Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Razarus

    tag

    válasz Reggie0 #46 üzenetére

    Reggie0 írta:
    "A villogas eseten a fenyero csucserteke es frekvenciaja ugyan az, csak az atlagerteke valtozik."
    Ez nem a PWM-es meghajtás?

    A nagy fényerejű, hidegfehér LED-es reklám (áruházak, nagyobb cégépületek névbetűi) háttérvilágításokat is fix áramú táppal hajtják meg, mert csak így lehet elég nagy és ugyanolyan (vagy legalábbis nagyon hasonló) fényerőt elérni az egyes betűket, szavakat "hátulról" megvilágító LED sorokon.
    Külön tápegységeket is gyártanak erre és ezek máshová nem is jók, mert a sima led szalagokat "túlhajtják" és azok hamar tönkremennek.

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

  • Razarus

    tag

    válasz Reggie0 #50 üzenetére

    Veled értettem egyet! :)

    LED szalagok összekötése, áramgenerátoros tápnál:
    Persze, ennek semmi akadálya (nem is bonyolult egyébként) azonban, a gyakorlatban a LED sorok/szalagok párhuzamos kapcsolása nagyon nem ajánlott, mert ha a több, párhuzamosan kötött egy ledsorból egy (vagy több) elszáll, akkor a még működőkön hajtja keresztül a táp az áramát, hamar kinyírva azokat.
    Ráadásul, ezek a ledsorok még elég nagy szórással gyártódnak (igényesebb helyekre, elég két egyforma színűt/fényerejűt találni) ezért az éppen kisebb ellenállású LED soron arányosan nagyobb áram fog folyni, ami nagyobb fényerőt+erősebb melegedést és ezáltal gyorsabb tönkremenetelt jelent.

    Soros led áramkörnél, a táp max. kimenő feszültségénél nagyobb (pld 5V...>> 24V <<) "feszültségű" ledsort kell összerakni, mert 24 V-on még tudja a táp névleges áramát, ami a sima ledszalagoknak bőven sok.
    A példánál maradva, 3 db. hagyományos led szalag (3x12V = 36V) már működhet a tápról (a táp nem tud 24V-nál magasabb feszültséget kiadni, ezért kevesebb lesz az áram) a fényerő meg olyan lesz, amilyen.
    Tehát természetesen összerakható olyan kapcsolás, ami működik, de a gyakorlatban nem célravezető ezzel vesződni.

    Kicsit OFF:
    Aki esetleg belefut egy nem működő, ilyen áramgenerátoros táp-os LED világításba és javítaná azt:
    1:
    Ha már tuti az, hogy a táp a rossz, akkor az új táp kiválasztásakor az áramérték mellett a kimenő feszültségtartomány értéket is nézni kell, mert a kicsi max. feszültségű táp -hiába egyezik a névleges árama a régiével- nem biztos, hogy képes lesz megfelelő árammal meghajtani ugyanazt a ledsort, aztán sokkal gyengébb fényerő lesz az eredmény. (A max feszültségérték elnézése gyakori hiba "házi" javítási kísérletnél)

    2:
    1 db LED-det sohasem sem szabad rákötni 1 áramgenerátoros tápra, mert a magas feszültség általában azonnal kinyírja a LED-et. Minimum 3 db (nagy fényerejű) led soros kötése a kiindulási alap.

    3:
    A táp kimenő oldalát kapcsolgatni tilos, vagyis csak a bejövő 230V-ot szabad kapcsolni! (az áramgenerátoros táp, terhelés nélkül a maximális feszültséget állítja be és ezt rákapcsolva a led-ekre, kb biztos a LED halál.

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

Új hozzászólás Aktív témák