Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • D55

    aktív tag

    Sziasztok!

    A véleményetek érdekelne egy jelenséggel kapcsolatban amit két régi (Giga Z77, illetve ASRock B75) alaplapon is tapasztaltam. A közös pont, hogy mindegyiken Winbond 25Q64FV SPI flash van. Az egyiken az volt a kezdeti jelenség, hogy (vélhetően a bekapcsológomb beragadása miatt) elindult a Gigabyte féle Dual BIOS áttöltés, ami indulás után le is fagyott és aztán csak ki-be kapcsolgatott az alaplap. Rámentem CH341A-val és azt tapasztaltam, hogy a main chip verify-nál hol itt, még egy írási kísérlet után hol kicsit máshol, de eltérést mutat már rögtön elég alacsony címeken. Ellenben az ugyanolyan backup chipet simán meg tudtam hibamentesen írni. Úgy döntöttem emiatt, hogy felcserélem a kettőt és ezt követően rögtön működött is újra az alaplap, míg nem a bekapcsológomb megint be nem ragadt és el nem indította újra a Dual BIOS áttöltést, rövid időn belül kétszer is egymás után. Érdekes, hogy az első áttöltés után még egy működő rendszert kaptam, a másik ilyen incidens viszont ismét szétvágta a main chip tartalmát. Ekkor jöttem rá közben a bekapcsológomb bűnösségére, aminek a mechanikai okát elhárítottam, plusz visszatöltöttem CH341A-val ismét a helyes rom tartalmat és azóta hibátlan minden rengeteg tesztelés (terheléstesztek és egy csomó újraindítás) után.

    Ma aztán a kezembe akadt egy másik régi alaplap a szekrényem mélyéről, aminél már korábban tapasztaltam egy olyan hibát, hogy az IGP-t nem látja semmilyen CPU-ban. Új korában viszont nem volt ilyen gond vele, úgyhogy bosszantott a dolog és lett most a tegnapi alaplap ügye után egy megérzésem. Megpróbáltam rá először rendesen a saját felületén keresztül egy régebbi romot rátölteni, hátha valami frissítés rontotta el (gondoltam), de hiába ment sikeresen végig a folyamat, mégis maradt rajta az a verzió ami volt és nem pedig amit rá akartam flashelni. Előkaptam így ehhez is a CH341A-t, és az első próbálkozás után szintén verify errorjaim voltak. Viszont mivel ez nem dual chipes alaplap és donort sem tudtam hozzá hirtelen, megpróbáltam még egy írást, hátha... Erre jó lett a verify és láss csodát, a chipet visszarakva utána az IGP-t is rögtön látja már!

    Arra lennék kíváncsi, hogy mi állhat ezeknek a jelenségeknek a hátterében (mindegyik alaplap 8-9 év körüli, de az egyik 0-24 órában ment eddig, míg a másik néha használatban volt, néha állt fél évet - egy évet), illetve mire számíthatok, lehet -e gond velük ismét, esetleg mi a jobb nekik, ha nincsenek irogatva, vagy épp ha rendszeresen újra vannak írva pár évente?

    [ Szerkesztve ]

  • D55

    aktív tag

    válasz FoFR #4494 üzenetére

    Szia!

    A képek alapján szerintem a RAM-ok megfelelő sebességgel futnak. Ellenben egy FX-6300 a maga idejében sem számított egy túl erős darabnak [torokköszörülés] és nekem az, hogy:
    ami még furcsább volt, hogy 1280x720 low és 1600x900 med beállítások között váltva sem változott az FPS
    szintén arra enged következtetni, hogy a proci fogy el, mert az általad leírt jelenség a CPU limit legkézzelfoghatóbb példája.

    Amúgy nemrég havernak raktam össze szintén egy nem mai gépet és szintén a CS2-vel teszteltem. Ha botokkal játszottam, akkor a proci ott is kevés volt, de ha kidobtam őket vagy online játékba léptem, akkor már emészthetően futott a játék. Ha te is ezt tapasztalod, akkor az szintén a CPU erejének hiányára utal.

  • D55

    aktív tag

    válasz DravenMoral #4498 üzenetére

    Na igen, az egymagos teljesítmény... A tesztekben manapság alig foglalkoznak már vele, holott online játékokban tapasztalataim szerint a mai napig kritikusan fontos, valahogy egyszerűen vannak olyan logikák ezekben, amiket látványosan nem tudnak többszálás megoldásokkal tehermentesíteni. Ezért is választottam most nemrég jómagam egy 13600K-t... Volt nekem is 3. gen / Ivy i5, egy sima kis 3350P, de az majd 7 évig kiszolgált, mire kezdett elfogyni. Utána váltottam egy Ryzen 5 3600-ra, amit akkoriban még agyon dícsértek mindenhol, hogy játékra végtelen mértékben elég (pont mint ahogy manapság meg a 3D V-Cache-es X3D típusokat magasztalják). De helyette nekem 1-2 kevésbé optimalizált alkotásban nekem már tavaly kezdett kevés lenni, mire ez évben meg meg is adta magát az alaplap, úgyhogy nem volt kérdés merre "vissza"...

    [ Szerkesztve ]

  • D55

    aktív tag

    válasz Livius #4502 üzenetére

    "az UEFI BIOS tartalmában van valami egyedi dolog amire figyelni kellene"

    Én B75 és Z77 chipsetes lapokon írtam már újra CH341A-val, ott nem volt semmi extra. Ugyanúgy mehet rá simán binary-ként a gyártó oldaláról letöltött általános frissítő állomány. A feszültségre figyelj esetleg, mert jó ideig 3,3V-os chipek voltak, de egy ideje bejöttek 1,8V-osak is már.

    [ Szerkesztve ]

  • D55

    aktív tag

    válasz Livius #4504 üzenetére

    "Gigabyte lapoknál ezek hol vannak tárolva? Nem az UEFI BIOS része ez is?"
    Nem tudom sajnos. A gyártó helyében ilyen adatokat én amúgy több okból is célszerűen valami ROM-ban tárolnék, de passz tényleg.

Új hozzászólás Aktív témák