Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz JJános #9472 üzenetére

    Az a baj, hogy eteted a trollt, ettől erősödik...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Horka1 #9476 üzenetére

    Azért ne tekintsd magad annyira nagy arcnak, hogyha valaki nem válaszol a kérdéseidre, akkor már nem is tudja a választ... lehet, hogy csupán nem akar veled beszélgetni.... Én legalábbis ezért vagyok inaktív egyrészt... másrészt eléggé elfoglalt vagyok...
    És nem szigetelődök el általában senkitől, ha látok lehetőséget értelmes beszédre.....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Kanczy #9599 üzenetére

    Bonyolítom a helyzetet: Hívő embernek is lehet down-kóros gyermeke, összeomló templom ölt hívő embereket is....
    A kérdés sokkal összetettebb annál, hogy ezt egy félmondattal le lehessen zárni.
    Nem a személyes bűn következménye alapvetően egy-egy ilyen eset. Nem azért született vaknak a gyerek, mert a szülők vétkeztek (erről Jézus is beszélt egy konkrét eset kapcsán).
    De ez nem jelenti azt, hogy a bűnnek nincs köze ehhez. A bűn egy szakadást hozott a világba Isten és az ember között, aminek a következményeit minden hordozza. Az egész világ, és köztük minden ember. Ilyen következmények a korábban említett példák, minden szenvedés és nyomorúság.
    És ez alól a hívő ember sem kivétel.
    Én életemben is vannak betegségek, én is szenvedek számos dologtól, velem is történik baleset, én is voltam szemét módon munkahelyéről kirúgott ember. Nem ebben vagyok más a többi embernél. Hanem abban, hogy Jézus velem van. És a nyomorúságokból mindig áldás származhat általa. Nem a nyomorúság helyett, hanem a nyomorúságban. Isten jelenléte mindig áldást eredményez... ezt a kívülálló nem mindig látja...

    Mondok egy példát, ami lehet, hogy sántít... szét lehet vesézni, bár ebben én nem veszek részt.

    Nyomorúság, hogy elveszti az alkohol és bűncselekmények miatt egy gyermek a szüleit.... Nyomorúság, hogy egy hívő család 10 éve próbálkozik arra, hogy saját gyermekük legyen, de eddig max a spontán vetélésig jutottak.
    És áldás, ha ez a két nyomorúság találkozik Isten jelenlétében, és egy szülő nélküli gyermek családot, egy gyermektelen család gyermeket kap az örökbefogadás kapcsán....

    Persze meg lehet állni a nyomornál, és lehet Istent hibáztatni... vagy ez alapján a létét megkérdőjelezni, én pedig láthatom, hogyan munkálkodik Isten azon, hogy a bűn miatt adott nyomorúsághalmaz áldást eredményezzen...
    Láttam olyat is, hogyan vált áldássá egy down kóros gyermek jelenléte egy családban...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9605 üzenetére

    Ha egy természeti katasztrófa túlélője lennél, akkor hálát adnál Istennek ezért? Nem lenne ez gőgös és egoista magatartás?
    Mint írtam, engem sem kerülnek el a gondok, problémák, bajok... nekem is fel kellett dolgoznom apám halálát, engem is érint a gazdasági válság... Isten áldása nem a problémák helyett van, hanem sok esetben a problémákban...
    Pál apostol anno börtönben volt, de ez a börtönben töltött idő áldássá lehet és lehet ma is... csak el kell olvasni a filippi levelet...
    A sánta példámat pedig nem magyarázom, pedig az élet szülte valóság...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz tiv83us #9666 üzenetére

    Szerintem korhazakra nincs is tobbe szukseg. Epitsunk tobb templomot, sok-sok persellyel.

    Szerintem meg nem kellenek még a moderátoroktól sem ilyen közhelyek...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz tiv83us #9687 üzenetére

    Lehet, hogy nem kellett volna kiemelnem, hogy moderátor vagy, de általában ez a tisztség nagyobb felelősséggel is jár... Épp ezért is döbbent meg, mikor azt látom, hogy közhelyekkel pont a fórum elöljárói keltenek hangulatot...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz andrea.lois #9696 üzenetére

    Én nem szégyellem, hogy keresztény vagyok, ha titkolnám esetenként, az nem a többi keresztény hibái miatt vannak, hanem az én bűneim miatt... De a bűneim ellenére keresztény vagyok.... :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz tiv83us #9694 üzenetére

    Elég sok református gyülekezetre látok rá... sehol sem a lenyúlás, a persely van középpontban, sőt, sokkal inkább az "ingyen" szolgálatok... De legyünk realisták, a templom kifűtését, a lelkész havi javadalmazását, és egyéb szükséges kiadások terhét a gyülekezet tagjainak állnia kell. Tehát a pénzügyeknek helye van a hívő közösségekben is... mint mindenhol.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Horka1 #9701 üzenetére

    És ne állami támogatásokkal lopja a nép pénzét
    Ez is egy sztereotípia... a gyülekezet eltartja saját magát... vagy egy másik gyülekezet segíti ki....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ollie #9757 üzenetére

    Egyetértek...
    Isten szinte mindig közösségekben gondolkozik.... még a "magányos" Pál apostol mögött is ott volt az antiochiai gyülekezet....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz andrea.lois #9766 üzenetére

    Sokak szerint Laodiczea idejét éljük, azt hittem hallottál már erről.
    Nem gondolnám, hogy rá lehet húzni egyetlen skatulyát a világ összes keresztény gyülekezetére...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz VINIKOR #9828 üzenetére

    A történetek egy része szájhagyomány által terjedt. Ezt nem szabad a mai wiki társadalomnak lebecsülnie, mert számos bizonyíték van arra, hogy a csekély írásbeliséget gyakorló népek rendkívüli módon képesek voltak szó szerint megjegyezni történeteket... Ebben kenterbe vernének volna mindannyiunkat.
    Egy része a történeteknek nem sokkal a történések után lettek lejegyezve... pld a királyok történetei, zsoltárok, bölcsességmondások, prófétai könyvek stb...
    A legidősebb bibliai történet vsz 4-5000 éves, a legfiatalabb ószövetségi irat kb 2500 éves.

    A történetek egy része megélt történelem leírása, más része próféta által lejegyzett isteni üzenet, harmadrésze összegyűjtött történetek halmaza...
    Látszólagos szerkesztők az emberek, valójában Isten Szentlelke. Sok ember próbálta a bibliai könyveket eltüntetni, íróit megölni, láncra verve elhallgattatni, meghamisítani, átszerkeszteni, de Isten Lelke nem engedte... Anno Hitler tervében is szerepelt a "Biblia reform", a zsidókat a Bibliából is ki akarta szedetni... De beszélhetnék Ceausescu Biblia megsemmisítési programjáról, mikor a Magyarországról küldött Bibliákat WC papírnak zúzatta be.... Tudjuk mi lett a vége...Ezek csak rögtönzött példák, van számos egyéb....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9830 üzenetére

    Azt gondolom, hogy érdemes lenne utánaolvasni a dolgoknak mielőtt ilyeneket írsz le... Megértem én, hogy nagy hatással volt a regényolvasók táborára a "davincsikód", vagy megindította a fantáziát a "zeitgeist", de ezeknek annyi köze van a valósághoz, mint a csillagok állásának a hangulatomhoz...

    Na, azért vannak földhözragadtabb magyarázatok is erre. Amúgy a katolikus egyház is bevetett hasonló módszereket, ha bizonyos emberek megkérdőjelezték a hatalmukat.

    Nos a Biblia szövegére a legnagyobb veszélyt a 2-3 század jelentette, mikor is többek között megjelentek olyan bibliai személyek nevét címkeként felhasználó nevek alatt kiadott könyvek, mint pld Júdás evangéliuma, vagy olyan szellemi áramlatok... ekkor még nem létezett katolikus egyházszervezet, akkor még nem uralkodó egyház, hanem üldözött keresztény közösségek sokasága volt az egyház...
    Amikor pedig az egyházszervezet összefonódott a világi hatalommal, már az egyház számára elvesztette a Biblia a jelentőségét...sőt... Példaként említeném, hogy a magyarországi reformáció alatt tömegével égette el a kat. egyház a magyar nyelvű Bibliákat, mert ez alapján jól szembesíthette a latinul nem tudó hívek sokasága a Biblia elveit semmibevevő egyházi vezetést a Bibliával...
    A Biblia ezt is túlélte :)

    Az lett a vége, hogy a nyomdafesték ólomtartalma miatt megnövekedett a vastagbél- és végbéldaganatos esetek száma...
    Nos akkor már a nyomdafesték ólomtartalma nem lehetett ezért felelős.... ennél korszerűbb technológiát használtak a nyolcvanas évek második felében....

    Írod, hogy nem látod a Szentlelket... hát ez van... Vsz nem is akarod látni, mert ha meglátnád, akkor az egész eddigi értékrendszered szétesne... Megértem... én is így tettem anno.

    A történeteket nem azért írtam, hogy az lássátok, hogy Isten legyűri azokat, akik a Biblia ellen tőrnek, és hogy a bukásuk csakis azért történt, mert megtámadták Isten igéjét. Ha ezt érzed ki a leírásomból, tévedsz....
    A Biblia égetés, átszerkesztés, bezúzás stb.... nem kiváltója az ítéletnek, hanem tünete egy Istentől elszakadt ember-ember csoport lelki állapotának.
    Ezek pótcselekvésed, mint ahogy a te hozzászólásod is az.... és az én elhárításaim is azok voltak még a régi életemben.

    A történeteket azért írtam le, hogy láthassátok, hogy a Biblia ezeket is sértetlenül túlélte, mikor országok, birodalmak, eszmék omlottak össze, az Isten üzenete állva maradt....

    A számunkra kellemetlen eseményekben is szerepe van Istennek... :) De ez elég sokrétű probléma....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9837 üzenetére

    A másik kérdés, hogy attól, mert a Biblia szövege nem tűnt el, még igaz, hogy a történelem során sokszor előfordult, hogy a hatalom saját érdekei szerint használta fel (és nem csak a Bibliát, hanem magát a vallást is).
    Én meg azt nem tudom, hogy ezt miért írtad. Az elnyomó hatalmak természetéhez hozzátartozik az, hogy felhasználnak mindent hatalmuk fenntartására (példa erre, hogy az amerikai köztársaság gondolati függetlenségi mozgalmat felkarolta a francia király is, mert ezzel is borsot törhetett az angolok orra alá), vagy ha ez nem megy, akkor eltiporják... vagy legalábbis szeretnék.... Ebben egyetértünk. A hatalom mindent eszközként akar a céljai érdekében használni... Ezzel jókat írsz, csak tök feleslegesen, mert nem érv semmire.

    Létezett valaha olyan állapot, amikor az emberek nem voltak elszakadva Istentől?
    Igen létezett, a teremtettségünk hajnalán, de erről te nem akarsz beszélni, rendben... létezik most is, még ha töredékesen is a megtért emberek számára. Ez a kereszténység alapja, a helyreállított kapcsolat Istennel.

    Az Iliász is túlélt pár évezredet, görög filozófusok gondolatai is túléltek. És volt rengeteg értékes gondolat/írás, ami nem élte túl. Mint ahogy rengeteg vallás volt, amelyik túlélte és jó pár, amelyik nem.

    Félreértesz, vicces lenne, ha Isten munkáját csak azzal igazolnám, hogy fennmaradt a Biblia. Isten munkájának igazolása nekem a saját életemben élem meg, és mások bizonyságtételein keresztül.... :)
    Amit írtam, azért írtam, mert bár sok erős hatalom igyekezet Isten üzenetét eltüntetni, meghamisítani, mégis itt van, olvasható, üzenete megmaradt.... Ez nem érv, ez tény.

    Az pótcselekvés lenne, hogy megpróbálok a legjobb tudásom szerint, logikusan, érvekkel tekinteni egy kérdésre?

    Igen, pótcselekvés, mikor olyan dolgokat keresel egy hozzászólásban, és olyanokat próbálsz támadni, amik nincsenek benne... A kezdő hozzászólásom lényege el sem jutott hozzád. Belekapaszkodtál egy vélt gondolatban, és ezt öklözöd... A kezdő gondolat lényege az volt, hogy a Biblia születése és fennmaradása a Szentlélek munkája, nem pedig az, hogy a Biblia fennmaradása igazolja, hogy létezik Isten... Ezt igyekeztem minden hozzászólásomban kidomborítani, de te ragaszkodsz a sztereotípiádhoz. Ez pedig egy elég látványos pótcselekvés minden logikus érvelésed és tudásod ellenére, amit nem is vitatok, elismerek és tisztelek.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9842 üzenetére

    Te azt állítod, hogy a Szentlélek munkája, én azt állítom, hogy elsősorban a keresztény egyházak hatalmi pozíciójának köszönhető. Az én állításomat igazolják a történelmi tények.
    Bocs, de ez a mondat nem igaz... a tények nem igazolnak téged, mert pld nem csak néhány kommunista országban üldözték/üldözik a kereszténységet (a "néhány" jelző csalóka, mert a világ összlakosságának kb 30%-ról beszélünk, ez pedig minden csak nem néhány)

    A tények:
    1. A kereszténység első 3 százada változó mértékű, de permanens államilag irányított üldözésben telt kezdve a tanítványok üldözésével és kivégzéseivel folytatva a római császári erőszakszervezett módszeres és tervszerű irtásával... kb 300 év a a kereszténység hajnalán... védtelenül... pont, mikor még csak születőben volt az egyház.... nos ez tény....

    2.A kereszténység születésétől kezdve nincs olyan évtized, amikor is ne lenne valamely országban szervezett keresztényüldözés. Heti hír, hogy keresztény falut mészároltak le Nigériában, nemrég templomot robbantottak Pakisztánban, Iránban kereszténnyé lett irániakat végeznek ki a mai napig a jogrendszerűknek megfelelően...

    3. A 20 sz-ban Szovjetunióban rengeteg gyülekezetet úgy akartak megszüntetni, hogy megölték a lelkészüket, pld kiszegezték a templomajtóra, hogy mindenki lássa, hogy mi lesz a sorsa a kereszténynek..... Személyesen ismeretem olyan lelkészt, akit Sztálin a Gulágra küldött... mert magyar református lelkész volt Kárpátalján... Lengyelországban a rendszerváltáshoz az adta a kezdőlökést, hogy a kommunista titkosszolgálat megöletett egy tiszteletre méltó papot a nyolcvanas években....

    4. Kínában szervezett keresztényüldözés folyt a közelmúltig, és épp ez időben erősödött meg...

    5. És végül vegyük azt az érvedet, hogy a hatalom tartotta életben a kereszténységet... Ez is téves. A hatalom a hatalmát tartotta életben. A keresztény üzeneteket igyekezett úgy eltorzítani, hogy minimum igazolva legyen hatalma... De ezek a torzítások nem a kereszténység hasznára voltak, hanem a kárára... kb annyira, mintha üldözték volna... De pont a legnagyobb eltévelyedésben vált mindig valósággá Isten torzítatlan üzenete... A hatalommal szemben is képes volt megőrizni ezt. Amikor ma olvasom Augustinust, vagy Pál apostolt, esetleg Spurgeont, azt látom, hogy ugyanúgy gondolkodtak a Bibliáról, mint ma én, és nyoma sincs a reneszánsz pápák machinációinak, a római birodalmi törekvések nyomainak , a hitleri német fajelmélet morzsáinak... minden hozátett dolog elkopott, minden elvett dolog visszakerült... mára a magát katolikusnak tartó hívő ember sem gondolja azt, hogy a katolikus egyházban való lét ad üdvösséget... pedig ez volt az egyik legnagyobb torzítása majd ezer éven keresztül a pápai hatalomnak... ma ők is ingyen, kegyelemből jutnak üdvösségre a hitük szerint Jézus érdeméért... Valamikor ezt ki akarták venni ezt a gondolatot Isten üzenetei közül... ez legalább annyira káros tevékenység volt, mint a direkt keresztényüldözések... és ennek ellenér is áll Isten igéje

    És végül még egy adalék a pótcselekvésedhez... Ott ahol a keresztény vallást a 21. sz-ban bárki is összeesküvés elméletek főszereplőjévé teszi úgy egységesen... nos ez tipikus pótcselekvés...

    Egyébként a teremtettség hajnala alatt a bűn megjelenése előtti időre gondoltam....

    És még egyszer én nem kívánom igazolni a Szentlélek munkáját a történelmi események kapcsán, csupán látom, és ezt leírom.....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz csaba54 #9851 üzenetére

    Megértem, mikor az ember a történelmet nézi, akkor azokról a magukat keresztényekről maradt fenn adat sokszor, akik rossz értelemben formálták a világunkat.
    Ezek az emberek nagy valószínűséggel nem voltak keresztények, és a kereszténységet csak céljaik eléréséhez eszközként használták fel... Ilyen visszaélésekről más kontextusban is találkozhatunk...
    Az a szenvedés, amit a középkori vallásháborúk okoztak nem a kereszténységről szóltak elsősorban, sokkal inkább pld a feudalizmus válságáról és egy új társadalmi forma, hatalmi igény megjelenéséről, teljesen hétköznapi dolgokról... nos azzal, hogy adtak neki egy ideológiai köntöst azok, akik Jézust még történetileg sem ismerték, de kereszténynek mondták magukat.... hát ez önmagában nem mond semmit a kereszténységről.

    A keresztények szenvedéséről... ha Jézus szenvedett, a követői is szenvedhetnek... erről nemigen szeretünk beszélni mi keresztények sem, mert ma szenvedni nem divatos dolog... pedig szükségszerű...
    Szeretem az édesapámat... ez jó és szép... de ha elvesztem, akkor szenvedni fogok... minél jobban kötődtem hozzá annál jobban... Most ez rossz dolog, vagy jó? A szeretet szenvedéssel jár... a nagy szeretet naggyal... ha felelősnek érzed magad a környezetedért, fájni fog, ha a környezeteddel rossz történik... stb... ezek mind jó dolgok, amitől elválaszthatatlan a szenvedés... sőt sokszor valahol a szenvedés által válik sok esetben láthatóvá a szeretet... De ez elég összetett téma, aminek csak kis szeletét érintettem...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz csaba54 #9853 üzenetére

    Az nem hittérítés, hanem hatalom szerzés... Melyik jézusi gondolat mutat arra, hogy helyesen cselekedtek? Mely jézusi tanítás teszi lehetővé népek leigázását? Nem fogsz ilyet találni...
    Én tegyük fel terád hivatkozva megverem a szomszédomat... Ki a hibás? Te?... nem hinném... közöd sincs az egésznek, mint ahogy Jézusnak sem ezekhez....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz csaba54 #9858 üzenetére

    Nem gondolnám, hogy a hit helyettesítheti a gondolkodást és fordítva....
    Amikor anno a mechanika vizsgámra készültem, el kellett hinnem, hogy 13 könyv anyagából fel lehet készülni öt nap alatt... és az a hit adott erőt ahhoz, hogy tanuljak...
    Nálam a keresztény hit nem a tudásbéli hiányosságom kiegészítéséhez kell... Amiben én hiszek, azt nem lehet tudományos fokozatként megtanulni. Az, hogy Jézus meghalt a bűneimért, és ezért örök életem van, azt te sohasem tudod "megtanulni"....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9863 üzenetére

    A mérleg másik oldalán ott van a tény, hogy Európát majdnem 1500 évig irányította az egyház...
    A katolikus egyház nem egyenlő a kereszténységgel, sőt a középkori katolikus egyházvezetés még csak krisztusi sem volt... Tehát a mondandódat úgy kellene fogalmazni, hogy 1500 éven keresztül a magát szóban gyakran kereszténynek nevező hatalom.... persze van egy-két üdítő kivétel is....

    Ha a kereszténység fennmaradásának az okait keresgéljük, akkor talán ezt nagyobb súllyal kéne figyelembe venni, mint a nigériai vagy iráni keresztényüldözést.
    Mint korábban írtam, a hamis kereszténység legalább annyira rombol, mint a keresztényüldözés, így nem gondolom, hogy a kereszténység fennmaradását igazolni lehet a reneszánsz pápák hatalmi tevékenységével...
    Az iráni és kínai példa pedig releváns, mert mert ott is gyarapodik a kereszténység...

    De még egyszer: A Szentlélek munkáját nem ezekkel akarom igazolni... egyszerűen látom ezekben ....

    Igen, bár nem tudom, hogy torzításról beszéljünk, vagy máshogy értelmezésről. Végül is a Biblia tele van metaforikus képekkel, tele van véres, kegyetlen történetekkel, amelyek erkölcsileg már nem elfogadottak, alapvetően az ókori embernek írták, tehát az értelmezése az olvasóra/véleményalkotóra/vezetőre van bízva.

    Te is tudod, hogy nem erre gondoltam.... A hatalom mindig elég arrogánsan bánt a Bibliával, mert számára az infrastruktúra, a szervezet kellett, a Biblia zavaró volt.
    Már pedig Biblia nélkül nincs kereszténység... Így lehetett lovat, kisgyermeket stb püspökké kinevezni (ezt egy metaforából sem tudod igazolni), ezért lehetett Bibliát égetni, ezért lehetett próbálkozni a zsidó részek kiherélésével.
    Alapvetően én erre gondoltam...

    Létezik helyes értelmezés... a lényegi részekben minden keresztény egyház egyetért... amiről te írsz azok nem a Biblia lényegi részei többnyire. A Biblia üzenete szempontjából lényegtelen a Föld életkora, az, hogy kell a papi nőtlenség.... de még az is, hogy lehet-e gyermeket megkeresztelni...
    A lényegben nagyon jól egyetértünk... Nőnapkor voltam egy felekezetközi rendezvényen... Három teljesen eltérő kultúrájú felekezet Jézusban nagyon jó közösséget élt meg... alapvetően téves, és félrevezető a különbségekre hivatkozni folytonosan... de hát ez az egyik fő gumicsontotok...

    És megint előjön a joker érv...
    Kb olyan gyakran, amilyen gyakran részedről előjön a jokernek hitt vád a kereszténységről...
    Jézus sem tekintette a farizeusokat Isten üzenete hordozóinak, Isten a zsidókat is címkézte anno fel, hogy "Nem népem", mert elfordultak tőle... Innen kezdve miért gáz, ha valaki nem Krisztus követője, akkor nem keresztény?
    Egyébként épp elég kritizálni való van a keresztények életén, felesleges terhelni minket a látványosan nem keresztények kereszténnyé maszatolásával...

    Összeesküvés elmélet: Te írtad korábban, hogy a Biblia azért tanít engedelmességre, hogy könnyebben irányíthatóak legyünk... ez azért már súrolja az összeesküvés elméletet...

    A bűn megjelenése előtti időt nekem nem kell megfogalmaznom, eléggé képi módon ott van a Bibliában... még a gyerekek számára is érthető módon leírva....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #9878 üzenetére

    Láthatóan két külön dologról beszélünk... Ez már érződött az első reakciódon is, csak reméltem, hogy abban az irányban folytathatom, amit felvetettem még az elején.
    Nem tudok mit kezdeni azzal a téveszmével, hogy egyként kezeled a keresztény elemeket is tartalmazó szociális, kulturális és egyéb társadalmi jelenségeket a kereszténységgel. A kettő nem ugyanaz... De ekkor már elveszíted a vitalapodat. Értem, hogy nem akarsz elszakadni tőle... csak engem ez untat, így ezt a meddő vitát nem erőltetem tovább...
    Biztos lesz más, aki örömmel folytatja helyettem is ebben a kérdéskörben.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz JJános #9886 üzenetére

    Engem most a virágvasárnapi és a húsvéti ünnepkör köt le ezerrel... :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz tibi666 #9992 üzenetére

    Ugyanazt képes tenni egy versenyló, mint egy erről a lóról formázott szobor?
    Komolyan gondolod, hogy a saját képére formázás mindenbeli azonosságot jelent?

    Nem pedig arra utal, hogy amin az uralkodó jele, képe van, az az uralkodóé? Csak ehhez egy kissé ismerni kellene az ókort... nem csak a csípőből tüzelést...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz tibi666 #9996 üzenetére

    Ha valakit kérdésekkel sarokba akarsz szorítani, akkor illik jól kérdezni... ha ez nem megy, akkor inkább vicces, mint hatásos a megoldás...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #10209 üzenetére

    A paradicsomi lét nem öntudatlan állati állapot. Még a paradicsomi állapotban kapja z emberpár azt a parancsolatot, hogy művelje és őrizze a rábízott teremtett világot.
    Ez nem az öntudatlan létre jellemző feladat.
    És nagyjából ez így is van a mai napig. Az embernek ez lenne a legfőbb feladata, hogy őrizze és művelje...

    A tudás fája ott volt a paradicsomban, tehát a szabad akaratot megadta.
    Nem volt tudás fája a paradicsomban...
    Jó és rossz tudásának fája volt, és ez nem mindegy. Ez azt jelzi, hogy alapvetően erkölcsi kérdésekben voltunk/vagyunk teljesen alárendelve Istennek.

    "Boldogok a lelki szegények" kifejezés erre utal: "Minden ember lelke mélyén egy Isten alakú űr van." (Pascal)
    Hiány van a lelkünkben, amit csak Isten tud kitölteni, és aki erre ráébred, már elindult a megoldás felé...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #10212 üzenetére

    Az áldozat és a bűnbak szerepe hasonló volt mai szemmel a zsidó vallási rítusokban. Annyi a különbség nagyjából, hogy az áldozati bárányt levágták, és ettek a húsából, a bűnbakot egy szertartás után kizavarták a pusztába, a vándorló nép táborán kívülre... elvileg életben maradt... az első oroszlánig.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz euchi #10215 üzenetére

    Ha a törvényekre úgy tekintesz, mint egy útmutatóra, a normális és egészséges élethez, akkor nem rossz dolog tisztába lenni azzal, hogy Isten teremtményeiként hogyan tudnak helyre kerülni a dolgok az életünkben, ha számításba vesszük Isten személyét.
    Ez egy elég bölcs útmutató...
    Én nem értek egyet dalaival, Isten pont a hiten keresztül kér olyat, ami természetfeletti. De nem ez az egyetlen dolog, amiben teljesen másképp látom a dolgokat....

    Az a normális ember, akinek megölik hozzátartozóját normális esetben nem fogja legyilkolni a gyilkost, hanem rábízza az igazságszolgáltatásra. Ezt kb igazolják a jogállamok statisztikái. Hiszem, hogy az igazságszolgáltatás Istentől kapott hatalmánál fogva hoz ítéletet, bár az ítélet időnként nem áll köszönőviszonyban Isten által meghatározott etikai értékrenddel, de ez már más történet. Ergo Isten nem várja, hogy a gyilkos maradjon büntetés nélkül.
    Egyébként a megbocsátásra szóló felhívás nem csak a bűnös embernek szóló engedmény.
    Az az ember, aki nem tud megbocsátani, saját életét emészti fel. Ha nem tudja idővel elengedni sérelmeit, akkor magának is sérüléseket okoz. A megbocsátás a sértett érdeke is... és ez nem a büntetés elengedését jelenti alapvetően...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Vladi #10176 üzenetére

    Megnéztem az Éli könyvét...
    Vegyesek az érzéseim. Egyrészt nagyon brutális... másrészt viszont elgondolkodtató...
    Az emberek a világégés után úgy akarnak bosszút állni, hogy összegyűjtik és elégetik az összes Szentírást... Ott ahol az államiságnak nyoma sincs még rá 30 évre, de szervezetten eltüntetnek minden Bibliát. Nem életszerű szvsz.
    Nagyon döbbenetes a vége, mikor a Bibliát megszerezni akaró "gonosz ember" hozzájut a Könyvhöz, ami a hatalmának zálogát is jelenthetné, azt hiszi, hogy már kezében van, uralma alá vette, és rádöbben, hogy karnyújtásnyira van, de nem tud mit kezdeni vele...
    Mint az utolsó ítélet: Karnyújtásnyira a megoldástól... egy örökké valóságig...
    A film végi csattanó viszont nagyon nem volt biblikus, sőt, agyonvágta az egész film számomra feltételezett üzenetét... A film utolsó kockái, mikor az elkészült Bibliát beteszik a könyvespolcra... a korán és más pld zsidó "szent iratok" közé...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Noddy #10287 üzenetére

    Teljesen egyetértek veled. A megtért ember Isten munkájának tanúja, eredménye és eszköze. Egyértelműen bizonyíték Isten létezésére és munkálkodására...
    A bíróságon a tanú hitelét sem az határozza meg, hogy léteznek hamis tanúk, ezért ez a tanú is hazudik.. És nem gondolnám, hogy értelmes bíróság ne fogadná el a koherens tanúvallomásokat csak azért, mert a bíró, esküdtek stb... fizikailag nem láthatták az esetet, nem érinthették meg a tett helyszínén az elkövetőt stb...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Vikusz77 #10297 üzenetére

    Engem alapvetően az érdekelne, hogy Euchi milyen indíttatásból áldozza idejét, szellemi energiáját erre a beszélgetésre...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Vladi #10332 üzenetére

    Megjegyzem, a film tetszett, és azok a "kritikák", amiket leírtam ezt nem ignorálják.

    Számomra az üzenet a, hogy mint a bűnbeeséskor, az Istennel való kapcsolat nagyon töredékessé válik. És a kapcsolat kézzel fogható jelképe a Biblia.
    Az, hogy az ember megsemmisíti, el akar szakadni Istentől úgy, hogy a saját felelősségét (háború) másra akarja kenni (jó párhuzam a Bibliából Ádám "mosakodása", ahol a saját gyümölcsfogyasztását Évára keni).
    Ha a kapcsolat végleg megszakad, akkor menthetetlen a világ, de Isten (mint annyiszor, most is) megteszi a kezdőlépést, és nem engedi elveszni az örömüzenetét. Ő lehetne a sértődött, de mégis kezdeményez... Elrendezi a Könyv útját... és ezt senki és semmi nem tudja megállítani.

    A végével az a baj, hogy a többi írat közé tesz egy szintre? Ezt a témát már átrágtuk egyszer ha jól emlékszem.

    Azért jó lenne, ha ennek a vitának rövid végkövetkeztetéseit leírnád, nem fogom ezért végigolvasni a több, mint 10.000 hozzászólást.

    A csodákról pedig az a véleményem, hogy sokszor hétköznapi dolgok, csak az időzítése különleges. Például Illés idejében Illés imájára (áldozására) a három évi szárasság véget ér Izraelben.
    De a csodának van olyan része is, ami a fizika mai ismeretével nem magyarázható, nem szorítható bele a definícióink, törvényeink, axiómáink rengetegébe.
    Péter és Jézus vízen járása nem a felületi feszültségről szól.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Vladi #10342 üzenetére

    Én nem gondoltam semmire, azért kérdeztem... de ha ez volt a végkövetkeztetés, mert a Bibliát nem említem egy lapon a többi könyvvel, akkor vállalom az intoleranciát.
    De ez kb annyira erőltetett, mintha azt a férjet tekintenénk intoleránsnak, aki nem csókolja végig az összes nőt a szobában a felesége mellett... ő is személyválogató... a disznó :D

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Vikusz77 #10373 üzenetére

    Sőt, Sipos Ete Álmos édesapja keresztelte édesapámat (ergo, ő is lelkész volt)... igaz már jó régen....

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Kharg #10379 üzenetére

    Úgy gondolom, hogy az indulatod részben valós problémákra mutat rá, de azon érdemes elgondolkozni, hogy lehet-e az összes "szent" könyv egyszerre igaz, hogy lehet-e egyszerre igaz az összes vallás által meghatározott "igazság"?
    Szerintem nem. Isten vagy személytelen vagy személyes. Az örök élet létezik vagy a nirvána. Vagy az Isten ingyen kegyelme állítja helyre a vele megromlott kapcsolatot, vagy a cselekedetek, indulatok patikamérlegen történő mérése.
    Ha az egymást kizáró állításokat nézem, akkor valakik hazudnak, félrevezetnek vagy nagyon benézték a dolgokat.
    Én hiszem, hogy, amit a Biblia ír, az a tuti. Vállalom, hogy ez az egyetlen igazság. Vállalom, hogy Isten személyes Isten, aki a szeretetével helyreállította az emberrel a kapcsolatot azzal, hogy Jézus felelt a bűneinkért. Hiszek az örök életben. És ezt mivel igaznak tartom, lehet minden más ennek ellentmondó állítás érdekes, izgalmas sőt értékes is... nem igaz.
    Mert nincs több egymásnak ellentmondó igazság.... bármennyire is szeretné ezt beleszuszakolni a világunkba a kísértő.
    Egyébként nem volt jellemző, hogy zsidó embert keresztre feszítettek... volt ennél általánosabb megoldás... a megkövezés. A legaljasabb, legelvetemültebbek "kiváltsága" volt a keresztre feszítés. Ennek pedig Pilátus szájából is tudjuk, nem volt alapja.
    A parázna asszonyt a zsidók meg akarták kövezni (a paráznaság a zsidóknak több volt, mint házasságtörés, Istennel való szövetség megrontása volt), később Pált, aki a megfeszített Megváltóról tesz vallást szintén megkövezik Lisztrában. A zsidók vallási bűnökért követ ragadtak... Nem volt magától értetődő a köztörvényes kivégzés, a kereszt Jézus számára, sőt mivel rabbi volt bizonyos értelemben tiltott is volt, mert a zsidók szerint átkozott, aki fán függ.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Tomate #10389 üzenetére

    Nekem a rokonaim között vannak higyülisek. A korábban szétesésnek indult család összerázódott. Csupa pozitív változást látok az életükben. Hajlok arra, hogy a közszájon forgó előítéletek 90%-a nem valós. Soha nem leszek hitgyülis, de megtanultam tisztelni őket.

    Elég sok családot ismerek az életkorom miatt is... Hát normálissal még nem találkoztam.. és ezek még csak nem is mind hívő családok....
    Nagyon igaznak tartom ezt a mondást: Normális család nincs, max nem ismered eléggé őket.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz csemberlen #10398 üzenetére

    Az nem írás ellenes a politizálás. A hívő ember felelős a környezetéért, és ezt sok egyéb mellett a politikai szerepvállalásában is megteheti. Támogathatja azt, ami ebbe a felelősségébe beletartozik, szerepet vállalhat, ki állhat a biblikus értékrendje mellett. Sőt szvsz ez kötelessége. És ha ezeknek a megvalósítása egybeesik egy-vagy több politikai párt elképzelésével, nem kell elvetni ezt a dolgot szvsz.
    Ennek nagyon nagy jelentősége a helyi politikában van.
    Pld a gender program szárnybontogatása kapcsán odaálltunk tiltakozásul olyan politikai erők mellé, akik hasonlóan elutasítják. És ebben egymásra talált nálunk egyes politikai erők mellett a katolikus, református, baptista, szabad-keresztény, görög-katolikus és evangélikus felekezet is.
    A kampányolást annyiban elfogadom, amennyiben hatalmat gyakorló politikai erő olyan jogszabályokat hoz, a meglévőket úgy nem tartja be, hogy ezzel kárt okoz a keresztény közösségnek, el lehet mondani a testvéreknek, fel lehet hívni a figyelmet ezekre a sokszor még a sajtót sem megjárt dolgokra. És ha van olyan politikai erő, amely ezekben a keresztény közösségek értékeit felismerve, életteret biztosít, akkor ezt is meg kell tudni a testvéreknek...
    A hívő ember amikor a szavazó fülkében a döntését egyedül meghozza, lehessen tájékozott...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Tomate #10406 üzenetére

    Kb a felét olvastam el, mikor egyértelművé lett, hogy ez egy vaskos katolikus kritika. Nem, mintha ők nem írhatnának jót, csak hát a katolikus testvéreink minket reformátusokat is elhajlott keresztényeknek tartanak, akkor mit mondhatnak a hitgyüliről....
    Elfogultak velük szemben keményen...
    Ott hagytam abba az olvasást, ahol hibának róják fel a katolikus szentségek nagy részének elvetését, valamint az ige személyes üzenetének keresését szemben az ősegyháznak szóló üzenettel. Hab a tortán a Mária kultusz védelme... no nem részletezem.. A kritika elfogult, próbálja magyarázni és védeni a katolikus egyház tévtanításait, és ennek a fényében kritizálni a hitgyülit.
    Én meg Jézus szavaival a "gyümölcséről" ismerem meg, hogy jó-e a fa. Vajon rossz fa teremhet-e jó gyümölcsöt? Jézus szerint nem... A hitgyüliben számos kritizálható dolog van, de nem eretnek közösség.
    Egyébként ne tekints az írás után rám, mint aki elveti a katolikus egyházat...
    Számos hvő katolikus barátom van. Sok katolikus lelki tanítótól szívesen tanulok, de kb annyira komolytalan őket a hitgyüli témában komolyan venni, mint készpénzként elfogadni egy válni készülő házaspár egymásra szórt rágalmait...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz csemberlen #10402 üzenetére

    A mai politikát összemosni a nácizmussal erős nekem. Jézus küldetését és királlyá választásának szándékát, a tanítványok, Jézus rajongó zsidók messiás értelmezésének félresiklását párhuzamba állítani a politizálással pedig az ige félreértelmezése szvsz.
    Jézus azért nem lett király, mert nem ezért jött. Nem a római hatalom béklyójából akarta a népet megszabadítani, nem földi királyok hatalmát jött gyakorolni.
    Jó lenne a politikát helyesen értelmezni.
    A keresztény embernek felelőssége van abban a közösségben, ahol él. És mivel többnyire nem csak keresztény közösségekben él, dolgozik valahol, lakik valahol, ahol a többség nem keresztény, ezért a világban él, és felelős azért, ami a világban történik. Ha elesett embert látsz, aki nem keresztény, akkor nem mész tovább szenvtelenül azzal a felszólítással, hogy "nem segítek, mert nem vagyok része a világnak". Jézus legalábbis nem ezt tette. Bár nem az volt a küldetésének fő célja, hogy az egyes elesett embert felsegítse, mégis látjuk a csodatételeit, amiknek a hatása sokszor a tanításaival szemben haladt. Törődött a világgal.
    A politika ezt jelenti. Törődni a világgal. Felszólalni az igazságtalanság ellen, kiállni az értékek mellett, megszervezni azt, hogy egy közösség élete jobban működjön stb.
    Én örülök annak, ha hitben járó politikusaink vannak, akiknek nagy az erkölcsi érzékenységük, akik Istennél keresik a válaszokat a politika kérdéseire stb.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz JJános #10417 üzenetére

    Sajnálom, hogy elmész, de jól fogod tölteni az idődet.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Atos23 #10419 üzenetére

    Nem hinném, hogy erről lenne szó. Sokszor volt JJános gúny tárgya, és az én életemben is többször adódik olyan helyzet, hogy a valóságos emberi kapcsolatok nagyobb teret igényelnek, és ekkor ez a virtuális világ rovására megy. Én megértem őt.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Atos23 #10421 üzenetére

    Alapból nem biztos, hogy igaz, hogy ami lazább az jobb. Nekem semmi bajom a hitesekkel, max annyi, hogy bizalmatlanok más felekezetből érkezőkkel addig, amíg meg nem ismerik őket. Voltam egy hites rendezvényen, és nem sok kellett, hogy testvért lássanak a református hitoktatóban :)
    Ja és ezen a rendezvényen elég lazák voltak :)

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #10426 üzenetére

    És legyen egy harmadik is... pld rózsaszín fülű apostol... :)
    Ha Jézus születése előtt jóval megjövendölték Jézus halálát, ez nem elég?

    Nem a lottó számokat adja meg a Biblia, hanem Jézusra mutat, még a legrégebbi ószövetségi irat is. Erre fogod a legtöbb több ezer évet áthidaló utalást megtalálni. Ha ezeket kiveszed az állításod szűrőivel, akkor a Biblia lényegét szűröd ki. Kb olyan, mint amikor azt mondom, hogy mindenkivel kiállok verekedni, aki megfelel ennek a két állításnak: öt évnél fiatalabb és 25 kg-nál könnyebb. :)
    Nem elég neked az a tény, hogy az Ézsaiás könyve, ami több száz évvel idősebb Jézusnál megjövendöli a Messiást, az a könyv, aminek töredékeit megtalálták Kumránban, egy Jézus születése előtt létezett szekta tekercsei között, és szóról szóra egyeztek? Ezt a tudományos életben elszokták fogadni egy forrás hitelesség vizsgálatakor érként a hitelesség mellett.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz sagvary #10424 üzenetére

    A felvetésed ott hibádzik, hogy van olyan Isten, akit nem az ember alkotott. Azzal az istennel könnyű kapcsolatba kerülni, amit az ember alkotott, mert miután megfaragta, zsebreteszi, és mindenhova magával viheti :)
    A nem magunk által teremtett Istenhez pedig az az út vezet, amit ez az Isten megalkotott, megmutatott. Ha egy, akkor egy, ha sok, akkor sok. Én hiszem, hogy a Bibliát Isten Szentlelke ihlette, hiszem, hogy amit leírtak benne olyan igazságok, amelyek univerzálisak, nem csak a keresztény kultúrkörben, nem csak keresztény közösségekben és nem csak keresztény emberekre nézve igazak. A Biblia pedig azt mondja Jézus szavaival, hogy nincs más út Istenhez, csak Jézuson keresztül. Én hiszem, hogy az az Isten, aki ihlette a Bibliát, aki nem az emberi fantázia szüleménye csak Jézuson keresztül érhető el.
    Ha azon az úton vagyok, melyet Jézus mutat, akkor már az a másodlagos, hogy mielyik keresztény felekezetben teszem....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz sagvary #10427 üzenetére

    Ha van egy brill nyakéked, csak azért, mert sok százezer értéktelen bizsu ékszer is van azt mondod, hogy a brill nyakéked értéktelen, vagy hogy ugyanannyit ér, mint a többi?
    Nem gondolnám, hogy ezt mondanád.
    Engem sem győzne meg ez az érv a brill értéktelenségéről, főleg ha mások is tanúsítják ezt, és nem csak szubjektív az értékelésem. De ugyanígy nem győztél meg a többi vallás idecitálásával, hogy csak azért mert sok vallás létezik, azért a kereszténység ugyanolyan, mint a többi. Én megtapasztaltam, és látom mások megtapasztalását, hogy a kereszténység felfedezése olyan, mint amikor az ember nagy kincset talál.

    És Istent soha nem az emberek hite igazolja. Istennek nem kell igazolnia magát. Nincs olyan hatalom, amely nagyobb Istennél, hogy Isten igazolását értékelje. Valamint az emberek hite nagyon különféle isteneket igazolhatna, ami annyira ellentmondásossá tenne mindent, hogy a közös nevező üres halmaz lenne, ha minden hitet egybevetnénk? De akkor mégis mely hiteket vessük el? Ki dönti el?
    Ennél jobb, ha a forráshoz fordulunk, az Istenhez. Isten kijelentéséhez.
    Ez megjelenik a teremtésben, a történelemben, a tudományokban, megjelenik töredékesen a lelkiismeretben stb, és legtökéletesebben megjelenik Jézus Krisztusban.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz euchi #10431 üzenetére

    Javaslom elolvasni a az ószövetségben a 22. zsoltárt, ami elég szépen leírja azokat a jövendöléseket, amik Jézusban beteljesedtek.
    Vannak események, amelyeket talán Jézus képes volt befolyásolni, hogy beteljesedhessen a prófécia, de pld hogy a keresztre feszítés után köntösét nem szabdalják szét a kor szokása szerint, hanem sorsot vetnek rá, arra pld nem.
    Vagy az Ézsaiás 53 próféciáinak betöltéséért sem igen tehetett Jézus sokat, pld hogy ítélet nélkül végezzék ki, bűnösök között, és gazdag emberek sírboltjába helyezik el halála után...

    De mielőtt még belemerülnénk eme vitába , megjegyzem, hogy nem ezek győztek meg arról, hogy Jézus az a Megváltó, aki az én bűneimért halt meg, hogy nekem szabad utam legyen az Atyához, hanem az, hogy Isten személyesen szólított meg, és szólít meg mind a mai napig...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #10433 üzenetére

    A kritériumokat megszabhatod, nem vitázom ezzel. De alapvetően a lényegét veszted el a dolgoknak azzal, ha ilyen kritériumokat teszel.
    Az, hogy valamely jövendölés 500 vagy 2000 évvel Jézus születése előtt született indifferens, ha bekövetkezett. A lényeg, hogy az összes ószövetségi könyv jóval Jézus születése előtt létezett a mai formában, ez bizonyított tény, tehát nem beszúrt hazugságok, megtévesztések teszik igazzá a próféciákat.
    Ebben a témában két kérdés marad nyitva, az egyikkel most nem foglalkozom, majd később, mert nincs időm, a másik, hogy Jézus mennyire hajazhatott arra, hogy betöltse az ószövetségi próféciákat. Nos az előző hozzászólásom ezt a gondolatmenetet támadja...

    Az, hogy a zsidók nem hisznek Jézusban, és ez érv arra, hogy nem teljesedtek be az ószövetségi próféciák Jézusra nézve, azért nem teljesen kerek, mert ha egy zsidó ezt elfogadja, kereszténnyé lesz, ergo olyan zsidó nincs, aki hisz Jézusban. És így kizárásos alapon azok nevezik magukat zsidóknak, akik nem fogadják el.
    Egyébként nagyon izgalmas dolog , hogy a zsidók miért nem fogadják el Jézust Messiásként. Dióhéjban annyit, hogy nem tudják elfogadni, a szenvedő Messiást. De számos más dolgot nem tudtak elfogadni. Nem tudták elhinni Jeremiásnak, hogy az Úr templomát meg fogja a babiloni sereg szentségteleníteni. Nem hitték, hogy el fog esni Jeruzsálem... és nem hitték hogy eljött Jézusban a Messiás. Nos az első két dologban bukott a hitük... és szvsz a harmadikban is.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz euchi #10436 üzenetére

    Azért nem merülök vitába, mert az egyik táborból ma érkeztem és holnap megyek egy másikba... és iszonyú fáradt vagyok.... :)

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák