Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Borosz

    senior tag

    Uh srácok... Nem számítottam ekkora érdeklődésre. Igyekszem mindenki kérését teljesíteni és válaszolni a kérdésekre. :R

  • Borosz

    senior tag

    válasz prakp #2 üzenetére

    Rajzot próbálok kreálni mielőbb. Lényeg, hogy ahogyan a felső ajtót ábrázoló képen látható, két oldalt van a kiömlő nyílás, ami felülről zárt a kályha beléselyében (mivel járatot kell ugye képezni). 12x12-es. Alulról az égéstérből a hátul lévő sütőtér nyíláson felmegy a füst és a gázok, felül egyszer megfordul (utánégetés) és a két nyíláson át távozik. Ott lemegy alulra-elölre, majd alul a 12x12-es nyíláson át átmegy a hátsó kürtőbe, onnan felmegy a sütőtér feletti részbe (enyhe fékezéssel) - mindez szimmetrikusan értendő. Felül aztán középen van kettéválasztva a kályha belső ürege a sütőtér felett. A bal oldalról van irányítva előre a kályha homlokzatához (fékezés és hőleadás) és onnan megy a füstkiömlőhöz a jobb oldali füsttel együtt.
    Rajzon biztosan jobb lesz. ;)
    A sütőtérbe nem kell plusz levegő, mivel ott történik az utánégetés folyamata. Ez nem tudom mennyire hatékony és milyen mértékben kerülnek hasznosításra a gázok, de kenyeret, sütőtököt, csülköt és gyakorlatilag bármit meg tudok benne sütni 6-8kg fa elfűtése után.

  • Borosz

    senior tag

    válasz sutszi #3 üzenetére

    19-22K volt a gázszámla télen havonta. Ennek kb. a felét sikerült lefaragni úgy, hogy kb. 10 mázsa fát fűtöttem el tavaly télen. Viszonylag enyhe telünk volt... Most 15 mázsa fa biztosan kelleni fog. Száraz akáccal fűtök. 2500Ft/mázsa errefelé... Megjegyzendő, hogy 85nm a hasznos területű a házunk (könnyűszerkezetes, ami azt jelenti, hogy tömény szigetelés a falunk. :)) 2,7m belmagassággal.

  • Borosz

    senior tag

    válasz lapa #5 üzenetére

    Azt a videot már nem találom sajnos, de próbálom még keresni...

  • Borosz

    senior tag

    válasz vadkörte #7 üzenetére

    Pontosan így van! Jól látod a képeket és érted. :C
    A tégla pedig valóban jó hőtároló. Nehezebben melegszik át, de 24 óra múlva is meleg. Bár tény, hogy akkor már nem annyira érezhető a hőleadása.
    A kéményt be kell jelenteni a hatóságoknál, de engedélyeztetni, terveztetni meglévő, használati engedéllyel rendelkező épületnél csak 6 méter felett szükséges. Ez 5.5m lett. Én így tudom...

    [ Szerkesztve ]

  • Borosz

    senior tag

    válasz jaja1981 #13 üzenetére

    Mostanában próbálgatom a tőzegbrikettet bele...
    6-8 közepes hasábbal és 2-3 brikettel egyszeri megrakással naponta elég befűteni. Ez nap közben jól megoldja a hőfok 21 fok körül tartását. Estére pár alkalommal bekapcsolt a központi fűtés is. Én a lényegét igyekszem kihasználni: egyszer megrakni úgy, hogy mire leég és elkezd "kijönni" a falán a meleg az annyira legyen meleg, hogy még bírja a kezem. Nekünk ennyi elég. Megtehetném, hogy 4-5 órán át folyamatosan rakom rá a fát, de az szvsz pocséklás.

  • Borosz

    senior tag

    válasz oxox #14 üzenetére

    Végül is neked is igazad van abban, hogy azért kell hozzá szaktudás. Ezt úgy értettem ,hogy nincs ilyen irányú végzettségem, nem végeztem tanfolyamot sem. Lehet nagyképűnek tűnik, de van veleszületett adottságom az ezer-mesterségre és ebben is ezt a tulajdonságomat használtam ki. Az, hogy emellett sikerült szereznem két diplomát és gyakorlatilag egyiket sem tudom arra használni, hogy jó/normális állásom legyen az egy másik kérdés. :)

  • Borosz

    senior tag

    válasz perempe #58 üzenetére

    A téglákon kívül volt az öntöttvas ajtó, ezt ugye vásároltam. Csináltam hozzá sütőtér-ajtót szögvasból és egyszerű kapuzsanérból - persze ezt ívvel hegesztettem össze. Csináltam rá zárszerkezetet - ezt is hegesztéssel - lásd a fogantyút felül. A tisztítójárat keret van még szögvasból - hegesztettem. Tetején a tartókonzolok vannak szögvasból. Samott téglatestek kellettek még, falazóhabarcs, samott ragasztó...kb ennyi.

    Leírom a teljes költséglistát kb. mennyibe volt:
    - A tégla össz ára (kb. 400db) - 20 000Ft
    - Rath (800 fokig hőálló) falazó habarcs 3 zsák 25kg/zsák - 33 000Ft
    - Rath samott ragasztó habarcs - 2000Ft
    - Íves öntöttvas ajtó alsó hamuzó ajtóval - 44 000ft
    - Sütőtér ajtó vasanyag: 2000Ft
    - Sütőtér ajtó hőálló üveg - 6000Ft
    - egyéb vasanyag - 3000ft
    - Samott tégla a tűztérhez(nagyméretű 13x26-os, több darab) - 30 000Ft
    132 000Ft kb. A habarcson, az ajtón sokat lehet spórolni, egyeben nem érdemes. A habarcs szerintem nem szükséges, hogy 800 fokig hőálló legyen, mivel 800 fok a tűztérben van, ott meg bírja a samottragasztó rendesen.

  • Borosz

    senior tag

    válasz szemétégető #71 üzenetére

    Hidd el, hogy körbejártam a dolgot rendesen. Ha jól figyelsz akkor nem találsz buzdítást a cikkben arra vonatkozóan, hogy "ezt bárki meg tudja csinálni" vagy "bátran kezdjetek ti is el építeni ilyet" stb. A tüzeléstechnikához ilyen esetekben úgy gondolom nem kell professzionális szinten érteni, de az tény, hogy bárki ilyet ne kezdjen el építeni, aki nem néz utána mindennek és nem körültekintő eléggé. Én azért nem tettem bele pl. vizes tűzteret vagy vizes hőcserélőt, mert nem akartam felrobbantani a házat vele. Ha valamibe begyújtasz az nem robban fel csak úgy, pláne, ha jól van megépítve. Eddig jól működik, ha tömegkályha, ha nem - technológiai és építészeti szempontból.
    A repedések miatt pedig jól huzatoló kéménynél SZERINTEM nem kell sokat aggódni, be kell fugázni és rendben lesznek.
    Ha pedig szeretnéd, akkor még a címet is módosíthatom, hogy jobban aludj "Téglakályha építése házilag". Megfelel?
    Még valamit a felelősségről: 3 gyerekes családapa létemre azt gondolom, tudom mit jelent ez a fogalom: felelősség. ;)

  • Borosz

    senior tag

    válasz Rive #91 üzenetére

    A füstgázhoz annyit még, hogy én felülről lefele égetem a száraz akácot. Ebben az esetben elvileg nem keletkezik annyi füstgáz, de a gázokkal a huzat is el tud bánni, mielőtt bármilyen károk keletkeznének a gáz berobbanása miatt. Akkora a huzata az 5,5m-es kéménynek, hogy ha nem korlátoznám az alsó ajtónál a beáramló levegő mennyiségét, akkor pillanatok alatt leégne a fa. Így inkább akkor hajtom beljebb az alsó ajtót, ha már kezd odabent elszabadulni a pokol. :) Így biztosan nem keletkezik veszélyes gáz.
    A füstjáratok pedig nem annyira tekervényesek, hogy ott bárhol megállhatna a gáz, de az is tény, hogy a huzata azért is lehet olyan nagy, mert túlságosan jó a levegőáramlás odabent.

    Mindenki:
    Nem állítom sehol, hogy tökéletes kályhát építettem és azt sem, hogy minden az is, aminek hívom, de nekem működik és úgy, ahogyan szeretném, ami nekünk megfelel - biztonságosan és hatékonyan. Ha netán aggódnátok a testi épségünkért...ne tegyétek. Második szezont fűtöm ki vele és apróbb javítások kellettek csak. Nem esett szét, nem robbant fel, nem süllyedt el stb.
    Az is belefér, ha fikázzátok, ha kontárnak hívnak a mesterek, nem sértődöm meg. :) Képesnek gondoltam magamat a feladatra, körbejártam a témát és ez született belőle. Továbbra is válaszolok azoknak, akik kérdeznek, érdeklődnek, de okulva a többiek hozzászólásaiból arra kérek mindenkit, HOGY HA VALAKI ILYET SZERETNE ÉPÍTENI ÉS NEM BIZTOS BÁRMIBEN EGY ILYEN KÁLYHA MEGÉPÍTÉSÉT ILLETŐEN, AMINEK KÖVETKEZTÉBEN ESETLEG BÁRKI TESTI ÉPSÉGE VESZÉLYBE KERÜLNE AKKOR NE KEZDJEN BELE!
    Egyébként pedig itt is írom, hogy felelősséget csak az általam épített kályhával kapcsolatban vállalok. ;)

  • Borosz

    senior tag

    válasz simonzé #117 üzenetére

    Szegény ember vízzel főz, szokás mondani. Élünk és virulunk és élvezzük a természetes meleget. :DDD

  • Borosz

    senior tag

    válasz oxox #132 üzenetére

    Megszaladt... :) Huh...sok a pro és a kontra. Nem semmi.
    Én sok esetben csak a logikát használtam. Van huzata a kéménynek? Van. Pipa. Kellően arányos a mérete a füstjáratnak és "látja" a füstkiömlőt? Igen. Pipa. Megépítés után még mindig van huzat? Van. Pipa. Mehet a próbafűtés. Csak egy kicsi... LEég szépen? LE. Pipa. Mehet több is. Leég ez is? Le. Pipa. Melegszik a kályhatest egyenletesen? Igen. Pipa. Szétreped a külső fal? Igen. Francba. Milyen jellegű a repedés, milyen hőmérsékletnél mekkora a tágulás? Ilyenek...
    A repedést is sikerült kijavítani és most is marhára ontja a meleget magából a kályha. :)
    Az én tűzterem olyan samottból van, amit téglagyári égetőkemencékből bontottak ki. Ez azt hiszem kibírja pár évig. Élére állítva raktam. Így 6cm a vastagsága. Törpe, nem törpe, most is 7kg fával raktam meg. Leégett egy óra alatt. Ilyenkor lezárom és kész. Ennyi volt mára a tüzelés. Így kapcsol be éjjel 2x a gázfűtés. -2-4 fok kinti hőmérséklet mellett.

    Persze elismerem, hogy kell hozzá szaktudás és tapasztalat is. Ez utóbbi nekem házépítésből, burkolásból, falazásból van. A házunk belső kialakítását gyakorlatilag én csináltam. Fürdőszoba burkolat, szaniter, parkettázás, glettelés, festés, konyhabútor stb. Építettem még egy 16nm-es faházat a kertbe szerszámosnak. Egy teraszt térkővel, járdát betonoztam, ház körüli járdát csináltam, kerítést hegesztettem utcafronton, 60m kerítést építettem telekhatárra (drótháló, vasoszlopok, betonlábazat). Tényleg vannak olyan emberek, akik ezermesterek - a jobb fajtából - és ha kellő alázattal állnak hozzá a feladathoz akkor jó eséllyel jó dolgok kerülnek ki a kezeik közül, amik persze nem tökéletesek, de a funkciójukat tökéletesen ellátják.
    Nem mindenki ilyen. Akinek nincs tapasztalata vagy tehetsége ezekhez a dolgokhoz az ne csináljon ilyeneket.

    És ezeket nem csak neked írom. ;)

  • Borosz

    senior tag

    válasz szemétégető #103 üzenetére

    Nem te vagy a fekete bárány, hanem én. Te értesz hozzá, én nem. Neked van tapasztalatod, nekem nincs. Neked van (?) szakképesítésed, nekem nincs. Mindezeken túl úgy látom, te tökéletes következtetésekre tudsz jutni még az ország ügyeivel kapcsolatban is - mindezt egy kályhából, amit nem szakember épített.

    Egy kérdésem van még hozzád: töröltessem a cikket? Ha igen a válaszod, akkor azonnal kérem a törlést.

  • Borosz

    senior tag

    válasz Crystalheart #135 üzenetére

    No-no, azért a fal is lehet görbe, meg beomlós, ha nincs jól összerakva. :) A falazáshoz azért nem árt egy icipici rutin. Legalább ne látható helyen kezdd el. :DDD
    Uh...a háncsolás az nem semmi.
    Ahhoz kell ám kar/kéz. Hirtelen nem tudok otthoni gépesített háncsoló megoldást. :)

  • Borosz

    senior tag

    válasz lapa #156 üzenetére

    Khm... Nem fűt rosszul. Most kaptam meg a gázszámlát és 10K HUF lett megint a novemberi számla. Ebben benne van a meleg víz előállítás is, mivel kombi kazánunk van. :)
    7 kg száraz akác reggel és estig még bőven kellemes meleg a kályha. Reggelre sem hűl ki teljesen. Szóval nem rossz az, csak meg kell tanulni szabályozni a légbeömlést.

  • Borosz

    senior tag

    válasz tajcsi #187 üzenetére

    :) Ez gyakorlatilag nem ugyanaz, mint egy cserépkályha és nem CSAK a samott belsőtől függ, hogy milyen hatékonyságú. Igaz nekem nincs diplomám belőle meg papírom csak egy kevés tapasztalatom, meg logikám és egy kevés műszaki érzékem. A hőtárolás attól is függ, hogy áll-e a tégla vagy fekszik. Ettől az átmelegedési idő is függ. Nekem a tárolás fontosabb szempont volt, mint a gyors hő-kibocsátás. Egyébként a gyors hő-kibocsátás is hatékonyabb ezeknél, mert nagy, üveges ajtó van lent és fent is üveges a sütőtér ajtaja. 10 percen belül ezen a két ponton ontja magából a meleget. Néhány óra elteltével pedig a teljes felületén ezt teszi, igaz kisebb hőmérséklettel.
    Ahogy írtam, a samott belső tűztér normál méretű és vastagságú samott tégla építmény. A füstjáratok is nagyban meghatározzák a hőleadást. Én most éppen egy rakat fenyővel fűtök naponta - előfűtésképpen és így is felcsavarja a hőmérőt 23 fokig. Aztán éjjel szépen hűl ki. Reggelre 21,5 fok körül van. Télen átállok a juharra, de télen is áll az a dolog, hogy éjjel 2-3x kapcsol be a turbo kazán és fűti fel a helyiségeket gázzal. Amíg van fa, addig a központi fűtés amolyan kiegészítő. :) 3 év után kellett takarítani az alsó tisztítójáratokat. Egész jó. És még mindig élünk-virulunk és élvezzük a melegét. Aki szenvedélyes barkácsember és falazott már, az tud ilyet építeni - ettől jobbat is. ;)

  • Borosz

    senior tag

    válasz csibor #192 üzenetére

    Kicsit elhagytam a topikot és gondolom nem aktuális már, de ekkora mérethez nem kell sokkal több tégla/samott elem. Ha sima cserépkályha ajtóval készíti az ember, felső égéstér nélkül akkor szerintem 80-90K-ból is kijöhet.

Új hozzászólás Aktív témák