Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • RM1

    aktív tag

    válasz sss #42547 üzenetére

    A kiinduló javaslat az volt, hogy ha van megfelelő tőkéd, és jók a kilátásaid, akkor jó vétel lehet egy ingatlan, megfelelő körülmények esetén. Ha neked 20M banki hitel kellene, akkor biztosan nem neked való az ingatlanbefektetés.
    Egyedi eset mindegyik, mégis általánosan, konkrét példák nélkül nincs jó levezetés. Én saját esetemet írtam le, jól beazonosítható számokkal, abból világosan látszik, hogy nekem konkrétan megérte. Szerinted milyen megtakarítás jó? Mit tartasz jó befektetésnek, ha inkább bérelsz helyette?
    A körülmények azért is fontosak, mert nagyon nem mindegy, hogy valaki mondjuk itthon dolgozik pénzügyi szektorban a fővárosban, vagy szakmunkás a nyugati határ mellett, aki kijár a szomszédba dolgozni. Egyértelmű, hogy utóbbi jó eséllyel nem fog Nasdaq részvényt venni. Állampapírt sem, ha a megtakarítása Ft-ban 15%-t nőtt csak azért, mert € fizetést kapott (míg ha állampapírban tartotta volna, akkor lehet csak 10% lett volna ez az érték). Házba viszont befektet, és valószínűleg jól is teszi.
    Bérlés vs. törlesztőrészlet 30 ezer különbség? 2013-ban 70e volt a bérleti díjam, míg a lakáshitel kevesebb, a kamat nagyjából 10-12e induláskor, tehát ennyi volt a tényleges díj. De ha számolunk mégis extra 30 ezerrel, amiből állampapírt veszel minden hónapban, akkor is 4 évig rakva is ez annyira minimális extra nyereség, amit max. 2 havi lakbér lenulláz. Hitelköltség szintén mondjuk 5hó = 1 havi albérlet kezdetben, bár az az albérlet amit én 70-ért vettem ki, 2 éve már 120 volt vidéki nagyvárosban, míg a kamat költség feleződött. Emellett, bár mindig a rosszabbra kell készülni, de ha nagyon beindulnak a dolgok, akkor még mindig elő/végtörleszthetsz, míg bérlésnél legfeljebb drágább lakásba költözhetsz, de azt az extra pénzt nem magadnak kerested meg.
    10év alatt minden lakásra kell költeni, mindegy kié. Persze ha lakáskiadó vagy, akkor azt megpróbálod megspórolni, de azzal nem a bérlő jár jól. (Tapasztalat. Inkább kifizetem, mint várjak 3 napot a szerelőre, miután a tulaj csak nem tudta megjavítani ezt a faék :) egyszerű gázkazánt.)
    Van, akinek bérelni jó. De hosszú távon szerintem nem ez a jó irány, és a mi régiónkban még szerencsére nem az az általános, hogy nagy tömegeknek elérhetetlen a saját ingatlan, még ha efelé is megyünk. Ahogy említettem is korábban, tőlünk nyugatabbra sem azért sem bérleményben laknak sokan, mert nincs kedvük elsétálni az ingatlanosig. Lehetett látni Pesten hova vezet, ha aki megteheti még többet vesz, aki meg nem az bérel. 3-4x különbségek vannak a 10 évvel ezelőttihez képest, miközben a fizetések nem nőttek ennyivel. Csökkenni is csak akkor fognak, ha lecsökken a kereslet, az viszont megint nem a bérlőnek kedvez, hisz ha nincs munkája, kevesebbet se tud kifizetni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák