Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz FehérHolló #11808 üzenetére

    Gyülekezet alatt közösségeket értesz, vagy kimondottan az (új)protestáns kisegyházakra gondolsz?

    Most hirtelen csak annyit tudok mondani, hogy ezt kicsit a házassággal lehet párhuzamba állítani. A házastársat is meg lehet unni, idővel kiderül, hogy nem tökéletes és rengeteg hibája van, amik egyre zavaróbbak.

    Ezt sokszor válás követi, vagy egy új kapcsolat valaki mással. Aki csábítóbb, jobbnak tűnik. Aztán idővel róla is ugyanilyen hiányosságok derülnek ki.

    Nem kell túl bátornak lennem, hogy kimondjam, nincs tökéletes emberi közösség. Még akkor sem, ha az összetartó erejük maga Isten.

    Egy szerelem átlagosan 2-3 évig tart, és utána elhalványul, a lángoló szerelem elmúlik. Az általad írt 3 év nekem egy kicsit egybevág azzal, amit írtam.

    Persze ez a részemről mind csak okoskodás, de nagy bajt talán nem okozok vele :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz FehérHolló #11814 üzenetére

    Hát sok minden eszembe jutott, miközben olvastam a hozzászólásodat. Azt sejtem, hogy nem sok értelme lenne, ha kioktatnálak, vagy jól megmondanám, hogy mit kell tenned, vagy megnevezni egy konkrét közösséget, ahol biztosan nem fogsz csalódni.

    Írhatnám, hogy a hiba talán a te készülékedben van, és talán ezzel nem is trafálok mellé. De persze ez kicsit kioktatóan hangozhat, mintha én tudnám a frankót. Fogalmam sincs pedig...

    De mégis, lehet, hogy máshonnan kéne a dolgot megközelítened. Talán valami olyasmit keresel a közösségekben, ami nem is lehet meg egyikben sem. Például hol értelmezik helyesen a Bibliát? Ez gyülekezetről gyülekezetre, egyházról egyházra változik, más és más, és mindenki azt mondja, hogy ő tudja jól, a többek tévednek. Ha így nézed, esélytelen megtalálni azt a közösséget, amely egyedül van birtokában az igazságnak az ő teljes valójában. Ilyen közösség nincs.

    Nem ragozom tovább, mert minden leírt sor után kettőt visszatörlök, sőt talán ezt az egész kommentemet törölni kéne.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Mr X #11818 üzenetére

    Tudományos bizonyítékot hiába vársz. Tudományos bizonyíték nincs és sosem lesz. A hit a tudomány hatáskörén kívül helyezkedik el. Ezért az ilyen irányú megközelítés eleve tévút.

    A hívő emberek nagy része általában rég túl van azon, hogy létezik-e Isten, vagy sem. Persze vissza-visszatér ez a kérdés, és nem szabad megijedni tőle. De a hit sokkal inkább a bizalom szinonimája. Ha egy edző azt mondja a sportolójának, hogy hiszek benned, azzal ugye nem azt fejezi ki, hogy elhiszi a sportolónak a létezését.

    Gondolom magad is tudod, hogy nem fogsz olyan mindent kizáró választ kapni Isten létével kapcsolatban ezen a fórumon, hogy minden kétséged elröppenjen és elfogadd Isten létezését. Aki ilyet vár el, annak még sokat kell tanulnia.

    Akit vallásosan neveltek, annak előnye van, mert beleszokik a hívő környezetbe. De neki is meg kell térnie, ami nem minden esetben következik be. Kívülről más az út. Aki eleve elutasítja Isten létezését, és nem ad esélyt neki, annak az embernek a megtéréséhez kisebb csoda kell. Bár ilyen is volt már a történelem során, nem is egy.

    Kívülről az egész vallás nagyon furcsán hat. Hétről hétre valami fickó mesél a többieknek egy épületben, együtt mondanak szövegeket, énekelnek. Most egy ilyen beszédnek kéne meggyőznie? Melyik vallásból, melyik felekezetből, melyik közösségből? Kintről jövőként honnan tudjam, hogy kinek van igaza? Aki a legmeggyőzőbb, aki a legelfogadhatóbb dolgokat állítja, vagy aki csak a Bibliát olvassa fel? Ki az az Isten, és mi közöm hozzá? Hol van? ... stb.stb.

    És ezekre a kérdésekre mindenki a saját igazát válaszolja, pl. ezen a fórumon is keresztény (vagy keresztyén) emberek is kb 3 egymásnak kicsit ellentmondásos igazságot tudnának felvázolni.

    Olvasd a Bibliát? De jó régen íródott, bizonyos magyarázatok nélkül akár még félre is lehet érteni. Mondjuk ne az Ószövetséggel kezd.

    Meggyőzhető vagyok, de nem azzal, hogy ha hiszek benne, majd meglátom.
    A hit "sajnos" olyan, hogy nem lehet róla meggyőzni. ennek más a forrása. De hát ez van.

    Meg ha már hiszel benne, nincs mit meglátni, mert hiszel benne :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz FehérHolló #11821 üzenetére

    Én az ilyen dolgokról konkrétan a baráti társaságomban szoktam beszélni. Két-három emberrel. Ha túl sokan vagyunk, ott ilyen megosztásra nincs is lehetőség. Katolikusként pl. az a szerencsém (ennek viszont nincs köze ahhoz hogy kat. vagyok), hogy ahova misére járok, oda rengeteg ismerős jár ,akiket nem a vallási közösségben, hanem a "kinti" életben ismertem meg. Így nem elmegyek a közösségbe, hanem a közösségemmel megyünk pl. Istent ünnepelni. Aztán ugyanezekkel az emberekkel elmegyünk síelni, beülünk sörözni, stb.

    De komolyabb hitbéli témákról csak pár emberrel beszélgetünk. És itt tulajdonképpen mindegy is, hogy milyen felekezethez tartozunk.

    De emellett fontosnak tartom azt is, amikor egyszerre sokan dicsőítjük Istent, részt veszünk a misén, vagy imádkozzuk a Mi Atyánk-at. Ezek ünnepi alkalmak. Ezeknek van egy formalitása. A katolikusoknál kötöttebb, máshol lazább.

    Egy közösségben pl. nehezebb a saját gondolatokat elmondani. Vagy az aktuális kételyeket. Mert mit fognak szólni, ha megtudják, hogy épp haragszom Istenre? Vagy, hogy épp elbizonytalanodtam, stb... Egy szűkebb baráti társaságban, összejövetelen ezekről nyíltabban lehet beszélni, és nem feltétlenül egy polcról elővett dogma lesz a válasz, amivel aktuálisan épp semmit nem tudsz kezdeni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz FehérHolló #11824 üzenetére

    Én is találkoztam ilyennel. Azt akartam megfogalmazni, hogy alapvetően más helyzetbe vannak akik eleve így nőnek fel, és más helyzetben, akik kívülről jönnek.

    Még katolikusként 15 év templomba járás után is sok rész hókuszpókusznak tűnt, mert nem ismertem a szimbolikáját. A gyermeki hit pedig egy idő után gátja is lehet a megtérésnek. Amikor rájövök ,hogy az általános iskolai hittanon tanultak nem is úgy vannak. Vagyis úgy vannak, csak lebutítva. De ha ezt nem mondja el senki, akkor hajlamosabb leszek kétségbe vonni. Felnőtt fejjel és a gyermeki vallási ismeretekkel. Persze, mert egy 10 évesnek nem lehet nekirontani a hit mély dolgaival. Viszont egy felnőttnek sem ezt a mesevilágot kell beadni.

    Aki felnőtt fejjel tér meg, annak nincs meg ez az előnye/hátránya. Ez akár meg is könnyítheti a dolgot.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz D1Rect #11856 üzenetére

    A lelkiismeret sokszor téved, tévedhet. Sőt, torzulhat az ember igazságérzete. Ráadásul magunkkal szemben elfogultak vagyunk.

    Téves állítás, hogy Isten szava=lelkiismeret szava. Mert nem mindig esik egybe a kettő.

    Sokszor jobb egy másik emberre hallgatni, mint a saját lelkiismeretünkre. És hogy mikor melyikre hallgassunk inkább? Ezt a kérdést most nem fogom megválaszolni :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz llaszlo #11864 üzenetére

    Az mindegy, hogy az istenívők mit gondolnak. Nem az ő véleményük mérvadó a hinduk üdvözülésekor. Szerencsére :P Még a végén követelnék, hogy ne engedjék be őket, hiszen szerintük a Biblia nem ezt írta!

    Nincs olyan ember, akiről biztosan meg lehetne mondani, hogy a pokolra fog kerülni. Ezt mi emberek nem tudjuk megítélni. Hiszen az adott embert sem ismerjük olyan mélységben, akkor sem, ha a legközelebbi hozzátartozónk. Még magyunkat sem. Így aztán nem is tudunk megfelelő ítéletet alkotni.

    Isten viszont mindenkit mindennél jobban ismer. Mi pedig bízhatunk az irgalmában, mert neki sem érdeke, hogy mindenkit bevágjon a pokol legsötétebb bugyraiba. Ha Isten a szeretet, akkor meg főleg.

    Viszont ha az ember úgy dönt -akár halála utáni pillanatban is- hogy ő elutasítja Istent, akkor megadatik neki a lehetőség, hogy az öröklétben ne Istennel legyen. Ezt nevezhetjük pokolnak.

    Az istenhívők véleménye szerintem megoszlik ebben a kérdésben. Pl. az enyém is eltér pár előttem szólóétól.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz FireKeeper #11874 üzenetére

    Vannak olyan nézetek, mik szerint még a halálod után is dönthetsz erről. Amikor ott állsz Isten színe előtt. elfogadod-e őt, vagy sem.

    Az, hogy jó voltál életedben, eléggé relatív. Jobb voltál, mint valaki más, de másoknál meg rosszabb. Üdvözülés szempontjából maga a tény, hogy bűnöket követtél el, nem sokat nyom a latba.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz llaszlo #11877 üzenetére

    Hát mi lenne? Ez esetben az istenhívők tévedtek.

    Mindenkinek az az igaz ami neki igaz.
    Viszont ettől az abszolút igazság még abszolút igazság marad. Hiába gondolod úgy, hogy a kereszteződésben a zöldnél kell állni, piros jelzésnél meg elindulni, mégsem így van, és ha nem ennek megfelelően cselekszel, akkor pórul járhatsz.

    Aki kockázatkerülő, az mindenképp legyen vallásos, mert ha az ateistáknak van igaza, akkor nem veszít vele semmit, ha viszont neki, akkor sokat nyerhet ;)

    Volt egy rész a Southparkban, amikor a túlvilág bejáratánál állt mindenféle keresztény kis és nagy egyházbeli csoport. Aztán közölték velük, hogy a mormonoknak volt igazuk, ők bejöhetnek a mennyországba, a többieknek meg irány a pokol. Ez elmondva így kevésbé vicces, mint a rajzfilmen.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz D1Rect #11882 üzenetére

    Ezt nem tudom, mire írtad válaszul.

    Mindennel így van, hogy adott feltételek mellett érvényesek bizonyos állítások. Pl. Angliában egészen más a jobbkéz-szabályról beszélni, mint európa más részein.

    Nyilván aki nem hisz ebben, annak nem is kérdés, hogy ki juthat be, mert szerinte az adott hely nem is létezik.

    Ez így eléggé triviális.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz llaszlo #11883 üzenetére

    Kérdés, mit értesz intoleráns alatt.
    Miden vallás kizárólagos. Ha nem lenne az, akkor minek van? A Hinduk vallása is ugyanilyen kizárólagos.

    Az meg külön érdekes, mikor egy más vallású, vagy akár ateista megsértődik, hogy ő a keresztény vallás szerint talán nem feltétlenül fog üdvözülni. De mondom, ezt nem mi emberek döntjük el, reménykedni lehet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz D1Rect #11887 üzenetére

    Akkor megdőlt. A szcientológiát meg nem ismerem. De akkor inkább a taot hozd fel példának, bár az meg nem feltétlenül illik bele a vallás definiciójába.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Rég jártam itt. Győzött már valamelyik vallás a többi fölött?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák