Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LanyUs

    senior tag

    válasz kardkovacsi #9335 üzenetére

    "Ha tényleg bruttó elszámolás lesz akkor ez egy jó módszer lehet, hogy jóval többet kell felrakni mint amennyit elfogyasztasz, mert így erősen javítod a helyzeted. Gyakorlatilag a maxot kell feltenni, amennyit a tető elbír." Ugyanezt a gondolatmenetet vittem végig épp tegnap!

    Éves fogyasztásom 3000kw + 3000kw H-Tarifa

    Az első próbálkozásos számításom valószínűleg hibás, mert nem vettem figyelembe a helyben fogyasztást. Nem tudom számít-e a Bruttónál.

    A H-Tarifával ha jól tudom eddig sem lehetett szaldós elszámolás. Mivel az ára 22 Ft, ezért a Bruttó elszámolás esetén sincs nagy bukó rajta. Vegyük azt egyenlőnek.
    Marad a normál fogy. 3000kw x ( 39-12 ) = 81.000,- lenne az éves számla. Ezt kitermelni 12 Ft-tal 6750 kw. Tehát egy 12.750 kw-ot termelő rendszer kellene a nulla villanyszámlához :F

  • tbc2

    tag

    válasz kardkovacsi #9335 üzenetére

    Igazából nincs nagy varázslás az Excelben, ahogy te is számoltad: 2500 kWh x 20% x 37 Ft a helyben elfogyasztott áram megspórolt díja, és 6000 - (2500 x 20%) x 12 Ft az eladott áramból származó árbevétel. Ezt vetettem össze az egyszeri beker költséggel. Annyi, hogy ez egy ideális tájolás esetén igaz, én 4900 kWh-val számoltam egy 5 kWp-es rendszer esetén az egyedi sajátosságaim miatt, és valamivel 1M alatt maradnék beker költségben támogatás után. Ft-ban kifejezve: 2500 kWh x 20% x 37 Ft = 18.500 Ft, 4900 - (2500 x 20%) x 12 Ft = 52.800 Ft, tehát éves spórolás+bevétel = 71.300 Ft, és ez ~8% "hozam". Ha nem 20%-át tudom elhasználni helyben, hanem 30%-át, akkor javul a megtérülés.

    Azt, hogy fölé kell méretezni, ha ilyen alacsony a fogyasztás, az is alátámasztja, hogy 450e Ft/kWp alatt kell maradni a támogatás igénybevételéhez, az pedig 4-5 kWp alatt nem nagyon jön ki...

    Ami ebben a számolásban kockázat/bizonytalanság, az az, hogy a 37 Ft/kWh meddig marad annyi, és a 12 Ft/kWh meddig marad annyi, valamint én úgy számoltam, hogy a bruttó elszámolás az azt jelenti, hogy abban a pillanatban, amikor megtermelem, el is fogyasztom. Nem tudom, hogy így fogja-e definiálni a jogszabály a nyártól bevezetésre kerülő bruttó elszámolást, de ha nem, akkor újra kell számolni.

  • axioma

    veterán

    válasz kardkovacsi #9335 üzenetére

    "Ha tényleg bruttó elszámolás lesz akkor ez egy jó módszer lehet, hogy jóval többet kell felrakni mint amennyit elfogyasztasz, mert így erősen javítod a helyzeted. Gyakorlatilag a maxot kell feltenni, amennyit a tető elbír."

    Kiveve, hogy tok mas az ha a sajat fogyasztasodra csinalsz hmke-t, es mas ha direkt "eladasra termelesi cellal". Full mas fog vonatkozni ra, ez mar anno is benne volt minden szabalyzatban, hogy a tultermelest hmke-nel csak indokoltnal fogadjak el. Ha eleve tobbre telepited, akkor mas lesz az egesz pl. anno az volt a mondas, hogy vallalkozova kell valnod, hogy a visszafele iranyt kifizessek (adoszamos maganszemely vagy mi). Es ez sokszor tobb okbol nem biztos hogy megeri ennyi jovedelemert, raadasul ott siman megtehetik hogy nem atalanyaron szamoljak az eladott kWh-kat. [Igazabol hmke-s fogyasztonal se tudom, hogy koteles-e egyaltalan atalanydijban szamolni, vagy ott is alkalmazhat nem elore megallapitott vasarlasi arat.]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák