Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz SystemRoot #3480 üzenetére

    Hiszen mint látuk a szegény távolkeleti országokban kevéssé jogosultak az emberek Isten segítségére míg a nyugati jóléti társadalmakban gyakrabban van olyan jelenség amire rámondható lenne hogy Isteni "csoda"/"kisegítés".

    Pontosan nem értem a felvetésed, két elgondolásom is van...
    1. Azt mondod ezzel, hogy az anyagi jóléten látható, hogy előnyt élveznek a nyugati jóléti társadalmak Isten gondoskodásra. Ha olyan primitív Isten lenne, aki anyagiakkal tömi a liblingjeit, akkor lehet, hogy igazad van. De én mint sokgyerekes apa már látom annak a veszélyét, ha a gyermekem mindent megkap, amit szeretne megkapni... Annál, hogy nem kap valaki semmit csak egy rosszabbat tehetünk, ha mindent megadunk neki...
    Az Isten gondoskodása nem feltétlen anyagiakban jelenik meg. Tudom, hogy ez ennyire a pénz körül forgó világban nem könnyen érthető, de ez van...
    2. Azt mondtad ezzel, hogy nyugaton több a keresztény, mint távol keleten, ezért ebből következik, hogy a nyugatiakat többet segíti ki..
    Nos itt meg az a baj, hogy a világ legintenzívebb keresztény közösségei távol keleten és Afrikában vannak... Európa ezen a téren fulladozik....

    Kicsit úgy beszélsz, mint egy naiv, sértődött lelkész.:) Olyan dolgokat rebesgetsz amiről nincs szó. Szó sincs róla, csak inkább általános emberi reakciókból válogattam........

    Nem, ne keverd össze az elméleti megközelítést azzal hogy a Bibliában leírt dogmákat mondogatod. Az elméleti megközelítés logikai vizsgálatot jelent, valami olyasmit mint ahogy én közelítem meg a problémát. Emlékszem a vitáinkra még régebbről, Te ritkán érveltél úgy hogy egy pl "dogmának" vagy "tézisnek" megpróbáltad volna levezetni a szükségszerűségét a világban. Általában csak elmesélted hogy mit jelent számodra az adott idézet, mondat, stb. És már akkor is gyakran meséltél ilyen hitgyülis storykat.

    Először is már másodszor beszélsz a hitgyüliről, nem mintha sértene, de nem vagyok hitgyülis... egyszerű református ember vagyok és az életképeim is reformátusok.
    Másodszor egy-egy dolog nem azért létezik,és megfordítva, nem igazolható léte azzal, hogy bizonyos embereknek logikailag levezethető módon szükségszerű. (A régen alatt én a fórumozásom kezdetére gondoltam, nem pedig a vitánk kezdetére... az ebben az időszámításban nem régen volt :) )
    A dogmák levezethető hittételek, logikus rendszerbe állítható dolgok. A dogmákról sokszor az a téveszme alakult ki, hogy megkérdőjelezhetetlen kijelentések csupán, de a lényeg, hogy pld egy-egy dogma komoly érvrendszereket felsorakoztató viták során alakult ki....
    Ebbe nem kivánok belemenni, mert bár ennek a szépségét elismerem, de vele foglalkozni nem nagyon szeretek... én inkább ilyen "hitgyülis storyzós" maradok.

    Spuregon mondása aranyos. De az egész dolog amit mondani akarsz vele (és mondani akart Ő) pusztán annyiról szól hogy próbálja kimosni azt a nyilvánvaló tényt hogy egyértelműen nem látható Isten csodatevése, és ezért mindenfélét, pl az emberek jóakaratú cselekedeteit, Istennek tulajdonítják, és példának ragadják Isten tevékenykedésére.
    Szó sincs róla... Pont a leglényegesebb dologról van szó, és nem a lényeg elkendőzéséről... A Biblia első könyvében esik szó az ember teremtéséről: Isten képére lettünk teremtve....
    Nos ez azt jelenti, hogy Isten képviselői vagyunk itt a földön... a jóakaratú ember Isten képviselője ebben a példában, Isten általa cselekszik... Ez Isten munkálkodásának általános módja...

    Jah és már megint felhoztad a gyerekeid létezésének a kérdését, ezekszerint nagyon jó párhuzamnak tartod, pedig egyáltalán nem az. Tulajdonképpen teljesen rossz....
    Szerintem nem rossz. A logikai párhuzamok sohasem a végtelenig futnak egymás mellett. Van egy rövid szakasz, ahol a párhuzam jól szemléltet, de máshol nem biztos, hogy ez az ideális....
    A vitánk abban a szakaszában, ott, nagyon is helyénvaló volt a párhuzam.... és én nem is szándékozom ezt továbbfuttatni. Azt, hogy te ezt tetted, nem cáfoltál vele semmit.

    A vitát Isten létéről és nem létéről tartom értelmetlennek, nem általában a vitát, mert ha így lenne nem reagáltam volna írásaidra sem...
    Isten szuverén Úr más az értékrendje, mint az egyes embernek, nem csak egyénekben, hanem komplexebb összefüggésekben is gondolkozik. Van, amikor ezek egybeesnek a mi gondolatainkkal, és úgy gondoljuk, hogy értjük őt, máskor pedig ez köszönőviszonyban sincs a mi gondolatainkkal, ilyenkor perlekedünk, megtagadjuk, elutasítjuk, nem veszünk róla tudomást, kigúnyoljuk... stb....

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák