Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1267 üzenetére

    Pont a nagyobb lehetőségeinkben rejlik a nagyobb kockázat. Az állatoknál, növényeknél nincs alapja erkölcsiségről beszélni... az embernek van választási, mérlegelési lehetősége. A hím oroszlán miután elzavarja a korábban regnáló hímet, megöli annak kölykeit... ez az élet rendje, mert így tud csak párosodni az anyaság ''terhétől'' felszabadult nősténnyel.... nem tud másképp cselekedni... az embernek van választási lehetősége....
    Naív dolog kiragadni egyes dolgokat és az alapján félre értékelni a világot

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1275 üzenetére

    Nem mi rendeljük magunkat az állatok fölé, hanem teremtettségünkből adódóan Isten az, aki ezt megtette.
    Az ókorban az uralkodó az alárendeltjeinek nevet adott. Erről sokat lehetne beszélni (pld a legyőzött ország élére állított bábkirály neve mit jelentett, számított-e a név jelentése stb....), a lényeg, hogy a teremtéstörténet része, hogy Isten nevet ad az embernek, majd az ember nevet adhat az állatoknak....
    De ezzel a rangsorrral nem zárul le a történet. Isten kiadja az általános parancsát, ami minden emberre, hívőre és nem hívőre, buddhistára és sintoistára, muzulmánra és... stb is vonatkozik: Őrizni és művelni kell a teremtett világot. Ez azt jelenti, hogy Isten képviseletében jó gazdaként kell élni a teremtett világban. Nem mint tulajdonos, hanem mint egyszer számot adni kénytelen bérlő...
    Régen ezt sáfárnak hívták, ma talán gazdasági igazgató lenne :) az elnevezés egy cégnél. Úgy bánjon vele, mintha az övé lenne, de számon lesz kérve minden tette. Nem lehet önkényes, nem lehet öncélú... mert képviselnie kell a mindennapokban a Teremtőt.
    Most olvastam Mózes 5. könyvében pld, hogy külön szabály volt arra, hogy nem szabad a városokat ostromló izraelita seregeknek minden fát kivágniuk az ostrom céljából sem... de most nem is ez a lényeg....
    Az embernek nagyobb leheőség, de nagyobb felelősség is adatott. Olyan ez pld, hogy aeg 14 év alatti gyermek a mai jog szerint korlátozva van sokmindenben, de a büntetőfelelőssége is minimális. 18 é felett (sőt, fiatalkoruként már 14 és 18 év között is) a lehetőségekkel a felelősség is jelentősen nő.
    De van és lesz számonkérés. Ez a felelősségünkből, ránkbízott feladatokból, és a ''sáfár'' mivoltunkból adódik.
    Isten a természet kincseit azért adta, hogy jó gazdaként éljünk vele nem pedig azért, hogy öncéluan visszaéljünk vele.

    www.refujvaros.hu

  • Viszlát

    addikt

    válasz delta9 #1282 üzenetére

    Csak a szemforgatóskutyás akármire reagáltam:)

    "How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1280 üzenetére

    Felsőbbrendűség...Nem mondtam ilyet.... Ahol dolgozom, ott a vezető nem felsőbbrendű, de ő felel a dolgokért, ami a melóhelyemen történik, és van hatalma arra, hogy a feladatvégzés érdekében utasítson minket, alkalmazottakat. Több adatott neki, alárendeltjei vagyunk, mégsem gondolnám, hogy felsőbbrendű lenne... sőt, ha ügyesen kupánvágnám, még le is győzhetném, még harapnom sem kellene. :)
    Lehet elmenni amellett, hogy Isten a nagyobb ''hatalommal'' nagyobb felelősséget adott. (A hitem szerint az ember nem arra teremtetett, hogy túléljék a rovarok, hanem az örök életre :). Tehát nem tartok a rovaruralomtól.)
    Isten a bűntől megromlott embernek is ad abból a hatalomból, ami teljesen másképpen jelent meg a bűnbeesés előtt. És a felelősség sem tűnik el a bűn következményeként, sőt....
    Tudomásul kellene venni, hogy hol a helyünk, és azt be kellene tölteni maradéktalanul, addig csak maszatolunk a felelősségünkkel is, amíg az ezer rovar egy ember; egy rovar ezer ember értékén filozofálunk.
    Az ember a gondatlan, rossz gazda szerepkörében sem korlátlan úr, (max azt hiszi....) mert lesz ítélet számára is.
    A keresztény emberekenek fontos a természeti környezetünk, a növények, állatok és az élettelen természet is (hegyek, sziklák, vízmosások stb...)
    Ezek mind Isten ajándékai, és jellemzi az emberi természetet, ahogy az ajándékival él.
    :)
    Tehát, nem mondom, hogy felsőbbrendűbb lennék az állatoknál, mert én is teremtmény vagyok..... egy oldalon állunk :)

    [Szerkesztve]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1285 üzenetére

    Ez egy vallás topic, ne lepődj meg a dolgok ilyetén megközelitésén :).
    Lehet, hogy a rovarok életrevalóbbak (pld a skorpió sokkal nagyobb alfa és gammasugárzást visel el, mint az emberi szervezet), de hitm szerint Isten az embert teremtette saját képére és hasonlatosságára, és bár van amikor én sem értem, hogy miért, de szeret minket, és törődik velünk....

    nem értem, hogy ebben a mondatban miért szükséges a keresztény szó. miért ne lenne fontos egy ateistának vagy buddhistának vagy krisnahívőnek?
    A keresztény szó azért szerepelt csupán, mert az a képzet támadhat benned, hogy a hívő ember felsőbbrendű, és magasról tesz a növényekre és az állatokra... Ez jött le a hozzászólásodból. Ezért hangsúlyoztam a keresztény szót, és ezzel nem gondolnám, hogy kizárolagosságot állapítottam volna meg :).

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1287 üzenetére

    - az nem lehet, hogy ő nem tökéletes és ebben rejlik tökéletessége, hogy benne megvan minden és a mindenbe a nem-tökéletesség is bele tartozik, a fekete ugyanúgy, mint a fehér? Ez egy érdekes gondolat, de csak játék a szavakkal. Az ő tökéletessége abszolút fogalom, és a személyét is csak emberi korlátok között tudjuk érzékelni, elképzelni... én ezt a tökéletesssége a tökéletlenséget is magában foglaló abszurditásban nem boncolgatnám....

    Isten minden emberrel törődik: '' Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen'' János ev. 3,16.
    A világ itt egyértelműen minden emberre vonatkozik. Más kérdés, hogy az Isten szeretetének elfogadásához hit kell.

    A komoly kérdéseddel kapcsolatban két dolgot jegyeznék meg.
    1. A keresztény hit, bár a hitre épül, de nem mentes az ésszel felfogható tapasztalatoktól, és nem zárja ki a történelmi tényekre épülő bizonyítékokat sem. Tehát a hitem nem a levegőben lóg, hanem napi megtapasztalásokban és az Istennel való kapcsolatban élek. Tehát az nem derülhet ki, hogy az nem létezik, akivel napi kapcsolatban vagyok, akinek számos csodáját megéltem, akinek a Fiát még a törikönyvek is lejegyzik. Isten mély nyomot hagyott a mindennapjainkban, és csak az nem vesz tudomást róla, aki nem akar szembesülni vele.
    2. Fordítsuk meg a dolgot. Mit tennél, ha Isten kézzelfogható formában megjelenne, és személyesen mondaná mindazt, amit korábban csak emberek által mondott.... Nos a dolog kétezer éve már megtörtént. Isten ember formjában kijelentette magát, kézzelfoghatóvá vált Jézusban mindaz, amit eddig csak hallhattunk Istenről.... Tehát Jézus a te fikciódat már megelőzte..... :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1293 üzenetére

    Isten erőterében van igazán értelme a jónak és rossznak. Nélküle csak viszonylagos jó és rossz van, tényleg emberivé válik. Nyugodtan boncolgassuk ezeket.... én csak azt írtam, hogy ne lepődj meg ha a kérdéseidre ''vallásos'' válaszok születnek egy vallási topicban. :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1295 üzenetére

    Jó helyen keresgélsz, ha nincs referencia pont, akkor nem lehet abszolút értelemben venni a jót és a rosszat. Általában az alakul ki ilyenkor, hogy mi ami jó nekem, mi ami rossz nekem......
    De Isten adott abszolút igazodási pontot....
    A párkapcsolatod része is a kétely? Mert nekem nem. A párkapcsolatom bizalomon alapuló dolog.... Tehát nem húzható rá mindenre a kétkedés szvsz.... De ez nem jelenti azt, hogy sehol nincs jelen az életemben. A további ismeretek szerzésére ettől még nyitott vagyok... és a kétkedésnek is megvan a helye az életemben... nem érzem magam naív és korlátolt embernek :)....Mérnökként egyébként is megtanultam kételkedni :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1297 üzenetére

    Isten abszolút viszonyítási pont, így az ehhez mért dolgok is abszolútnak tekinthetőek. Vallom, hogy ez az egyetlen és valóságos koordináta-rendszer. Van önmagában abszolút jó: Isten, nincs semmi rossz benne.
    A párkapcsolatot példának vettem... lásd az előző hozzászólásom :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1313 üzenetére

    Amiről beszélsz, az már kilép a hasonlat hatóköréből... lehet önálló életrekelteni, de már nincs köze ahhoz, amiből kiindult.....
    Szeretem ezeket a hasonlat továbbdomborításokat.... :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1318 üzenetére

    Egy étkészlet akkor teljes, ha nincs törött darab.... te ellenben nem étkészletről, hanem egy műalkotásról beszélsz... nem ugyanaz a hasonlat... Ez most miért nem érthető? :U

    [Szerkesztve]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz delta9 #1320 üzenetére

    Ez meddő vita.. én értettem valahogy a példát, te érted valahogy... ezek szerint nekem ez sem megy.... :( Sorry! Elérkeztem a határaimhoz... lapozzunk :)

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák