Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11220 üzenetére

    Nos, itt jön elő a bizalom... Isten Lelkének hiszek. És működik...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11222 üzenetére

    Igen, megbízom Isten szavában. Ez nálam az alap. És ez a bizalom a majd húsz év megtapasztalásaival csak erősödött.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11226 üzenetére

    Nem tudom, hogy őszintén érdekel-e a kérdés, vagy csak provokálsz.
    Én az elsőre gondolok, ha a második, kérlek jelezd, mert nagyon nem szeretném fárasztani magam.

    A Bibliának nem az értelmezéseit olvasom, hanem magát a Bibliát. A benne lévő igazságokat felvállalom, ha kell a gyülekezetemen belül is.

    A történelem által rárakott szemét nem tapadt meg a Biblián, hála az Úrnak, az előkerült régészeti leletek is ezt támasztják alá. A Bibliai könyvek bizonyíthatóan a Konstantini idők előtt lezárásra kerültek, szövegük nem változott. Ennek utána lehet nézni...
    Lehet a Bibliát félremagyarázni, de ezt előbb-utóbb maga a Biblia cáfolja meg. :)

    Azok az emberek, akik nem ismerik a Biblia Istenét, szintén az Ő kegyelmére vannak utalva...

    A "zsidók" kifejezés nehezen értelmezhető számomra, mert a zsidóság nem fedi le a a zsidó vallást se oda, se vissza.
    Ellenben a Tóra úgy igaz, ahogy le van írva, ezt én is vallom... az Ószövetségi kijelentés örök.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11228 üzenetére

    Örülök, hogy őszintén érdekel a válasz, mert akkor nem koptatom a billentyűzetet hiába.

    Vannak papirusz töredékek, pergamen másolatok az 1. és a 2. századból. A 2. század közepéről már elég szép számmal találhatók másolatok, és ezek nem igen térnek el egymástól, pedig földrajzilag eléggé elszórtan születtek, és kézzel másolták.

    Eredeti nincs, és ennek számtalan oka van, többek között az, hogy pld Jézus nem írt könyvet, csak lejegyezték egyes tanítványok a szavait, a történéseket.
    De az eredeti hiánya nem ejti kétségbe a történészeket. Az ókori történeti, politikai, irodalmi művekből sincsenek eredeti anyagok, csak koherens másolatok... ettől még nem vonjuk kétségbe őket. De hát ez tudomány. Ha bővebben érdekel a dolog pld a golgota rádión is vannak fenn tudományos alapokra épülő audiofelvételek, ahol részletesen van szó ezekről.
    Most nincs energiám guglizni neked... megtalálsz szinte mindent a neten.

    A Biblia szűkszavú a pogány népekkel kapcsolatban. Akik nem ismerik a Biblia Istenét, azokat a lelkiismeretük szerint ítéli meg... szvsz

    A zsidó kifejezés népcsoportot is, nem csak vallást takar. Számos ateista zsidót ismerek...
    Sőt ismerek Jézusban hívő zsidó gyülekezetet is :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11230 üzenetére

    [link] Például...

    Az ókorban az írásbeliség nem terjedt el annyira, mint ahogy most természetesnek vesszük. Szó szerint jegyeztek meg hihetetlen hosszú szövegeket az emberek, mert ez volt elérhető...
    Persze voltak hibák a tanulásában, és igen létező fogalom a szövegromlás (rokonértelmű szó, felcserélt mondatok, stb..) de mivel sokan tanulták meg és jól, sok helyre vihették el, és a különböző országrészekben az emberek megtanulták, majd lejegyezték. Érdekes módon a különböző helyeken lejegyzett másolatok alig-alig tértek el...
    Ez az ókori ember egy igen jó képessége volt, amiért hálásak lehetünk.

    A Biblia nevében ölni gondolatra most nem térnék ki, korábban számos esetben írtam ezzel kapcsolatban ide is...

    A lelkiismeret szava Isten beépített vészjelzőrendszere, ami a bűn miatt már közel sem tökéletes, de működik. Ha nem ismered a Biblia kijelentését, ez fog megítélni, ha hallottál a kegyelemről, akkor a kegyelemhez való viszonyod lesz a meghatározó. Nekem ez jön le a Bibliából.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11232 üzenetére

    Később, most fáradt vagyok :), de majd kipihenve magam, válaszolok...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11232 üzenetére

    Szeretet nevében szvsz nem lehet ölni. Azok a magukat kereszténynek tartó inkvizítorok, rabló keresztes katonák, politikai okokból fegyvereket megáldó papok, hit nevében robbantók nem voltak Jézussal közösségben. Indulataikat nem a szeretet vezérelte, hanem a hatalom és kincsek után vágy, a harag, a bosszú szellemisége, kicsinyesség stb...
    Most az, hogy ki milyen címkét tesz rá, az a maga felelőssége, de nem azé, akit a címkére ráírt. Nevezheted Krisztus követőknek őket, és el is ítélheted ezért Krisztust, de attól még nem lesz igazad. Rossz nevet írtál a címkédre.

    De van egy másik oldala is a dolgoknak, az az ítélet. Igen van olyan bűn, aminek a következménye halál. Sok fejlett kultúrájú országban a mai napig ítélnek halálra embereket és végzik is ki őket... És ez szvsz rendjén is van. Van olyan bűn szerintem, aminek a büntetése halál kellene, hogy legyen. Börtönben közelében dolgozom, számos rabokkal közvetlenül foglalkozó ismerősöm van, tudom miről beszélek.
    Ez az ítélet nem mond ellent Isten szeretet parancsának szvsz.

    A Konstantin előtti Bibliára ne úgy gondolj, hogy találtak a romok alatt egy komplett Bibliát, amire rá volt írva a dátum, hogy isz. 200. :)
    Jelenleg az Újszövetségnek kb 5500 olyan másolata létezik, ami részben vagy egészben tartalmazza az Újszövetséget.
    Az Újszövetséget kb isz. 50-90 között írták. És kézirat töredékein már a második század elejéből vannak és még kb 50 olyan töredék létezik, aminek 150-200 között keletkezett.
    Ezen kívül nagyszámú levélben, lejegyzett magyarázatban maradt fenn az Újszövetség, ha elveszne minden újszövetségi kézirat, gyakorlatilag 100%-ig helyre lehetne állítani ezeket az idézetekből, hivatkozásokból.
    És az az izgalmas, hogy ezek a másolatok térben teljesen elszórva, és nagyon sok nyelvre lettek lefordítva.
    A talált kb 5500 másolat és az eredeti születése között nagyon kevés idő telt el. A történelem tudomány ezt bár lehet érzelmi alapon vitatni, hitelesség két fontos feltételének tekinti, és ezen korrekten át is megy az Újszövetség.
    Caesar "A gall háború" című művének legkorábbi másolata 1000 évvel az eredeti lejegyzése utánra datáljuk, mégsem kételkedünk a másolat hitelességében.
    Catullus egyik műve 3 másolatban létezik, a legkorábbi másolata 1600 évvel a mű születése után íródott. Hérodotosz - 8 másolat 1300 év....

    Az Újszövetség összes fellelt másolatainak, fordításainak száma 18-25000 között van. Számos olyan másolat létezik, ahova nem ért el soha Konstantin hatalma, mégis azonos a mai szövegekkel.

    Szövegromlásról. Az Újszövetséget általában úgy másolták, hogy vagy egy ember diktálta, többen írták, ilyenkor elhallások szó kihagyások, ismétlések lehettek, amit a margókon javítottak sokszor. Így eltérő szövegvariánsok keletkeztek.

    Ezeknek a szövegvariánsoknak a nagy része tartalmilag teljesen azonos, és mindösszesen 0.005%-nál vannak bizonytalanságok. Én azt gondolom, ez elég nagy pontosság. Ez az Újszövetség kb 200.000 szavából mindösszesen 9 szót érint.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11235 üzenetére

    Biztos voltak a keresztes hadakban vallási fanatikusok, de nem ez volt a jellemző. A seregeket egy elkent ideologizálás mentén, de valójában a közel-keleti kereskedelmi útvonalak ellenőrzése miatt kezdték el. Mint ahogy Irakot lerohanták a szabadságjogok és a világbéke érdekében, de valójában az olaj miatt.... Akkor most hibásak a világbéke és az emberi szabadságjogok elvei? Ugye te sem gondolod ezt komolyan.
    A címkét bárki bármire rárakhatja, igazán pusztító akkor lesz, ha beveszed a hazugságot. Tehát a címkét magukra ragasztották, mert hát nem lett volna szép azt kitenni, hogy a pénz miatt és hatalom miatt ölünk embereket... te pedig megetted... Valóban megetted? Szvsz nem. Csak át kellene neked is gondolnod.

    A bűnelkövetőket rehabilitálni kellene és visszahelyezni a társadalomba nem leölni.
    Tanácsolnám neked, hogy tölts el egy órát négyszemközt olyan emberrel, aki széklábbal verte szét a fejét a cellatársának miközben töltötte ítéletét korábbi bűncselekménye miatt...
    Ez idei eset...
    Ebben nem értünk egyet... no de még számos ilyen van.... nem vagyunk egyformák. Korábban én is azt vallottam, amit te... de változott az álláspontom.

    A határt nem én nekem kell meghúznom, hanem a társadalomnak. Jelenleg a társadalom a visszaeső, szándékos, brutális, életellenes bűncselekményeknél tartja ezt szükségesnek.

    Az utolsó mondatoddal nem tudok mit kezdeni, mert számos ember nem írt könyvet, ennek ellenére ismerjük az életét, és el is hisszük, amit róla mások, a kortársak írtak... Ezt csak kötözködésnek tekintem, bocs....

    És a lényegét nem értetted a válaszomnak, sajnálom. Én a szövegromlásról beszéltem, ami tudományos, te pedig hoztad a Blikk színvonalát... kár, hogy ilyen irányba haladunk....

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    Tegnap volt egy nagyon érdekes és nyomasztó, német játékfilm a szcientológiáról. Titokban forgatták, és a tavalyi német bemutató elég botrányos körülmények között zajlott. A film kiugrott szcientológusok történetei alapján készült.
    Brutális társadalmat épít ez alapján a szcientológia. A szórványosan olvasott tanúbizonyságokkal teljesen egybevág, hogy ami személyiségfejlesztésnek indul, mivé válik. A független, nyereséget akaró emberből hogyan válik kiszolgáltatott, egymást figyelő és beáruló emberek közösségévé, ahol egyetlen cél már nem a személyiség fejlesztése, hanem a thetánok kiszabadítása a xenu fogságából mindenáron. Teljesen orwelli állapotokat lehetett látni a szervezetben, ahol a főhős felesége idézi Hubbardot, hogy a teljes szabadsághoz a teljes engedelmességen keresztül vezet az út. És ez felülírhatja az anya-gyerek kapcsolatot, a feleség-férj kapcsolatot, és minden korábbi emberi kapcsolatot...

    A döbbenetes világ, ami így kirajzolódott előttem nagyon ördögi volt. Egymást figyelő, beáruló, egymásból hasznot húzó, emberek közössége, akik mint egy kábítószeres nem tudnak szabadulni a függésből.

    Végül belinkelem egy kiugrott magyar szcientológus vallomását: [link]
    És még egyet a film készítéséről: [link]

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz degu #11243 üzenetére

    Krisztus követése felelősségtudatra nevel. Felelős vagy tetteidért, Isten nem a "Nagy testvér", aki figyel téged, sokkal inkább társ és barát, aki veled éli az életed. Nem automata, aki imára, adományra áldással, egészséggel, problémák elrendezésével fizet, hanem barát, akivel szeretetkapcsolatod lehet, aki által megismerheted magad, és élhetsz úgy, amilyennek megteremtettél. Nem kell másnak látszanod, ami vagy, mint ahogy a gyereket elfogadja jó esetben az anya/apa feltétel nélkül, és ez kiteljesítheti az életét...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11252 üzenetére

    A Blikk tények helyett a jól hangzó hülyeségeket helyezi előtérbe... te pont ezt tetted a válaszod azon részével, ezek után nincs miről beszélnem veled. A beszélgetés elején megkérdeztem, hogy provokálsz, vagy tényleg érdekel a dolog.Nekem ez fontos volt, mert nem szívesebben töltöm az időt a családommal, mint olyannal, aki szórakozásból ír össze-vissza. A válaszod azon része egyértelművé tette, hogy provokálni akarsz.
    És bocs, hogy célozni mertem arra, hogy te, aki a tapasztalásra helyezed a hangsúlyt a történelem tudomány kutatási módszereit sutba vágva beleböfögöd a nagyvilágba, hogy mivel Jézus nem írt könyvet, kérdéses minden...

    Egyébként te is hiszel... pld az auditorodnak, pld abban, hogy az a hókuszpókusz, amit csinál tényleg clear-é tesz... hiszed mások bizonyságát arról, hogy tényleg működik...
    Csak én felvállalom, hogy hiszek és bízok abban, aki nekem bizonyságot tett... és csak részbeli tudásom van, ami a bizalom alapján bővül...

    Amúgy a film első harmada arról szól, hogy az egész nem más, mint a rossz emlékektől való megszabadulás utáni teljesebb, nagyobb teljesítményekre képes élet megszerzésének technikája. Többször hangsúlyozták, hogy teljesen tudományos, mentes a vallási hókuszpókuszoktól, és az élet megjobbítása a cél. Csak a függés után jött a többi..
    A legdurvább az volt, ahogy a gyerekekkel bántak...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Mr X #11295 üzenetére

    Azért vicces azt olvasni, hogy a keresztények arra hivatkoznak a szcientológiával szemben, hogy légbőlkapott, nem bizonyítható.

    A bagoly mondja verébnek esete...

    És azt is olvasod minden harmadik mondatban, hogy tudományos? Mint pld a szcientológia, ami pld támadja a tudományos alapokon álló pszichiátriát...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11322 üzenetére

    Én nem a pszichiátria tudományosságát kérdőjelezem meg, hanem egyes pszichiáterek megnyilvánulásait.

    Te ezt nem tartod tudományosnak, elfogadom... de a szcientológia tisztító kúráját annak tartod... A hited alapján mondod ezeket, vagy megtapasztaltad?

    A katolikus egyház pedofil ügyei olyan bűnök, amit nem elkendőzni, hanem megbánni, elhagyni és büntetni (bűnhődni) kell.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Brown ügynök #11323 üzenetére

    Ez tetszik... bár le lehet élni (el lehet vesztegetni) egy teljes életet a vélt igazságban.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11510 üzenetére

    Egy gyereknél ez nem nagyon jön elő... főleg a természetesen is elfogult szülők szemszögéből...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11524 üzenetére

    A tinik lázadása egészséges leválás a szülőkről alapesetben, más kérdés, hogy a szülői mintát nem látott szülő, és megfelelő érett felnőtti szerepeket hírből sem ismerő fiatal hogyan alakít ebből galibát.
    Semmiféle neveléstechnikai módszerrel nem tudsz meggyőzni arról, hogy egy évnél fiatalabb gyereket hogyan lehet arról leszoktatni, hogy a mellette lévő gyermek játékát lenyúlja... és "vérig" harcoljon érte...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Weißturul #11565 üzenetére

    Kanonizálás előtt sem volt maszlag... mert a kanonizálás nem úgy történt, hogy valakik azt mondták, hogy ettől-eddig lehet, hanem elfogadták az egymástól független gyülekezetek "magától" kialakult rendszerét. A könyvek 90%-ra nem kellett szabályt alkotni. "Magától" alakult ki a rend. A kanonizálás oka az volt, hogy megjelentek olyan tanítások (pld gnoszticizmus), ami Jézus korában még nem számottevő, de kb 150 körül már nagyon erős volt. A titkos tudás vallása, a jó és gonosz isten tana... stb...
    Hit védelem volt az egyik ok, hogy ne kerülhessenek be új, "divatos" tanok....
    A Szentlélekről hasonlóan gondolkodom a karizmatikus, evangélikus, metodista, anglikán, stb esetenként katolikus testvérekkel is... Nem érzem a különbséget Krisztus követőinél.
    Ez alól kivételek: unitáriusok, jehovák, mormonok stb... de ők valójában nem keresztények....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11570 üzenetére

    Azért mondom, mert Jézus Krisztusban CSAK az embert látják, ez pedig ellentmond a Biblia tanításának. Jézus nem csak ember, hanem tökéletes megnyilvánulása a teremtő Istennek, és a Szentlélek sem személytelen erő, hanem személy, a Szentháromság harmadik személye. De nem akarok teologizálni, nem fogok érvelni mellette, és a másik vallás hitvilága ellen sem.
    Tehát maradjunk annyiban, hogy nem az a bajom velük, hogy nem kompatibilisek a vallásommal. Valójában nem kompatibilisek a Kijelentéssel. Egyébként sok tekintetben az unitáriusok, kevesebb tekintetben a jehova tanúi nagyon szimpatikusak...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11574 üzenetére

    Unitáriusoknál Jézus tökéletes, követendő példa. Ennyi. És kb itt van a Jehova tanúinak is az álláspontja. Mindketten vallják, hogy Jézus teremtett személy. És itt van a legnagyobb különbség köztünk, ettől nem keresztények. De mondom, nem teologizálok :)
    A Szentháromság pedig tényleg emberi megfogalmazása a Biblia Isten képének, nincs benne a Bibliában. Csak a tévtanítások miatt kellett válaszként megfogalmazni a Szentháromságot...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11576 üzenetére

    Ha Jézus csak ember, akkor nem tökéletes, ugyanaz a bűnös természet részese, mint ami nekünk van. Ha mégis tökéletes ember, akkor igazságtalan az Isten ítélete rajta. A fiam hibájáért a bűnben nem érintett lányom büntetése igazságtalanság. Csak akkor nem igazságtalan az ártatlan büntetése, ha az ítélethozó fizeti meg az ellenértéket. Az ítélethozó pedig Isten, akkor Jézus sem lehet kisebb ennél. Ne feledjük, hogy a korábbi vétekáldozatok is a tökéletes áldozatra mutattak, ami Jézusban bekövetkezett. Valójában nem elég egy bárány vére a sok-sok gonoszságért.
    Így olyan est áll fenn, mikor a bíró kihirdetett ítélet után maga fizet, és nem a bűnös... ez a irgalom és a kegyelem egyben.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11579 üzenetére

    Hát kapsz egy tökéletes családi autót, de te a szabad akaratoddal trágya szállításra használod, és bosszankodsz, hogy mennyire béna, mert itt folyik, itt nem tart, és egyébként is kevés a hely benne.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11583 üzenetére

    Nem nagyképűség szvsz, ha komolyan veszem a Biblia tanítását erről.
    Szvsz a keresztény felekezetnek az tekinthető, amely vallja direkten/indirekten az apostoli hitvallást. Ez elég jól összefoglalja a tévtanításokkal szembeni álláspontokat.

    A Szentháromság direkt módon nem bibliai tanítás, de ettől még nem kevésbé fontos bibliai igazság.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11583 üzenetére

    Bocs, hogy több részletben válaszolok :)
    A harmad-negyed íziglen büntetés terhét jelző igékkel szemben Ezékielt tudom idézni:
    Ez. 18,1-4
    "Így szólt hozzám az ÚR igéje:
    Hogy mondhattok ilyen közmondást Izráel földjéről: Az apák ettek egrest, és a fiak foga vásott el tőle?!
    Életemre mondom - így szól az én Uram, az ÚR -, hogy nem fogjátok többé ezt a közmondást mondogatni Izráelben
    Mert minden lélek az enyém: az apák lelke is, meg a fiak lelke is az enyém. Annak a léleknek kell meghalnia, aki vétkezik."

    Az általad idézettel ez szvsz látszólagos ellentmondásban van, én megéltem, hogy apám bűnös hajlamai ellen nekem küzdenem kellett az életemben, "öröklődtek" egyes bűnei, sok esetben, azok is, amiket utáltam benne... Az én bűneim azoknak a jövőjére is rossz hatással van, akiket a legjobban szeretek... és mégis megtesszük...

    Az ember Ádámtól kezdve nem tökéletes mert úgy kezdi az életét, hogy a maga kezébe veszi a sorsát, ki Isten kezéből. Ádám gyermeke örökli Ádám választását.
    Nem tudok érdemben érvelni az eredendő bűn létezése mellett, de látom minden ember életében, hogy közös bennünk: Istentől független, szabad életet akarunk élni. Magunk akarjuk meghatározni, mi a jó és mi a rossz, ne Isten mondja meg... Az "alma" valójában a jó és rossz eldöntésének birtoklását jelképezi. Azt az első ember pár magának vette, vele együtt minden ember ezzel indít, amit Ádám utóda nem tud megtörni. Nem Isten teremtése tökéletlen, az ember döntése nem tökéletes. A kocsi képe arról szól, hogy nem a teremtett autóval van baj, hanem a döntés az, ami elrontja... Semmi mást nem akartam vele mondani.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11585 üzenetére

    Az ember mindig értelmezi az olvasottakat, ezen nem tudok vitatkozni, csak azt értem meg, amit értelmezni tudok, de ez nem jelenti azt, hogy az üzenet szubjektívvá válna. Nem a személyemtől, nem a felekezetemtől függ a Biblia üzenete, még ha értelmezem is azt.

    Szvsz elég egyértelmű üzenet a Bibliában Jézus isteni személye...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz doc #11588 üzenetére

    Attól, hogy valami vitatéma, az csak a vitatkozó feleket jellemzi, nem pedig a vita tárgyát. Tehát attól, hogy valami vitatéma, még lehet tök egyértelmű...

    Ezzel a felütéssel kezdem a hozzászólásom, és megjegyzem, nem emlékszem a nekem tulajdonított hozzászólásomra, nem jellemző rám, hogy ilyet írok, mindamellett a sok hozzászólásom között lehetett ilyen módon értelmezhető... de ezzel a megfogalmazással nem értek egyet.

    És szeretnék elszakadni a tökéletes, nem tökéletes páros zárt világától. A Biblia a bűnt állapotnak fogalmazza meg. Nem gyártási hiba, hanem egy olyan állapot, ami egy/több döntés következménye. Közelítsük meg az állapot oldaláról.
    A bűn állapotába születik minden ember Ádám óta. Nem hiba, nem tökéletlenség, hanem elveszett állapot. Nem genetikai állományban gondolkoztam.... max a hasonlat erejéig, de ez nem azonosság.

    A két ószövetségi ige nem ellentmondás... utána kellene néznem, de most ezt nézd el nekem, más dolgom van... Azért, mert valamit nem értek, még nem biztos, hogy értelmetlen. Számos olyan igeszakasz volt, amit évekig nem értettem, és utána lett világos...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11706 üzenetére

    Magyarországon még nem, de más országokban, pld Irán, most ítélt a bíróság halálra egy protestáns lelkészt, mert keresztény. Ez a hivatalos indoklás is. Pakisztánban, Egyiptomban is életveszélyes kereszténynek lenni, és akkor még az egzotikusabb országokat nem is említettem.
    Itt Magyarországon a komoly (nem kulturális alapon) kereszténységet inkább a félig meddig tudatos perifériára kényszerítés veszélye fenyegeti. A gender program, vagy például a keresztény közösségek megjelenése iskolákban. A jóga, a tm, agykontroll stb gond nélkül bemehet, mert életmód, és nem vallás, de valójában az, aki utána jár, tudja hogy egy-egy vallás, ami tudatosan lecsiszolja a nyilvánvaló jegyeit...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #11710 üzenetére

    Nem gondolnám, hogy a fejlődés vallástalanságot eredményez, ez egy olyan állítás, amit a fejlett, de haldokló Európa a felsőbbségérzéséből szokott emlegetni. A fejlett európai országokban is halálra keresik magukat a misztikus hulladékot áruló, az emberek transzcendentális szükségleteire épülő vállalkozások.
    A kulturális kereszténység jelenlegi politikai támogatottsága nem jelenti, hogy jobban megy a szekér a hívő közösségeknek.
    Az, hogy nem örülök az iszlám előretörésének, abból még nem következik, hogy a törvény által azért imámot lehet megölni, teljesen jogfosztani, mert áttért. Azért ez a kettő nem áll azonos szinten. Szomorúan látom, hogy te ezt egyként kezeled. Pld az egyiptomi koptok, nem tölthetnek be állami hivatali tisztségeket, és más hátrányos megkülönböztetésben is részesülnek.
    És érdekes, hogy a fejlett nyugat által támogatott líbiai, egyiptomi, tunéziai felkelések radikális iszlám (keresztény üldöző) csoportokat juttattak hatalomra... ez aztán a fejlődés...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #11717 üzenetére

    Azt hiszem rosszul látod a kereszténység lényegét...
    Isten helyre akarja állítani a kapcsolatot, ami nem neki rossz, hanem nekünk. És ez független a divattól, hóborttól és egyéb nemes és nemtelen filozófiai nézetektől. Lehet azt mondani, hogy az embereknek nincs szüksége oxigénre az élethez, lehet érvelni mellette, lehet divatot teremteni, lehet tudományosan alátámasztani, de a tény tény marad. Nem lehet nélküle élni. Kb hasonló az Istennel a helyzet. Lehet statisztikákat előhozni, lehet bizonygatni, hogy egy fejlett társadalom attól fejlett, hogy perifériára szorítja a kereszténységet, de ettől még nem változik: A teremtő Isten teremtményei vagyunk, és rajta áll, mi lesz velünk.

    Egyébként jó dolgokat írsz....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz degu #11729 üzenetére

    Valamit nagyon félreértettél. Bár vallom, hogy keresztényként az élet jobb, mint Jézus nélkül, de túl hülyének állítasz be minket, mikor a végletekig leegyszerűsíted a dolgokat.
    Egyrészt a Biblia évezredek munkája, és nincs benne leírva minden, csak az, ami ahhoz kell, hogy az Isten és ember kapcsolata rendeződjön. Nincs benne a paprikás krumpli receptje, a gyémántnál erősebb polimer előállításának módja, a fénysebességhez közeli utazást biztosító hajtómű műszaki leírása, a melanoma ellenszere stb...
    Az Isten a teremtett világ megismerésére ösztönöz, és ezért is van/volt sok keresztény tudós, felfedező, kutató számtalan tudományágban. Én is tanult ember vagyok, még ha a hozzászólásaimból ez nem is tükröződik néha...
    Sajnálom, hogy az jött le, hogy a keresztény embernek holt bunkónak kell lenni, mert mindent készen kap. Nem, nekem is dolgoznom kell a családom eltartásáért, nekem is tanulnom kellett a diplomámért, és tanulnom, hogy bűvölni tudjam a munkahelyi w2k8r2 rendszert.
    Tényleg jobb kereszténynek lenni, de ez nem lustaságot eredményez, sokkal inkább buzdítást az életre.
    Én vsz halott lennék, ha nem lennék keresztény. Apám öt öngyilkossági kísérletéről tudok csupán, Nekem is voltak a megtérésem előtt hasonló gondolataim, és akkor mikor elhagyott a volt feleségem, két út állt előttem, és én Istent választottam, nem a halált.
    De az életemben a döntésemtől még ugyanazokat a kihívásokat kell megélnem, mint a nem hívőknek. Három gyerek felnevelése, a házasságom egyben tartása, idétlen munkatársi kapcsolatok túlélése, őrült munkahelyi feladatok megoldása, kusza nagy családi viszonyok rendezése stb...
    Jobb Istennel, mert tartást ad az életemnek, mert irányt határoz meg, és sokszor erősít, de nem éli helyettem az életem.
    Bántó számomra a reakciód, ismeretlenül lehülyézel, de ez nem engem minősít. Vagy nagyon egyszerűen tudod értelmezni, amit írtam, vagy rossz a priori információid vannak a keresztény emberekről... :(

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Mr X #11740 üzenetére

    Én is ismerek olyan hívő embereket, akiknek nem voltak ilyen jellegű traumái, de azért nem ritka az enyémhez hasonló megtérés.
    Ennek oka vsz az, hogy az ember addig ragaszkodik a jó és a rossz saját meghatározásához, az élete feletti uralom biztosításához, hogy elmegy a végsőkig. Én akkor döbbentem rá, hogy az én eltervezett életem hova vezet, hogy mennyire el tudtam magammal hitetni, hogy a magam ura vagyok, közben a legszűkebb magánéletem is minden szándékom ellenére szétesik menthetetlenül. Sok embernek el kell jutni a gödör aljáig, hogy rájöjjön, Isten nem arra teremtett minket, hogy nélküle éljünk.
    Az életemért felelős vagyok, sokkal jobban látom ezt, mint a megtérésem előtt. És a problémáimat sem más oldja meg helyettem. Így nem igaz a leegyszerűsítés.

    Villamosmérnök (BME) és (hittan)tanító vagyok.

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Mr X #11744 üzenetére

    Szerintem a szubjektív (saját) erkölcsi normák még inkább a felelősség elkenéséhez vezetnek. A férj megcsalhatja a feleségét, mert az ő erkölcsi normáiban nem megcsalás az érzelem nélküli szenvedélyes szex, vagy lophat a melóhelyéről, mert az kizsákmányolja őt. Szerintem pont ezek vezetnek ahhoz, hogy minden cselekedet vagy annak hiánya kimagyarázhatóvá válik. Alapvetően egy abszolút mérce kényelmetlenebbé teszi a helyzetet, mintsem a felelősség elkenésében segítene. A bűn akkor is az, ha zöldre festjük, ha megideologizáljuk, ha kimagyarázzuk.
    Isten útmutatása segít abban, hogy rátalálj arra, aki valójában vagy, hogy tehesd azt, amire a legmegfelelőbb vagy, de neked kell megtalálni, neked kell elvégezni, és minden esetben a te felelősséged, hogy hallgatsz-e Isten iránymutatására. A keresztény ember nem robot. Egy-egy helyzetben dönthet ezerféleképpen, és abból lehet, hogy 500 teljesen helyes, Isten szerint való. És ez az 500 különféle végkimenetelekkel, hatásokkal, eredményekkel jár, és az ember felelőssége, hogy mi mellett dönt.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz degu #11800 üzenetére

    Egyik félreértés:
    Ez a *tudas megszerzese*,a *teremtett vilag* megismeresere valo bibliai osztonzes sarkallatosan ellentmond az *alma sztorinak!*
    Az alma sztori nem is almáról szól, de nem ez a lényeg. A sztori a jó és a rossz tudásáról szól, nem a tudásról. Isten nem a tudást akarta elrejteni tőlünk, hanem a jó és a rossz meghatározását. Ez elég egyértelmű, de szépirodalmi vonalon bekerült a köztudatba az a hatalmas csúsztatás, hogy Isten féltékeny a tudásra.... ez hülyeség. Utána lehet nézni....

    Másik félreértés:
    ...2 vilag van!Az egyik az enyem,amiben elunk,a masik a Tied,ahol minden kerdesre van valasz,es ami tokeletes lenne,ha mindenki hinne...

    Nincs két világ. Nincs meg mindenre a válasz a Bibliában. És nem lenne tökéletes a világ, ha mindenki hinne Istenben. A világ itt soha nem lesz tökéletes.
    Ha együtt van 12 egymást szerető, hívő ember, a közösségük nem tökéletes, van vita, neheztelés, esetenként széthúzás, vannak félreértések, problémák, itt is valaki vezetővé akar válni. A Biblia erről hiteles képet fest pld a 12 tanítvány esetén. Jézussal vannak, hisznek benne, hisznek neki, hiszen feladták korábbi egzisztenciájukat, de láthatóan nem tökéletesek... pedig Jézus közvetlen közelében vannak... Nem idézek a versengésről, a pusztító indulatukról, a cserbenhagyásról, a kétszínűségről.... olvasd el az evangéliumo(ka)t és látni fogod.

    Én ugyanabban a világban élek, amiben te, csak nekem van egy Jézus nevű, kiemelten fontos barátom.

    Harmadik félreértés:
    Elgondolkodtam /amit mindig is sejtettem/ hogy milyen konnyu a hivoknek.
    Nem könnyű a hívőnek. Nincs se kémiai, sem pszichotikus kábítószernek alávetve, a saját bűnét nem tudja leplezni, esetenként megvallja mások jelenlétében, engedi, hogy hite miatt leegyszerűsítsék (nem te vagy az egyetlen). A fogfájás ugyanannyira fáj, az éhség ugyanúgy hat ránk, ha kirúgnak a melóhelyről vagy meghal egy barát,ugyanazokat stációkat kell végigküzdeni, mint másoknak, annyi a különbség, hogy van egy Jézus nevű barát mellettünk.

    Negyedik félreértés:
    Nem hulyenek nezem,csak elvakultnak,vagy befolyasoltnak.
    Olyan nincs, hogy az ember nincs befolyás alatt. Te is befolyásolva vagy jórészt olyan környezeti dolgoktól, amivel tisztában vagy, csak már olyan régóta ott vannak, hogy fel sem tűnik. Befolyásol, hogy milyen társadalmi rétegben élsz, hogy vidéken születtél vagy nagyvárosban, hogy milyen a bőr színed. Befolyásol a volt tanáraid életszemlélete, a szülői nevelés és életvitel pro és kontra. Befolyásol a főnököd pillanatnyi hangulata vagy a svájci frank árfolyama, de befolyásolnak a melletted közlekedők is, az autód megszerelő munkás alapossága....
    És befolyásolnak barátaid, rokonaid...
    És befolyásol a kísértő is, a nagy manipulátor. Nem közvetlenül szemtől szemben, hanem hátulról, a fülbe súgva... és őt észre sem veszed. Max akkor, mikor olyat teszel, amitől te is megrökönyödsz... hogy jutott ez eszembe? hogy voltam képes erre?

    Én nem titkolom. Befolyásolja életem Jézus, és szeretném, hogy egyre jobban függjek tőle. És egyre kevésbé olyan dolgoktól, amikről nem is tudok.... Mert Jézusról tudok, ő nyíltan jön, felismerhető :)

    Nekem nem kell magyaráznom az életem. Nem éreztem kényszert arra, hogy a Bibliával indokoljam a tetteim, szavaim. Ha így tenném, akkor tényleg két külön világban élnék... én magam. Lenne egy élet, amiben élni szeretnék, de a Biblia miatt meg kell magyaráznom magamnak és másoknak, hogy miért élek inkább egy másik életet...
    Csak hogy ez nincs így. Én nem azért vagyok hűséges a feleségemhez, mert a Biblia rám kényszeríti. Munkatársi körben, ha előjön a téma, nem azt mondom, hogy a Biblia törvénye miatt nem teszem, hanem azért nem teszem, mert nem akarom...
    Persze ez félreérthető, mert más sem csalja az asszonyt, pedig nem hívő, de a példát nem is ezért mondtam.

    Ötödik félreértés:
    Ez rendben is lenne,mert a Biblia tk.helyes erkolcsi normak gyujtemenye is,es az igaz,erkolcsos elet elesere osztonoz,
    A Biblia nem pusztán az erkölcsös életre ösztönöz... A Biblia szerint az erkölcsös élet önmagában kudarcra ítélt meddő élet... Ez az állításod is tévedésen alapszik.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz llaszlo #11804 üzenetére

    Akkor most röviden leírom, hogy mit nem értettél a konkrét hozzászólásomban.
    Több olyan dolgot is állított vitapartnerem, degu kolléga kissé gúnyos hangnemben a keresztényekről, amivel nem értek egyet.
    Ebből két válaszom ütötte ki a biztosítékot nálad. Nézzük az alapfelvetéseket:
    A világ tökéletes lenne (degu gúnyos állítása), ha mindenki hinne. Elég nehéz helyzetben lennék, ha ezt nem úgy cáfolhatnám, hogy a tökéletlenséget emelem ki. Persze, hogy olyan dolgokat írok, ami a tökéletlenségre mutat.... nos ezek után jössz te, és nem is figyelve a vitát ítélkezel... láthatóan nem olvasva az előzményeket...
    A másik felvetése degunak, hogy könnyű a hívőknek... erre a cáfolat az lehet, hogy NEM könnyebb, mint másoknak alapvetően, és jönnek a példák, amik az élet nem könnyű részét emelik ki... és te erre, csak erre ráharapsz, mint ponty a a főtt kukoricára.

    Persze beszélhetnénk arról, hogy milyen a keresztény ember emberképe, meg arról is, hogy én hogyan látom én az embereket, de a te felütésed után nincs nagyon kedvem rá, mert azt látom, hogy téged valami indulat elvakít, nem veszed tudomásul, hogy egy vita kellős közepén kiragadsz mondatokat, más környezetbe helyezed őket, és ez alapján már meg is hoztad az ítéleted.
    Ezek után nem akaródzik nekem feleslegesen koptatni a billentyűket...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz FehérHolló #11821 üzenetére

    Nálunk kiscsoportos biblia köri alkalmak vannak, és a politizálás nem pártok vonalában zajlik. A politizálás alatt azt értsed, hogy gyülekezeti szinten részt veszünk a város alkoholista mentő, drog prevenciós programjában, pontosan a város magáénak tekinti a kék kereszt körünk világi céljait, és az alapítványunk által szervezett drog prevenciós programjainkon megjelenik pártállástól függetlenül.
    A kiscsoportos alkalmaink 8-12 fővel zajlanak, kötetlen hangulatban, van úgy, hogy nem is a templomban, hanem egy-egy tag lakásán, házban.
    Szomorúan olvasom, a soraid, és nem győzök hálás lenni Istennek, hogy én eddig mindkét gyülekezetemben élő, szolgáló közösség tagja voltam, és csak lakhely váltás miatt kellett gyülekezetet váltanom.
    Tudom, hogy fontos a jó gyülekezet, de olyat nem fogsz találni soha, ami tökéletes lenne. Mivel senki sem tökéletes, előbb-utóbb mindenhol fel lehet fedezni hibákat. Ez kicsit olyan, mint a párválasztás. A párunk sem tökéletes, a hibáit lassan ismerem meg, és el kell fogadnom őket, és ő is elfogadja az enyéimet...
    A mi gyülekezetünk sem tökéletes, ezt onnan tudom, hogy én is tagja vagyok, sőt presbitere, és én sem vagyok az. De meg lehet élni a közösséget Krisztussal, a gyülekezetben és ez elfedezi a tökéletlenségeket. Imádkozom azért, hogy találj magadnak közösséget, hogy ne ess abba a hibába, hogy gyakorlott, éles szemeddel, a hibákat fürkészd csupán, mint amikor egy tökéletesen passzoló és kinézetű cipőt keresel a boltban, mert a gyülekezet nem szolgáltatás.
    Ne érts félre. Megértem a problémád, sok testvértől hallottam már hasonló vívódást. Nálunk is ragadtak már le notórius keresők, de voltak akik tovább vándoroltak. De sajnos ott a veszély, hogy az otthonkeresés átcsaphat a sok kudarc után cipőbolt effektusba, ahol is magamhoz keresek olyan gyülekezetet, ami nekem a leginkább megfelel... és amikor túl sok a "nekem", az "én", a "magam" egy érvelésben, akkor ott baj van... ott a hívő életem már rólam szól, és nem Krisztusról.
    És most meghasonulok, mert ezeket írom úgy, hogy gyülekezeti szinten el vagyok kényeztetve, és nem is ismerlek valójában téged. Amennyiben teljesen falsak a gondolataim, ne haragudj rám, csak továbbvittem a te történeted...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11835 üzenetére

    Ez nem jó kifejezés. Ugyanúgy megváltásra van szorulva a hitben érettebb ember, és ugyanúgy neki is meg kell küzdeni a kísértéseivel.
    Ugyanakkor van mégis egyfajta lelki érés, de ez nem differenciálja a hívőket.
    Nehéz megfogalmazni jól, mert az egyik tévtanítás, a gnoszticizmus pont erre helyezi a hangsúlyt. A megszerzett tudásra, tapasztalatra. És így ők koncentrikus körökben helyezik el a "híveket", és a belső körök, már birtokában vannak a kevesek tudásának.
    És ez a kereszténységre nem igaz.
    Ószövetségi példa: Dávid tapasztalt, hitben évtizedeket töltött királyként, ahol is megélte, hogyan épül királysága Isten hatalmával, elbukik, és tönkre vágja a családi életét, és az a lenézett származású hettita Úriás, akit megölet célja érdekében, hihetetlen példává válik pld bajtársiasságból... de lehetne más példát is mondani, ahol Jézus konfrontálódik a farizeusokkal, akik a zsidó hit transzparensei voltak.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    Növekedni, akkor azt jelenti, hogy "több tudása van Istenről"?
    Önmagában nem... mert a tudás önmagában kevés.
    A lelkészünk anno azt tanította, hogy önmagában kevés, ha valaki kívűlről fújja a Bibliát, ha nem tudja belülről...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11846 üzenetére

    Személyes kapcsolat Istennel... nem önmagában a lelkipásztor által elmondottakban való hit...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz D1Rect #11849 üzenetére

    Van Bibliám, van saját megtapasztalásom, vannak hívő testvéreim...
    Anno a kezdeti református gyülekezetek a lelkészt egy évig tartották meg alapból csak. Egy év után a lelkész összepakolt, és várta a gondnokot, aki megjelent és tolmácsolta a gyülekezet véleményét, hogy maradhat-e. Ha a gondnok nem jelent meg, akkor mennie kellett a lelkésznek egy másik településre, ahol befogadták...
    Nem a lelkész volt a középpontban. Ha hülyeségeket mondott, egy év múlva mehetett... és még csak indokolni sem kellett.
    Ma ez másképp van, de eleink is arra tanítanak, hogy nem szabad a lelkészt a nyakunkra nőni hagyni.... persze ezt ma csak mondani könnyű :D

    Igaz felekezet pedig nem létezik... csak megigazultak gyülekezete :), az viszont nagyon sok helyen...

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz degu #11868 üzenetére

    Én csak arról írtam, amit rosszul látsz, kár felkapni a vizet. Ne légy azért ideges, mert nem tudtál megingatni a hitemben, és az sem biztos, hogy ez a hitem hibája. :)

    Mivel a kereszténységgel kapcsolatban voltak tévedéseid, leírtam, hogy mik ezek. Ha te így ragaszkodsz ahhoz, amit leírtál, az jön le nekem, hogy nem ismersz valamit, de véleményed van róla, és ezt hangoztatod is... és ha nem sikerül meggyőzni ezek után a másikat, sértetten távozol a vita helyszínéről.
    Azt hiszem az ilyen hozzáállás magát minősíti.

    Sajnálom, hogy nem érzed a különbséget, hogy a hitedet mondom tévedésnek, félreértésnek (amit nem tettem), vagy az én hitemről alkotott képed téves.... Láthatóan kevered a kettőt.

    .

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák