Macintosh és a játékok

Játékbeszerzés, telepítés

Mivel elsősorban a játékokról kívánunk szót ejteni, így térjünk is át az általánosságokról a konkrét lehetőségekre. Egyre inkább érződik, hogy a Mac gépek is erősödő játéktámogatásban részesülnek. Téves az a nézet, hogy jó-jó a Mac, de játékra alkalmatlan és amúgy sincs rá választék. Tény, hogy jelenleg jóval szerényebb a kínálat, de csak az Apple, játékokkal foglalkozó oldala több mint 310 játékot tart számon, amik között olyanok is felfedezhetőek, mint a Dragon Age, Spore, Sims 3, Rome: Total War, WoW vagy éppen a Warhammer Online. Vagyis számos új és régi játék is megtalálható ebben a listában. Érdemes megemlíteni, hogy ezeken kívül még bőven akad egyéb játék is mindenféle stílusban.

Mac esetében több lehetőségünk is nyílik ha játszani szeretnénk, vannak ugyebár a kimondottan erre a platformra elkészített játékok, amik sok esetben a PC-s változatok átiratai, de ezeken kívül egyéb módok is adódnak, amikkel akár a meglévő PC-s játékainkat is működésre bírhatjuk, ilyen a hivatalosan támogatott Boot Camp, amiről a későbbiek során egy külön cikkben részletes telepítési útmutatóval kiegészített cikket is írunk. Valamint itt vannak a böngészőből játszható játékok, amik manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, közülük például a Quake Live is remekül használható. A Boot Camp mellett más lehetőségek is vannak, hogy Windows telepítése nélkül használjunk PC-s programokat, ezek az úgynevezett wrapperek, amikkel átalakíthatóvá válik a játék az Inteles Mac-ek számára. Sok esetben hasonló eljárással, például a Cider segítségével jelennek meg a hivatalos játékok is.

Néhány népszerű játék, amik Mac-en is elérhetőek
  • Dragon Age: Origins
  • Call of Duty 4: Modern Warfare
  • BioShock
  • Civilization 4
  • Rome: Total War
  • Hearts of Iron 3
  • Europa Universalis 3
  • Braid
  • Machinarium
  • Plants vs. Zombies
  • World of Warcraft
  • Warhammer Online
  • Sims 3
  • Spore
  • Fable: The Lost Chapters
  • Homeworld 2
  • Jade Empire
  • Neverwinter Nights 2

Na igen de honnan tudjuk ezeket beszerezni? Vetődhet fel a kérdés a kedves olvasóban. Igen, valóban kényelmetlenebb egy Mac tulajnak a játékok beszerzése, és sok esetben még árban is lényeges különbségek lehetnek. Hazánkban kimondottan nehéz dobozos játékokhoz jutni, mivel egy viszonylag szűk réteget érint csak ez a téma. Ennek ellenére ez sem kivitelezhetetlen, főleg ha olyan játékot szeretnénk, ami alapból PC és Mac támogatással rendelkezik, mint például a Blizzard játékok, vagy éppen az EA újabb termékei, a Sims 3 vagy a Spore. Ennek ellenére azért előfordulhat, hogy nem találjuk meg a számításunkat, és az általunk preferált stílusban nincs a boltok polcain Macintosh játék. Ilyenkor jöhet számításba a rendelés, többek között az Apple oldalán is lehetőség van erre, bár ezt valószínűleg kevesen fogják igénybe venni, kényelmesebb megoldás lehet a digitális disztribúció, amiből már egyre több támogatja ezt a platformot is. A közelmúltban például a Direct2Drive hozta létre saját Mac-es kínálatát, amiben olyan játékok is megtalálhatóak, mint a Heart of Iron 3, Europe Universalis, Jade Empire vagy az indie játékok kedvelőinek remek szórakozást biztosító Braid és World of Goo. Aki itt sem találja meg a számára megfelelő játékot az próbálkozhat a többi disztibúciónál is, van belőlük néhány: GamersGate, GameAgent, Mac Games Arcade, Deliver2MAc, GameTree Online és ami talán a leginkább érdekes, hogy hamarosan a Steam is elindítja Mac-es változatát, ami nagyon sok játék átiratát hozhatja magával. Amiben már most biztosak lehetünk, az a Valve által készített alkotások, úgymint Half Life 2, Portal, Team Fortress, stb. Ezt a témát is egy kicsit bővebben kibontjuk egy későbbi cikk alkalmával, ahol az egyes disztribúciókat közelebbről is bemutatjuk. Így ugorjunk egyet és nézzük meg, hogy mik a további teendők.

Ha már megvan az áhított játékunk, akkor ugye nincs más hátra, mint telepíteni azt a gépünkre, ez általában egyszerűen megy. Amennyiben dobozos termékünk van szinte megegyezik a PC-s telepítési metódussal, csak követnünk kell a tájékoztatásokat. Ha digitális úton jutottunk hozzá egy játékhoz, ami a jövőben valószínűleg egyre gyakoribb lesz, akkor általában egy .dmg kiterjesztésű fájlt kapunk, amire mindössze csak rá kell kattintanunk, hogy a gép felmountolja és úgy viselkedjen mintha egy CD vagy DVD lenne, innentől általában már megegyezik a telepítési metódus, de az is előfordulhat, hogy csupán egy fájlt kell áthúznunk az Applications mappába. Nyilván ez a rész a már rutinos Mac felhasználókat nem fogja váratlanul érinteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények