Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz ViZion #32 üzenetére

    Sajnos lejárt a szerkesztési idő.

    A TiO2 gyakorlatilag inert, ezért is használhatják ételszínezéknek (=titánfehér, E171) is. Az már egy más kérdés, hogy mi lesz vele a gyomorban, és mi a tüdőben. Egy kicsit hülye példa, de szemléletes: a vízre ("DHMO", vicces sztori az is) se mondaná senki, hogy káros az egészségre, de ha a tüdőbe kerül, megfulladunk tőle.

    Elég jó példa még az azbeszt is, ami nem egy anyag, nem egy vegyület, hanem egy megjelenési forma (legalábbis nekem így tanították az egyetemen): egyértelműen rákkeltő (tüdőrák), de ha megennéd (jó eséllyel nem oldja a pepszin, bár ez csak tipp), akkor jó eséllyel változás nélkül távozna, és semmi bajod nem lenne tőle :).

    Amire te gondolhattál a TiO2 kapcsán: "The findings of the IARC are based on the discovery that high concentrations of pigment-grade (powdered) and ultrafine titanium dioxide dust caused respiratory tract cancer in rats exposed by inhalation and intratracheal instillation."
    Inhalálva, pláne nanoméretben amúgy majdnem minden anyag káros, gyakorlatilag függetlenül a kémiai összetételétől.

    Innen:
    "It is clearly shown that at equal mass, nanoparticles are more toxic than products of the same chemical composition but of greater size."
    "The presence of certain contaminants, such as metals, can also favour free radical formation and inflammation, while the chemical composition and delivery of surface components, nanoparticles colloidal and surface properties, compartmentation in the lung passages and biopersistence are other factors adding a dimension of complexity to the understanding of their toxicity."

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák