Új hozzászólás Aktív témák

  • norbert1998

    veterán

    Angliába költözés sztori mástól is. Gondoltam bemásolom ide, hátha érdekel valakit. Engem érdekelt. Más topikból loptam.

    Szoval koltozes story. A legelejen fogom kezdeni, mert ugy lesz teljes a kep. :)

    Igazabol asszony is meg En is mar nagyon koran ugy gondoltuk, hogy ha eljon az ido, dobbantani kell majd Magyarorszagrol. Eleinte pusztan az anyagi szempontok miatt, aztan szepen lassan gyultek az ervek, a vegen mar honaprol honapra egyre tobb, ugyhogy elkezdtunk komolyabban gondolkodni a dolgon.
    Ennek a gondolkodasnak akkor meg az lett az eredmenye, hogy meg a szakmamban nem vagyok olyan szinten, hogy biztos legyen, mosogatni menni nem akarok, tehat meg par evet kihuzunk Magyarorszagon. Ez ment is szepen sorban, mar megvolt a rutin is, lett jobb melom is, sokkal jobb fizetessel, ertelmes fonokkel, erdekes projekttel, kiutazasokkal Kinaba ilyen 1-2 hetes uzleti utakra, szoval azt nagyon szerettem, mar azon is gondolkodtunk, hogy meg par evig maradunk a terven tul is, csak kozben meg a gyerek lett olyan koru, hogy meg egy ev es kezdodik az iskola.
    Na, ennek apropojan, plane mert ugye kozben jottek a hirek mar akkor is arrol, hogy mit muvelnek a magyar oktatassal (amit addig se eppen javitottak, hanem gyakorlatilag miota az eszemet tudom, minden egyes kormany csak rontott rajta...), kicsit jobban utanajartunk, vannak tanar rokonok, ismerosok, hireket, cikkeket, blogokat olvastunk, igazabol joval tobbet, mint kellett volna, mert egyszeruen nem akartuk elhinni, hogy amit olvasunk, az igaz. Konkretan olyan szintig ment a dolog, hogy azt mondtuk, hogy nem, ez nem lehet, biztos csak valami hulye velemenybuborekban vagyunk, oldjuk meg a dolgot.
    Ok, oldjuk meg, de megis hogy a francba oldasz meg egy ilyet?! Vegul az lett a megoldas, hogy kineztem egy par altalanos iskolat, es leszolitottam random tanarokat, hogy ne haragudjon, gyerek 1 ev mulva kezdene, van 5 perce beszelni? Es beszeltettuk oket, mar amelyik hajlando volt. Volt, amelyikkel vegul beultunk egy "kavera", es orakat beszeltunk. (Amugy volt oylan is, amelyik annyit mondott, hogy "Jo szakmaja van? Igen. Kulfoldiul tud? Igen. Akkor egyszeru: vigye innen, amig meg lehet. - es ment tovabb.") Plusz ismerosokkel is beszeltunk meg random kintlako emberekkel, hogy meseljenek az Angol oktatasi rendszerrol. Es nem hittuk el. Es politikai, vallasi, kb barmilyen beallitottsagtol fuggetlenul kialakult bennunk az a kep, hogy: Ezt. Nem. Ezt nem es pont, ennek En nem fogom se a gyereket, se magunkat kirakni, ugyhogy barmi van, 1 even belul menni kell. Angolul tudunk, szakma fasza, penz ugyan nagyon nincs, de megoldjuk, ha mas nem, mosogatni, leszarom, de menni kell.

    Na es innentol kezdodik igazabol a konkret koltozesi mizeria. Fel ev alatt osszesporoltunk annyi penzt, hogy eleg legyen a koltozesre ugy, hogy elore megyek, elso fizuig kitartson itt is, ott is. Linkedin profilt poliroztam, oneletrajzot csinaltam, jelentkeztem mindenhova IS szakman belul, de eleg keves sikerrel. Azota tudom, hogy az volt a hiba, hogy magyar telefonszamot adtam meg, ezert nem jottek azok a hivasok, amiket vartam, de ez mar egy mas kerdes. Vegul felhivtak egy olyan cegtol, ahova tudtam, hogy csak akkor megyek, ha nagyon nincs mas, mert szar helyen is van, amivel foglalkozik se erdekes, szarul is fizet, de legalabb szakmaba vag. Interjun siman atmentem telefonon is, aztan kirepultem es szemelyesen is, megkaptam az ajanlatot, jobb nem jott, ugyhogy elfogadtam, felmondast beadtam, ez jo. Egy dolog pipa. Voltak kint barataim meg kozepsulibol, mondtak, hogy naluk van egy ures szoba, ott 1-2-nagyon max 3 honapig elcsovezhetek. Ket dolog pipa. En naiv idiota azt hittem, ezzel a dolgok 80%-a le van tudva, orultem is magamnak, mint a tejbetok. Hat... Jah, ez naiv volt. :DDD
    Kovetkezo ket honap iszonyatos fejvesztett rohangalas. Egyreszt a magyar burokracia aldasos mukodese (valami csoda, hogy ezalatt senkit nem oltem meg puszta kezzel), a mindenfele hivatal alapveto hozzaallasa az emberhez, plane abban a politikai (kikoltozo = hazaarulo, stb) stilus es hangulatban, hat az valami brutalis volt. Volt, amit ket honap alatt nem is sikerult elintezni, aszony fejezte be meghatalmazassal, mar amikor elfogadtak. Ha nem fogadtak el, masnak visszament, masik ugyintezo altalaban elfogadta. Ha valamit 4-5szor nem fogadtak el, akkor felirtuk, hogy majd hazarepulok es megoldom akkor.
    Vegul repjegy megvolt (ugy, hogy kirepulok szerdan, utana hetfon kezdek), szallas minden megvolt.

    Es akkor angol ugyintezes. Hat ez egy teljesen mas teszta. Az egyetlen bonyodalmat az jelentette, hogy annyira a bus picsaban volt a melohely, hogy minimum 3 ora utazasnyira volt barmilyen hivatal. Ok, elso kemeny proba, mondom havernak, szerezzunk angol sim-kartyat. Rohog, szerezzunk. Kimegyunk a tescoba, leakasztunk egyet a polcrol, £1 lesz, koszonjuk, megyunk haza. Rohadek nyilvan nem mondta el elore, hogy ez igy megy, en meg mar ott turboztam magam a procedurara... :D
    NI (national insurance, gyakorlatilag a tb, szemelyi, ado, istenfasza szam egyben - jo, van meg NHS number is, ami echte a TB, de amig az nincs, az NI megoldja) sima ugy volt, kedvesek voltak, jofejek voltak, pikkpakk leporgott, imadtam. Utana GP-hez (~haziorvos) be kell jelentkezni, de ez is egy sima online form, kitoltod, kesz. Annyi volt meg extraba, hogy a gyereknek volt valami oltas, amit Magyarorszagon nem adtak (meg?), de itt mar kotelezo volt, talan mehnyakrak vagy ilyesmi, szoval azert el kellett vinni a gyereket asap, gyors beadtak neki, termeszetesen ingyen es kesz. Bankszamla ugyintezes... Na ez viszont egy horror volt. Ismet azert, mert nagyon messze volt egymastol a bank epulete meg a melohely, ezert barmi gebasz volt, az gyakorlatilag plusz egy het csuszas, mert csak szombaton tudtam bemenni. Kellett nekik proof of address (valami, amivel bizonyitod, hogy kint elsz, ott, ahol). Ezzel nem lett volna gond, viszont haverok, akikhez mentem, elfelejtettek rarakni a nevem az egyik rezsipapirra, tehat nem volt ilyen. NI papirt nem fogadtak el, hiaba oda jott, nem szamit olyan hivatalos iratnak, amivel lehet lakcimet igazolni. Vegul ez rendesen megszivatott, mert emiatt nem is lett idoben fizum, mert nem tudtak hova utalni. Haverok adtak kolcson 1000 fontot egy honap erejeig, ez volt a masodik nagy mentes reszukrol, enelkul nem tudom mi lett volna. Vegul a ceg ugy dontott, hogy jofej lesz, es telefonon leigazoltak nekem a banknak a lakcimet, es hirtelen megoldodott minden, 20 percen belul volt rendes szamlam, ingyen, mindenfele extra hasznos szolgaltatassal. Ez is pipa.

    Kovetkezo kihivas az volt, hogy ki kene koltozni a haverektol, ahova eredetileg 2 honapra mentem volna, hogy tudjon utanam jonni a csalad. Igen am, de credit score van, minimum ket honapnyi fizu kell hozza, hogy ez legyen, enelkul albit kivenni szivas, nekem meg ugye bankszamla hianyaban az elso ket fizu egyben jott meg a masodik honapban, szoval cumi van. Ez okozott egy honap extra szivast. Egy masik haverral dontottunk ugy, hogy osszekoltozunk, ha talalunk megfelelo albit, ahol nem lepunk egymas labara.

    Harmadik honap vegere ez is meglett, jo kornyeken, az O credit score-ja addigra az egekben volt, az enyem meg siman "ok" (fair - jobb nem lehet 2 havi munkaber utan csak nagyon kiveteles esetben), ez mar eleg volt, lett albi, johetett a csalad is.

    Csaladhoz hazarepultem segiteni, meg fuggoben levo dolgokat elintezni (itt megint szivatott a magyar burokracia, volt, amit azert nem tudtam elintezni, merthogy elotte meghatalmazassal probalta valaki; Namost akkor el tudom intezni magamnak vagy nem?!... wtf...). Volt, amit vegul 3 evvel az utan sikerult megoldani, hogy kikoltoztunk, no comment. Magyarorszag nem enged... Van, ami meg most sincs elintezve, bar ennek az idokozben beuto koronavirus a fo oka, de akkor is.

    Csalad kijott, kovetkezo: (Igazabol itt inteztuk a GP-t, mikor mar nekik is volt NI number, de amugy azonnal NI utan kell, azert oda irtam.) Gyerek beiskolaztatasa. Na ettol kicsit feltem, plane hogy az extra 1 honap szivas miatt idokozben a suli mar boven elkezdodott, gyakorlatilag oktober volt. Vegul annyi volt, hogy:
    Felmentel a Polgar Jeno Hivatal honlapra (valami gov.uk-s cim), ott kitoltottel egy online formot, hogy mivan, kaptal egy idopontot par nappal kesobbre, mikor menj be. Bementunk, alig volt valaki, portan kerdezik, hogy miert jottunk, mondtuk, hogy gyerek beiskolaztatas, mar mosolyogva mondta is, hogy "Ah, igen igen, tudja, emlekszik is ra, hogy van idopontunk is, uljunk le, max 5p es hivnak be" mi meg neztunk nagy szemekkel, hogy ez igy megy? Ja, akkor jo. Nem hazudott, 2 percre ra behivtak, egy szinten nagyon szimpatikus, udvarias, mosolygos holgy mondta a mivant meg kerdezgetett, aztan kaptunk egy papirt, hogy toltsuk ki, amin olyan, szamomra rendkivul szimpatikus kerdesek is voltak, mint pl hogy milyen jellegu vallasi oktatast szeretnenk a gyereknek (a nem vallasos iskolakban is van vallasi oktatas - gyakorlatilag annyi, hogy elmondjak, melyik vallas miben hisz, milyen unnepeik vannak, meg hogy ne sertsd verig a kovetoit, meg hogy ismered meg oket... Elni es elni hagyni over 9000!). Papir kitoltve, ha barmi kerdes volt, azonnal kaptuk ra a segitokesz valaszt, stb, fel ora alatt megvolt, mondtak, hogy majd jon postan pejper. Na mondom, fasza, evet fog csuszni a gyerek... Aha, lofaszt. 3 napra ra megjott a papir, hozzank gyalog 10p-re levo iskolaba, ami 100%-ban megfelelt a leirt preferenciaknak, benne volt mikor, kivel talalkozunk, meg par egyeb tudnivalo. Idopontra bementunk, igazgato fogadott, szinten udvarias, baratsagos, jofej beszelgetes, elmondott mindent, hetfon johet a gyerek. Mondom
    - Ok, ok, fasza meg minden, de mit kell venni a gyereknek?
    - Hat mar mondta, egyenruhat.
    - Jo, ertem, nyilvan, egyenruhat, eeeeees...?
    - Nem erti a kerdest.
    - Hat, hogy tollak, konyvek, ceruzak, yacht, holdkomp, helikopter...?
    - Egyenruhat. Mast adnak mindent, ingyen. Kaja is elso ket evben ingyen van.
    - Jah, jo... Akkor jo... Egyenruhat hol is kell venni?
    - Ja, itt a portan, pillanat, odamegyunk egyutt, megoldjuk.
    Namost igen, a portan kellett venni, lehetett fizetni kartyaval, megkaptuk az egyenruhat, ennyi.

    Ez utan mar csak annyi volt hatra, hogy levaltsam a melohelyet egy jobbra, az nehezen ment, amig nem toltottel el legalabb egy evet az elso melohelyeden, nem nagyon erdekelsz senkit, mint kiderult, utana viszont pillanatok alatt talaltam nagyon fasza helyet, ahol mai napig vagyok es imadom.

    Azota amugy mi is hoztunk ki baratot, meg a Brexit elott, mivel mi nem felejtettuk el rairni a nevet a rezsire es O is ugy jott, hogy mar van meloja, gyakorlatilag egy het, ket ugyintezos nap volt neki elintezni a mindent.
    Brexit ezen osszvissz annyit modosit, hogy van a bevandorlasi pontrendszer, azt meg kell ugrani, ha megvan, lehet jonni, onnantol teljesen ugyanez a procedura. :K

    Szoval ennyi a story, jo hosszu lett, bocsanat. :DDD

Új hozzászólás Aktív témák