Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Sziasztok!

    Az elmúlt hetekben Navi 23-ra épülő RX 6600-akat nézegettem. Ez a legolcsóbb AMD kártya, ami nem olyan kripli, mint a Navi 24.

    Legolcsóbban 120e körül szoktam látni üzletben, de az az igazság, hogy picit sokkallom még érte ezt is. Azért nézegetem, hátha benéz 100e környékére. Nekem nem sürgős.

    De most hogy az AMD bemutatta a Navi33-at, ami paramétereit tekintve nagyjából a Navi23 utódja picit jobb gyártástechnológán RDNA3 alapon gyártva. A mobil lapkák termékbemutatója alapján 10-15%-kal talán gyorsabb és 10-15%-kal kisebb is a lapka.

    Elképzelhető, hogy arra várni, hogy új RX 6600 kapható legyen 100eFt táján hiábavaló.
    Elgondolkodtam, hogy vajon érdemes-e megvárni a desktop Navi 33 megjelenését
    - akár az RDNA3 képességei miatt
    - vagy hogy várható-e, hogy kifutó gyártástechnológián gyártott kisebb lapkából fakadóan alacsonyabb áron kerül a piacra, mint elődje
    ?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz koko52 #171119 üzenetére

    Nem fejlesztést igényelne, hanem lemondást és szabályozást.

    A fejlesztés azért nem elég, mert minden fejlesztés után, Amivel elérnék, hogy adott teljesítményt adott lapka 100W-ból hozzon, meg lehetne buherálni, hogy adott lapka 200W-ból 25-30%-kal több teljesítményt adjon le és több pénzt lehessen elkérni érte, vagy ha adott lapka helyett egy 30%-kal kisebb lapkát használnak, de 30%-kal magasabb frekvencián pörgetik 100%-kal magasabb fogyasztás mellett, akkor azzal spórolnak $5-10-20-t a gyártási költségen, miközben az energiaköltséget átterhelik a fogyasztóra.

    Ez kicsit hasonló kérdés, mint az, hogy szabad-e szennyvizet a folyóba vezetni tisztítatlanul. Külön-külön mindenki (minden cég) gondolhatja azt, hogy milyen sokat lehet spórolni azon, ha nem kell ülepítőt építeni, és hogy ugyan mennyit számít pont az ő napi szennyvize az amúgy is koszos folyóban? És látszólag a fogyasztó is jól jár, hiszen ha a környezetszennyező megoldás helyett gondoskodni kellene a szennyvíz tisztításáról, akkor drágább lenne az adott cég terméke.

    Abból a szempontból is hasonló kérdés, hogy a.fogyasztói attitűd megváltozásától nem várható érdemi.változás. a környezet védelme Úri muri. A szegények túlélni próbálnak. A többségben levő alacsony jövedelműek mindig hajlandók megkötni a kompromisszumot. Persze tudom, hogy van különbség a megfagyás elleni szemétégetés és a 12 litert fogyasztó 20 éves merdzsó között. De attól még valahol egy tőről fakad.

    Végső soron a szórakoztató elektronika pazarlását is állami beavatkozással, szabályozással lehetne megoldani. Szabályozni kellene, hogy a fogyasztási görbe milyen meredekségét nem érheti el. Legalábbis gyárilag. Ha meghaladja, megy a bünti bam-bam. Károsanyag-kibocsátásra vonatkozó szabályozás az autóknál is van. Időnként a gyártók meg is buknak különféle trükközésekel.

    Mellesleg ez így OC lehetőséget is benne hagyná a kártyákban, procikban.
    De az már egyéni felelősség. Ha hülye vagy, tuningolhatod a kocsidat is, mehetsz autópályán hármasban, fűthetsz nyitott ablaknál is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák