Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10728 üzenetére

    Maga a kert is szimbolikus, és az is, hogy járt-kelt. És az is, hogy kígyó. Meg az is, hogy Ádám, és Éva. De mesének semmiképp nem nevezném.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10730 üzenetére

    Nem tudom, kinek mennyi az IQ-ja. Én csak magát a képességet feltételezem. Maga a döntés az lehet, hogy nem következik be, de a képesség megvan. Bocs, ha félreérthető voltam.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10724 üzenetére

    "Aki pedig olyan dolgot nem fogad el, ami szerinted már megkérdőjelezhetetlen tény, és nem tud magán túl lépni... hát nem tudom, hogy minek is lehet nevezni... begyepesedett őskövület? lúzer? stb..."

    Te így érzed magad? Eszemben sincs jelzőket aggatni sem rád, sem másokra. És örülnék, ha te sem játszanád a sértődött kisgyereket. Erre tényleg semmi szükség.

    "Én azt látom, hogy annyira benne vagy az evolúciós témában, hogy egyrészt szinte minden bibliai igeversre rá tudod húzni, másrészt ki mered jelenteni, hogy aki másképp látja a dolgokat, az tévúton van..."

    A hit már csak ilyen :) Azt hiszem te is így vélekedsz az ateistákról, az iszlám hívőkről, a buddhistákról, és még sorolhatnám.
    Eszemben sincs minden igeversre ráhúzni az evolúciót. És amit legutóbb írtam erről, az inkább csak egy érdekes összehasonlítás volt. Ráadásul nem is én találtam ki.

    "A lényeg, hogy Isten teremtése vagyunk, és függünk Istentől, akár tudomásul vesszük, akár nem."
    Ebben teljes mértékben megegyezik a véleményünk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10741 üzenetére

    (Ha Noddynak az evolúcióban való hit akadálya saját maga, akkor a többi teremtéstörténetben hívő tudósnak mi az evolúciós hitének akadálya?)

    Saját maguk. És fogalmam sincs, miért kellett olyanokat írnod, hogy ők lúzerek, stb. Szerinted mégis mi lenne az akadály, ha nem saját maguk? A tudomány? Ha mérlegre pakoljuk az érveket és ellenérveket, egyértelmű a helyzet. Nem azért, mert én ezt akarom, hanem, mert tény. Tehát a tudomány, és annak eredményei nem lehetnek akadály az evolúció elfogadásában.

    Ami még érdekes, hogy sok más eredményt ezek az emberek szó nélkül elfogadnak. Olyan dolgokat is, amik kevésbé jól vannak alátámasztva, mint az evolúció. Ez mégis hogy lehet? Egyetlen oka van: azoknak a folyamatoknak, vagy jelenségeknek nincs bibliai alternatívája, azokról semmit nem ír a Biblia.
    Ebből pedig az következik, hogy bár tudományos alapon a legvalószínűbb magyarázat az evolúció, azok az emberek, akik ezt nem fogadják el, nem tudományos alapon döntenek erről.
    És ami valóban bosszantó, hogy ennek ellenére nem ismerik be, hogy a tudományos érvek és eredmények alapján valóban az evolúció a legvalószínűbb, ami a mai élőlények kialakulásához vetetett.

    Sokkal karakánabb lenne kiállni, és elmondani, hogy igen, tudományosan az evolúció a nyerő, de én a Bibliára, és annak szó szerinti értelmezésére alapozva -és csakis erre- azt mondom, nem így történt, ámbár tudományos eszközökkel egyáltalán nem tudom ezt alátámasztani.

    A bibliai teremtés"elmélet" mellett tudomásom szerint nincs tudományos bizonyíték.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10741 üzenetére

    Tudom, mire épül a keresztény hit. Csak jelzem, most nem egy kemény vonalas ateistával vitázol ;)

    Bízom Istenben, és biztos vagyok benne, hogy az ember nem a 6 napos teremtés során jött létre x ezer éve a mai formájában.

    Nem húzok rá semmire semmit. Csak párhuzamot vonok, és érdekességképp leírom. Egy szóval sem azt mondom, hogy a teremtéstörténet az evolúció leírása szimbólumokban. Az a néhány oldal amúgy is kevés lenne erre. Csak annyit mondok, hogy annak ellenére, hogy a szerző egész mást akar kifejezni (azt, hogy minden Isten alkotása), a sorrendet tekintve annyira nem is áll távol a valóságtól.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz dawncomputer #10744 üzenetére

    Van egy olyan érzésem, hogy igaz vallás nem létezik. Tökéletes vallás nincs. Még a katolikus sem az :t

    Azért nem lehet tökéletes, mert mi emberek nem tudhatunk mindent. Van sok információnk Istenről, és Jézusról, de nagyon sok kérdés merülhet fel bennünk, amire nem kapunk választ. A vallások megpróbálnak valamilyen választ adni ezekre a kérdésekre. Aztán ez a válasz vagy jó, vagy nem. De az biztos, hogy minden vallásban vannak rossz válaszok. Hiszen a vallások emberi kreálmányok.
    Mégis azt gondolom, választani kell. Nem azért vagyok katolikus, mert a vallás összes elemét helyesnek gondolom, a katolikus egyház szervezetét pedig egy tökéletes, és jól működő rendszernek. Itt is vannak hibák és tévedések.

    De valahová érdemes tartozni, hogy a hitünket közösségben is meg tudjuk élni.

    Sokan abba a hibába estek, ha az adott vallással problémájuk volt, megpróbáltak egy jobbat, tisztábbat létrehozni, szigorúan a gyökerekhez visszanyúlva. De az emberi tényező ezekben a vallásokban is megvan. Ugyanúgy vannak ismeretlen foltok, amikre a válaszok ugyancsak nem bombabiztosak. Így szerintem nem sok értelme van újabb és újabb egyházakat alapítani, csak azért, mert így, vagy úgy nekünk jobban tetszene.

    Egyébként szerintem minden vallás igaznak tartja magát, legalábbis én még nem hallottam olyanról, hogy azt mondaná, hogy igen, mi jók vagyunk, de azok egy kicsit még nálunk is jobban gondolják :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz dawncomputer #10747 üzenetére

    A vallás egy keret, ami segíthet a hitedet megélni. Főleg közösségben. És kapaszkodókat, utat mutat. A hited viszont személyes, olyan, amilyenné te és Isten formáljátok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10764 üzenetére

    Miért lenne hazugság? Nem hallottam tőled se, mástól se tudományos érvet a 6 napos teremtés igazolására. Legfeljebb olyat, ami az evolúciót hivatott megcáfolni. Ez kevés.

    Az is kevés, hogy leírod, hazugság lenne, ha úgy lenne, ahogy állítom. egy kis érvelés jól esne, különben súlytalanná válnak a szavaid. Hazugság... de miért is?

    És ha feltesszük, hogy össze tudsz kaparni 3 olyan érvet, ami a teremtést támasztja alá, még így se nagyon lesz partiban az evolúció bizonyítékaival. A mérleg továbbra is az evolúció felé dől.
    Innentől pedig megint ott vagyunk, hogy a kevésbé valószínű lehetőséget választod, a biblia szó szerinti értelmezése miatt. ÉS nem pedig a tudományos érvek meggyőző ereje miatt.

    Hol tévedek? Mik a bizonyítékaid? Mitől lenne hazugság, amiről írtam?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10767 üzenetére

    Tény, de tegyük fel, hogy...
    Az evolúció elmélet pedig csak elmélet, Amely összecseng a valósággal, ami az evolúció ténye.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10769 üzenetére

    Igen, egy olyan elmélet, amit bizonyos dolgok alátámasztanak, mások nem. Érdekes, ahogyan ezt megfogalmazod. Én úgy írnám, hogy milliárdnyi bizonyíték van, ami igazolja, és vannak esetleg olyan dolgok, ami az elmélet finomítását teszik szükségessé, de nem állnak vele ellentmondásban, azaz nem cáfolják.
    Tehát nem úgy áll a képlet, hogy néhány bizonyíték mellette, és néhány ellene.

    "És ha valaki tudományosan, kutatóként nem látja kellően alátámasztva ezt az elméletet, akkor hazugság lenne a szájában az, amit az előbb Noddy szájába adtál..."

    És vajon létezik ilyen, hogy tudományosan nem látja megalapozottnak? Ez elég szubjektív, ahol valószínűleg belejátszik a vallása, a hite is.

    Az éter mire lenne jó példa? Étert nem látott még senki, az evolúciót pedig igen. Tehát evolúció van, létezik, és meg lehet figyelni. Igaz nem könnyű, mert lassú folyamat, de el lehet kapni kis mázlival a fajok egymásból való átalakulásának döntő időszakait.

    Az éter egy tudományos(?) elmélet volt. Van millió elmélet, de döntsd el, hogy te az elméletről, vagy az evolúció tényéről beszélsz-e. A modellről, ami biztosan nem tökéletes, vagy arról a folyamatról, ami megfigyelhető, csak emberi léptékkel szinte észrevehetetlen, mert lassú folyamat.

    Az evolúció elmélete azért zseniális, mert a megfigyelések igazolják. Amit látok, azt az elmélet meg tudja magyarázni. Vannak még homályos foltok, igen. A jelenséget viszont ismerjük.

    "Nem téged hazugozott le... a szájából lenne hazugság, szvsz így kell értelmezni őt."
    Tudom, én sem így értelmeztem. De köszi, hogy a szavait magyarról magyarra fordítod :t Abszolút érthető volt, amit írt :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10771 üzenetére

    Persze, hogy nem érted, mert nem is paprikázódtam fel. Nem gondolod, hogy belevetítesz olyasvalamit is a hozzászólásaimba, ami nincs is benne? És nem gondolod, hogy némi előítélet szemüvegén keresztül látod, amit írok? De ez mindegy, hiszen eredetileg nem neked írtam, hanem Noddynak, az ő válaszát továbbra is várom, mert ÉRDEKEL a válasza.

    A tiéd is érdekel, de persze megteheted, hogy nem kommenteled az általam leírtakat.

    Te hiszed, hogy pontosan úgy, és annyi idő alatt teremtette Isten a világot, ahogy a Bibliában le van írva?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10774 üzenetére

    Nem hisztiztél, hanem fölöslegesen kisarkítottad, mintegy olyan szavakat a számba adva, amiket nem mondtam. Például lúzer, stb.

    Egy nap 24 óra. Régen is annyi volt, és ma is. De ha nem pont annyi, akkor két napfelkelte közti idő. Ha Isten szó szerint diktálta, akkor nyilván figyelt erre a részletre. Ha pedig nem volt értelme, miért ezt a szót használta, miért volt fontos az időintervallum megjelölése?

    Egyébként egy eldöntendő kérdést tettem fel, hogy hiszel-e abban, és úgy, ahogy leírtam. Nem vitára hívtalak, hanem egy borzasztóan egyszerűen megválaszolható kérdést tettem fel. Ehelyett elkezded magyarázni, hogy akkoriban más volt 1 nap jelentősége.

    Ha kétségbe vonod, hogy 6x24 óra alatt teremtette, akkor a többi részletet hogy tudod mégis szó szerint elfogadni? Vagy, ha nem, akkor ezt miért nem akarod elárulni nekem?

    De elfogadom, nem akarsz egyértelmű választ adni. Euchinak sem adtál ilyen választ.

    A vitából kiszállhatsz, nem kötelező ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #10776 üzenetére

    Értem. Van hatalma rá. Ezt én is így gondolom. Hiszen mindenható. A kérdés csak az, hogy a bizonyítékok miért nem ezt a verziót támasztják alá? És főleg miért egy tök más fejlődéstörténet rajzolódik ki a leletek, és tapasztalataink nyomán?

    Egyébként megint kikerülted a válaszadást. Amit leírtál, azt én is úgy gondolom, de mégis azt hiszem, hogy az evolúció a tény, és nem a 6 napos.

    Csak próbálom megérteni, hogy mi az oka annak, hogy nem igazán foglalsz állást. Nem vagy radikális, vagy inkább fanatikus, aki mindent pontosan szó szerint vesz a Bibliából. De még olyat sem mondtál, hogy a teremtés történet a bibliában a maga szimbólumrendszerével nem is a teremtés mikéntjét hivatott leírni, hanem azt a kapcsolatot, ami a Isten és az emberek között létezik (ezt most pongyolán fogalmaztam, de remélem érted).

    Szóval se nem ez, se nem az. Azt viszont tudom, hogy a 'hogyan' a hited szempontjából nem is releváns. És gondolom ez az oka annak, hogy a fajunk eredetéről szóló vitába itt nem is nagyon akarsz beleszállni.
    Viszont az érdekelne, hogy egy másik topicban, tudományos megközelítésből nézve mik a gondolataid ezzel kapcsolatban. Ha nem akarod, ebbe tényleg nem kell belemennünk, és meghagyhatjuk a helyet itt a valóban hitbéli eszmecseréknek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10778 üzenetére

    És ugyanúgy el tudnád képzelni magad egy másik keresztény egyház* kebelén belül is? Feltéve, ha meglátod abban az egyházban azt a hiteles papot, pásztort, lelkészt, vezetőt, akit el tudsz fogadni, és létre jön az igazi közösség, ami tényleg Istenre figyel?

    *egyház: már a szó is EGY, ezzel szemben szoktunk beszélni keresztény egyházAKról. Kicsit ellentmondásos, de hát mi emberek ilyenek vagyunk.

    Továbbra is tetszenek az írásaid ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10781 üzenetére

    A teremtéstörténetre nem úgy tekintek, mint egy olyan írásra, amiben Isten beavat minket abba, hogy hogyan teremtette a világot.
    A teremtés történetében néhány nagyon alapvető, és fontos üzenet van:
    1. Isten a világmindenség ura és teremtője, minden általa lett.
    2. Az ember is a teremtménye, de a kapcsolat kétoldalú közöttük. Az ember képes kapcsolatba lépni Istennel, és viszont.
    3. Istennek célja van az emberrel, van célja a létezésünknek. De feladatunk mindenképp van.
    4. Az ember tudatára ébredt, rendelkezik a szabad akarattal, és képes bűnt elkövetni (az eredendő bűn ennek a bűnre való képességnek a kifejeződése, amely nem csak képesség, hanem sajnos több annál)

    És van még pár, de az már a kígyóval és a kiűzetéssel kapcsolatos.

    Az fel sem merült bennem soha, hogy ez valóban a világ teremtésének leírása lenne. Ahhoz túl kivonatos, pontatlan, és vajon mi értelme lenne a hogyant tudatni velünk? És miért csak a teremtés hogyanját?

    Az evolúcció-elmélet magyarázza azt a jelenséget, ami zajlik, és értelmes választ ad arra a kérdésre, hogyan alakult ki a fajunk, és az összes többi faj.
    Később, jóval később már csak adalékok voltak, amikor megtanultam, hogy melyik gének mutációja tette lehetővé a beszéd kialakulását, az agy térfogatának növekedését, stb.

    Láttam ős-, és előemberek csont maradványait. Láttam dinoszaurusz csontvázakat is. Van némi fogalmam a genetika alapjairól. Darwinnak nem sok sejtése volt a gének, a DNS létezéséről. A genetika pedig szépen megválaszolta a folyamat működését, ami beleillik Darwin elképzeléseibe. Vajon ezek mind véletlen egybeesések lennének? Gonosz összeesküvés évszázadokon keresztül? (mi céllal?)

    Ha van egy kirakós játékom, és nagyon sok elemének tudom a fix helyét, másokat próbálgatással sikerül beilleszteni, a maradékra pedig van egy modellem, aminek az előrejelzései teljesülnek, azaz a modell segítségével meg tudom állapítani, hogy adott helyre milyen darabka való, vajon ebben az esetben létezik-e az, hogy a kirakót totálisan rosszul raktam ki?

    Visszatérve a kérdésedre: nem cseréltem fel soha sem. A Biblia számomra Isten és az emberek kapcsolatát leíró könyv(ek). Minden erről szól benne. Eszemben sincs törikönyvként használni (még akkor sem, ha bizonyos tények egészen pontosan szerepelnek benne - de a cél itt sem az, hogy a történelmi körülményeket megértsük, hanem, hogy Istenhez jussunk közelebb).

    Evolucionista annyiban vagyok, amennyiben Maxwellista is, stb. Elegendő mennyiségű bizonyíték, és magyarázat esetén akár ennél jobb teóriát is el tudnék fogadni. Ha éppen kiderülne egy új igazság. Sőt, ha bebizonyítanák, hogy Jézus meghalt, és nem támadt fel, vagy Isten nem létezik, valószínűleg nem hinnék tovább. De ettől pont nem félek. Hiszen a hitem bizalom, és állok elébe minden ilyen irányú tudományos vizsgálódásnak. A bizalmam ehhez elég erős (remélem).

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10784 üzenetére

    Azt hiszem ,ez sem azt jelenti, hogy 1nap=1000év. A lényeg az, hogy az Isten az időn felül és kívül áll, az idő neki van kiszolgáltatva.

    Találkoztam már olyannal, aki pont az általad idézettek miatt gondolja úgy, hogy a 6 nap az 6000 évet jelent.

    Ha jobban belegondolok, akkor a részletekbe nem meg bele a teremtés történet. Azt kell mondanom, hogy a 6 napos teremtéstörténet megengedi az evolúciót is, mint Isten eszközét az ember és minden élő megteremtésére. Sehol nem olvasom azt, hogy nem így történt. Mivel az időintervallum tágan értelmezhető -hiszen csak érzékelteti, hogy az Istennek mást jelent maga az idő- a 6 nap sem mond ellent ennek. A teremtés történet, ha a napokat, a sorrendeket, és az idő múlását nem vesszük olyan szigorúan, tulajdonképp elég nagy teret hagy a 'hogyan'-nak.

    Nincs olyan, hogy teremtés, vagy evolúció. Teremtés ÉS evolúció, ahol az evolúció részhalmaza a teremtésnek.

    A szó szerint vétel ott is megbukna, hogy Isten 2 világítót teremt. De a hold NEM világít, csak visszaveri a fényt. Tudom, ez csak kötözködés, és lehet rá mondani, hogy:'de nem is úgy értette, hanem úgy, hogy fény sugárzódik róla a földre' stb.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10788 üzenetére

    Nem gondolom, hogy ez így működik. A tudomány egy eszköz, amely se nem jó, se nem gonosz. Hanem objektív. Viszont a tudomány nem akar és nem is tud arra a kérdésre mit felelni, hogy létezik-e Isten. Ez a kérdés túl van a tudomány hatáskörén. Nem is olyan gyenge az a gyenge pontom!

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10790 üzenetére

    Na, alakul :) Az evolúció mikéntje talán nem is a vallás topicba való. A lényeg, hogy a történések mögött Isten áll. Talán nincs is akkora véleménykülönbség köztünk.

    Egyébként amikor elmélyedek az evolúcióban, akkor is Isten nagysága tárul fel előttem. A tudomány pedig fontos az emberek szempontjából. Hiszen a földet őrizni és művelni kell, miközben sokasodunk, és szaporodunk. Ez nagy kihívás elé állít minket. Az agyunk sem véletlenül ilyen fejlett.

    Végül is, ha a szeretet parancsa szerint élünk, a tudomány is a jót fogja szolgálni az életünkben. Szóval a sorrend valóban nem keverendő össze.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10795 üzenetére

    Aminek örülök, az az ,hogy veletek végre olyan hangnemben lehet beszélgetni, és akár vitázni is, ami nem lép át egy határt. És ez jó érzés, még akkor is, ha esetleg egyes kérdésekben ellentétesek a nézeteink (ami szerintem nem is az ;) ) más kérdésekben pedig tudunk egyetérteni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10797 üzenetére

    Igazából őt is beleértem abba a körbe, akikkel normálisan lehet beszélgetni, vagy akár vitázni. ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10797 üzenetére

    Az utak különbözősége alatt is érthetünk egészen mást. Minden ember különböző, ezért valamennyire eltérő módon lehet őket megszólítani is. Mindenkinek más erősségei és más gyengeségei vannak. Krisztus követése ezért habár egyetlen dolgot jelent, mégis minden ember számára mást és mást jelent.

    Mindenki számára mások a nehézségek az úton, mások az akadályok, és mások a könnyebbségek. Ezért az út is más, amit be kell járni.

    De az útnak ez a fajta mássága nem ütközik azzal, amit Jézus mond. Az egy más fajta másság. Egyelőre így sikerült megfogalmaznom, de remélem érted, mit akarok ezzel kifejezni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Borosz #10801 üzenetére

    Ilyen szempontból tényleg nem mindegy, és más vallású emberek nem is Istenhez akarnak feltétlenül eljutni. És nem is fognak, legfeljebb haláluk után. Viszont Istennek joga és hatalma is van arra, hogy ezek az emberek is üdvözüljenek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kilozsul #10804 üzenetére

    A kereszténység szerint egyedül Isten az, aki eldöntheti kit enged be, és kit nem.

    Az pedig mindegy, hogy mikor térsz meg. Ha őszinte a megtérésed, akkor úgysem szándékosan halasztod az életed végére. A Biblia azt írja, hogy Isten jobban örül egyetlen megtértnek, mint 99 eleve igaznak. De ez nagyjából azt jelenti, hogy nem az egészségeseknek, hanem a betegeknek kell az orvosság.

    De lesz majd, aki nálam pontosabban idéz a Bibliából.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Pörp #10834 üzenetére

    A bűntelenségre ne a jutalom miatt törekedj. Nem azért, mert kell. Ne külső motivációból tedd. Sőt, nem is a tilalom oldaláról kell nézni. Hanem a szeretet oldaláról. Szeress, élj szeretetben, és az igazi szeretet eredménye bűntelenség.

    Természetesen lehetetlen elérni azt ,hogy bűntelen legyél egy életen át. Képtelenség, és lehetetlen. Jézusnak sikerült egyedül. Szóval ne csüggedj, mert Isten ott van veled, és szeret téged.

    Ilyen számítón nem lehet megtérni. Szerinted reális, hogy eltervezed, hogy életed végén megtérsz, hogy a bűneid eltöröltessenek. Ez mennyire jön szívből, mennyire valódi? És ha igazán szívből és őszintén jön, akkor az utolsó percben sem késő.

    Ha Isten megbocsát, a bűntelenség állapotába kerülsz. Újra, és újra. Ha olyan a hozzáállásod, hogy bűnt követsz el, Isten úgyis megbocsát, akkor ott nincs igazi bűnbánat, igazi kapcsolat Istennel.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10837 üzenetére

    Ez pontosan így van. Naponta tapasztalom, hogy amikor Istennel szemben a saját utamat akarom járni, az valahogy mindig kudarcba fullad. Újra és újra.

    A legfőbb parancs a szeretet. E mellé igazából semmi más sem kéne, ha elég érettek lennénk hozzá. De ilyen magas szintre nem tudunk eljutni, ezért kellenek alacsonyabb szintű törvények, szabályok, mik mind-mind ebből az egyből vannak leszármaztatva. Amelyik törvény ezzel az eggyel ütközik, azzal valami nem stimmel.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Pörp #10839 üzenetére

    Csak annyi, hogy ha önfejűen cselekszem, és nem tartom be Isten törvényeit, akkor nem fogok jól járni. Ahhoz tudom hasonlítani, hogy pl drogot használsz. Mert jó. Rövid távon lehet, de hosszabb távon biztosan nem, sőt tönkreteszi a te, és a környezetedben élők életét is. Isten törvényei az embert hivatottak védeni.

    Az élvezetektől viszont nem foszt meg. Nagyon sok olyan élvezeti forrás van, ami összeegyeztethető Isten törvényeivel. Ami meg nem, az okkal nem az.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10851 üzenetére

    Ja, elég sok ilyesmi volt. De dicsőíteni nagyon sok féle módon lehet. Nem is a mód, hanem a motiváció a fontos. Izgalmasabb kérdés -bár végtelenül értelmetlen is- hogy miért kell valakit dicsőíteni, aki talán nem is tehet a saját végtelen hatalmáról. Ebből pedig adódik a kérdés, hogy Istennek adatott-e a mindenhatóság képessége, vagy önmaga "teremtette" önmagát mindenhatóvá. Mondjuk az ilyen kérdések meg a kérdezők korlátoltságát bizonyítják csak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Egy hete megkezdődött az advent. Ez a várakozás Jézus születésére. És alkalmas arra, hogy a saját életünket is megvizsgáljuk több nézőpontból is. Rendezhetjük sorainkat Istennel. Hogy ne csak úgy hirtelen essünk be a karácsonyfa alá, ne csak külsőségekben legyünk díszesek, hanem a lelkünk is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dalai Láma #10906 üzenetére

    Ilyenkor az adventben olyan témák is előkerülnek, amik egy átlagos hétköznapon talán nem ilyen hangsúlyosak.

    Az egyik ilyen gondolat, hogy az ember érték. Minden emberi lény érték. Hiszen mind Isten teremtményei vagyunk. Ha egymást becsméreljük, akkor Istent káromoljuk, az ő művét szidalmazzuk.

    Ha látok egy koszos büdös hajléktalant, aki már reggel részeg, vajon meglátom-e benne, hogy ő Isten gyermeke? Ez egy olyan kihívás, aminek nagyon nehéz megfelelni. Ítélkezni nagyon könnyű, de egy apró segítő gesztust is végtelenül nehéz már megtenni. Látjuk nap mint nap, milyen emberek vannak, köztünk élnek és járnak. És akiket legjobban megvetünk, ők is Isten gyermekei.

    Nagyon nehéz úgy élni, hogy meglássuk minden emberben -az ellenségünkben is- ezt az értéket. Mégis, talán ez az a mód, ahogyan egyáltalán érdemes élni. Én ettől igen csak messze vagyok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10911 üzenetére

    Nem vitaindítónak szántam, amit írtam. És lehetne ragozni, valóban minden nap ünnep, stb. Viszont mégis egy nap kiemelkedik a hét többi napja közül, mert ha minden nap ünnep, akkor egyik sem az. Szükség van olyan időszakokra, amik kicsit jobban felhívják a figyelmünket, hogy álljunk meg, és kicsit gondoljuk végig az életünket.

    Nekem nincs problémám azzal, hogy a karácsony a szeretet ünnepe, hiszen Isten a szeretet. az ajándékozásban sincs semmi rossz. Én nem szeretném feltételezni az emberekről, hogy csak azért ajándékozzák meg a szeretteiket, mert önmagukat fényeznék. Amikor kisgyerek voltam, a szüleim nem önmaguk fényezése miatt adtak ajándékokat. Különösen, hogy nem is tudtam, hogy tőlük kapom ezeket.
    Az ajándék nem csak tárgy lehet, viszont az ajándék a szeretet kifejezésének egyik formája. Nem az egyetlen, és nem feltétlenül az elsődleges, de mégis csak kifejezési forma, és érdemes is élni ezzel. Isten végtelenül bőkezűen élt az ajándékozás lehetőségével felénk.

    Kellenek olyan időszakok, amik megerősítenek. Egy lelki gyakorlat, egy elmélyült ima, egy advent, egy nagyböjt, nevezzük, ahogyan akarjuk. Jelzőtáblák, amik időről időre ott vannak.

    Aki olyan szuper, hogy megy neki minden kapaszkodó nélkül, és minden napját úgy tudja élni, mintha advent lenne, annak lehet, hogy ez felesleges. Na de hány ilyen ember van?

    Amit az ember szeretetéről írsz, azzal én is egyetértek, hasonlót gondolok erről. És ettől még nem jelenti azt a szeretet, hogy egyetértek az életmódjával. De ítélkezni az én helyzetemből nagyon egyszerű és kényelmes. Ha azt az életutat jártam volna be, amit ő, vajon most hol lennék? Lehet, hogy sokkal lejjebb. Lehet, hogy az illető többet kűzdött már, mint én valaha.

    Nagyon tudom tisztelni és becsülni azokat az embereket, segítőket, akik a legagresszívabb csövesben, gyilkosban is megláták az embert, Isten teremtményét. Én tudom, hogy bizonyos helyzetekben kizárt, hogy erre képes legyek, de fejlődni lehet. Az advent erre is ad egy jó alkalmat. Persze az év többi napja is, de ilyenkor talán könnyebb is.

    Nem gondolom azt sem, hogy csak karácsonykor fontos a szeretet. De ezt annyira egyértelműnek gondolom, hogy eszembe sem jutott leírni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Az adventi gyertyagyújtás vastagon tele van szimbólumokkal, mint a hagyma meg a héja. Rétegről rétegre új jelentést lehet feltárni.
    És mindnek a végén egy valaki van.

    Tegnap mindkét gyertya égett a koszorún, meleg fénnyel töltötte be a szobámat. A gyertya nem csak sok féle módon szimpolizálja Istent, de a lényéből is megmutat valamit. Csak ülni, nézni a lángot, és Istenre hangolódni. Imádkozni. Ez a tegnap estém nagy élménye.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10915 üzenetére

    Nem is éreztem, hogy nagyon ellenkeznél velem :) Bárcsak ott tartanánk, hogy a szeretetnek ünnep sem kell... Egyébként meg inkább legyen a szeretet ünnepe, mint a fenyő ünnep! Nevezhetnénk a családok ünnepének is.

    Jézus születésének ünnepe. Ünnepelünk, és hálát adunk Istennek, hogy fiát elküldte a Földre. Ezen van mit ünnepelni. Ünnepelni pedig jó, főleg az év legsötétebb napjaiban. Nem véletlenül ekkor van karácsony. Kezdenek hosszabbodni a nappalok, a fény diadala a sötétségen. Ezt a pogányoknál is szokás volt megünnepelni.

    Hogy az ünnepet ki milyen tartalommal tölti meg, az személyes döntés kérdése is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Emberek olyan jól össze tudnak veszni a vallásokon, a különböző nézeteiken (én is).

    Néha jó lenne bizonyos alapszabályokat lefektetni. Például azt, hogy senki ne akarja meggyőzni a másik embert arról ,hogy a saját vallása a király, a többiek pedig tévednek. Ha ez nem megy neki, ne írjon ide.

    Az természetesen elfogadott lenne, ha arról írnánk, hogy mi az, ami minket meggyőzött a vallásunkban.

    Lehet, hogy ez az elképzelés kudarcra ítéltetett, nem tudom. De a parttalan vitáknak nincs értelme. Az erőszakos térítésnek sem vagyok a híve. Viszont értelmes párbeszédek, kérdések és válaszok is érdekelnek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10952 üzenetére

    Tulajdonképpen Isten dolgai is az ember viszonylatában jók. A kőnek jó, hogy Jézus megváltott minket? A kőnek tulajdonképpen mindegy. annak az állatnak jó az ember léte, amit az ember elfogyaszt?

    Bocsánat, hogy beleeszélek mások vitájába, de ez eszembe jutott.

    Ami még eszembe jutott, az a 'jó' szavunk árnyalatlansága. Ugyanúgy azt mondjuk ,hogy jó, amikor azt értjük rajta, hogy előnyös. És ugyanúgy ezzel a szóval illetjük az erkölcsi jót.

    Ha a víz felől nézzük, akkor a fuldoklás teljesen közömbös dolog. A víznek mindegy, hogy te fuldoklasz-e, vagy sem.

    Tehát jóról csak bizonyos dolgok viszonylatában, és kölcsönhatásában beszélhetünk, másokra vonatkoztatva ugyanaz a dolog nem feltétlenül jó. Az emlősöknek jó volt, hogy a dinoszauruszok kihaltak, a dínóknak viszont ez abszolút nem volt jó. A kőnek és a víznek pedig mindegy.

    A tao szempontjából is mindegy. A tao szemszögéből (ami ugye nincs is a tao mibenlétének okán) a dolgok csak vannak.

    (Lao ce, nyugodtan javíts ki, ha hülyeséget írok)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10956 üzenetére

    A szeretetről még eszembe jutott korábban pár dolog.

    A szeretetnek azon megnyilvánulásai, amikre azt mondjuk ,hogy nem tökéletes, vagy valakinek kára származik belőle, valójában nem maga a szeretet, hanem azok a dolgok bennünk, amik akadályozzák, hogy a tökéletes szeretetet tudjuk gyakorolni.

    Ha a kő oldaláról nézzük, számára a szeretet továbbra sem érték, tulajdonképpen a kő számára maga a létezés sem érték. Igazából mindegy neki, hogy van-e, vagy nincs. Ezzel meg rögtön kicsit mélyebb vizekre eveztem.

    Vajon van-e a világnak olyan nézőpontja, amiből abszolút értelemben érdemes vizsgálni a dolgokat? Vajon a kő nézőpontja az egyetemes? Az élő valóban magasabb rendő, mint az élettelen?

    Mennyire van létjogosultsága az emberközpontú univerzumnak? Vagy akár annak, hogy az ember, és esetleg más hasonló intelligens vallásos élőlények vannak benne? A szeretet nyilván csak nálunk játszik szerepet.

    Ha azt mondjuk, Isten a szeretet, akkor ezzel azt mondjuk ki, hogy Isten a szeretet és csak a szeretet, vagy azt, hogy a szeretet mindenképpen Isten, de Isten több ennél. Isten az emberi viszonylatokban nevezhető szeretetnek.

    Vajon a kő viszonya milyen Istennel? Hogyan mutatkozik meg Isten isteni mivolta az élettelenben? Az isteni jóság miben nyilvánul meg a kő esetében? Meg kell-e nyilvánulnia benne egyáltalán?

    És ha a taot nem zavarja a kereszténység, és akár Isten léte a rendszerben, vajon a kereszténységet és Istent vajon zavarja-e, akadályozza-e, vagy korlátozza-e a tao?

    És vajon lehetek-e emberként egyáltalán taoista? Hiszen én egy nézőpont vagyok, és talán még a tao számára sem lényeges, hogy úgy lássam a dolgokat, mint a tao.

    Lehet, hogy emberként emberi nézőpontból kell, vagy érdemes a dolgok felé közelíteni. Még akkor is, ha tudjuk, hogy van más, nem egyedüli valóság az, amit mi látunk, tapasztalunk, gondolunk. Hiszen ha a kő oldaláról nézzük, a kép egész más.

    Ezek leginkább kérdések, mert így tudom legjobban kifejezni azt, ami most előjött bennem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10962 üzenetére

    Sajnos most nincs időm hosszabban válaszolni, ha lesz, megteszem. Angolul is hivatkozhatsz, de azt is csak az időm függvényében tudom olvasni.

    A csónakos példához viszont eszembe jutott egy mondás: Segíts magadon, az Isten is megsegít. ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10965 üzenetére

    Gyakorlatilag a tárgyak nem képesek várni. Vagy, ha úgy vesszük, csak arra képesek, hogy várjanak. Nincs különbség. A szeretet a tárgyakra nem hat. Legalábbis most nem tudom megmondani, hogy mi módon tudna hatni rájuk.

    egy másik mondatoddal vitába szállnék. Méghozzá azzal ,hogy az ember rossz. Ez pontosan annyira igaz, mintha azt mondanám, hogy csak az számít embernek, aki német. Vagy, hogy a szarvasmarhák nőstények. Van benne igazság, de az állítás nem igaz. Az ember nem rossz. Ez azt jelentené, hogy Isten rosszat teremtett. És a mai napig rosszat teremt. Az ember képes rosszat tenni, de jót is, és bár nem gondolnánk, a jó van többségben.

    Alapvetően helyesen szoktunk cselekedni, és becsúszik néhány bűn. Persze embere válogatja, de az is látszik ,hogy több ember van szabadlábon, mint börtönben. És hogy a társadalmunk egyben van.

    A világ azért nem lehet Isten központú, mert Isten nem része, nem úgy része ennek a világnak. Ha úgy vesszük, külső "szemlélő".

    Egyáltalán van bármilyen központja a világnak? Isten azért teremtette a világot, hogy abban az embernek helye legyen? Mert ebben az esetben valóban emberközpontú hely az univerzum. Ezt támasztja alá maga a tény is, hogy létezünk benne.

    Mellesleg nem merek ebben a témában túl határozott kijelentéseket tenni. Én is csak tapogatózom.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10968 üzenetére

    Ha ez lenne az emberközpontú világ definíciója, akkor ez a világ biztosan nem emberközpontú, hiszen túl nagy, és nem tudom ,hogy egyes fekete lyukak hogyan tudnák szolgálni az emberiséget. Mondjuk szupernova robbanás már segíthetett az emberi faj létrejöttében...

    A világegyetem paraméterei egyértelműen kedveznek az ember létrejöttének. Persze ez, mondhatjuk, semmit sem bizonyít meggyőzően. De egy kiindulási alap lehet arrra, hogy azt mondjuk, van helyünk a világegyetemben, nem feltétlenül véletlen, hogy kialakultunk, hiszen a feltételek adottak voltak.

    Visszatérve a kérdésre, talán egy definíció az is, hogy olyan világ emberközpontú, amiben cél az ember létrejötte és létezése. Ahol tudatosan és szándékosan létrehozott helyünk van. Kizárólag emberközpontú akkor, ha csak az emberek számára készült az univerzum, minden más csak eszköz, vagy melléktermék.

    Azon gondolom nincs is értelme vitázni, hogy ez így van-e, vagy hülyeség, mert tudományos erejű bizonyítékot úgysem fogunk tudni felmutatni se pro, se kontra. Mindenesetre érdekes kérdések ezek, szívesen olvasok hasonló, vagy eltérő elképzeléseket erről.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dorien #10971 üzenetére

    Akkor vonatkoztass el, és keress eg olyan objektumot, amire se szükségünk nincs, se hasznunkra nem válik. Van pár milliárd ilyen.

    A fekete lyukakkal a következő problémánk az, hogy először oda kéne jutni, de az is baromi sokáig tartana.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10975 üzenetére

    Az emberközpontúságról:
    Amit te írsz, az az ember énközpontúsága, semmit nem mond a világegyetemről. Amit írsz, az számomra rendben van, leszámítva, hogy ez nem a világegyetem emberközpontúságának kérdése.

    1Móz6,5 És látá az Úr, hogy megsokasult az ember gonoszsága a földön, és hogy szíve gondolatának minden alkotása szüntelen csak gonosz.
    1Móz8,21

    Ez nem mond semmit a mai emberről. Mond valamit az akkori emberekről. Sőt, ez a mai világunkban tényszerűen nem igaz. Ez már a valóság vs. bibliaértelmezés kérdésköre, amibe nem mennék most bele.

    Ha már Doxa óra, akkor nem egy csavar hiányzik belőle, hanem karcos az óralap. Talán annyira, hogy nem lehet már látni az időt. De egy csiszolás újra átlátszóvá tudja tenni. Eredendően szerkezetileg nincs probléma vele, az időt is hajszál pontosan mutatja, de mindig újabb és újabb karcok kerülnek az óralapra.

    Nem arról van tehát szó, hogy van egy bóvli óraszerkezet, hanem, hogy nincs eléggé megbecsülve, és folyton nekiverődik éles tárgyaknak.

    Az eredendő bűnről azt hiszem alapvetően másképp gondolkodunk, és innen is gyökerezik az, hogy az ember jóságát másképp látjuk.

    Bár: Jézus a megváltó, megváltott. Én elfogadom, követem. Tegyük fel, hogy a megváltás rám is vonatkozik. És az eddig elkövetett bűneimet őszintén megbántam, letettem Isten elé. És tegyük fel, megbocsátott. Ebben az állapotomban bűnös vagyok? Rossz vagyok?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10977 üzenetére

    Én sem fizikai pozícióról írtam. Nem csak úgy lehet valami valamilyen központú, hogy a mértani közepén az helyezkedik el.

    Arra gondolok itt, hogy az emberért lett megteremtve az univerzum, az ember számára készített helyet Isten. Ezáltal lesz emberközpontú a világegyetem.

    Vagy azt is lehet mondani, hogy nem emberközpontú, és az ember csak úgy, mint a kő, meg a gázok, létrejött és él egy félreeső helyen egy kis bolygó felszínén.

    Miben más a mai ember, mint az akkori? Az alapvető belső mozgatóink gyökere ugyanaz. A gondolkodásmódunk eléggé eltér az akkori gondolkodásmódtól. De amire rá akartam világítani, az nem teljesen ez. Hanem a gonoszság. Ha bűnbánatot gyakorlok, és Isten felé fordulok, az gonosz cselekedet? Mert az általad idézett bibliai szakasz alapján igen. Márpedig előfordul ilyen helyzet, amikor az ember jót cselekszik, és amit gondol, tesz, vagy szeretne, az nem gonosz. Viszont, ha azt mondjuk, hogy a Biblia sem hazudik, akkor nyilvánvaló, hogy a Biblia nem a mai emberre, a most élőkre vonatkozik, hiszen vannak jelenleg emberek, akiknek vannak nem gonosz gondolataik, tetteik.

    Én persze kicsit másképp látom és értem ami a Bibliában van leírva, de azt a vitát nem szeretném továbbra sem elindítani. Ez a beszélgetés épp eléggé érdekes.

    A kérdésedre válaszolva, szerintem akkor bűntelen vagyok. Rossz semmiképp sem vagyok. Isten nélkül ez nyilván nem menne, de ha feltételezzük, hogy Isten létezik, akkor nem releváns, mi lenne, ha Isten nem lenne, nem ilyen lenne.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Az emberben ha ott a gonosz, ami a bűnre csábít, akkor az is igaz, hogy ott van benne a jó, ami jócselekedetekre sarkall, és ami Istenhez közelebb visz. Ilyen van, ez világos. Tehát ha az az állítás megállja a helyét, hogy az ember gonosz, akkor ugyanúgy igaz az is, hogy az ember jó.

    Más nézőpontból viszont ennek semmi jelentősége nincs. gondoljunk a kőre. Neki mindegy, hogy milyen az ember, mindegy, ki üdvözül és ki nem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10986 üzenetére

    Ez így van, nem lehet titkolózni. Sajnos sokszor ég is a pofám rendesen :B Istennel őszintébb lehetek, mint saját magammal.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10989 üzenetére

    Nem szégyenérzet, hanem bűntudat. Ha bűnt követek el. Ez természetes, és nem hívőknél is működik -jó esetben.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #10991 üzenetére

    Van különbség, nem is kicsi. A bűntudat akkor van, ha vélt, vagy valós bűn elkövetésének súlyával tisztában vagyok, és úgy érzem, ez nem volt helyes.

    A szégyenhez nem kell bűnt elkövetni. Ha velem valami olyan történt, amit megalázónak érzek, akkor lehet szégyenérzetem, de semmiképp sem bűntudatom alakul ki.

    Persze olyan is van, hogy bűn elkövetése után valaki szégyent érez. A szégyentől nehezebb szabadulni, és károsabb is.

    Az értelmezésbe persze belejátszik, hogy ki mit ért alattuk. ettől is függ, hogy ki hogyan definiálja.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Boldog Karácsonyt és boldog új évet kívánok, fórumtársak!

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #11003 üzenetére

    Egyetértek veled a bűntudat illetve szégyen közti különbséggel kapcsolatban.

    Viszont szerintem fölösleges magyarázatot találni, hogy miért érez valaki bűntudatot, ha őt érte a sérelem. Lehet, hogy nem fogadott szót, de az is lehet, hogy mindent betartott.

    Ha csak arra szeretnél rávilágítani, hogy elkövetett bűn nélkül is létezhet bűntudat, abban egyetértek. Gondolhatom azt, hogy bizonyos cselekedetem bűn volt, annak ellenére is, hogy nem volt bűn. Ettől a bűntudat még bűntudat. A szégyen meg szégyen.

    Egy elkövetett bűn esetén szégyellhetem magam, és lehet bűntudatom, és a kettő egyszerre is megjelenhet.

    Ha szégyenkezem, akkor nem biztos, hogy van bűntudatom. Felismerem, hogy gáz, vagy ciki amit tettem, vagy ami történt velem. Mások előtt, vagy magam előtt.

    A bűntudathoz nincs szükség valakire, akivel szemben ezt a bűntudatot érzed.

    És nagyon sokszor előfordul, hogy az emberek keverik ezt a két fogalmat. Pedig legtöbbször jól elhatárolható a két fogalom.

    Leegyszerűsítve: ha szégyellem magam, akkor elbújok a világ, és az emberek elől. Ha bűntudatom van, abból ez nem következik. Sokkal inkább a bűnbánás és a megbocsátás felé való indulás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz LEFTHORSE1 #11005 üzenetére

    Valaki megvert?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dorien #11050 üzenetére

    Bocsánat, hogy csak így kérdezés nélkül bekapcsolódok, biztos vitahiányom van...

    Nekem ebből a felsorolásból valami hiányzik. Hit. Az nem kell? Egy modern vallásban semmi keresni valója a hitnek, mert nem elég megalapozott, tudományosan nem kezelhető.

    A vallás értelme pont az, hogy ő a keret, amin belül megéled a hited. Vagy amin kívül. Egy nagyon rugalmas vallás nem tud keretként funkcionálni. Ha nincsenek abszolútumai a vallásnak, akkor mije van? A többség dönt? Eddig így volt, de ez nem elég kényelmes, akkor legyen ezentúl úgy.

    A merev dogmák a vallás alapjai, ha azok nincsenek, akkor mire fel van vallás? Akkor nagyon elég lenne a vallástalan hit is. Vagy a vallástalan hitetlenség, mert azt írod, hogy kézzel fogható tapasztalatokon kell nyugodnia. Ami egyenlő a bizalom hiányával.

    A vallás a közös cselekvésről szól? Aki nem elég érett, nem lehet benne a vallásban? Egy vallás a jó ügy érdekében jön létre? Mint az alapítványok.

    A személyi kultuszban a példaképeket is mellőznéd? NE tekintsünk senkit példaként, a példamutatás szűnjön meg, mert én is ugyanolyan értékes vagyok, mint az, akire esetleg fel lehet nézni, és példát venni róla?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz D1Rect #11780 üzenetére

    Az, hogy valakit pappá szentelnek, vagy lelkész, illetve pásztor lesz, még nem biztosít automatikus bűntelenséget a további életre.

    Ha elfogadott álláspont lenne, hogy a papok ugyanolyanok, mint a nem papok, egy ilyen bűncselekmény "csak" annyi reakciót váltana ki, mintha egy "civil" követi el. De ez nincs így, azaz az elvárásaink ey pappal szemben magasabbak. És ilyen téren ez jól is van így.

    Szó sincs arról, hogy a papok pedofilok. Arról lehet szó, hogy vannak pedofil papok, mint ahogy vannak pedofil autószerelők és informatikusok is. És az is nagy valószínűséggel igaz, hogy a papság soraiban jóval kevesebben követnek el pedofil bűncselekményeket.

    Viszont ha egy ilyen ügyre fény derül, a botrány sokkal nagyobb. És megkezdődik az általánosítás. Sokakban valami perverz - hát nem furcsa? - megelégedettség érzést is okoz, mikor pedofil papokról szóló híradásokat hallanak.

    Azt külön lehet tárgyalni, hogy az egyházszervezet felső vezetése milyen lépéseket tesz ilyen ügyek kapcsán.

    Szóval az ,hogy valaki pap lesz, még nem véd automatikusan bűncselekmények elkövetése ellen.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák