Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pocokxx

    Közösségépítő

    válasz Huma #18968 üzenetére

    Mindig és újra bezártam a "Hozzászólás írása" ablakot, amikor neked akartam írni valamit, de most megpróbálom összekapni magam... :)

    A tudomány bármennyire is erőlteted, nem tud választ adni minden kérdésre. Önmaga jelöli ki határait, határozza meg az egységeket, mértéket, és ebben az axiomatikus rendszerben kitűnően érzi magát, és számos hasznos eredményre juthat. DE amint "mögé" kérdezünk megbicsaklik. Egy konkrét példán: Legyen a víz fagyáspontja a nullpont, forrás pontja pedig a 100 a többit pedig osszuk fel egyenlő részre. Ím megszületik a hőmérséklet fogalma és mértékegysége. Nagyszerű eredmények születnek, olvadáspontról, fagyáspontról, kialakul a fajhő, több információnk lesz a világról, hidegvérű melegvérű állatokról, az emberi test működéséről, elterjednek az eszközök, melyek pontosan mérik a hőmérsékletet és így tovább. De maradnak kérdések merre nem tud választ adni: Miért van az, hogy éppen olyan hőmérséklet tartományban élünk, amely még elviselhető az emberi testnek? Miért léteznek hideg és melegvérű állatok egyaránt? Miért különböző az olvadáspontja / fajhője a különböző anyagoknak? Egyáltalán miért van hideg és meleg...? Vagy vegyünk egy másik példát: pl. a gravitációt. Nem azért van tömegvonzás, mert leírták az elmélet. Az elmélet megszületése előtt sem lebegtek a tárgyak a levegőben... DE Miért pont akkora gravitáció, amekkora? Egyáltalán miért van gravitáció? És ezek valóban nem "tudományos" kérdések. De én nem áltudományosnak, hanem tudományt meghaladónak nevezem.... És itt van a nagy "ferdítés" a részedről: A tudomány "leírja" a világot, de nem teremti... Mérhetővé teszi, felfedezi, de nem alkotja.

    Ha meghívnak ebédre, és kihoznak neked egy adag újházi tyúkhúslevest, akkor lehetnek olyan kifinomult ízlelőbimbóid, hogy megmondd, hogy fehér vagy feketeborsot tettek-e bele, sőt az összes összetevőjét kitalálhatod, akár pontos receptet is írhatsz róla, otthon el is készítheted, de attól még nem te főzted, és épp ezért nem is téged illet a dicséret...

    "Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

Új hozzászólás Aktív témák