Könyvajánló a két ünnep közöttre

Forgotten Realms

Az év végén az emberek többsége végiggondolja azt, hogy hogyan is telt az elmúlt tizenkét hónapja. Nekem a karácsony közeledtével jutott el a tudatomig, hogy nem csak magamhoz képest, hanem általában véve is nagyon kevés könyvet olvastam ebben az évben. Pedig az olvasás egy fontos kikapcsolódási forma a legtöbb ember életében, köztük az enyémben is. Itt persze nem a Gamepod cikkeinek olvasására, és nem is feltétlenül egy e-book readerrel történő ismerkedésre gondolok, hanem arra, amikor beülünk a fotelünkbe, felkapcsoljuk a kislámpát és órákon át meg sem mozdulunk — feltételezve, hogy a forró teából történő szürcsölés nem számít mozgásnak. Különösen jó elfoglaltságnak tűnik az ilyesmi a két ünnep között, hiszen a családdal töltött ebédeket és vacsorákat a többség bizonyára még most is emészti, szilveszterre pedig nem árt pihentnek lenni, nehogy elaludjunk a visszaszámlálás előtt.

Drizzt Do'Urden

A tapasztalatom sajnos az, hogy a gamerek inkább múlatják az idejüket számítógépük/konzoljuk előtt ülve, az olvasás pedig egy alig ismert fogalom számukra. Épp ezért ezzel a cikkel elsősorban nekik szeretnék kedveskedni, mivel olyan könyveket fogok ajánlani, amik témájukban nem térnek el a számítógépen már megszeretett világoktól. A felsorolt könyvekben ezen kívül egyetlen közös dolog van, mégpedig az, hogy olvastam őket — tehát ez egy szubjektív cikk, ami nem feltétlenül a létező legjobb könyveket fogja bemutatni, csak azokat, amik az én kezemben megfordultak.

Két kard
R.A. Salvatore: Ezer ork

Elsőként barangoljunk kicsit a fantasy világában; a Baldur's Gate, Icewind Dale és Neverwinter Nights játékokból ismerős Forgotten Realms világa ugyanis sok izgalmat tartogat számunkra. Rengeteg tehetséges írótól olvashatunk novellákat elfekről, törpékről, orkokról és varázslókról, ám véleményem szerint akkor fogunk a legjobban járni, ha a Massachusettsben élő amerikai szerző, R.A. Salvatore regényeivel kezdjük az ismerkedést. Bár ami azt illeti, nem csak kezdésnek lesz jó, az 1982 óta aktív szerző ugyanis rengeteg könyvet jegyez, a Forgotten Realms világában nyolc szériája van, mindegyikben három-öt könyvvel. Legtöbbjük Drizzt Do'Urden, a jó útra tért sötételf (drow) kalandjairól szól, aki barátaival újra és újra megmenti a világot a jóságos népek életére törő ellenségektől. A könyvek stílusa a kategórián belül kiemelkedően jó, a fordítások készítői előtt is bátran megemelhetjük a kalapunk, igényes nyelvezetű alkotásokról van szó. A történet rendszerint több szálon fut, az emberek/törpék/elfek több fronton küzdenek a gonosz orkokkal/trollokkal/óriásokkal, akik annyira talán nem is gonoszak, mint amilyennek hinnénk őket. Mindkét oldalon (tehát a "rosszaknál" is) kidolgozott karakterekkel találkozhatunk, az orkok vezéreinek szándékai pont olyan jól érthetők, mint Drizzt cselekedetei — főszereplőnk egyébként sokszor küzd különféle lelki problémákkal, ráadásul minimális mértékben ugyan, de a szerelem is megjelenik. Nagy csaták, kisebb, jól megírt harcok, kidolgozott karakterek, lebilincselő történet, politika, hatalom és összeesküvések — ezek Salvatore könyveinek legfőbb jellemzői. Kezdésnek ajánlom a Sötételf vagy a Jeges szelek völgye trilógiákat, melyeknek kiváló folytatása lesz A drow öröksége, A sötétség útja vagy a Vadászpengék sorozat. A könyvek ára jellemzően 2000 forint körül mozog, ha pedig az összeset kiolvastuk, a Forgotten Realms: Demon Stone című játékban magunk is irányíthatjuk Drizzt Do'Urdent — 2004-es alkotásról van szó, de az olvasás utáni játszadozás élménye ennek ellenére felemelő lesz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt