Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • öhhöm

    kezdő

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    Az adatlapján ez áll:

    Recommended amplifier power (Watt RMS) 25- 100
    Continuous power handling (Watt RMS) 50

    Tehát a 35-40 wattal bőven nincs túlterhelve. A fenti adatokból arra következtetek, hogy az 50 watt a szinuszos terhelhetősége lehet, zenével elméletileg 100 wattig bírja.

    öhhöm

  • Dorian

    félisten

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    "ez a fáziskúpos mélyhangszórók sajátossága? Vagy egyszerűen az "audiofil" hangfalak túl finomak az erőteljes basszusokhoz?"

    Nem, ezek téves következtetések.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • Patice

    nagyúr

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    Ha ez nem portzaj, akkor lehet az is, hogy a nagyobb kilengéseknél a membrán mögötti két vezetékhez ér hozzá a mebrán. Túl hosszúra hagyták.

    A másik lehetőség a mélyek hiányára, az az erősítő gyengesége. Kis dobozból is lehet sok mélyet kicsikarni, csak ahhoz nagy membránmozgás kell, amihez meg erő kell az erősítő oldaláról. Szerintem ha egy olyan erősítőre rákötnéd, ami tud folyamatos 70-100W-ot, akkor lehet más lenne a leányzó fekvése.

    Persze ez nem oldaná meg zörgést. Ha még garis esetleg visszavinném oda, ahonnan vetted.

    Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

  • AMDFan

    addikt

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    Szia!
    Sajnos ezek hangfalak kicsik, és nem eléggé terhelhetőek ahhoz, hogy egy deep house úgy szólaljon meg rajtuk ahogy elvárnád. Ennek nincs köze ahhoz, hogy mennyire audiofil egy hangdoboz. Sajnos manapság az, hogy rá van írva egy hangfalra hogy audiofil, nem több marketingnél. Egy jó hangfal deep houseon is jó, meg jazzen is.

  • #92251648

    törölt tag

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    A hozzászólásod szép csokrot nyújt a szokásos félreértésekből. Néhányat megpróbálnék tisztába tenni.

    A hangsugárzó passzív eszköz, így nincs teljesítménye. Terhelhetősége van, ami annyit jelöl, mekkora elektromos teljesítményt pumpálhatunk bele anélkül, hogy károsítanánk. Ezt az adatot több módon is megadják, de sajnos - főleg belépő szinten - nem mindig egyértelmű, melyik szerepel az adatlapon, meg persze hogy mennyire valós. A zenei (néhol program) terhelhetőség komplex hanganyagra, pl. zenei felvételre értendő. A szinuszos (tartós, konstans) terhelhetőség egzaktabb adat, mert a hangsugárzó valódi elektromos terhelhetőségét adja meg, ami felett már nagyon nem érzi komfortosan magát, veszettül torzít, durvább esetben elhalálozik. A zenei terhelhetőség mindig magasabb számérték, mivel a hangszórók rövid ideig képesek nagyobb teljesítményt is elviselni, mint szinuszos (állandó erősségű) jellel terhelve. Utóbbitól a lengőtekercs fel tud melegedni, rövid impulzusoktól kevésbé, mivel itt van ideje lehűlni.

    Az erősítő aktív eszköz, tehát van elektromos teljesítménye. Ennek maximális értékét szokták megadni, amit az erősítő (adott terhelés esetén) képes magából kiizzadni úgy, hogy a torzítása nem száll az egekbe, nem melegszik túl, vagy nem kapcsol be a védelme (már ha van), vagy nem kezd el füstölni. Maximális értékről van szó, amit egy jól méretezett rendszerben nem érünk el soha, jó esetben meg sem közelítjük. A helyes méretezés figyelembe veszi a lehallgató helyiség adottságait, akusztikai jellemzőit, alapzajszintjét, az elvárt hallgatási hangnyomást, a hallgatási távolságot és a hallgatott anyag (zenei) stílusát. Nagy szobában kis hangszórókkal operálva nyilván nagyobb elektromos teljesítményre van szükségünk ugyanahhoz a hangerőhöz, mint termetes membránokkal.

    A leadott teljesítmény nem csak azon múlik, mennyire tekered fel a hangerő potit. Az erősítő valójában egy teljesítményszorzó, ezért a végeredmény attól is függ, mekkora a bemenő jel. A potméterrel csak a szorzó értéket állítod, szóval ha elég nagy a bejövő jel szintje, akkor akár a gomb harmadállásánál is el lehet érni a maximális teljesítményt.

    Az erősítő maximális teljesítménye és a hangsugárzó terhelhetősége valójában bármekkora lehet, csak érje el az elvárt hangnyomáshoz szükséges értéket. Szokványos otthoni zenehallgatáshoz átlagos lakószobában 20-30 W is bőven elég szokott lenni, bár ha nem csak (dinamikailag agyonkomprimált) popzenét hallgatunk, előfordulhatnak izmus beütések az anyagban, amikor az erősítő szép nagyot, akár több száz Wattot is rúghat a hangszórókba.

    Az erősítő maximális teljesítménye akár meg is haladhatja a hangsugárzó terhelhetőségét is, amennyiben eszünknél vagyunk és nem tekerünk neki nagyon oda. Ha eszetlenek vagyunk és/vagy biztonságra törekszünk, akkor a hangsugárzó terhelhetősége erősen haladja meg az erősítő maximális teljesítményét! Mivel a felhasználok többsége félbolond, a gyártók ez utóbbi szabályt szokták hangoztatni. Azonban érdemes odafigyelni, zene, vagy szinuszos értékekről van szó.

    Te elég alacsony terhelhetőségű, kis méretű hangszórókat kínzol, amik vélhetően nem tudják lesugározni az általad elvárt hangnyomást komoly torzítás nélkül. A fáziskúpnak nincs köze a teljesítményhez, terhelhetőséghez. Egy valódi "audiofil" hangsugárzó komoly teljesítménnyel is megbirkózik, szóval ne vedd annyira komolyan az aprócska dobozkákra magabiztosan felírt varázsszavakat! A helyzetet tovább rontod a mély hangok erőteljes kiemelésével, amivel kb megduplázod a kimenő teljesítményt az alsó oktávokban, még szomorúbbá téve a hangsugárzók életét. Az is lehetséges, hogy az erősítőd üzemel határon és már klippel, amit a hangszórókon át hallasz. Bármelyik eszközöd is ad segélyjeleket, nem változtat azon a tényen, hogy a rendszered alul van méretezve. Minél jobban kínzod, annál biztosabb, hogy tartósan sérül valami és egy idő után már kisebb hangerőn sem fog normálisan működni.

  • shalafi66

    veterán

    válasz öhhöm #90348 üzenetére

    Ott kezdődik a dolog, hogy amit a fórumokon olvasol, nem kell feltétlenül pontos, és vitathatatlan tényként kezelni. Fapaci sincs tisztában egészen pontosan, a hozzászólása alapján, a terhelhetőségértékek jelölésére használt fogalmakkal, azok hátterével. Impedanciaügyekkel. Nyilván a lényeg nem is ez. Csak azt jelzi, hogy senki sem tévedhetetlen. A fórumhozzászólások véleményeket közölnek. :)

    Ahogy az említett audiofilség is, többnyire egy szubjektív értékelés eredménye. :)

    Ami biztos. A lengőcséve méretei alapján, a hangsugárzód zenei terhelhetősége ~50-55W. A névleges érték kb. 35W. Szinuszos jellel már csak 15 és 20W közötti, RMS értékben pedig 8-10. :)
    És ezek mind csak elektromos terhelhetőségeket jelölnek (és mind folyamatos üzemben), vagyis semmi közük a lehetséges zörgésekhez. :)

    A menetzárlatot, önmagában, hallani nem lehet, ha teljesen véletlenül, mindkét hangszórónál ugyanannyi menet záródott össze. :)))

    A fázisjavító kúpnak, a tiédhez hasonló megvalósítása, nagyrészt pont abból indult ki, hogy ne zörögjön a hangszóró mélytartományban. Ha mégis ez történik, az nyugodj meg, bármit jelenthet. :)

    Anélkül, hogy valaki megnézné-meghallgatná közelebbről, csak tippelgetni lehet. Pár alapmérés, és jelgenerátoros meghallgatás után, kb. tíz perc alatt megtalálható a nem odavaló hang forrása. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

Új hozzászólás Aktív témák