Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Padisah

    tag

    Megunván és belefáradván az állandó pártérdekeken és személyi érdekeken, személyes összefonódáson, érdekszférákon alapuló mindennapos népbutítást támadt egy ötletem ennek a kivédésére, megelőzésére. Fogalmam sincs, hogy a gyakorlatban mennyire válna, úgy gondoltam megosztom veletek és kíváncsian várom a véleményeteket, javítási javaslatokat.

    Az ötletem lényege röviden tömören:

    Helyi önkormányzati polgármester és képviselőválasztás, továbbá megyei közgyűlési tag választás esetében:

    Aktív és passzív választójoga lenne minden nagykorú magyar állampolgárnak ha van bejelentett állandó lakcíme vagy tartózkodási helye és legalább középfokú iskolai végzettsége (szakközépiskola, szakiskola, gimnázium).
    A választás nagyon egyszerű lenne, minden ilyen személy benne lenne egy számítógépes nyilvántartásban és a választás napján számítógép sorsolná ki a képviselőket, akik maguk közül választanának polgármestert, illetve megyei közgyűlés elnökét. Mindenki legfeljebb csak egyszer lenne újraválasztható.

    Országgyűlési képviselők ugyanez, de ott már felsőfokú végzettség is kellene, és ne lehessen senki sem újraválasztható. A képviselők maguk közül választanának miniszterelnököt, az meg maga választana minisztereket magának.

    Köztársasági elnök választása maradhatna változatlan.

    Egy ember egyszerre ne lehessen helyi önkormányzati képviselő , vagy polgármester és országgyűlési képviselő.

    Költségtérítés persze csak számla alapján mindenkinek. :)

    A most hatályos választójogi szabályok, amiket ezek a módosítások nem érintenek, változatlanul hatályban maradnának.

    Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

  • Padisah

    tag

    válasz Ariadne #4 üzenetére

    Ahogy most is kell a jelöltséghez annak elfogadása, úgy itt is kellene a kisorosolt személynek az utólagos beleegyezése.

    Sőt már a sorsolás előtt lehetne nyilatkozni, hogy én vállalom, én meg nem.
    [P:J]

    Aki már előre bejelenti, hogy nem kér belőle, az eleve kiesik az adatbázisból.

    Menet közben is bárki bármikor lemondhat, akkor a soron következő jön helyette.[/P]

    Manapság bárki lehet polgármester, képviselő elvileg még írni-olvasni sem kell tudnia

    Voltam pár évig jegyző és ebből kifolyólag választási iroda vezető, hidd el sok jelöltnek nem sok fogalma van az egészről, ahogy még több válsztópolgárnak fogalma sincs az egészről. Gondolod az országgyűlésben jobb a helyzet? :) Esetleg ha mindenki polihisztor lenne és mondjuk 5 diplomás (pl. özgazdaságtan, építészmérnök, agrármérnök, jogász, orvos).

    Woodslave nem jogászként, magánemberként támadt ez az ötletem, hallva az aktuális kábítószer beugratás ügyet.

    Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

  • Padisah

    tag

    válasz Woodslave #14 üzenetére

    A

    vagyoni cenzustól eléggé idegenkedek, de a foglalkoztatottság mint cenzustalán jobb lenne, mondjuk akinek a választásokat megelőző 3 évben összesen legalább 2 év munkaviszonya, munkaviszony jellegű jogviszonya, megbízási jogviszonya, vagy ezzel ekvivalens jogviszonya volt csak az szavazhasson + a legalább középfokú végzettség.

    Egyébként szerintem idehaza mostanság sem szavazhat kb. 50-60 ezer nagykorú magyar állampolgár mert nincs választójoga a jelenlegi szabályok alapján, ez már egy jó szűrő, de kevés.

    A politikusokkal szerintem a poltikai felelőtlenség is ba, továbbá az is, hogy túlságosan nagy károkat okozhatnak az országnak, és ezzel együt nekünk. Gyakorlatilag ők teszik tönkre a demokráciát, elidegenítik tőle az embereket. És annál, hogy egy számítógép sorsolja ki a képviselőinket véletlenszerűn mi lehetne demokratikusabb? :)

    Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

  • Padisah

    tag

    válasz Ariadne #19 üzenetére

    Szerintem idehaza jónéhány társadalmi csoport nem tudja és nem is akarja ismerni a politika tudományos hátterét, akiknek csak az a fontos, hogy menyit kap kézhez, mennyivel nő amit kézhez kap. Azt hiszem azon is meglepődnél, hogy a szabadságjogok jó része milyen kevés embert érdekel, hogy van-e vagy nincs, illetve mik a korlátai.Azért javasoltam ezt a sorsolásos módszert, mert szerintem ez szétzúzná a Pokol Béla szavaival élve klasszikus bináris kód-univerziális értékduál működését. Politizálhatsz ahogy akarsz, nem ezen fog múlni a hatalomra kerülésed, hanem a véletlenen (ha így jobban tetszik isteni akaraton, sorson).

    Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

Új hozzászólás Aktív témák