Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    válasz VirsLee #33161 üzenetére

    A 2018-as foglalkoztatottsagi adatra valami forras van? Nem tul sokat mondo szam, mert azt lenne jobb latni, hogy mekkora resze van kozel nyugdijhoz es foldrajzilag milyen az eloszlasa. A 2000-es evek elejen tobbszor volt lehetoseg korai nyugdijazasra, ill. a nyugdijkorhatar is alacsonyabb volt, mint most, tehat a munkaeropiacrol nyugdijazas miatt is sokan kieshetnek, de attol a kecoban ott fognak maradni, megha nem is kell a tobbsegnek akkora, mint amiben lakik.

    Bp-en ingatlan szerintem mar nem annyira erdekes, de ha valaki nagyon venni akar, akkor erdemes odafigyelni, hogy mit vesz. Nekem a panellal nincs semmi bajom, de kb. 10 evvel ezelott a panel nagyon nem volt kedvelt vasarlasi celpont, most meg annak is megy felfele az ara, mint raketa.

    En szemely szerint a portfoliom egy reszet tartom csak ingatlanban, igaz osszessegeben mar most is nagyobb resze van ingatlanban a megtakaritasaimnak, de ezen csak lassan tudok valtoztatni. A feles penz nagyobbik reszet most mar inkabb osztalekfizeto reszvenyekbe tolom, ill. probalnek hosszu tavra erdekes cegeket talalni, de jo IPO nem tul sok van mostanaban.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz VirsLee #33161 üzenetére

    Itt szerintem egy alapvető hibát vétesz.
    2020(2021)tól évi ~150.000fő megy nyugdíjba és ~90.000fő lép be munkaerőpiacra HA senki se megy külföldre.
    Akármit bűvészkedik a kormány évente 60.000fő+kivándorlokka kevesebb dolgozó lesz MOon.

    Ez egy fix sok-sok éven keresztűl jelentkező folyamat - ami a munkaerőpiacot alapvetően meg fogja határozni.

    (Természetesen HA beüt vmi nagy válság és 10.000ek kerülnek utcára az mindent borít. De evvel nehéz számolni. Lehet igen, lehet nem. Mindig lehet találni vmit ami miatt igen (most pl BREXIT) meg ami miatt nem (évi ~4%os gazdasági növekedés). De akkármi lesz az évi 60.000fő+ - az fix és sok. )

    A lakásár emelkedésre meg évek óta mondják még ingatlanosok is, hogy vége. Az ingatlan árakat ez nem érdekli mennek fel. Szerintem itt is a lehetőségek emelkedése és elsősorban a kereslet/kínálat diktál.

    Lehetőségek: Én 2009ben angol+német+mérnök informatikusként 100bruttot kaptam. Nem irom le most mennyit. :) De egy pénztáros detto 2009 100brutto. Most 300brutto. Kömüves, villanyszerelő? Akkor semmit max 100bruttot. Most 400nettot! simán.

    A kereslet/kínálatotra is írnák két dolgot:
    -1- Falun/kisvárosban nincs munka, nem minimálbér 130bruttoért nincs hanem még annyiért sem. Nincs szorakozási lehetőség. Még a kocsma is bezárt. :DDD Fiatalok mennek jól futó nagyvárosokba. A falu kihal. Nagyobb városokban pedig súlyos hiány van lakásból. Városban Kereslet>Kínálat.
    Előrejelzések szerint 2030ra Győr, BP, Székesfehérvár, Kecskemét... lakossága 5-25%al fog nőni. Eközben az ország lakossága 2%al fog csökkenni.

    -2- Egy grafikonnal:

    A rekord lakásépítési boommal is (évi 17.000) is nagyon-nagyon durván kevés lakás épül MOon.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

Új hozzászólás Aktív témák