Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spieler

    csendes tag

    válasz Vins #1957 üzenetére

    "Nem történik más csak újraforrasztás az esetek 90%-ban"

    Igen, a laptopszervizek többsége (de nem a márkaszerviz) így dolgozik, egy darab hőlégfúvóval. Gyakran helyreállíthatatlan károkat okoznak egy alaplapon. Abban merül ki a tudományuk, hogy melegítgetik a bga-kat, aztán vagy jó lesz, vagy nem. Az ólommentes forrasztásnak nagyon kevés köze van a fiatal laptopok rövid élettartamához. Én 90%-ra a bga tokok meghibásodását, illetve a pcb szakadását teszem. A bga alkatrész és a pcb közti kontakthiba nagyon ritka. Mindössze néhány alkatrészre jellemző. A kh. valódi helye a flip chip bga-kban a mag, és a szubsztrát között alakul ki. Fokozottan érvényes ez a magas ólomtartalmú forraszanyagot, és a merevségét 80C-ig megtartó epoxy alátöltést tartalmazó nVidia fc-bga-kra. Az ilyenek alá szoktak a gánymesterek valami flux-nak nem nevezhető trutymót folyatni, majd sötétbarnára égetni. Jó is lesz. 1-2 napig, vagy akár 2 hónapig is. A csipen belül a kh. a hőhatás okozta deformációtól átmenetileg helyreáll. (meg nem olvadnak belül a forrasztások, mert az kb. 315C-on következne be, és ezen a hőfokon a pcb is garantáltan a popcorn effektus áldozata lenne.) Az ilyen ic-ket cserélni kell. A hiedelemmel ellentétben az újragolyózás (kiforrasztás, letakarítás, sablonnal új, megfelelő méretű eutektikus labdák, visszaforrasztás) sem megoldás, mert sok gépen kipróbáltam (annak ellenére, hogy az nVidia bga-k anyaghibája, és a meghibásodások valódi oka több helyen dokumentálva van), de visszajöttek garancián belül. Vadiúj ic-k beültetése viszont tartós eredményt hozott. Hihetetlen, hogy milyen gányolásokkal szoktam találkozni, sokesetben weblappal rendelkező szervizek az elkövetők. Aki pedig 15k-ért javítja a Hp Dv sorozatú gépeit, az vajon milyen munkát végezhet, amikor egy új (nem bontott, nem hamis) Go6150-es bga 12K-ba, egy SPP100 + Go7X00 páros pedig 15k-ba kerül?

  • spieler

    csendes tag

    válasz Pulsar #1961 üzenetére

    Csak egy kis, kétemberes szervizben dolgozom, viszont igyekszünk minőségi munkát végezni. Amit cserélni kell, azt ki is cseréljük, és érdekes módon, utánunk nem maradnak "javítgatási nyomok" egy alaplapon.

    Igen, sütni kéne az alaplapokat, de bevallom, nem szoktam. :)) Amiktől tartok, azok az extrém gyenge minőségű vékony, kék HannStar, illetve Compal lapok. Még a kezdet kezdetén sikerült ezekből egy-kettőt kinyírni, de szerencsére nem ügyfélé voltak. Tisztában vagyok azzal, (illetve a zacskókon is rajta van a figyelmeztetés) hogy ezek párára érzékeny alkatrészek. Gondoltunk is az ezek kezeléséhez megfelelő körülmények biztosítására. Viszont a precíz forrasztási hőmérséklet, és hőprofil betartása mellett még nem volt ennek hiánya miatt bekövetkező problémánk.

    Te amúgy márkaszervizes vagy? Nem tudsz véletlenül megbízható forrást nVidia IC-kre? A kínaiak többször átvertek, a legutóbb küldött, valóban új MCP67MV-A2-k nem működtek (több gépben próbáltam, az eredetit visszarakva ment a gép), illetve volt hogy bontott lomot küldtek, szóval teljesen kiszámíthatatlan a dolog, és mindig vizsgálgatni kell a kapott alkatrészeket... Képesek leköszörülni a mag tetejét, és lézerrel belegravírozni a hamis, 09-es dátumkódot olyan alkatrészekbe, amik akkor talán már nem is voltak gyártásban.

  • spieler

    csendes tag

    válasz Pulsar #1963 üzenetére

    Sok megbízhatónak tűnő cégtől rendeltünk már, és mindig kaptunk láthatóan bontott alkatrészeket is. Ugyan nagyon meg kell őket nézni, mert a kínaiak elképesztő szemfényvesztésre képesek. Az e-bay-en újnak árult ic-k például vagy mind bontottak, vagy nem működnek. Bosszantó dolog a rossz alkatrész miatt többször szétszedni egy gépet, vagy keresni a hiba okát, amikor úgy gondolom, hogy biztos nem az "új" alkatrész az, közben mégis...

    A 0Ft-os bevizsgálásról már ne is beszéljünk. Múltkor járt nálunk egy gép, amivel már foglalkozott egy olyan szerviz, ami az ingyenes bevizsgálást nagyban hirdeti a weblapján. Az ügyfél elcsábult, majd miután nem tudták megcsinálni, elhozta hozzánk. Mi már nem tudtunk rajta segíteni. A lapon az összes bga meg lett sütve hőlégfúvóval, még a processzorfoglalat is barna volt, és erősen szorult a belefolyt valamitől... Tegnap szétszedtem egy Acert, amiben valaki korábban "újragolyózta" a video IC-t (Intel 965). Utoljára nyúltam volna ehhez az IC-hez, annyira nem jellemző az Intel bga-k hibája. Az áláfolyatott cucc sötétbarnára volt égve, a panel egy ponton volt melegítve, és olyan szinten domborodott a bga alatt, hogy ott biztosan szakadtak a pad-ek vagy a tokról, vagy a lapról. Az ingyenes bevizsgálás annak éri meg, aki 0Ft befektetéssel, aktívan legfeljebb 1,5 órát foglalkozik egy géppel, megmelegíti, és vagy jó lesz, vagy nem. Már csak azt nem tudom, hogy az ilyenek mennyi garanciát vállalnak egy javításra? Mert ha annyit, amennyit kéne, akkor nem tudom miért csinálják még mindig azt, amit.

  • spieler

    csendes tag

    válasz Vins #1968 üzenetére

    Előbb szakadnának a pad-ek, vagy csak engedne el a forrasztás, minthogy a labda anyaga megrepedjen. A panel vetemedése, és a nagyobb szilárdságú forraszanyag egy sokkal kellemetlenebb hiba előidézéséért felelős. Ez a pad-ek kráteresedése a pcb-n a tok széleinél. A bga-tól távolodva domborodó pcb húzza magával a tokot, ami a széleinél a pad-eket a pcb-nek "paszírozza". Az eredmény a pad-ek minimális lesüllyedése, aminek hatására azok elszakadnak a vezetősávtól. Erre jó példa az erősen melegedő, sűrű lábkiosztású, kisméretű (0,5mm-es) labdákkal szerelt IXP460-as déli híd, ami a gyenge minőségű pcb-vel szerelt gépekben (pl.: Acer Aspire 31XX, 51XX, 2450) az említett hibát idézi elő. Az ilyen masinákon sokszor nem segít az erős melegedése miatt meghibásodásra hajlamos IXP cseréje, mert a pcb szakadt. Szóval nem olyan egyszerű meló ez, mint azt sokan gondolják. Nem szeretnék minden műhelytitkot kiadni, mert én sem kaptam tálcán az információkat. Bizonyos tapasztalatok megszerzéséért keményen meg kellett fizetni a tanulópénzt.

  • spieler

    csendes tag

    válasz isti13 #1966 üzenetére

    Szia!

    Első körben IXP csere, aztán majd kiderül... Csak úgy lehet kiszűrni, hogy ép maradt-e a pcb, ha új ic kerül bele. (Érdemes arról letakarítani a gyári, ólommentes labdákat, és lágyabbakat használni)

  • spieler

    csendes tag

    válasz Brianiac #2037 üzenetére

    Szia!

    Az Li1705-ös FuSi nem javítható. Ezt tapasztalatból mondom. Sajnos szakadás alakul ki az alaplapon az északi híd, és a memória között. Hiába kapna új VN896-ost, nem lenne jó. A még működő, bontott alaplaptól sem lehet sokat várni. Szerintem a legokosabb az volna, ha megszabadulnál tőle úgy, ahogy van. Ezt a típust érdemes elfelejteni...

  • spieler

    csendes tag

    válasz tibe0309 #2040 üzenetére

    Szia!

    Szerintem a végfokhiba a legvalószínűbb.

    Ezzel a hűtős dologgal nem próbálkoznék. Ha valóban kontakthiba volna, és véletlenül elérnél vele némi eredményt, az úgysem volna tartós, és az sem derülne ki, hogy mi okozza a problémát. Nem mellesleg kárt is okozhatsz ezzel a gépedben. A semmiért miért kockáztatnál?

  • spieler

    csendes tag

    válasz sened #2043 üzenetére

    Szia!

    Egy cső van benne.

    Meg kéne mérni az inverteren, hogy a háttérvilágítással együtt nem szűnik-e meg az azt engedélyező jelszint. Ha igen, akkor az arra engedne következtetni, hogy a lid switch szórakozik. Ellenkező esetben rá kéne akasztani egy másik kijelző csövét, és megnézni, hogy mi történik.

  • spieler

    csendes tag

    válasz sened #2045 üzenetére

    Egy próba erejéig mindegy, de egy ugyanakkorával tapasztaltak volnának igazán mérvadóak.

    Nincs túl sok tapasztalatom a laptop inverterekkel kapcsolatban, mert ritkán kell foglalkoznom ilyen hibával. Úgy gondolom, hogy ezeknek az invertereknek talán nincs is védelme, mint a desktop tft-knél, vagy legalább tágabb áramfelvételi határok közt engedélyezett a működése. Ezért nem legyengült csőre gondolnék, hanem inkább arra, hogy mondjuk átütött valahol a ccfl vezetéke, és testhez húz. Ha mondjuk egyáltalán nincs védelme az inverternek a rajta lévő biztosítékon kívül, akkor a cső-, és inverterhibát is kizárnám, és máshol keresgélnék. Sajnos lehet hibás a gondolatmenetem, ezért kérem javítson ki valaki, ha tévedek.

  • spieler

    csendes tag

    válasz dubin #2046 üzenetére

    Szia!

    Több ilyen gép is volt nálam, az általad leírtakkal megegyező hibajelenséggel. Kivétel nélkül az összesnél a pad-ek leszakadása volt tapasztalható az alaplapról, és az északi hídról is. Sajnos ez katasztrófális hiba, nem javítható. Lehet hogy a te esetedben más a probléma, de sajnos a szakadás a legesélyesebb.

  • spieler

    csendes tag

    válasz dubin #2049 üzenetére

    Szia!

    Pad alatt a BGA ic alatti forraszpontokat értem. Sajnos gyenge minőségű a pcb, a vezetősávok a hajszálnál is vékonyabbak, a forraszpontok pedig indokolatlanul kicsik. Ha már csíkokat is láttál a képen, akkor biztos, hogy kapcsolatban áll a hiba az északi híddal. Sajnos nem a forrasztások engednek el, hanem a forraszpontok szakadnak le az alaplapról, vagy magáról az ic-ről. A szervizek többsége képtelen egy ilyen ic-t kiforrasztani, ezért nem is derül ki számukra a hiba oka. Ha pedig mégis képesek rá, akkor ez a típus a javíthatóság csekély esélyei miatt "fekete listán" van náluk, tehát nem is vállalják el.

  • spieler

    csendes tag

    válasz Atos23 #2493 üzenetére

    Azonos a kettő. A felfogatások, csatlakozók, azoknak elhelyezése mind stimmel. Az MXM foglalat 90 fokkal el van forgatva az egyikben a másikhoz képest, de ez szerintem nem okoz problémát. Tudnék 100%-os választ adni, de ahhoz le kéne kapnom az egyik gép alját, amire most nincs lehetőségem. Amit az AMD-s platformról érdemes tudni: az nVidia gyártmányú MCP67 bga élettartama rendszeres használat mellett kb. 2 év. A 8400M GS gpu-é ennél valamivel több, a 8600M GT-é valamivel kevesebb. Az Intel csipkészletre a meghibásodás nem jellemző, ritkán fordul elő. Biztosan vannak kivételek, de szerviztapasztalatokból ezekre a várható élettartamokra lehet következtetni. Mert az nVidia csipek ezen generációinak ugye komoly gyártástechnológiai problémáik vannak, amiket külön nem kell ecsetelnem...

  • spieler

    csendes tag

    válasz kosarob8 #2898 üzenetére

    Szia!

    Vegyél bele egy új (!) mxm kártyát, garanciával. A bontott kártyák alacsonyabb ára ugyan csábító, de ha nem akarsz csalódni, akkor kerüld el őket.

  • spieler

    csendes tag

    válasz Duree #2984 üzenetére

    Bocs hogy beleszólok, de az lvds vezérlőnek semmi köze a vga kimenethez. A kijelzőben pedig nem a kábel törik el, hanem bekakál az oszlopmeghajtó ic (ami a kábelen van) egy-egy kimenete, vagy ha reagál mozgatásra, nyomkodásra, akkor leginkább az lcd, és a fóliakábel közti ragasztás gyengül meg annyira, hogy némelyik vezetősáv nem érintkezik normálisan. Hallottam olyanról, hogy régebben, értékesebb lcd készülékeknél az ilyen hibát a kábel megfelelő célszerszámmal melegen történő visszapréselésével javították. Notebook kijelzővel -a mai árak mellett- természetesen nem érdemes kínlódni, ha nagyon zavaró, akkor ki kell cserélni.

Új hozzászólás Aktív témák