Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zaqrack

    csendes tag

    Sziasztok!

    Adott egy MGT 1 fázisra, beadtam tavaly októberben veszteni nem vesztek semmit alapon. Már elengedtem a dolgot, a 10 év szaldótól úgymond motiváltabb lettem, de még nem volt döntés. Több ajánlatot bekértem, de a 3 legjobb nagyon közel van minden tekintetben.

    Belevágnátok? Melyikkel? Vagy várjak még - elég gyorsan reagál minden cég, lehet kevés a munka és még mennek le az árak?

    Mindegyik inverter 2.5kW-os, várható terneléseket validáltam PV-SOL tesztverzióval. :)Lapostető, kis rendszer, így fajlagosan drága a sztori, ezzel tisztában vagyok. 100% önerő, most ugye nincs más opció.

    1. SAJ inverter + 3.01kW, 7db Longi Hi-MO6, 3.6kW várható termelés, 1.9mFt, 9.8 év megtérülés
    2. FoxESS inverter + 3.05kW, 6db Longi Hi-MO5, 3.3kW várható termelés, 1.75mFt, 9.6 év megtérülés
    3. Solax inverter + 2.94kW, 7db Trina panel, 3.25kW várható termelés, 1.8mFt, 10.1 év megtérülés

    Műszakilag, hatékonyságban az 1-es tűnik a legjobbnak és befutónak, árban és hozzáállásban a 2-es telepítő (itt van ismerőstől refernciám is), de a FoxESS-től azért tartok.

    Budapest, 4200kW éves fogyasztás, ebből jó sok nappal - sütés-főzés-home-office-végtelen adag koszos ruha-stb. (ez max a szaldó után lehet fontos, de addigra meg kirepülnek a gyerekek, szóval valószínüleg inkább csökken, mint nő. Az áram árára meg ha fogadnom kell, inkább nő, mint csökken.

  • zaqrack

    csendes tag

    Köszi! Túrom a fórumot napok óta, ezekre a kivitelezőkre nem jött még negatív tapasztalat. MGT 3 hónapja jövő héten lejár, de már visszaküldtem aláírva az EON/ELMŰ-nek, a tervek meg majd mennek hiánypótlásként mellé. Ezt írták a kísérőlevélben, szóval elvileg így rendben kéne lennie:

    Felhívjuk figyelmét, hogy az MGT érvényessége 3 hónap. Amennyiben az abban foglaltakat elfogadja, viszont a megvalósulás ezen határidőn túl várható, szíveskedjen egy aláírással elfogadott példányt Társaságunk részére visszaküldeni, hogy azt nyilvántartási rendszerünkben dokumentálni tudjuk. Az elfogadást követően 1 naptári év áll rendelkezésre a szerződések megkötésére.

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz asdf_ #53146 üzenetére

    100% déli tájolással elfér 8 is (DNY tájolással 12 férne fel), de valamiért minden cég akivel beszéltem azt javasolta, hogy ne toljuk 3kWp fölé a csúcstermelést, hiába engedne az inverter specifikáció többet.

    Jött 2.6 milliós ajánlat is, azon csak pislogtam. Kicsit bánom utólag, hogy nem préseltem bele a projektet az otthonfelújításiba, de mondjuk a klíma és az építőanyag amire ellőttem még jobban drágult azóta, szóval végül is kb. ugyanott vagyok...

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz Z_A_P #53149 üzenetére

    jó ötlet, megtettem, leírom, hátha más is hasonló cipőben jár:
    EON által visszaigazolva:

    - MGT-t elég aláírva visszaküldeni, onnan még 1 év van leadni a csatlakozási tervet
    - emailben visszaküldött szkennelt MGT is teljesen jó, nem kell posta/személyes
    - beküldés dátuma számít, nem a visszaigazolás dátuma

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz asdf_ #53152 üzenetére

    Köszi, kértem innen is + még pár helyről, illetve akik 6-7 panelt ajánlottak, rákérdeztem miért nem 8... :)

    Alapvetően melyikre jobb lőni ha az ár egyezik?
    - magasabb kWp, alacsonyabb hatékonyságú komponensek
    - alacsonyabb kWp, magasabb hatékonyságú komponensek

    Csak mert 7 új generációs Longira 3kWp-nél annyi a várható termelés mint 8 régebbi generációsra 3.3kWp-nél. A várható termelés és ár is szinte megegyezik.

    Józan ész azt mondaná, hogy újabb generációs, mert azt tudom később akár bővíteni plusz panellel és talán a hatékonyságromlás is kevesebb 10-20 éves távlatban.

  • zaqrack

    csendes tag

    Update a 2.5kW rendszerre: MNNSZ ajánlatkérési űrlapot beküldve elkezdtek özönleni a hívások és ajánlatok kisebb cégektől...

    ezek már 1.5-1.6 millió körül vannak, Sungrow, Solplanet és hasonló inverterekkel - gondolom ez se jobb se rosszabb mint egy Fox-ESS. Jellemzően Risen panel.
    Akikkel telefonon beszéltem, ügyfélkezelésben, hozzáértésben (kezdeti benyomás alapján) brutál szórás van... Azért ez már barátibb, mint az 1.8-1.9 millió, csak kérdés persze sikerül-e kifogni jó szakit...

  • zaqrack

    csendes tag

    Sikerült a korábbi 2.5kW rendszer ajánlatokhoz képest 25%-ot olcsósítani, mindezt 8 panellel, 7 helyett (ráadásul optimálishoz sokkal közelebbi munkapontti feszültséggel), 15 éve a piacon levő, hozzáértő cégnél.

    Eddigi fő tapasztalat: bőven érdemes ajánlatot kérni, nekem a tizedik cégtől jött az -úgy tűnik- befutó.
    Az utolsó kérdés hogy Sungrow vagy GoodWe - jól sejtem, hogy ha ezen a két opción belül kb. a tök mindegy kategória?
    Legjobb SAJ ajánlathoz képest az árkülönbség pont egy új inverter ára, és azért az sem a felső liga. Nevesebb gyártóknál meg ugye nincs 2.5kW...

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz bajnokpityu #53421 üzenetére

    írtam privátban, publikusan majd ha kész a rendszerem és jó is, akkor ajánlok :)

  • zaqrack

    csendes tag

    Sziasztok!
    Elértem én is az út végére, megvolt ma az óracsere. Leírom egy last minute szaldós rendszer tapasztalatait, hátha segít valakinek:

    LEGFŐKÉPPEN köszönöm a topiknak és a topikból mindenkinek, aki segített. Több százezret spóroltam vele.

    Hogy merült fel az igény?
    Még az otthonfelújítási támogatás alatt felvettem a kapcsolatot pár kivitelezővel tapogatózásképp, de végül másra költöttük a pénzt.

    A korábbi kapcsolat miatt 2022 októberben a szaldó stop előtti napokban keresett az egyik kivitelező, hogy érdemes beadni a HMKE igénybejelentőt SOS, ha még napirenden lehet a telepítés, aztán lesz ami lesz...
    Beadtam, de a rövid határidő miatt a kezem meg volt kötve, mert csak 1 fázis volt a házban, így csak erre kérhettem HMKE-t, hogy ne dobják vissza automatikusan az igényt. (eredetileg 4 kW körül nézelődtem a 4200kWh éves fogyasztásból kiindulva) Cserébe viszonylag hamar, már 2023 júniusban kaptam egy visszatáplálást is engedélyező MGT-t az 1 fázison elérhető 2.5kW-ra.

    Ajánlatok, felderítés?
    Először csak a fent említett kivitelzővel dolgozam, de csillagászati, 2 millió feletti árat mondott, ez bőven 12 év feletti megtérülés lett volna, el is engedtem a projektet.
    Szeptemberben, mem sokkal az MGT határidőm lejárta előtt nemrég napelemet telepített barátom unszolásra felvettem a kapcsolatot még pár általa ajánlott és ismertebb céggel – megérte, becsúsztunk 1.8 millió alá - ekkor jöttem a fórumra, ahol azt a visszajelzést kaptam, hogy még ez is drága, nézelődjek – így tettem.
    Itt olvastam a MNNSZ ajánlatkérőről és ez hozta meg az áttörést –ömleni kezdtek a kedvező, jellemzően 1.5-1.7 milliós ajánlatok. Végül 12 ajánlatból tudtam válogatni. Az ajánlatokat skálán osztályoztam műszaki tartalom, megtérülés, általános benyomás, céges háttér szerint – a második legolcsóbbnál a jó ár mellett minden passzolt – végül 1.4 milliós áron szerződtem egy 3.4 kW-os rendszerre egy kisebb-közepes 30 főt foglalkoztató napelemes céggel.

    Az árral a lapostetős felárat is figyelembevéve elégedett vagyok. Gyanítom szerencsém is volt, mert eléggé pangó piacon kértem az ajánlatokat relatív erős forint mellett és már a panel árak is elindultak lefelé. Az olcsó ár árnyoldala a 65% előleg volt, de ez belefért, azért alaposan ellenőriztem a cég hátterét és likviditási helyzetét aláírás előtt.
    Műszaki tartalom?

    Lapostető, hellyel akár 12 panelnek, 1 fázis, egy kémény árnyéka összesen – tehát nem nagyon volt sok bonyoldalom műszaki fronton. 2.5kW alatti invertereket kizártam, h már csak ennyi lehet, maxoljuk ki és szintén az itt olvasottak hatására figyeltem arra is, hogy a munkaponti feszültség minél közelebb legyen az ideálishoz – ezt végül 8x425W Trina panel hozta ki legjobban egy Sungrow inverteren.

    Az inverter kérdés nehéz volt – az árban jó ajánlatokban Sungrow, GoodWe, FoxESS volt az opció – a stabilabb anyacég és és a meggyőzőbb terméktámogatási anyagok, dokumentáció miatt lett végül Sungrow. 200e felárral lehetett volna SAJ más telepítőnél amit ennyivel nem éreztem jobbnak - ez egy új inverter ára ebben a kategóriában.

    Szeretem picit beleásni magam a műszaki háttérbe mindennek amit veszek, ez kiemelten hasznos volt, mert kaptam olyan ajánlatokat, amik azért messze nem voltak ideálisak (pl. 0% túlpanelezés, inverter max áramerőssége bőven a panel max áramerőssége alatt, stb.) és beszéltem olyan értékesítőkkel, akik rá akartak beszélni az én esetemben felesleges extrákra (optimalizálók, smart meter, SolarEdge rendszer stb.)

    Telepítettem egy 30 napos PVSol tesztverziót és validáltam a kapott ajánlatokat műszaki szempontból – ezt tudom ajánlani mindenkinek.

    Telepítés, ügyintézés:
    Zökkenőmentes volt. 9re jöttek és fél 1kor kész volt a rendszer, a kábelcsatornák is szépen le lettek vezetve, az egész bekötés kulturált, igényes. A kivitelező tájékoztatott minden lépésről a telepítés előtt és után is.
    Utána három hétig vártam az EON-ra (ELMŰ terület) a semmiért, majd bementem az ügyfélszolgálatra aláírni a szerződést és másnap már cserélték is az órát.

    Mit csinálnék másképp?
    - Nem jártam utána eléggé, kötelező-e a statikai szakvélemény és rábeszéltek – tök feleslegesen, másfél tonna került a tetőre a ballasztsúlyok miatt, de úgy 8-10x ennyit elbírna. Ismerősön keresztük 25 ezerből megvolt, de így se volt sok értelme.

    - Nem várnék az EON-ra egy napot sem, bemennék az ügyfélszolgálatra szerződést kötni egyből. November révén nem vesztettem sok termelést, bár szép napos idő volt 😊

    - A többi inkább csak utólag evidens, a körülmények nem engedték – 4kw körüli inverter lenne optimális a felhasználásunkhoz.

    Összegzés:
    Kicsit kényszer szülte megoldás, de a jelenlegi árakon és konstrukcióban a beruházás várhatóan 7.5 év alatt megtérül – hogy addig kitart-e a szaldó, az még kiderül, de mivel a fogyasztásunkat inkább csökkenteni tervezzük. LPG mellett a villanyautó sincs tervben, így egy esetleges havi szaldó esetében is elég jól ki lenne használva a rendszer és még 10 éven belül megtérül úgy is. Bruttónál borul a matek, de kinél nem 😊
    Összességében nem bántam meg, hogy végül belevágtam, remélem hozza az elvártakat.

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz nimfas #55289 üzenetére

    Gondolom alapvetően a dőlésszögtől függ, szépen látszik nálad is, hogy nem leolvadt, hanem lecsúszott :)
    20cm hó után , lapostetőn 10 fokos dőlésszöggel ez sorozatban a hetedik nullás napom. :) Még úgy 3cm tömörödött jeges hó van rajta, hiába volt ma 10+ celsius.
    Az utcánkban a nem lapostetős házakon 45 fokos tetőkről már tegnap lecsusszant, a 30 fok körüliek ma dobták le.

    Bár részemről inkább ilyen szuper havas tél mint az a napi 1-6kw ami ilyenkor összejön :)

    [ Szerkesztve ]

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz Lasersailing #55416 üzenetére

    Szerintem hasonló cipőben én is, november közepén cserélt órát az EON, közben az MVM számláz rendületlenül - nem ők a hunyók, hanem az EON/ELMŰ.
    MVM telefonos ügyfélszolgálattal nekem alapvetően jók a tapasztalataim. Gyorsak, képben vannak, de segíteni nem biztos, hogy tudnak majd: Hasonló számla után hívtam őket november végén, hogy mi a szitu + kértem a havi részszámla nullázását.

    Rögzítették, két napon belül jött emailben válasz, hogy az EON az óracserét adminisztrálta feléjük, de a napelem telepítést még nem. Pontosan ezt írták:

    A területileg illetékes elosztó által még nem érkezett tájékoztatás a háztartási méretű kiserőmű beüzemelésével kapcsolatban, ezért felvettük a kapcsolatot a szükséges adatok megküldése miatt. A havi részszámlák leállítását az elosztó által megküldött és leolvasott mérőállások alapján kiállított
    elszámoló számla elkészítését követően fogjuk leállítani

    Mondjuk ha már ténylegesen beállították a nullás részszámlát, akkor lehet nálad más a baj... Hívd őket, az a biztos.

  • zaqrack

    csendes tag

    válasz kanyi51 #59855 üzenetére

    Foxess S2500-ból van a első generációs (G1), ez 35x35cm méretű és az újabb (G2), ami kisebb, 29x22cm.

    A G2 már 2500-on vág, a G1 még elment 2750-ig - legalábbis a gyártói specifikációk szerint. Személyes tapasztalatom nincs, nálunk végül Sungrow lett, ez szintén 2500-nál vág.

    Még a Goodwe XS megy el elvileg 2750-ig, de abból is csak a régebbi fajta, az újabb (G3) már nem.

    Szóval úgy néz ki ez a kiskapu (is) lassan zárul.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák