Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz beleszólok #899 üzenetére

    "Elalvással kapcsolatos gondokat itt nem említenek."

    Nincs is rá szükség. Az alvással kapcsolatos panaszok jellemző tüneteit képezik a depressziónak, vagy a szorongásos zavaroknak. Az alvászavar általában egy tünet, nem önálló betegség. A benzodiazepinek hatásosak lehetnek akkor is, amikor az alvászavar nem valaminek a tüneteként jelentkezik, viszont ilyen kezelési indikációjuk nincsen, a potenciális mellékatásaik és a dependencia veszélye miatt. A betegtájékoztatón ezért nem szerepelhet a "következő betegségek esetén alkalmazható" listán pl. az Insomnia, mint önálló entitás (annak ellenére, hogy altató hatású gyógyszerek)

    A Zopigen hatóanyaga zopiclon. Ez is egy Z betűs szer, a hosszabb féléletidejű. De ez valójában nem benzodiazepin. Na itt most jogosan mondhatod, hogy akkor magamnak mondok ellent. Ez így is van, de csak azért, mert CSALTAM: én is leegyszerűsítettem a dolgokat korábban, mert nem lett volna értelme ilyen szinte belemenni a témába, plusz nem volt kevdem ennyit írni. :) Nade, akkor közeledjünk jobban a valósághoz:

    A Z betűs szereket (zolpidem, zaleplon, zopiclon) a benzodiazepinek közé szokták sorolni az egyszerűség kedvéért, de ez csak félig meddig helyes a hatásspektrum alapján, kémiai szerkezetüket tekintve meg egyáltalán nem, mivel kémiai szerkezetüket tekintve NEM benzodiazepinek. Viszont ugyanúgy a GABAa receptoron hatnak, de nem feltétlen ugyanazokon a GABAa receptorokon, és nem feltétlen ugyanolyan affinitással. Ez így eléggé hülyeségnek tűnik? :) Oké, ha csak ennyit írok, akkor annak is tűnhet, megintcsak teljesen jogosan. Az újabb látszólagos ellentmondás feloldása érdekében még jobban mélyíteni kell a magyarázat szintjét.

    A GABAa receptor valójában nem egy egységes struktúra a szervezetben. Ez a receptor egy 5 alegységből álló fehérjekomplex, az alegységek lehetnek alfa, béta, gamma, delta stb. Ezek az alegységek különböző kombinációkban alkothatják a tényleges receptort. A különböző hatásokat (szorongáscsökkentés/altatás/görcsgátlás/izomrelaxáns hatás) úgy tűnik az befolyásolja, hogy elsősorban melyik alegységhez van nagyobb affinitása a gyógyszernek. A szorongásgátló hatásért a kutatások alapján úgy tűnik hogy a béta alegységhez való kötődés a felelős, míg az altató hatásért az alfa alegységhez való kötődés. Namost, úgy tűnik, az IGAZI benzodiazepinek szinte mindegyik alegységhez kötődnek valamilyen affinitással, ezért minden igazi benzodiazepinnek ugyanaz a POTENCIÁLIS hatásspektruma. Bár a tényleges hatásokban lehetnek az egyes gyógyszerek között különbségek (erre írtam, hogy a tapasztalatok alapján egyik másik ilyen gyógyszernek kifejezettebbnek találták az altató, vagy szorongáscsökkentő hatását, ami a fentiak alapján, teljesen érthető), ugyanakkor ez részben egyénfüggő is, ezért kell óvatosan bánni a tapasztalatokkal.

    A kivételt a Z betűs szerek alkotják, melyek ahogy írtam fentebb, nem igazi benzodiazepinek. Kémiailag biztosan nem, hatásukat tekintve sem teljesen. A GABAa receptorhoz kötődnek ugyan, de úgy tűnik a kutatások alapján, hogy kifejezetten nagy affinitásuk van az alfa alegységhez (altató hatás), a többi alegységhez való affinitásuk meg meglepően kevésve. A klinikai tapasztalatok ezt alátámasztják. A Z betűs szereknek ugyanis görcsgátló vagy izomrelaxáns hatásuk szinte egyáltalán nincs, szorongásgátló hatásuk is sokkal alacsonyabb mértékű szokott lenni, mint egy igazi benzodiazepiné.(Cserébe függőség, pontosabban az elvonási tünetek, szorongás, nyugtalanság, és meglepő módon, fokozódó alvászavaros panazsok is sokkal ritkábban alakulnak, mint az igazi benzodiazepinek esetén): Ez az oka annak, hogy a Z betűs szereket szinte kivétel nélkül csak altatásra használják, "csak" altatóként emlegetik.

    A Z betűs szerek tehát nem alkalmazhatók depresszióban, szorongásos állapotokban, mert ezeken a betegségeken nem nagyon segítenek, max az alvászavaros, ezekkel a betegségekkel jellemzően együttjáró panaszokat kezelik. A betegtájékoztatón ezért nincsenek is felsorolva ezek. Viszont mivel szinte csak altató hatásuk van, ha az alvászavar mint önálló entitás, és nem pedig mint tünet jelentkezik, ezek engedhetőek meg a leginkább. Ezért írják a betegtájékoztatón az álmatlanságot, mint kezelési indikációt (nem vizsgálva, hogy lényegében van-e valami az alvászavar mögött, vagy nincs). Viszont nem véletlen csak rövid távon használhatóak, mivel a súlyos alvászavarokat mindig alaposan ki kell(ene) vizsgálni.

    Mivel amúgy a zopiclon (Zopigen) a leghosszabb hatású Z betűs szer, nem meglepő, hogy napközben problémáid voltak a szedése miatt. Nem értem igazából, hogy miért ezt írták anno fel neked, miért nem a rövid hatásúakközül valamelyiket (lehet ez sokkal olcsóbb, mint a másik kettő).

    "Ritmuszavart konkrétan a vérnyomásmérőm is jelezte több alkalommal, szóval az biztosan volt valamilyen mértékben és lehet, hogy csak véletlen egybeesés, de akkor jelentkezett ilyen durván, hogy a mérőm is észrevette, mikor leszokóban voltam a Xanaxról."
    itt mire gondolsz, hogy jelezte a mérő a ritmuszavart?

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák