Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    válasz SzekeresPeti #46167 üzenetére

    Szubjektiv velemenyem:

    Szerintem meg mindig a legjobb valasztas kezdesnek a FTSE All-World UCITS ETF pl. Vanguard-tol. Ennek a koltsege 0,22%, a 2%-ot nem tudom hol lattad, lehet, hogy eliras.

    Orszagspecifikus indexbe, azok kozul is valamelyik europai orszag indexebe kezdeskent nem raknam a penzt. A globalis piacon jelenleg az amerikai reszvenyek, azok kozul is a S&P500 a legmeghatarozobbak. Egyik nyugat-europai tozsde sem tudja felvenni a versenyt globalisan Amerikaval. A legjobb diverzifikacio, ha valami All World-ot vesz az ember, mert abban benne van az S&P500 plusz mas regiok meghatarozo reszvenyei, igy ha barmelyik regionak is rosszabbul megy, valamelyik csak jol fog teljesiteni, vagy hamarabb helyreall.

    DAX vagy BUX nyugdijmegtakaritasnak az egyik leheto legrosszabb valasztas. A DAX-ban van 30 nemet ceg, globalisan nem tul meghatarozoak, igazi tech ceg nincs benne, az autoipari kitettsege az indexnek nagy, es lokalisan jelentos cegek is kezdenek megjelenni (pl. Vonovia vagy a Deutsche Wohnen, amik lakoingatlan berbeadasbol elnek es a lokalis politika egy legnagyobb ellensegei). En csak azert veszek havi 150 euroert, mert Nemetorszagban elek es valamiert nem tudom megtenni, hogy ne vegyek.

    A te dontesed, hogy mit veszel, ez is csak egy velemeny.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • PredatorZoli

    Topikgazda

    válasz SzekeresPeti #46167 üzenetére

    "Nyilván a legjobb döntés egyéni, de szerintem ez az ETF túlzottan diverzifikált ahhoz képest, mint amennyire népszerű."
    "Azok akik az ilyen egész világot lefedő ETF-ekbe fektetnek, mivel indokolják döntésüket? Egy szimpla ország indexe nem eléggé diverzifikált? Milyen átlag éves hozamot várnak egy ilyen szinten diverzifikált ETF-től? Költségeit nézve a 2% körüli érték sztem túl magas. A JustETF nevű oldalon már találni lehet 0,07 %-os S&P 500-as ETF-et is."

    Nem létezik olyan, hogy túlzottan diverzifikált. Minél magasabb fokú a diverzifikáció (földrajzilag, szektor tekintetében, deviza tekintetében) annál jobb, mert ezzel az egyetlen kockázat a volatilitás lesz, amiért cserében extra hozam jár, az ugyanis compensated risk. Ha a portfóliódban egy ország vagy szektor nagy sullyal, vagy kizárólagosan szerepel, az uncompensated risk, vagyis olyan többletkockázat amiért hosszútávon nem jár extra hozam, csak extra kockázat.
    Egy globál ETF, pl a szóban forgó vanguard 0,22%-os költségű, ami nem magas. Ennél van 1-2 ami alacsonyabb, ennek oka, hogy kevesebb cég van benne, kevesebb tranzakciót kell benne lezavarni (pl s&p500 vagy dax etf).
    Hogy ki milyen éves hozamot vár el ez lehet szubjektív, én személy szerint hosszú távon évi 7-7,5%-ot egy globál ETF-től, 8-8,5%-ot a faktoros ETF-jeimtől...
    Vissza még egy szóra a költségekre: Európában nem tudsz annyira olcsó ETF-et venni mint amik USA-ban kaphatóak, ezzel sajnos együtt kell élni, itt kb egy tized százalékkal drágább minden.

  • aujjobba

    addikt

    válasz SzekeresPeti #46167 üzenetére

    Amundi Prime Global ETF 0,05% TER mellett ad globális lefedettséget.
    Van nekik egyéb is, ugyanilyen költséggel.

  • BÁ Nutrition

    addikt

    válasz SzekeresPeti #46167 üzenetére

    en azt nem ertem ha egyedulallo es minimalista vagy akkor miert csak 30ezret raksz felre havonta :F mindenfele tamadas meg negativ hozzaallas nelkul en eloszor ezzel foglalkoznek tobbet mint h melyik etf-et vegyed. ilyen szinten a majdnem mindegy kategoria.
    de nem elvenni akarom a kedvedet persze

    youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

Új hozzászólás Aktív témák