Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aAron_

    őstag

    válasz Simulacrum #83804 üzenetére

    IB CE-nál nincs TBSZ, de közben magyar felügyelet alá tartozik. Ezért én személy szerint náluk nem vezetek számlát. Szja mentesség hiányát még 0 költség sem kompenzálja.

    What is your ikigai?

  • PredatorZoli

    Topikgazda

    válasz Simulacrum #83804 üzenetére

    Ha hoszú távon fektetsz be és a fő cél az árfolyamnyereség (pl ETF-ekkel), akkor a magyar szolgáltató +TBSz-el jársz jól.
    IB-vel csak akkor jársz jobban, ha kereskedsz és amúgy sem akarod 5 évig tartani a befektetést.
    Nekem is ezek a szolgáltatók vannak, bár az Erste RC egyesülés miatt az Erste súlya nagyon nagy lett, mert mindkét helyen nagyobb összeg volt.

    Attila:
    Kevered a dolgokat. Én nem a fúrt kutas rendszerről beszéltem azaz nem a víz-víz rendszerűről, hanem a föld-víz rendszerűről. Azon belül is van két típus, a talajkollektoros és a talajszondás. Mindkettő zárt rendszerű és a külső körben vizet keringet a föld alatt. A talajkollektorosnál a csövek egy síkban vannak a talaj alatt néhány méterre (2-4 méter). Ebben a nagy hátrány hogy kell egy nagy kert, kb 3x akkora mint amekkora a fűteni kívánt alapterület amit nem építhetsz be így nem lehet akárhol megépíteni, a COP-ja alacsonyabb mint a szondás (ebben a mélységben még nem állandó a hőmérséklet az év során, az csak 20 méter alatt érvényes), nem használható auto cirkulációs hűtésre nyáron (kell ott is a kompresszor), de valamivel olcsóbb. A talajszondás az olyan, hogy függőlegesen fúrnak le 100m-t és abban megy le majd fel 1 db cső. Mivel a helyigénye minimális, bárhova telepíthető, egész évben független a külső környezeti időjárástól, a hűtéshez pedig csak cirkuláltatni kel egy keringetőszivattyúval, ingyen van gyakorlatilag. Hátránya hogy kicsivel nagyobb költség a telepítése mert ki kell hozni egy fúrógépet. Ilyen 2-3M-ből megvan amúgy, nem horror.
    Mindkét föld-víz rendszer jobb COP mint a levegő-levegő vagy levegő-víz, élettartamban sokkal több (nincs csapágy probléma a ventinél mert nem kell bele, a kompersszor pedig nem fing ki mert sokkal kisebb igénybevételnek van kitéve mert a primer és szekunder körben a kőkülönbség állandó egész évben) , hangtalan (a hanggal nem biztos hogy tisztában vagy, brutális tud lenni a levegős, nem egészen hűtő kategória), nem függesz attól hogy mennyire hideg a tél. Azokon az általad említett hőmérsékleteken már sok köszönet nem lesz a fogyasztásban és hatékonyságban de a hangban sem a levegősnél.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák