Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Olympia76

    tag

    válasz fecus #42238 üzenetére

    Igen, nálam volt ez a megoldás rendszerben néhány hónapon keresztül, de aztán megszüntettem, mert ezekkel a nulla nélküli megoldásokkal én nem vagyok teljes mértékben kibékülve.

    Van azért még minimum két másik megoldási lehetőség is
    1) Direktbe kötöd a lámpa felé a fázist az utolsó váltókapcsolónál, kicseréled az izzót zigbee-s okos izzóra, a váltókapcsolók mögé a kötődobozba pedig beteszel egy módosított zigbee-s elemes nyitásérzékelőt (kiveszed belőle a reed-et és helyette a két pólusra bekötöd a lámpakapcsoló ki és bemenetét); ezután vagy direkt zigbee-s binding-al teremtesz kapcsolatot a nyitásérzékelők és az izzó között (ekkor mondjuk a HA kiesése esetén is működni fog a kapcsolás), vagy HA automatizációval kapcsolod az izzót, a nyitásérzékelőt használva triggerként. A használaton kívül került vezetékvégeket gondosan szigeteled.
    2) Amennyiben valamelyik váltókapcsolónál van nulla: direktbe kötöd a lámpa felé a fázist az utolsó váltókapcsolónál, kicseréled az izzót zigbee-s okos izzóra. Ekkor ugye a váltókapcsolás egyik vezetéke fel lesz használva folyamatos fázistovábbításra. Fogod a nullát annál a váltókapcsolónál, ahol van és rákötöd a váltókapcsolás megmaradt másik vezetékére, így tudsz nullát küldeni mindegyik másik váltókapcsolóhoz is. Ezután már tudsz a váltókapcsolók mögött egy Shelly i3 vagy i4-et használni és annak jeleit triggerként használni HA automatizációkban, hogy kapcsold az izzót. Én ezt a megoldást használom most több helyen. Hátránya, hogy a HA kiesése esetén nem lehet a lámpát kapcsolni. Előnye, hogy egyrészt robosztus megoldás, nem kell néhány évente elemet cserélni, mint az előbbi variációban és mondjuk egy dupla nyomókapcsoló + shelly i3/i4 kombinációjával rengeteg féle triggert (rövid nyomás, hosszú nyomás, dupla/tripla nyomás, stb.) lehet adni azzal az egy kapcsolóval, ami sok minden más automatizáció indítására is használható.

    [ Szerkesztve ]

  • (ex)Cat

    senior tag

    válasz fecus #42238 üzenetére

    Én is baromi sok kört futottam már ezzel, és most 2 alternatíva között vacillálok, de egyik sem igazán szimpatikus.

    Az első, hogy kapcsoló(k) mögé tenni kell egy Sonoff S-Mate-et (elvileg ha közel vannak a kapcsolók, akkor egy ilyenre 3 különböző kört is ráköthetsz.) aztán a lámpa elé kell egy Sonoff Mini R3 (ez nálam tök jó lenne, mert van hely fölötte), össze kell linkelni őket és elvileg onnantól működik kapcsolóval is, és a HA alól is.

    A másik amin agyalok és talán működne, hogy lecserélem a kapcsolókat (ezt nem feltétlenül szeretném). Az egyik helyére menne egy nulla nélküli zigbee-s kapcsoló a másik váltó helyett meg csak egy remote switch és akkor ugye minden esetben az első kapcsoló reléjét kapcsolgatná. Azt mondjuk nem tudom, hogy a HA kiesésekor ez működne-e.

    Az első munkásabb - mármint többet kell faragni miatta a kapcsolók környékén - de talán jobb megoldás lehet. Viszont mindez csak kapott információk alapján van, szóval nem tudom, hogy valóban járható út-e.

Új hozzászólás Aktív témák