Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Robbantos

    csendes tag

    Üdvözlet!

    Egy kis technikai segítségnyújtást szeretnék igénybe venni, ha szabad:

    Először is érdeklődni szeretnék, nincs-e valakinek WD WD10SPCX-80KHST0 modellű 1TB slim notebook merevlemeze donornak?

    A mechanikáról meg vagyok győződve, hogy tökéletes állapotban van, viszont az elektronikán sajnos egy alkalommal véletlenül zárlatot okoztam egy régi notebook miatt, amikoris a fém része hozzá nyomódott a nyáklaphoz és ennek hatására kifüstölt a HDD-n lévő vezérlőprocesszor.

    Azóta már több WD10SPCX-24HWST1 elektronikát is kipróbáltam, de sajnos a kötőjel utáni számok nem egyeztek és ez már elég volt, hogy ne legyen jó hozzá..

    A lemezkezelő nem tudja inicializálni sem GPT, sem MBR partíciós táblával, holott 1 Terrabájnyi lementendő adatom lenne rajta :DDD

    Ha nem fogok tudni donort vagy külön elektronikát szerezni, megfordult a fejemben, hogy legvégső esetben óvatosan, hihiénikus körülmények között kicsavaroznám belőle a tányért, és áttenném egy hasonló szériás, szintén WD10SPCX típusú lemezbe, mert rengeteg WD10SPCX merevlemezem van, de sajnos egyik sem pontosan ugyanaz a típus, tehát nem 80KHST0 :(

    Vajon tányér szemszögéből mennyire különbözhetnek egymástól ezek a HDD-k?
    Felismerné-e az egyik működőképes HDD a rossz HDD-m tányérját??

    Előre is köszönöm minden kedves hozzáértő szakember véleményét :R

    [ Szerkesztve ]

    Tiszperger Róbert

  • Robbantos

    csendes tag

    válasz King Unique #8520 üzenetére

    Köszönöm a biztonsági figyelmeztetéseket,

    igazából már annyit költöttem erre a merevlemezre (donorvásárlások, alkatrész, nyáklap), hogy már nem szívesen vinném el egy adatmentő szervizbe, ahol 90 000Ft-ért lementik az adataimat a tányérról és akkor a végén mégsem lett megmentve a merevlemez és ugyanúgy dobhatom ki utána..

    Most pontosan abban a szituációban vagyok benne, hogy ennek lenne a legkevésbé értelme, hiszen tudom, hogy mind az olvasófej, mind a mágnestányér hibátlan állapotú,

    Éppen csak a megfelelő PCB lapka hiányzik az aljáról :DDD

    Ez a legbosszantób az egészben, hogy tudom, csak az elektronika hibás, amit mindössze 4 darab torx csavar eltávolításával cserélni is lehetne, tehát pofon egyszerű.
    Még egy kisgyerek is meg tudná csinálni ezt a HDD-t, ha lenne hozzá 80KHST0 végződésű donor :DD

    Amilyen elektronikákat próbáltam azoknál a WD10SPCX az passzolt is, de sajnost apró eltérés mindegyiken volt, pl. WD10SPCX - 0KHST0 (80KHST0 helyett).
    És ez már elég is volt hozzá, hogy ne ismerje fel az eszközkezelő sem :DDD

    Mindenesetre azt szeretném kérdezni, hogy mi az isten lehet ennek az oka?
    Hiszen ugyanaz a széria, épp csak a revízió más. És itt nem merül még ki a kérdés, mert arra lennék eszméletlenül kíváncsi, hogyha a HDD belsejében semmi más nem található, kizárólag a tányér és a mechanika (belül semmilyen vezérlőchipet nem találtam) akkor mégis hol tárolja a Revízió számot, vagy mi miatt utasítja el a kissé eltérő revíziójú PCB-t?

    Tán maga a tányér tárolná ezen információkat, minek hatására nem hajlandó együtt működni az elektronikával? :U

    Ez azért lenne fontos, mert jelenleg van majdnem 10 darab ugyanilyen donor merevlemezem.
    Nincs az a gonosz teremtés, aki azt állíthatja, hogy ennyiből ne tudnék egy működőképeset összerakni :DD)

    Tiszperger Róbert

  • Robbantos

    csendes tag

    válasz Saltwater #8526 üzenetére

    Ejjha, ti aztán tényleg vágjátok a témát! :DD :R

    Ami kiégett középen az maga a központi vezérlőchip lehet, vagy esetleg a firmware tárolásáért felelős memóriachip, de az inkább a sarkában lévő matricás chip lehet.

    Mindenesetre a képen jól látszik, hogy a középső vezérlőchip égett ki, amit nem is csodálok, mert a laptopon, amibe bele lett téve a HDD egy nyitott aljú ODD BAY-jel, ami alatt egy csodálatos fém rugó ért bele a PCB-be, összeérintve ezzel néhány ellenállást / tranzisztort, minek hatására a vezérlőchip őrült meg és kiégett (érdekes, de ellenállásoknak és egyéb környező a dolgoknak látszólag nem lett bajuk).

    Hiszem, hogy a mechanikai része hibátlan, mert a kissé eltérő modellszámú PCB-vel kipróbálva is felpörög, hallani ahogy zúg, sőt, még az elején ropog is egy keveset, mint minden merevlemez amikor beolvassák a tányért induláskor (azonban nem kerreg és nem is kattog).
    Azért is hiszem, hogy a tányér hibátlan, mert 100/100-as kondíciójú volt egészen a baleset bekövetkezéséig, és szerintem még most is. :C

    "Nem a kötőjel utáni számok különbözősége miatt nem volt jó hozzá az elektronika, hanem mert minden elektronika egyedileg van felprogramozva a mechanikához és rendszerterülethez."

    Az én esetemben gyakorlatilag két majdnem egyforma modellről van szó, de még a revíziószám is megegyezik a PCB-n (2060-771983-003 REV A), szemmel észlelhető különbség nincs a két PCB között.
    Mindössze a HDD házra ragasztott matricán: a részben eltérő modellszám (WD10SPCX-80KHST1 helyett WD10SPCX-24HWST0) és hogy a donor 2 ével későbbi gyártmány.
    De újfent kihangsúlyozom, szemmel látható különbség nincsen, a PCB-ken, minden egyes chip / tranzisztor és rezisztor ugyanott helyezkedik el rajtuk!

    Ebből kifolyólag merül fel bennem a kérdés:
    Létezik, hogy a különbség mindössze a memóriachipen lévő "Firmware-ben" keresendő?

    Létezik olyan szakember, aki a firmwaret át tudná programozni nekem az én modellemhez való firmware-rel, és lehetséges, hogy ilyen egyszerűen is meg lehetne oldani, akár a saját donor PCB-jeimmel? :Y :U

    Pontosan ugyanilyen donort nem hiszem, hogy valaha fogok találni, és még külön PCB-t sem találtam ehhez a modellhez. (De lehet csak rossz helyen kerestem [ebay, hardverapró, google :DDD ])

    "Ez a merevlemez felpörög? Van kapacitása? Látszódik a lemezkezelőben? Miért akarod inicializálni (felülírni) ha épp a mentés a cél?"

    Felpörög, de kapacitása nincsen (0 bájt), és nem is inicializálható, de látszik a lemezkezelőben, mint üres inicializálatlan meghajtó (kapacitás nélkül).
    Természetesen nem is akartam inicializálni, csak ezt ajánlja fel a lemezkezelő minden egyes induláskor, hogy inicializáljam MBR, vagy GPT típussal, de ha kívánciságból leokézom, akkor persze Adathiba (CRC).

    " A Western Digital ugyanazon firmware verzió alatt kb hetente másik microcode revizóval adja ki a merevlemezeket."

    Ez microcode mit jelent pontosan? Hol tárolódik? Tán ugyanazon a memóriachipen, amin a Firmware is?

    Nem azt akartad inkább ezzel mondani, hogy ugyanazon PCB-békre hetente más és más firmwaret programoz rá?
    Mindenesetre az én donor PCB-béim revíziószámai mind megegyeznek hálistennek :C

    Ha valóban csak a firmware-ben különböznének egymástól, akkor talán elég lenne egy reballozó mesteremberrel átforrasztatni a ROM memóriachipet, ami vélhetőleg nem sérült?

    Vagy talán még egyszerűbb lenne átflasheltetni a donoron lévőt? :DD
    Ja és házilag nincs mód HDD firmware átfleshelésére SATA kábelen keresztül, akkor sem, ha a donor is egy működőképes merevlemez? :U

    Ezzel azt hiszem tökéletesen kiöntöttem minden filozófiai határokat feszegető kérdésem és felvetésem, mindenesetre köszönöm, hogy végigolvastad :R :R :R

    És köszönöm mindennemű javaslatot, tanácsot! :R

    [ Szerkesztve ]

    Tiszperger Róbert

  • Robbantos

    csendes tag

    válasz jasonka #8514 üzenetére

    Üdv!

    Az biztos, hogy nem a hőmérséklet volt az oka. Még 50 foknál sem szabadna ilyet csinálnia :DDD

    Nekem is voltak olyan merevlemezeim, amik gyárilag magasabb hőfokokon üzemeltek.

    Pl. a Seagate-ek mindig is 45-52 °C között működtek gyárilag, míg a Samsung vagy WD-k csak 38-42°C-osak.

    De ilyen problémám egyikkel sem volt még soha, pedig évekig így használtam őket.

    Szóval itt inkább valami kontakt hiba, esetleg tényleg a táp lehetett.

    Elég gyanús, hogy csak az egyik bekapcsolásnál történt ez.
    Ez azt jelentheti, hogy annál a bizonyos bekapcsolásnál nem tudott megfelelő, egyenletes áramot leadni a táp.

    De ez nem az időtöl függött, hanem az aktuális bekapcsolástól.

    Ha akkor többször ki és bekapcsoltad volna, lehet egyből megjavult volna a probléma.

    Mindenesetre ez nem normális dolog, és a tápnak már maga a márkája is elég gyanús... Azt mondod minőségi márka, hát én soha életemben nem hallottam még ilyen márkáról :C

    [ Szerkesztve ]

    Tiszperger Róbert

  • Robbantos

    csendes tag

    válasz liksoft #8530 üzenetére

    "A loader rész a flash-ben, a többi a lemezen. Mivel minden mai drive jóval több mint 100 firmware szegmenst tartalmaz, a gyártó szinte mindig gyári számra is párosítja a mechanikához az elektronikát.
    Ennek az is az oka, hogy nincs két azonos lemez."

    Ezzel azt akarod mondani, hogy kár is újjabb elektronikákat vásárolnom, mert mégha meg is találnám az ugyanazon alverzióhoz valót, még akkor se működne? :DDD

    Magyarán ezt a HDD-t egyedül akkor lenne esély újra működésre bírni, ha a saját egyedii és megismételhetetlen, finomhangolt programját és Firmware-jét (Loader-jét) sikerülne átjuttatnom egy azonos revíziójú elektronikára?
    Akár a chip átforrasztásával?

    Na és honnan lehet tudni melyik chip tárolja a Loadert-t a nyáklapon? Melyik a flash ROM? :U

    [ Szerkesztve ]

    Tiszperger Róbert

Új hozzászólás Aktív témák