Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #902 üzenetére

    Mivel sajnos konkrét kutatásokat nem linkel, tényleg csak véleményt tudok mondani, illetve részben tippelni.
    Ugye az alapprobléma, hogy a legtöbb esetben amikor telített zsírok hatását vizsgálták, akkor SAD étrenden vizsgálták. Ha feltesszük amit a keto étrend állít, hogy egy csomó egészségügyi problémát a magas szénhidrátbevitel okozza, akkor rögtön nem nagyon van értelme ezeknek a kutatásoknak. Mert onnantól ugyanoda jutunk, mint pl. amikor a rost hatását vizsgálják, és megállapítják, hogy cukorbetegeknek a magas rostbevitel stabilizálja a vércukrot. Persze, ez így igaz, de nem azért stabilizálja, mert a rost valami jót tenne a szervezettel, egyszerűen csak megakadályozza / lassítja a tápanyagok felszívódását, többek közt a szénhidrátét is (meg lehet szedni az étrendkiegészítőket, mert amúgy lehetetlen elég vitamint bevinni). Tehát igen, könnyen elképzelhető, hogy magas szénhidrátbevitel mellett a telített zsírsavak csökkentése csökkenti az egészségügyi kockázatokat, és növelése növeli az egészségügyi kockázatokat, de ez nem mond el semmit az alacsony szénhidrátbevitellel kapcsolatban. Ugyanis magas ch bevitel mellett a bevitt zsír nagy részét a szervezet el fogja raktározni (mivel elsődlegesen a ch-t használja fel), és az egy teljesen más folyamat, mint ha rögtön felhasználná energiának.
    Egyszer említ olyat, hogy "low carb" kutatás is kihozott valamilyen eredményt, de konkrét link nélkül ez se ér sokat, mert főleg régebbi (5+ éves) kutatásoknál sokszor a "cukorbeteg étrendet" (tehát ilyen 120-180g ch / nap) is alacsony ch étrendnek hívják.

    Plusz a "cukor vagy telített zsír, mint minden baj okozója?" vitához (ami végülis az írás lényege) én annyit tennék hozzá, hogy cukrot kb. 150 éve fogyaszt nagy mennyiségben az ember, ami eléggé egybeesik a civilizációs betegségek megjelenésével... Előtte a cukorfogyasztás minimális volt, "modern" korokban szinte kizárólag gyümölcsöt jelentett, ami meg erősen szezonális, tehát éves szintre vetítve kicsi a hatása. Ókor előtti korokban pedig gyakorlatilag nem léteztek olyan cukortartalmú gyümölcsök, mint jelenleg. Ezzel szemben mióta ember az ember, fogyaszt telített zsírsavakat. Szóval vajon melyikhez adaptálódott jobban a szervezet... ?

Új hozzászólás Aktív témák