem kizárt, hogy azt mondja az ember, hogy ő jelen pillanatban egyáltalán nincs meggyőződve arról, hogy Isten létezik. Az igazi érett hit ebből a kételkedésből tud kinőni.

    "Az emberi haladás örök akadálya a szokás zsarnoksága, lévén ez szüntelen ellentétben a szokásosnál jobbra vágyás hajlamával... John Stuart Mill (1806-1873)""

    Most idézzem Jézus Krisztust, vagy tudod, mire gondolok? tulajdonképpen Jézusnak ugyanez volt a baja a farizeusokkal is. Az ősök hagyománya fontos volt nekik, a lényeg meg sehol. Jézus pedig kézmosás nélkül is evett. És csinált hasonló dolgokat, ezzel megmutatva, hogy a szokás egy dolog, de az igazán fontos dolgokra kell fektetni a hangsúlyt. Kereshetek konkrét igehelyet.

    ""Minél előbbre halad a tudás, annál jobban megkettőzi erőfeszítéseit a butaság, hogy fenntartsa az előítéletek hatalmát... (Nicolas-Sebastian Roch de Chamfort-1741-1794)""

    Itt a fórumon is láttam erre példát, de ez nem keresztény, vagy vallás specifikus. De természetesen vallásos emberek sem kivételek.

    Azt hiszem, Bánki M. Csaba könyve kitűnő olvasmány, és keresztény embereknek szinte kötelező is, mert segítheti őket a hitük fejlődésében. Jól tetted, hogy szóltál róla itt a fórumon.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #8988 üzenetére

    Ez nem teljesen világos. A nem látható "fény" tartományokat is hasznosítjuk, és attól, hogy nem látjuk, még visszaverődnek, elnyelődnek, stb.

    A mobiltelefon, a tv, rádió, mind-mind "fénnyel" működnek. Nem tűnik más világnak, csak azért, mert az ember szeme csak egy szűk sávban képes észlelni. Másik állatok kicsit eltérő frekvenciasávban képesek érzékelni. Az elektronikus eszközeink meg igen széles spektrumban képesek rá.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #8993 üzenetére

    Ez kezd egy kicsit kaotikus lenni, és eszembe jut egy gyerekkori barátom elmélete a játékmackókról. Azt mondta ugyanis, hogy simán lehet, hogy a játékmackók élnek, és számukra mi vagyunk a játékok. És ők gondolják ugyanazt rólunk, mint mi róluk. Inkább nem írom le, hány évesen mondta ezt.

    Ez is kicsit ilyen. A frekvencia mi: egy szekundum alatt hány periódust tesz meg. ha 0-t, akkor 0Hz a frekvenciája. Egy mikrohullámú sütő 2,4GHz-en megy. zóval elég széles spektrumot ismerünk, és még használjuk is. A THz-et meg még látjuk is. Sőt, még e fölött is jócskán hasznosítjuk az em sugárzást.

    "Illetve energia terjedéssel, ami éppen rádiófrekvenciás jeleknek nevezünk, és éppen hang, fény, íz, illat, és tapintás érzetként (szél fuvallat) jut el hozzánk."
    A hang nem rádiófrekvenciás jel, ahogy a tapintás sem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #8996 üzenetére

    És ha az, amit mi hosszúságként érzékelünk, az nem hosszúság, hanem egy nagyobb világnak egy sebessége?

    Na, az van, hogy leírsz mondatokat, amelyeknek egyszerűen nincs értelmük. Olyan, mint ha a különböző szénsavas üdítőitalok gyorsulásáról beszélnél, amelyek egy párhuzamos univerzumban tulajdonképpen a mikrohullámok térfogatát jelentik.

    LOL, ROTFL! :DD :DD :DDD
    Bocs, de ezt olvasva tényleg hangosan felnevettem. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #8998 üzenetére

    Amit leírsz, azzal az a baj, hogy se a bibliával, sem a megfigyelt világgal nincs összhangban. Ugyanis a világnak kezdete volt, ez a bibliában is benne van, é a tapasztalatok, megfigyeléseik is ezt támasztják alá. A biblia szerint pedig egyszer vége is lesz. tudományos szempontból csak a Földről tudjuk, hogy megsemmisül rajta majd minden élet, az univerzum esetén ez a tömegétől függ. Azt meg pontosan nem ismerjük.

    Az univerzumnak pedig vannak méretei. Nyilván mi benne ezt végtelennek éljük meg, de ez csak valami olyasféle dolog, hogy a földnek sem érsz soha a határára, mert akármennyit sétálsz, nem tudsz róla lesétálni. Ilyen értelemben az univerzumnak sem tudod elérni a határát, csak itt a föld 2D-jéhez képest az univerzum esetén 4D-ben történik ugyanez. Erre mondják, hogy véges, de határtalan.

    Persze gondolkozhatsz ilyesmiken, tovább is fejlesztheted. Csak ne várd el tőlünk, hogy elsőre elkezdjünk hinni neked úgy, hogy bizonyítéknak még morzsáját sem adod. Csak egy ötlet, amit persze más gondolkodók nálad sokkal magasabb szintre fejlesztettek, de most te kitalálod megint. Jézus legalább tanújelét adta, hogy ő ki, és leírások maradtak fent róla, valamint a létezésére is vannak bizonyítékok. De ha szűken értelmezzük, akkor legalább az akkori emberek látták Jézus csodáit.
    A tudomány dolgai pedig megfigyelhetők, tapasztalhatók. A te elméleted pedig csak egy elmélet. Ezrével lehet kitalálni ilyeneket, és ezrével találnak is ki. Jellemzően a gyerekek, akik még kevésbé vannak ráállva a racionális gondolkodásra, és a realitásokra. Persze sok esetben ilyen szabad gondolkodású emberek voltak képesek észrevenni azt, hogy a ilág nem úgy működik, ahogy évezredekig gondolták.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9002 üzenetére

    Nem baj, hogy gondolkozol, nekem is voltak, és vannak hasonló gondolataim. De ezeket nem érzem megdönthetetlen igazságoknak.

    Te pedig Jézus kijelentését a gyerekekről arra használod fel, hogy igazold vele az elméleted. Ez pedig tipikus példája annak, amit Bánki M. Csaba írt az agy működéséről, é amit te is belinkeltél.

    Egyébként meg azért nincs sok értelme az elméletednek a frekvenciákról, mert ha ránk csak az a frekisáv van hatással, amit ismerünk, és ami szerinted csak egy másik frekitartomány-féleség egyik hullámhossza, akkor végülis nagy ívben leszarhatjuk, hogy a miénken kívül mi van még, mert nincs ránk hatással, sőt mérhetetlen, bizonyíthatatlan lesz. Természetesen elvi szinten nem kell leszarni, de tudományos értelemben nem létezik. Ezért nem is kérheted, hogy valaki tudományosan cáfoljon. Te sem tudod tudomnyosan bizonyítani.

    Jézus meg sehol nem beszélt a frekvenciákról, ha jól tudom.

    Talán van valami sejtésem, hogy mit szeretnél felderíteni, de akkor meg a szóhasználatod nem helyes erre.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9005 üzenetére

    A teljességgel kapcsolatban gondoljunk csak a világegyetemünkre. Számunkra ez a végtelen, ebből a rendszerből, amíg élünk, nem fogunk tudni kilépni.
    Viszont a világegyetemünkön "kívül" végtelen sok "hely" van más világegyetemeknek, vagy bármi másnak. Bár mi már ott megakadunk, hogy a világegyetemen "kívül". Mert ott "kint" nincs idő, sem tér. Ezért az általunk használt szavakkal nem lehet ezt jól megfogni. Például hogyan létezhetnek mondjuk párhuzamos, vagy egymás utáni világegyetemek, amikor sem idő, sem tér nincs?

    A világegyetemünk sem térben és időben van, hanem a világegyetemünk belsejében van tér és idő. Számomra ez is elég a töprengésre.

    A tudósok pedig általában nem úgy jönnek rá valamire, hogy csukott szemmel vad elméleteket találnak ki. sokkal inkább úgy, hogy látnak jelenségeket, és azokra próbálnak olyan magyarázatokat kitalálni, amiket egyéb más jelenségek is alátámasztanak. Egy-egy ilyen ötlet lehet tényleg teljesen elrugaszkodott, de mindegyik valamilyen tapaszatalait alapon nyugszik. Gondolok itt pl. Einstein munkásságára.

    Az asztrológiát sosem tartottam komoly dolognak, poén szinten mókásak a horoszkópok :) Például vannak ezek a csillagjegyek. Miért pont ezek? Önkényes választás miatt. És amikor az egykből megyünk a másikba, akkor is a váltás szintén önkényes. Ha más csillaghalmazokat vennénk, más időpontban lenne a váltás. Sok helyen bukik az asztrológia "tudománya".

    Amit kérsz, azért nem tudom leírni, mert az egyelőre egy érzés szintjén van meg bennem.

    De például nem gondolom azt, hogy Isten úgy lenne a világegyetem része, ahogy írtad, mert abban az esetben Istennek lenne kezdete és vége is, valamint nem uralná a világegyetemen "kívüli" részeket. Ez egyedül úgy lenne lehetséges, hogy a világegyetem csak része Istennek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9026 üzenetére

    És ez miért nem akkor volt, amikor az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát fogalmazták meg? Nem akkor váltunk jézusivá?

    Miért mindig a mi életünkben történik minden nagy változás? És ez persze minden korban élő emberre vonatkozik. Minden korban aktuálisan gondolták azt, hogy épp az ő korukban lesz a világ vége, vagy valami nagy dolog.

    Jobb most élni, mint 100 évvel ezelőtt, és 100 éve is jobb volt, mint 200 éve. Változások pedig mindig vannak. És ennek legkevésbé ahhoz van köze, hogy épp milyen csillagot honnan látunk. Ha ez így lenne, akkor a Nap sokkal jobban meg kéne, hogy határozza a tulajdonságainkat. Pl. születésünkkor volt-e napkitörés, napfoltok, stb.

    Összességében ez nekem nagyon zagyva. Mi köze a vízöntő korszakának a jézustudathoz? És ez az egész hogyan függ össze a politika megítélésével? Nem teljesen világos.

    A világválság összefüggésben van a politika megítélésével, a válságot pedig az emberek idézik elő. De a válságok jönnek, mennek, és egy kicsit mindig formálják a világot.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák