Keresés

Aktív témák

  • guriga1234

    addikt

    válasz zsolt501 #42091 üzenetére

    Én három helyen láttam Magyarországon 3D-s filmeket (amiket írtam korábban: Ugocsa mozi, Planetárium, Siófoki kertmozi). Mindhárom helyen ugyanazt a fajta polárszemüveget adták, elszíneződés nem volt, és nem is lenne értelme, hiszen a polárszűrő tökéletesen szűr.

    3D-t színszűréssel is meg lehet valósítani (piros-kék, vagy piros zöld szemüveggel), de ez a megjelenített színekre van káros hatással.

    Volt még egy érdekes technikai megvalósítás annak idején, amit az RTL (nem a retekklub, hanem a német!) használt a Tutti Frutti műsorai alatt: ez egy piros-bordóslila szemüveg volt, ami 3D-t csak oldalirányú kameramozgásnál tudott érzékeltetni. A lényege az volt, hogy a bordóslila részén keresztül látott képet (ami eleve sötétebb volt, mint a piros), az agy csak később tudta feldolgozni, és kvázi térhatású kép jött létre. Ha valami nagyon fárasztotta a szemet, akkor ez tényleg az volt. Megjegyzem, hogy ezzel a szemüveggel bármilyen műsorban oldalirányú kameramozgásnál térhatású képet eredményezett függetlenül attól, hogy a felvétel nem is volt 3D-s. De ez csak optikai csalódás, nem valódi 3D.

    A fent említett háromfajta megoldás passzív szemüveget ír le. Az aktív szemüveg lényege: a tévé képernyőjén felváltva jelennek meg egymás után a bal, és jobb szembe kerülő képek, és ezzel szinkronban egy aktív LCD szemüveg hol a bal, hol a jobb szemedbe engedi be a képet. Ez a megoldás jobban fárasztja a szemet (és az agyat), mert nem egyidőben kerül mindkét szembe a kép. A szemüveget szinkronizálni kell a tévével, a szemüveg elektronikáját pedig táplálni kell (aksi/elem/kábel).

    PS: korábban leírtam egy megoldást, hogy hogyan lehetne 3D tévénél is passzív szemüveget használni. Akit érdekel, az olvasson vissza. Ez jobb módszer lenne, de a gyártási költségeket alaposan megnövelné (dupla felbontás egyik irányban, plusz nagyon pontos polárszűrő a tévén).

Aktív témák