Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    Sziasztok!

    H97-es alaplapokat nézegetek (nem K-s i5 4590-es procihoz lesz majd), normál ATX méretben (mATX nem játszik).

    Kérdésem, hogy ha az audio részét nem nézem a dolognak (sima kéthangfalas, nem túl nagy teljesítményű hangrendszerrel használom a gépet, tehát az MSI finomságai nem feltétlenül fognak ott kijönni), akkor az MSI H97 Gaming 3 jobb-e érdemben a Gigabyte H97-D3H-nál összerakás, komponensek minősége, VRM hűtés stb. szempontjából?

    Igazából a Giga lapját néztem ki magamnak elsőre (ár/érték arányban kb. legjobbnak tűnt, és eddig egy Giga lapom sem hagyott cserben), de időközben az MSI lapjáról is elég jókat olvastam, így kíváncsi lennék hozzáértőbb véleményekre is.

    Ja, annyi játszik még a dologban, hogy szeretem a harmóniát, és GTX960 lesz majd VGA gyanánt, tehát ha a két lap között fikarcnyi különbség sincs, akkor a kártya lesz a döntő.
    Ott a Gigabyte GTX960 4GB g1 gaming, illetve az MSI GTX960 gaming 4g a két jelölt. Ha erre van vélemény/javaslat, akkor azt is szívesen fogadom (bár ez nem az a topik).

    Még annyit: ASUS és Asrock márkákkal nem számolok, tehát alternatívaként nem kérek ajánlatot e lapok közül.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz jim bcs #74924 üzenetére

    Köszi, de annyi kérdésem lenne még, hogy a hardver komponensekre is érted a jelentős minőségbeli különbséget, vagy pedig főleg a szoftveres támogatás/rendelkezésre álló programok az, amiben az MSI erősebb? Mert utóbbi őszintén szólva nem igazán érdekel. Én általában belövöm kb. alapra a gépet a szükséges mértékű, de minimális finomhangolással (memória megkapja az xmp profilt, energiatakarékossági beállítások, hőfok határok stb.), és utána nem érdekel semmilyen házhűtő ventik fordulatszámát szabályzó program, meg játék közben az fps-t és hőfokokat a képernyőre kiíró alkalmazás stb. Ezeket élből fel sem telepítem (vagy annyi időre rakom fel, míg belekukkantok, majd törlöm is őket a fenébe.) Számomra a stabil BIOS, működő meghajtóprogramok, jó kompatibilitás a lényeg. (Sőt, ha stabil a BIOS, nincs semmi problémám, pl. akkor azt nem is update-elem. A mostani, már igen öregecske lapomon (egy EX58-as Gigabyte) konkrétan 2009-ben frissítettem utoljára a biost :DDD )

    De ha a tranzik, a VRM hűtés stb. tekintetében jobb az MSI, akkor nem kötekedek, hanem az választom :R

    A VGA-nál is jobb lenne az MSI? A Giga kártyáján (a háromventis gaming verzió) kicsit komolyabbnak tűnik a hűtés (hőcsövek száma, bordák összmérete), és coil whine-ról is ritkábban olvastam panaszkodást, mint az MSI-nél.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz jim bcs #74926 üzenetére

    Köszi szépen a segítséget! :) :R

    Majd megálmodom még azért (április környékén lesz aktuális a gépcsere). Az utolsó három deszkám Gigabyte volt, már megszoktam a márkát, és mindig megbízható volt, úgyhogy valahogy odafelé húz a szívem, még ha az MSI valóban komolyabb darab is. (A mostani előtti Giga deszkám pl. egy kollégám gépében él tovább: 10 éves múlt, de még elemcserére sem volt szükség és tökéletesen működik a mai napig.) Na meg megszoktam már a sokak által szidott Gigabyte BIOS-t is. (Tényleg vannak marhaságai: a normális ventivezérlés például régen se ment nekik, és ahogy olvastam, a mai napig nem tudták tisztességesen megcsinálni...)

    Meg ahogy elnéztem, az MSI-hez jár egy csomó program, amelyek számomra újak, ellenben legalább végig kellene mindet böngészni, hogy mi az, ami fontos és szükséges (vagy olyan default beállítása van, amitől isten ments!), és mi az, ami inkább csak fingfestés. Néztem a lap kézikönyvében a BIOS-t is, és elég idegenül festett elsőre a felépítése/"tagolása"... :B (A Gigánál, amikor belelapoztam a kézikönyvbe, a - számomra - újfajta UEFI ellenére, rögtön láttam a "régi logikát". Plusz a Gigánál csak F2, és szinte otthon érzem magam. :K )

    Na mindegy, van még idő, majd ha aktuális lesz, akkor eldöntöm. Bár azt hiszem, egyik lap sem rossz vétel, tehát mellé nem lehet lőni velük. Maximum az MSI tényleg egy játékosabb, "nyúzást" jobban bíró darabnak tűnik.
    Ám - valahol félúton a 35 és 40 között - már inkább a nosztalgia hajt, tízen- és huszonéves játékokkal vagyok el a leginkább, ha nem éppen dolgozom a gépen, a technika pedig maximum egy-egy olyan új cím miatt kell, ami valamiért még megfog. De "nyúzni" ezek miatt sem akarom a gépet. Számomra elegendő egy szimpla, de stabil alaplap, amin megvan minden szükséges funkció, de nincs túl sok extra, hogy összezavarjon :D , és teszi a dolgát, ahogy kell.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz jim bcs #74932 üzenetére

    Rendben, nagyon szépen köszönöm a felajánlást! :R Ha e mellett a lap mellett döntök végül (valószínűleg ez lesz, bár tényleg van bennem némi szentimentalizmus a Gigabyte felé), akkor mindenképpen megkereslek. De ez április közepe táján lesz. A konfigot fejben/papíron már összeraktam, csak az alaplap/VGA páros nem kristályosodott még ki a fejemben.
    A BIOS-szal valószínűleg MSI esetén sem lesz gond, vásárlás/gépösszerakás előtti héten áttúrom a kézikönyvet (mi hol van, mik vannak default-ban, ezek közül esetleg mit kell megváltoztatni majd stb.). Nem vagyok egy nagy szaki, de azért az alapdolgokkal elboldogulok. Viszont a sok program és extra opció lehetőség (OC genie, Killer Lan finomállítások stb.) közül majd szívesen venném a tanácsokat, hogy mi az, amire pillantást sem érdemes vetni, és mi az, aminek lesz haszna/értelme.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz wingman83 #104075 üzenetére

    Szia itt is!
    Én voltam az "ijesztgetős", de nem rémíteni akartalak, csak egy jó tanácsot adni, mivel akkor nem tudtam még, hogy már megvetted a lapot.
    Mint írtam is, a deszkádnak azért bírnia kell a szorzózáras i5-öt, de ezzel együtt is a lapod nagyjából a "legalább működjön valahogyan szükségmegoldás, mert valamiért éppen nem lehet mást/jobbat" kategória egy i5-11400f-hez.
    Ezért is mondtam, hogy ami megmaradt pénz a procihűtőre szánt keretösszegedből, annak kb. a bő felét hozzácsapva már kijött volna ASUS vonalon maradva egy TUF Gaming B560M-E vagy TUF Gaming B560M-Plus, amik viszont abszolút korrekt kis lapok egy nem tuningolós 11. generációs i5 cpu mellé.

    Itt van különben egy tesztvideó [link] , ami tartalmaz vrm hőmérséklet adatokat is, különböző processzorok alatt, különböző B560 chipkészletes alaplapokra, köztük az Asus Prime B560M-K-ra is.
    Mielőtt halálra rémítenének a teszteredmények, azért itt szintetikus tesztekkel kínozzák a gépet. Normál használat mellett várhatóan nem fogsz olyan terheléseket, s vele olyan vrm hőmérsékleteket látni. (Bár huzamosabb ideig egyfolytában játszva gépgyilkosabb játékokkal is durván be tudnak fűteni a gépnek, főleg nyaranta, amikor a környezeti a szobahőmérséklet sem feltétlenül annyi, mint most.)

    Szerintem nem kell automatikusan rohannod lecserélni a lapot (bár ha esetleg úgy vásároltál, hogy van még elállásra lehetőséget és módod, akkor megfontolandó, már csak a magad megnyugtatása végett is), de tény, hogy legközelebb érdemes lenne a megfelelő fórumokban futni egy kört az egyes hardverelemek megvásárlása előtt, mert bele lehet futni kisebb vagy nagyobb pofonokba.

    A többit - mint a másik topikban is írtam - majd az itt nálam a témához nagyságrendekkel jobban értő/nagyobb tapasztalattal rendelkező fórumtársak úgyis megmondják/leírják.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kolopele #104086 üzenetére

    Nekem is B560-as alaplapom van egyébként (TUF Gaming szériás), ugyanúgy i5-11400f mellett, és ezt csak azért írom, mert emlékeim szerint a BIOS-ban a default beállítások mellett enabled az ASUS saját procibuheráló/automata oc akármilye (ami befolyásolja a power limiteket is). A neve most nem ugrik be, de talán AI Tweak vagy hasonló néven fut. Ha ezt disabled-re teszi az ember, akkor fog menni a dolog az Intel által a processzorhoz megadott limitek/beállítások szerint.
    Én azzal kezdtem egyébként, hogy ezt áttettem disabled-re. (Valahogy jobban bízom a processzorgyártó mérnökeiben és beállításaiban, mint az ASUS boszorkánykonyhájában :DDD . Konfigot meg mindig úgy rakok össze, hogy amire szükségem van, arra legyen elég mindenféle extra bűvészkedés nélkül, alapbeállításokon is.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kolopele #104089 üzenetére

    No, én pedig immár itthonról. Megnéztem a BIOS-ban gyorsan, és CPU APE2 a funkció neve, amit említettem. A reklámszöveg szerint ez jobb teljesítmény/hőmérséklet/energiafogyasztás arány profilt képest intelligensen létrehozni a processzorod és a géped képességeit elemezve.
    Gyakorlatilag pedig eltörli az Intel által beállított PL-t, valami "mágiával" gyárt helyette egy saját profilt, ami - ahogy utánaolvastam - 20-30 fokkal magasabb cpu hőmérsékleteket eredményez terhelés alatt (surprise, mégis mi történne, ha eltörlik a power limit-et), minimális teljesítmény növekedés (sőt, ha közben throttlingol a procid, mert nem bír vele a lap/hűtő, akkor pl. kevésbé sima, ingadozóbb játékfutás) mellett.
    És mindez az optimized default állapotban be van kapcsolva (enabled).

    Egyébként az én i5-11400f-em, igaz, csak pillanatnyi időszakokra, de az Intel féle alapprofillal is be tud nézni néha 90W fölé, nem gépgyilkos játékokban is (Diablo 2 Resurrected megy nálam mostanában, 1920×1200-as felbontáson, 60 Hz mellett, custom, de összességében nagyjából high-nak megfelelő beállításokon - ezen játék közben, igaz kicsit korábban, még very high beállításon nézve láttam már 90W fölötti értéket is. A High környékén olyan 80W körül, kicsivel felette volt a maximum. Teszem hozzá, nyilván nem svájci labor méréseredmény, hanem HW info, tehát egy bizonyos szintű pontatlanság természetesen van benne.)

    (Wingman83 esetében egyébként egy tartósan 125W körüli érték, miközben a CPU hűtője megbírkózna vele, de pont a vrm-eket - a tesztek szerint - 100 fok közelébe felküldenék, ami nem túl egészséges érték már.)

    Mindegy, a lényeg, és ezt inkább wingman83-nak szánom: nézz bele a BIOS-ba, még csak Advanced módba sem kell váltanod, hanem ha a kezdőképernyőjén a felső sorban (ahol a QFan, Resizable Bar és társai ücsörögnek esélyesen) látod a CPU APE2 opciót, akkor csekkold, és ha enabled-ön van, akkor szerintem rakd át disabled-re. Jót fog tenni vszg. a proci hőmérsékletnek, a feszkóknak is, meg persze a vrm-eknek is.

    (De a topik témáját tekintbe már kicsit offba mentünk... Persze ebben én voltam igazából a ludas, szóval ne vedd magadra! :R )

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák