Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Naturalist

    tag

    válasz tibee77 #19387 üzenetére

    Ha nem bánod megmutatom, hogy néz ki ateista szemszögből, amit írtál.

    Srácok az a mód, ahogy próbálom megérteni a körülöttem lévő világot, nem hozott eredményt egy rituálé jelentőségének megértése szempontjából, ahol bizonyos előírt cselekedeteket kell végrehajtani. Ellenben nincs SEMMI kétségem afelől, hogy ez a módszer tökéletesen működött isten, mint a körülöttem lévő világot megalkotó abszolútum létezésének a megerősítésében.

    Egyébként a világ népességének nagyobbik része hasonló cipőben jár. Isten létezése adott csak a többi részletkérdés a problémás, ezért is van olyan sok felekezet. Nem sok sikerre számítanék, hogy megnyugtató válasz születik. ;]

  • kymco

    veterán

    válasz tibee77 #19387 üzenetére

    Olyan kérdéseket tettél fel, amik bár részben már elhangoztak itt a topicban, de örök kérdések, amire nem minden esetben lehet egzakt válaszokat kapni.
    A Biblia szerepe.
    A Biblia nem azért íródott, hogy az embereket más emberek valamely irányba tereljék. Ez a fajta összeesküvés elmélet már ott elhasal, hogy több ezer éven keresztül sok-sok ember írta, és nem szabályok és útmutatások tömkelege, ez szerintem alapvetően a kisebb része a Bibliának, hanem történetek, ember lelkek, bűnök, bukások és szabadulások történetei, Imádságok, ahol Isten kemény kérdéseket kap, hálaimádságok jövőre való utalások, beletekintés a láthatatlan világba stb...
    Annyiféle irodalmi stílus, annyiféle szerző, annyi évszázadokon keresztül jegyezte le, sok esetben azt sem tudva, hogy egyszer ebből majd egy egységes könyv lesz Biblia néven.
    Mesekönyvhöz képest elég sok történelmi realitás igazolódott benne, tanításai húsba vágóak, ember ábrázolása a mai kor pszichológiája szerint is korszerű. Nincsenek benne tökéletes hősök, nincsenek követni való példaképek. Jézus cselekedetei, moralitása ember számára követhetetlen. A keresztény kifejezés sem abból ered, hogy képesek vagyunk utánozni Jézust, hanem abban, hogy Ő a vezetőnk, mi pedig követhetjük Őt. Más kérdés persze, hogy az ember Jézust követve hasonlítani kezd hozzá (indulatában pld), de ez más történet...
    A tanmeséi nem arról szólnak, hogy élj így meg így. és rendben lesz az életed, hanem arról, hogy szeresd az Urat, és tégy, amit akarsz...
    A Biblia bizonyos értelemben az ember keze alatt született, de nem az ember alkotta hitem szerint.
    Az ember másképpen írta volna meg. Lettek volna pld benne hősök. Lehetett volna vlamit tenni a megváltásunkért, ez a kegyelem olyan megalázó, olyan kiszámíthatatlan. Az ember nem fogalmazott volna ennyire lesújtóan magáról... Legalább a papi réteget fényezték volna benne, sőt, mivel a király hatalma alatt született, hogy a királyságról jókat ír, annak létjogosultságát kidomborítja. Legalább a tanítványokat fényezték volna a tanítványból lett írók. De egyik sem igaz. Se a királyokat nem dicséri, a királyságot rossz államformának tartja a Biblia, a papokat általában számító, kicsinyes embereknek tartja, akik kicsinyesek és képmutatók. A tanítványokat önző, kicsinyes emberekként mutatja az Írás, akik időnként rasszisták, hímsoviniszták és nem értik Jézust, versengenek egymással stb...
    Egy mesekönyv nem így születik szvsz...

    Mire jók a rituálék?
    Semmire, és sok mindenre.
    Mire jó a születésnapi köszöntés? Semmire és mégis esetenként nagyon sokat jelent, mert szimbolikus jelentősége van.
    A rituáléknak, ...én nem szeretem így hívni őket, a keresztények szentségeknek hívja őket.... akkor van jelentősége, ha van mögötte élő szimbolikus tartalom.
    A keresztelő a bűnbánattal, bűnbocsánattal, újjászületéssel függ össze. Ha ezek nincsenek jelen a megkeresztelt felnőtt, vagy a gyermek családjának életében, akkor nem több, mint egy hiábavaló, tartalom nélküli szülinapi jókívánság, ami csak azért született, mert így szokás.
    Hasonlóan az úrvacsora/szentáldozás jelentősége ott van, ha meglátom a kenyérben/ostyában, hogy Jézus teste értem szenvedett és értem töretett meg, a borban pedig, hogy Jézus vére értem, helyettem és miattam folyt.
    Ha nincs mögöttes tartalom, akkor szvsz ne hogy nem hasznosak, hanem károsak is sok esetben ezek a "rituálék".
    Nem azért van kegyelmem Isten előtt, mert bérmálkozom, megkeresztelkedem stb... hanem azért, mert Jézus meghalt miértünk.
    Éppen ezért nem a keresztény vallás az, ami megtart, hanem Isten önfeláldozó szeretete.
    És olyan jó úgy leélni az életet, ha tudom, Isten mennyire szeret, és mennyire fontos neki az életem, és mások élete. Amikor ezt másoknak elmondjuk, ezt hívjuk missziónak. Nem a tudás menti meg az embert a kárhozattól, hanem Isten szeretete. De akkor, mikor megtudjuk, hogyan szeret az Isten, akkor ez minden esetben döntésre késztet. Minden reakció erre egyfajta döntés, ami kifejezi, hogy el akarom-e ezt fogadni vagy elutasítom.
    Tehát a tudással nem rendelkező nem keresztény emberek nem kárhoznak el a tudatlanságuk miatt. Mert nem a tudás hiánya kárhoztat. Isten különleges módon vizsgálja az ilyen emberek szívét, és tudom, hogy igazságos döntést hoz.
    De amennyiben ismered az örömhírt, akkor már számít a döntésed. A reakciód már kifejezi, hogy Istennel vagy nélküle vágsz neki az életed nagy útjának. És ez a döntés meghatározza, hogy hova fogsz érkezni.
    Persze ez nem statikus dolog, az ember életében többször is dönthet másféleképpen, de hogy mennyire dinamikus, azt nem tudja senki előre megmondani.

    A gyónás is csak akkor jó, ha hittel teszed. A modern pszichológia is él ezzel, legalábbis egyik hasznával. Jó kibeszélni a nyomorúságunkat olyan embernek, akiben megbízunk, jó közösen utat keresni a bukások utáni talpra állásban, jó tükörbe nézni mások szerető közösségében. Nem kell ehhez feltétlen pap, lehet barát, lelki gondozó. A keresztény bűnvallás annyival több, mint a pszichológusi beszélgetés, hogy Istennek is el lehet mindezeket mondani, egy társ segítségével, vezetésével.
    Sok olyan gyónásról hallottam, ami komoly lelki beszélgetéssel együtt járva tényleg segített a bajba jutotton.
    Persze a kiüresedett technikai gyónásnak, ami valódi tartalom nélküli, csak szokásból történik, sok értelme nincs, mint ahogy önmagában a 10 miatyánk sem segít, mert ez nem törli el a vétket.

    Miért kell szabályokat betartani?
    A közösségi kapcsolatokban nagyon fontosak a szabályok.Ha nem lenne KRESZ, akkor életveszélyes lenne már az is, ha a szomszéd városba szeretnénk eljutni.
    Vannak persze olyan szabályok, amik magától értetődőnek tűnnek, de vajon miért ilyen univerzálisak?
    Az, hogy a világon szinte mindenhol bűn más tulajdonának, életének önkényes elvétele szerintem arról szól, hogy Isten ezeket a szívünkbe helyezte. A bűn miatt azonban ez nem működik tökéletesen. Ha jól működne, akkor nem lenne most a börtöneinkben majd húszezer elítélt. A törvények (Isten törvényei) azért vannak leírva, kimondva, mert a bűn állapota miatt már nem magától értetődő minden.
    Röviden most erre futotta... :)

    www.refujvaros.hu

  • pocokxx

    Közösségépítő

    válasz tibee77 #19387 üzenetére

    Pont most akartam neki állni egy komolyabb válasznak, és látom, hogy kymco szépen összeszedte a gondolatokat. HA érdekel egy másik, bár jelentősen hasonszőrű válasz, akkor szívesen írok én is.

    "Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

Új hozzászólás Aktív témák