Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    A többire mindjárt kapod a lavinát :D de dobozhoz én helyedben a következőkön agyalnék el. (Tehát agyalnék, mérlegelnék, utánajárnék):

    1. rétegelt lemez, körbejárva azt, mennyire kezelhető-festhető a külső réteg, kicsit más mint a fa.

    2. egy méretező progiba érdemes lenne a majdani tényleges hangszórót bedobálni (mélyet).

    3. bulizni SPH-8M-ekkel ? Alig nagyobb mélyközepek, mint a kiválasztott közepek. Sokkal combosabbra venném a figurát lentre. Nem csak buli miatt. Persze helyiség függő is, elhelyezés, stb, de egy esetlegesen "elég az oda" gondolat esetén is felülbírálnám ezt.

    4. A falra tevés szuboptimális (finoman fogalmaztam), de van az a felhasználási körülmény, igény, amikor ez szimplán ilyen lesz, mert. Pont.

    5. Alak: mivel 1 ládában lesznek a hangszórók, sok mozgástér nincs (falak párhuzamosságának csökkentése mentén agyalva). Valamennyit lehet tenni, de ..

    6. Festék: exem most festette újra a lakkozott 20 éves, nagyon masszív fenyő komódját. Előtte felcsiszolták a lányával szorgosan, sima csiszolópapírral. Fehér, kültéri lazúrt vett hozzá OBI-ban a festék részlegen lévő emberke tanácsára, annyit mondtak neki, hogy a fa erezetét visszaadja (ha van neki). Hát ennek nem sok, cserébe - túl azon, hogy 3 rétegben kellett kenni - az ecset húzásának nyoma marad meg a festéken. Amin meglepődtek, de a végeredmény akkora klassz, full vintage hatást keltő komód lett, hogy mikor a napokban én átnéztem, azt hittem, ez valami 100 körül-felett az IKEA-ban vett hiperdrága motyó. És ez az a fiókos komód, amire én is dobtam korábban a kocsikulcsot. :D Ez engem is bemotivált arra, hogy valami hasonló bűntényt elkövessek, rohadt jól néz ki. Mindenesetre érdemes ellamentálnod azon, hogy ha feltétlen festenéd, milyen színre, milyen felületet vársz el, matt legyen vagy fényes, vagy elég csak élfóliázni az egészet, vagy bármi egyéb.

    7. Ez a váltó így ebben a formában túl univerzális. Arra jó, hogy ne égjenek le a magasaid.

    Ez csak 1 vélemény :) majd hoznak másikat is..

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • #71562240

    törölt tag

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    Én a helyedben elölről kezdeném a gondolkodást a nulláról, de szó szerint a nulláról.

    A kiválasztott Monacor hangszórók ugyan többé-kevésbé használhatóak, de aránytalanul drágák - mint szinte minden Monacor termék. Ennyi pénzért egyéb márkák egyéb típusaiból sokkal jobbat lehet. És akár a Monacortól is miért éppen ezek a hangszórók, miért éppen ez az inkább mélysugárzó mélyközépsugárzó egy háromutas hangdoboz középsugárzójaként, és miért éppen egy tízezres és egy harmincezres magas versenyez egymással?

    A kiválasztott egyenkeresztváltó nem valami hajde minőségi, de legalább a korrekthez valamelyest hasonlító ára van, tehát az még csak-csak hagyján lenne, ha a keresztváltási frekvenciái köszönő viszonyban lennének a középsugárzó képességeivel - nincsenek köszönő viszonyban se, és egyébként a mélysugárzó váltásához se optimális. A mélysugárzó tekercse pedig gyengécske, bár ez legyen a legkisebb baj.

    Azt a szabályozhatós reflexcsövet is nagyságrenddel olcsóbban megkapod Somogyiként.

    Ne legyen falon a doboz, őrültség, és nincs benne rendszer. Abszurd. Ráadásul falon elhelyezendő dobozra ennyi pénzt elkölteni, és ekkorára megcsinálni, mint amekkora a mélyhangszórói mérete miatt eleve kell, hogy legyen, a gyűszűvel a tengert minősített esete, de nem a tenger kimerését végzed a gyűszűvel, hanem a vízzel feltöltését. És falon leendő dobozra ötletet várni, amely doboz ráadásul egy háromutas böhöm lenne, egyszerűen értelmezhetetlen. Az abszurd elhelyezési és abszurd keresztváltási szándék fényében nem mindegy, hogy milyen az a doboztest? Mire vársz ötletet egy falon leendő böhöm doboznál? Oly mindegy, hogy milyen.
    A kivitel kitételbe nyilván beleérthető az anyag, ami ugye összefügg a festéssel-borítással, ezért arra most nem "kérdezek" vissza.
    Miért pont bulikor kerülnének le onnan? (Nyilván azért, mert másik helyiségben lenne a buli, de gondolom, érted a költői kérdésemet, éppen bulihoz vannak jó helyen a falon, semmi máshoz nem.)

    Mire használnál egy ilyen tervű, falon lógatott hangdobozt?! (Ez is költői kérdés!)

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    Ezekből csak a "Monacor DT-300"-at ismerem. Szerintem hallgatható... igaz nem csilingelő, de sohasem kaptam torzításon, mint az SB26ADC-t
    .
    Doboz anyagára szinte kizárólag MDF-et használok (ez a tömörebb szemcsementes tipus). Kisebb dobozokho 16mm, nagyobbhoz 22mm. [link]
    Próbáltam 18mm-es MDF-et amiből a polcok vannak, szerintem nem olyan jó, ennek az anyaga darabos, szemcsés és nem elég tömör - akkor inkább már valamilyen fenyő vagy keményfa. De ez szubjektív.

    A dobozt méretezni kell, ha a hangszórókat kiválasztottad. Szerintem ez a legkisebb feladat a hangszóró építésben. Sokkal nehezeb a hangszóró választás és a hangváltó probléma.

    Az előregyártott hangváltó nem a legjobb ötlet... érdemesebb magadnak megcsinálni. Talán még a hangszóró gyári adatai alapján mérés nélkül készült móricka hangváltó terv is jobb lehet mint a gyári.

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    :) Jobb lenne más hangszórókat választani. Ezen az áron sokkal jobbakat találnál, mindegyik helyett. :) Akár még kétutast is lehet belőle csinálni.

    Az univerzális váltó teljesen rossz ötlet, semmire sem használható. Ami minden hangszóróhoz jó, az valójában semmihez sem jó igazán. Inkább legyen kétutas, és ahhoz tudok ajánlani egy körülbelüli hangváltó tervet, ami biztosan jobb, bármelyik előre gyártott verziónál. :)

    A dobozt természetesen lehet falra is akasztani, csak egy kioltásod lesz konkrétan valahol középtartományban, a doboz külső méretéből adódóan. Elviselhető. :) Szóval először alakítsuk át a hangszórókészletet. :)

    Mélyközépnek a 22W/8534G00 bőven megfelelne, és magasnak egy DX25TG már nagyjából jó lenne.

    #32096 Dißnäëß
    SB-ből az alumembránosak sokkal használhatóbbak, csak dolgozni kell a hangváltóval. :)

    Márkanevet nem tudok ajánlani. Meg kell nézni. Most oké, hogy az összes papíros SB-nél ugyanaz a hiba kb. középen, szétesik az SPL-fr. válasz emelkedő THD mellett, meg a Monacornál nincs hangszórótervezés, csak távol-keleten megveszik, és utána eladják. Ezek egyszerű dolgok. :) De ha nincs semmilyen megadott paraméter, akkor nem lehet hangszórót ajánlani. :)

    DTM-104/8
    Szerintem ettől rosszabbat keresve sem találhattál volna. Ez a magas a volt Tesla-TVM ARV104 másolata. :) Már az is nagyon gyöszös volt, de a Monacor szerintem még rosszabb. Egy Vifa BC25 olcsóbb lett volna, és sokkal, de tényleg sokkal jobb. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • DjTaRsY

    aktív tag

    válasz kzoltaan #32109 üzenetére

    A doboztervezők nem a legjobb megoldást mutatják, hisz egyértelműen legjobb méretek nincsenek. Ezek a tervező programok útmutatást adnak, milyen irányba érdemes elindulni, és onnantól te jössz, hogy kitaláld, mik a céljaid és lehetőségeid, és azok függvényében lásd, hogy cél elérése érdekében, az egyes paraméterek változtatsával körülbelül hogy fog viselkedni, változni a mélyátvitel.

    Saját vélemény: elvetném a háromutas elrendezést a random összeválogatott hangszórókkal, pláne az univerzális hangváltót (annál még talán az is jobb megoldás ha csak a magas elé raksz egy kondit)

    Én keresnék egy, már valaki által megtervezett és utánépíthető doboz/váltó/hangszóró párosítást (van szerintem bőven itt magyar és külföldi fórumokon is), és azt másolnám le. Nyilván nem a legjobb megoldás, de kevesebb idő és tervezés ráfordítással talán a legkevésbé elszabott eredményt lehet elérni. Részben így mégiscsak diy, a doboz formája, arányai, hangolása még változtatható az eredeti tervekhez képest.
    Most csak igy hasraütésszerűen pár Peerless alapú terv a netről, inspiráció gyanánt: link

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32109 üzenetére

    :) Az elektroakusztika nem ennyire véleményes dolog. A hangszóróknak mérhető, igazolható tulajdonságaik vannak, és azoknak megfelelően működnek. A Monacrotól van jobb választás hasonló áron. [link] És erre, senki nem mondaná, hogy szerinte jobb, amit te választottál.

    "Sajátjával csak jó... Vagy nem"
    Az utóbbi. :) Vagy nem.

    Ebből nem lehet jót kihozni. :) Főleg így, hogy szinte mindent előre eldöntöttél. De a te választásod... :)

    A doboz egyszerű. 35-45 liter között működik jól a hangszóró 35-38Hz körüli hangolással. Neked kell eldönteni, hogy kisebb, vagy nagyobb. Kisebb dobozban rosszabb az alsó határfr. de jobb a terhelhetőség, nagyobb dobozban meg csökken a terhelhetőség, de javul a mélyátvitel, és kb. ennyi.

    A középhangszórónak körülbelül 5l -es zárt rész kell.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • #71562240

    törölt tag

    válasz kzoltaan #32109 üzenetére

    1. Aki nem lát rá a készítési módszerekre és okokra, és nem is akar rálátni, vegyen inkább készterméket. Minek neked DIY? - költői kérdés.

    2. Kb. kétszeres különbségek is tudnak lenni a hansználható Monacor típusok és a hasonló hangminőséget nyújtó ár-érték arányosabb márkák típusai között.

    3. Ha maradsz a Monacornál és annak éppen a kijelölt termékvonalánál, érdemes lehet kisebb középsugárzót választani, mert középsugárzónak az könnyebben is tud hangminőséges lenni, és mert középsugárzószerűbben is váltható - és akkor jobban illik ahhoz az egyen keresztváltóhoz is, amely középsugárzósan váltja a középsugárzót (olyannyira, hogy egy kicsit túl magasra is viszi a kiválasztott mélysugárzót).

    4. Ha ez a középsugárzó marad, mindkét váltási pontja esetében többé-kevésbé máshol (lejjebb) kell váltani, mint ahol a kijelölt egyen váltó ígéri magáról.

    5. A dobozméretezők közül egyiknek sincs "igaza", mindegyik mögött valamilyen fejjel gondolkozó ember áll. Hogy számodra melyik "igazabb", ahhoz ismerni kéne a te fejed gondolkozását arról, hogy milyen doboztestalakzat és -méret lenne jobb neked - értsd, milyen ezekből adódó hangkarakter.

    6. Ha rászánod a pénzt, legyen MDF az anyag - ha már ennyit költesz hatékonytalanul hangszórókra, akkor nincs miért a dobozanyagon garasoskodni és forgácslapozni (hozzátéve, hogy persze a forgácslapnak se csak hátrányai vannak hangminőségileg).

    7. A dobozűrtartalom legyen kb. 25-30 liter úgy, hogy az előlap minél kevésbé legyen szélesebb a mélyhangszóró átmérőjénél, és a "falközeli" felhasználás miatt inkább négyzetes alaplapú legyen, mintsem mély - a laposat meg a "falközeli" felhasználás ellenére se javaslom, mert az nagyon speciális tervezést igényel. A hangszórók a hangdoboz teteje felé konvergáljanak. Inkább zárt doboz legyen, mintsem reflex - ugyan a reflextől se zárkózik el minden határon túl a mélyhangszóród, de inkább zártba való. Lehetne külön belső kamra a középsugárzónak is és a csipogónak is vagy legalább a kettőnek együtt.

    8. Fenntartva, hogy nem csak ár-érték arány gyengesége miatt, hanem a hangdoboztervezhetőség miatt se optimális ez a termékvonal, és főleg nem optimális a középsugárzó mérete.

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32134 üzenetére

    Oké, megcsinálta, de nincs rendesen dokumentálva, csak az asztalosmunka látszik, semmi tervezés.

    :) Ez nem hit kérdése, nélküled is nagyon jól működik. Az elektroakusztika egy viszonylag jól feltérképezett tudományterület, minden lényeges eleme tisztázott, elméleti és gyakorlati oldalról is. :) Vitatkozni mindig fognak szubjektív dolgokon, de az már közvéleménykutatás és tetszési index inkább.

    Le lett írva, hogy mit. Kétutas. Mondjuk 22W/8534 és minimum egy DX25TG magas. Ezekből könnyebb jobbat kihozni. :)

    #32133 AMDFan
    Inkább az idő-energia viselkedés, kitérésfüggően változó paraméterek, valamennyire a THD profil is benne lehet, de inkább az a része, hogy milyen tartományban milyen arányban, melyik harmonikus.

    Meg azért ez az SB magas igen gyatra. [link] Nem nagyon összehasonlítható az SS dómmal.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32134 üzenetére

    Szép nagy darab... azt hittem nem sejted mekkora lesz. Én még nagyobbra gondoltam volna, mert az alsó bass-reflexes rész max. 30-40 liter lehet a képeken. 50-60 literrel már 40 Hz környékén lenne.
    Az orosznak nincs valami leírása méretezéssel?

    Szerintem építsd meg és kész.
    A doboz vázlata meg van a képeken, nem nagy gond ha pár cm-vel eltér.
    Ha van konkrét kérdésed, írd meg.

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32139 üzenetére

    Fogd fel úgy, hogy mindenki segíteni akar, nem lefitymálni.
    Te nem a tökéletességre törekszel hangfal építésben, én sem (csak a belátható kereteken belül legalább a 90%-ot elérni, mert a maradék 10% dupla annyi munkába és pénzbe kerülne), de mások igen. Akár műszaki oldalról, akár csak olvasott hobbistaként törekszenek a legjobbra.

    Ha úgy sem változtatnál a hangszóró készleten akkor ne foglalkozz azokkal a véleményekkel amelyek szerint lehetne jobbat is választani. Az van ami van és kész. Mintha megvetted volna már.
    Kivéve... ha a választott hangszórók nem jól illeszthetőek egymáshoz (nem néztem meg)
    A hangváltó már súlyosabb probléma... de ha megveszed az előregyártott cuccot és az nem válik be, még mindig lehet csinálni házilag más vagy jobb hangváltót. Esetleg a magas arányát egy ellenállással csökkenteni. Ebben is kaphatsz segítséget is. Forrasztani kell, ennyi.

    Bocs ha nem figyeltem eléggé, de a dobozzal kapcsolatban mi volt a konkrét kérdés?
    A méretezés vagy hogy miként készítsd el, milyen anyagból, stb?

    Méretezés:
    1. Nézd meg a kész darabokat, abból indulj ki. Lehet szolgaian másolni is, ha meggyőző a netes infó.
    2. szedd össze a hangszórók gyári T-S adatait (jobb lenne mérve) és az alapján meg lehet tervezni vagy "előtervezni" a dobozt. Nem nehéz. A netes tervezőknél jobbak az exceles-esk, vagy a szoftverek. Valóban nem mindig azonos eredményt adnak. Nekem elég az exceles
    Ehhez is kapsz segítséget, de minél konkrétabb adatokat, elképzelést és igényeket írsz le annál könnyebb lesz rá válaszolni.

    * * * *
    A mély hangszórót külön térrészben kell elhelyezni, a magas és közép mehet egy légtérbe, előlapon lehetőleg egymáshoz közel.
    A dobozon belül lesz két szeparált légtered el kell dönteni hogy zárt legyen vagy szellözettet (BassReflex)
    Az függ a hangszórók paramétereitől, meg az igényeidtől.
    Ha lehetséges én zártba tenném a közepet+magasat és szellőztetném a mélyet.
    Ha a mély zártban is lemegy 50 HZ alá (amit kétlek), akkor az is legyen zárt.

    A tervező programok ideális jóságra terveznek. Adnak egy liter számot.
    A közép légtérfogatát csökkenteném 10-20% a mélyet meg növelném.
    A térfogaton kivül az oldalarányokat is el kell dönteni. Saját elképzelés szerint (dizájn) + műszaki korlátok

    De mindez függ az igényeidtől, a hangszóró gyári vagy valós adataitól, a "lehallgató" szoba tulajdonságaitól.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz kzoltaan #32139 üzenetére

    Kaptál dobozra is egészen konkrét javaslato(ka)t. Arra is konkrét válaszokat kaptál, hogy a nem kérdezett egyéb tényezők miért rosszak, ha rosszak, miért jók, ha jók, miért használhatóak, ha használhatóak, miért használhatatlanok, ha használhatatlanok. Mindenre kaptál választ. Nem mindenre egyformát mindenkitől, de mindenre eddig konrét választ kaptál, arra is, amit kérdeztél, és arra is, amit nem kérdeztél.
    Azért lenne jobb más hangszórókkal, mert
    1. Jobb ár-érték arány - ez nem érdekel téged, kilőve. Nem is súlyos kérdés számodra.
    2. Jobban szól - nem érdekel téged, kilőve. Nem is súlyos kérdés számodra.
    3. Jobban hangsugárzóba tervezhető hangszórók - nem érdekel téged, kilőve. Nem is súlyos kérdés számodra.
    4. Nem illeszkednek egymáshoz optimálisan - nem érdekel téged, kilőve. Nem is súlyos kérdés számodra.
    5. Alkalmatlanok a kijelölt keresztváltóhoz - ez valójában fordítva van, a kijelölt keresztváltó alkalmatlan a hangszórókhoz, de a royal flush kedvéért így mondtam. Ez a probléma kilőhetetlen, mert a kijelölt keresztváltó alkalmatlan ezekhez a hangszórókhoz. Alkalmatlan. Ha egyenkeresztváltót akarsz a háromutas hangdobozodhoz a szóbanforgó hangszórókkal, akkor másik egyenkeresztváltót kell választani, mert az általad választott alkalmatlan ezekhez a hangszórókhoz.

    Dobozra is kaptál konkrét javaslatokat, és mivel nem értesz hozzá, és nem is akarsz érteni hozzá, vagy elhiszed valamelyiket az ellentmondó javaslatok közül vagy tovább lamentálsz, de mivel nem értesz hozzá, és nem is akarsz érteni hozzá, meg vagy lőve az ellentmondó javaslatok közti választásban is és a további lamentálásban is, mert mi alapján teszed. Patthelyzet, lépni te tudsz a patthelyzet feloldásáért. Lásd még #32141szazbolha első két főbekezdése.

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32134 üzenetére

    Ez az orosz terv szerintem nem jó. A középnek túl nagy a térfogata.

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32139 üzenetére

    Mindenre kaptál választ. :) Megmondtam a szükséges térfogatokat a választott hangszóróidhoz: [link]

    Az általam ajánlott verzió 22W és DX25 azért jobb, mert minden szempontból jobb hangszórókat ajánlok (nagyobb terhelhetőség, egyenletesebb hangnyomás frekvencia válasz, alacsonyabb THD, jobb dinamikus viselkedés, nagyobb gyártási pontosság), amik a jobb paraméterek miatt szebben is szólnak és működnek kétutas rendszerben is. :) Három utashoz, jó hangváltót sosem tudnál csinálni mérések és az elmélet pontos ismerete nélkül. Nagyjából ennyi van mögötte. :) Mivel középhsz nem fog kelleni, összességében, biztos, hogy olcsóbb is, mint az általad választott Monacor hangszórókészlet.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    Próbálok tippet adni a dobozra is, de előtte nézzük meg mi a gond a gyári hangváltóval.
    Remélem majd a fórum tagjai véleményezik amit írok.
    .
    Monacor DT300-am van, de a másik 2 hangszórót nem ismerem, csak a gyári adatokra tudok hagyatkozni (azok alapján szerintem jól használható hangszórók, de ezt mint csak hangfal-barkácsoló írom).
    A DN-10 hangváltóról a gyártó közöl kapcs. rajzot, amit le is modelleztem XSIM-el, meg a hangszórók frd/zma adatfájlaival (ezek frekvencia függő táblázatok)
    A DN-10 hangváltó 8 Ohmos hangszórókhoz készültek, gondolom feltételezve hogy kb azonos érzékenységűek. A DT300 3 db-el hangosabb, mint a másik kettő, de ez nem lenne gond, mert előtét ellenállásokkal a hangnyomása leszabályozható lenne egyszerűen.

    Kapcs. rajz:

    XSim-ben (közép hangszóró fordított polarítással bekötve):

    És a frekvenciamenetek:

    A grafikonon bejelöltem a hangváltó vágási frekvenciáit, melyik tartományban sugároznak a hangszórók, és a problémás részeket. Fekete a teljes rendszer frekvenciaválasza (hol mekkora hangnyomása... milyen "hangos"). Lila a problémás középhangszóró. Piros a mély, türkiz a magas. (ezek már a hangváltó által módosított frekv.válaszok)

    2 KHz-ig szépen 3 db-es sávban mozog a frekvencia menet (lapos), de utána kezdődnek a problémák, mert 2 Khz fölött 3-9 dB-el nagyobb a hangnyomás. Egyensúlytalan, erősen megasba húzó lesz az érzékelt hangkép.
    Nem a DT300 hibája, hanem a nem illeszkedő hangváltóé, mert túl magasan vált.

    Az SPH-5M SPL diagramján [link] 3,5-7 KHz között van egy erős 7-8 dB-es "túllővés" és ez tolja fel a kimeneti jelet is ebben a tartományban. Ez a durva hiba csak a hangváltó módosításával lenne orvosólható (+ a DT300-at is meg kéne előtétezni hogy a hangnyomása kb. feleződjön 2-3 Khz felett) legegyszerübben úgy, hogy alatta vágunk és ezt a problémás részt elnyomjuk.

    Az lenne a megoldás, hogy a SPH-5M hangszórót alacsonyabb frekvencián kéne vágni, esetleg 12 helyett 18 db/okt meredekséggel.

    //////////////

    A másik megoldás hogy 3 utas helyett 2 utas rendszert építesz.
    Az SPH-5M kihagyható, mert a SPH-8M [link] mély-középsugárzó váltható a DT300-al.
    Kb. 2-2,5 Khz elégséges lenne, mert eddig elég lapos a frekvencia menete a mély-középnek és a DT300-nak pedig ez már a 2-3*fs tartománya, ahonnan szintén elég lapos frekvencia menettel rendelkezik.

    A Monacornak van is egy ilyen hangváltója, - DN-20 [link] - ha nem akarod megépíteni.
    Mivel a DT300 érzékenyebb, ezért előtét ellenállásokkal kéne még kiegyensúlyozni izlés szerint a hangképet. (barkács ember tesz oda egy erre a célra tervezett potit [link] amivel fokozatmentesen beállíthatja. Megjegyzés :más gyártónál olcsóbban kapható)

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32082 üzenetére

    Dobozméretezés az általad választott hangszórókkal.
    (továbbra is úgy gondolom 2 utas is elegendő lenne)

    Monacor SPH-8M [fs=35; Vas=44; Qts=0,41] -> BR doboz térfogata = 48L, javasolt 45L
    Monacor SPH-5M [fs=45; Vas=13,5; Qts=0,41] -> Zárt doboz térfogata = 5,3L, javasolt 4,5L
    Monacor DT-300 [fs=750]

    A térfogatszámítrást UNIBOX excel táblával végeztem.
    Az ideális 48L-hez képest először 55 majd 50 literrel is kiszámoltattam az F3 alsó határfrekvenciát, de a 45L-el is majdnem olyan ó eredményt adott, maradtam ennél az értéknél. (minimális csillapító anyagot feltételezve)
    F3 = 31Hz.
    A térfogatok "nettó" térfogatként értendőek, vagyis ezek már a hangszórók és más hangfal elemek térfogatával csökkentett értékek. Ez főleg a középhangszóró kis kamrájának kialakításakor fontos, ami 5,3L lett Unibox szerint, de a hangsugárzó Qtc jóságot lerontottam 0,707-ről 0,761-re, így jöt ki a 4,5L.

    Shalaffi66 által javasolt térfogatok
    Monacor SPH-8M 35-45L
    Monacor SPH-5M 5L

    ******
    A doboztervben nagyon nehéz volt 4,5-5,5L térfogatba zárni a SPH-5M-et. Nem tudtam megoldani, hogy a magas hangszórónál egy légtérbe kerüljön, mert a közös kamra túllépte volna az 5 litert. Lehetséges megoldás lett volna ha a közé hangszóró kerül felülre, akkor sokkal könyebb lett volna leválasztani egy légteret a számára. Maradt a hagyományos felállás: T-M-W
    Ezért egy korábban használt megoldásomat választottam és közép hangszóró kamrájának (zárt térrész) falai nem téglalap alakúak. Így viszont keletkezett egy felesleges térrész a magas hangszórónál, amit jobbnak láttam lezárni. Veszteség, meg üreg is, de talán jobb mintha nyitva lenne és misztikus rezonanciákat keltene.
    Másodlagos hatás:
    A hangfal leghosszabb oldala hajlamos álló hullámok kialakítására a mély tartományban, ezen egy kicsit segítenek a nem párhuzamos falak, ahogy a középnél is.

    A szélességet meghatározta a mély hangszóró, más külső méretet egész cm-re állítottam:
    25,4x32x110cm

    Megjegyzés: Az ideális port átmérő kb.10 cm lenne, de az általad választott csak 6,6cm, ezért lehet egy kis szélzaja. A portot előre az előlapra nyitottam, mert az írtad falra lesz szerelve.
    A hangszórók pozíciója ízlés szerint módosíthatóak. A magas és közép a kamra megkötések miatt csak kicsit, de a mély akár 10 cm-vel lejebb is helyezhető vagy feltolható a középre.
    A hangfalban 2 merevítő van (zöld)

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #32272 üzenetére

    Mindkét megoldás kétutas, korában 3 utast terveztél. Elsőnél 800 Hz-en váltja egy szélessávúval (nekem ez a megoldás jobban tetszik), a másodiknál meg egy DT300-al van párban az SPH-8M és ha jól értem a gyári 2KHz hangváltót használja.

    Nagyot nem lehet bukni a 2. projekten.... adok kölcsön egy (kettő) DT300-at és próbáld ki.
    Ha nem akarod megvenni a gyári váltót, akkor azt is lehet barkácsolni hozzá.

    Nem akarlak biztatni, a neked tetsző eredmény nem garantálható, de sokkal durvább dolgokat is csináltam, szerintem elfogadható végeredménnyel. Pl. a DT300-at PA hangszóróval, egy KV-8M-el [link] pároztattam.... Ez szerintem gyengébb, mint az SPH-8M.
    Hát nem volt egy audiofill hangzása, de egész hallgatható volt.

    SŐt! Múlt héten jártam egy idősebb hangfalbarkácsolónál ezt-azt venni és megmutatta a Monacor SP-6/150-ból [link] épített hangdobozát. Olyan nyílt és tiszta hangja volt egy kisebb reflex dobozban, hogy azóta is azon gondolkozom veszek ebből az olcsó PA (nem hifi) hangszóróból és berakom valamelyik kreálmányomba.
    Persze lehet megint az tévesztett meg, hogy mély nem nagyon volt. De ilyen részletező énekhangot csak drága gyári hangfalakkal hallottam még.

    Összefoglalva: 1. ne hagyd megad lebeszélni, 2. ha mégis akkor azonos árban válasz másik mélyközepet. (nincs tippem)

    [ Szerkesztve ]

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32272 üzenetére

    Engedd el, semmi értelme nincs. Egy szélessávúval? Azért, mert a mélyközép alkalmatlan kétutas használatra? A linkelt konstrukció nem jó, 10dB-es hibái vannak középtartományban.

    Nem igazán értem. Mit "koppintott le" az A8X-ből? Semmi köze nincs a kettőnek egymáshoz.

    A Monacor SPH-8M nem alkalmas kétutas felhasználásra. Legfeljebb mélyhangszórónak, de annak meg gyenge.

    Mindig nyugodtan hagyd magad akár lebeszélni is, ha elektroakusztikáról van szó, és észérvekkel akarnak meggyőzni. Biztos, hogy jobban szól az a hangszóró, vagy hangsugárzó, ami kevesebb tervezési hibát tartalmaz, jobbak a mérhető paraméterei, stb.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz kzoltaan #32369 üzenetére

    A winisd rendben van. Ugyanazzal a bemenőadattal, ugyanolyan beállítások mellett, ugyanazt fogja számolni mindegyik program, szóval nem a program a lényeg, hanem az, hogyan használod.
    Többnyire mostanában Room EQ Wizard - ot látok méréseknél.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34936 üzenetére

    Először is meg kellene mérni a dobozod saját, illetve a szobai átvitelét is, hogy lásd hol is van a gond. Helyezgetni próbáltad már a szobában? Milyen valtó van a dobozban?

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34939 üzenetére

    Ja, hogy előre gyártott váltó van benne, ott bármi megtörténhet, nagyon kicsi az esély, hogy épp jó lesz egy random hangszórókombinációhoz. Jó hangú akkor lesz egy doboz, ha a konkrét hangszórókhoz van építve a valtó, nyilván más is kell hozzá, de ez egy alapfeltétel.
    A mélyátvitel meg legalább annyira függ a helyiségtől/elhelyezéstől, mint maguktól a dobozoktól.
    Leginkább egy kalibrált mérőmikrofon lenne jó, pl Umik-1.

    [ Szerkesztve ]

  • Gubu0101

    veterán

    válasz kzoltaan #34936 üzenetére

    Nagyon szep,mintha gyari lenne :R En mondjuk kiprobalnam reflex nyilas nelkul is.Van egy zart Technics 3 utas ladam,kiprobaltam milyen lenne nyilasal,de az osszes mely oda lett.

    …ASUS ROG Strix G17 2022 (G713RS)…ROG Ally…ROG Cetra True Wireless  MacBook Air M1  iPad Air  iPhone 14 Pro Max  Apple Watch Ultra…Samsung Buds 2/Live...PS5…JBL Charge V…

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34944 üzenetére

    Akkor könnyen meglehet, hogy a szoba lesz a ludas, más dobozt hallottál már ugyanebben a pozícióban?

  • DjTaRsY

    aktív tag

    válasz kzoltaan #34936 üzenetére

    Nem túl szerencsés, hogy ebből kell főzni, kb. csak próbálgatni lehet, hátha valamivel jobb lesz. Két dolog jut hirtelen eszembe.
    Ilyen közel az MDF-hez a reflex csövek nem hiszem, hogy feltétlenül 47Hz-re hangolnának, egy impedanciamérést lehetne csinálni, ha lenne hozzá kábeled.
    Nem lepne meg, ha túl sok lenne a közép és a magas, (emiatt is érzékelve kevés mélyet) megpróbálkoznék egy L-paddal a magas előtt, mondjuk 3,3Ohm soros, 10Ohm párhuzamosan. Aztán egy próbát megérhet a magassugárzók fordított polaritású bekötése.

    Rendes módon a dobozban meg kéne mérni mindkét hangszórót, tervezni hozzá egy új váltót, illetve a doboz hangolásán mérés és számolás alapján változtatni.

    [ Szerkesztve ]

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34947 üzenetére

    Egyre jobb! :D
    A szoba hatalmas átviteli kilengéseket tud okozni, főleg a mélysávban. Megpróbalhatsz fülre is különböző frekvenciajú teszthagokat vagy sweepet, abból is sokminden ki tud derülni, online is lehet ilyenek találni: [link]
    Mik a cső méretei?

  • kzoltaan

    csendes tag

    válasz kzoltaan #34949 üzenetére

    olyan 43 Hznél még nagyon jo. meg 60 hz megint üt. kettő között nem az igazi. milyen swvel tudnám ez megmérni? csak saccográf...

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34949 üzenetére

    A refihangolásod 50-55Hz (de lehet, hogy mélyebb a csövek dobozfalközeli helyzete miatt) körül lehet valahol, ez még elmegy. Ha az egyik nyílást lezárod, akkor olyan 40Hz körül lenne. De szerintem nem ez a probléma nálad. Ha a mélysávban valamelyik frekin olyat hallasz, hogy hüb@mmeg, az egyértelműen a szoba lesz. Ettől függetlenül még lehet, hogy a váltó nem tartalmaz elég baffle step kompenzációt (vagy egyszerűen a magas nincs szintbehozva eléggé a mélysugárzóval) és ez még rátesz a hullámzó átvitelre egy lapáttal.
    Szerintem a dobozod jó. A szoba (vagy csak az elhelyezés, illetve hallgatói pozíció) és esetleg a hangváltó lesz a gyenge pont.

    [ Szerkesztve ]

  • denesdr

    addikt

    válasz kzoltaan #34952 üzenetére

    A reflexhangolás jónak tűnik. A közép/magassávban nem tudom mennyire hiteles egy ilyen mikrofon, de a közepeid a mérés alapján be vannak esve, a magas meg sok, ahogy várható volt.
    A mélyátvitel ingadozását nálad 99,9%, hogy a szoba okozza.
    Gondolom nem ebben a pozícióban hallgatod a dobozokat, mint ahogy a képen látszik, illetve mikrofon sem ott van, ahol a füled lenne.
    Szobai méréshez amúgy omnidirekcionális mikrofon való.

  • DjTaRsY

    aktív tag

    válasz kzoltaan #34952 üzenetére

    Bár nem tudom mennyi értelme van a mikrofon karakterisztikájának ismerete nélkül, de egy fokkal értékelhetőbb eredményt kapsz az alábbiakkal:
    Csak egy dobozt szóljon, ne mindkettő, a mikrofon legyen a dóm tengelyében, a doboz ne legyen a földön, legalább egy széken vagy valamin legyen, a szobában lehetőleg minden faltól a legtávolabb, a padlóra a mikrofon és a doboz közé bármi szivacsos vagy szövet anyagot (at least szőnyeget) tegyél.

  • Bass

    addikt

    válasz kzoltaan #34952 üzenetére

    Uhh ez nagyon szép :Y :R :C Gratulálok

    "The gods who light up the sky at the gate of sethu"

  • szazbolha

    addikt

    válasz kzoltaan #34952 üzenetére

    Gratula! Szép a doboz.
    Hány literes? Szerintem reflexhez legalább 40-44L kéne. Zártban kevés lenne a mély.

Új hozzászólás Aktív témák