Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • denesdr

    addikt

    válasz Lite #35228 üzenetére

    Szia!

    A subokon kívül a legtöbb autós hangszórót nem dobozos használatra tervezik, illetve a hangváltójuk sem ilyen felhasználásra lett kitalálva hozzájuk.
    Persze ettől még mükdnek dobozba szerelve is, de hogy milyen hang lesz a végeredmény, azt csak az tudja megmondani, aki használta már így a kérdéses szetteket.

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35228 üzenetére

    hát... ez attól függ mennyiért tudod beszerezni.
    meg attól is, hogy dobozt mennyire vagy hajlandó építeni.
    az nagy előny ha szettben veszed és meg van hozzá a gyári váltó.

    Ha mindez kijön 80-100K körül, és szeretsz barkácsolni, akkor lehet jobban jártál mint egy használt vásárlásával. Egyébként meg nem....

    Azok közé tartozom, aki már több hangfalat is épített autós hangszórókból, és van jó meg nem annyira jó tapasztalatom is. 2 komponensű 16,5 cm-ből végig próbáltam a közép-felső kategória egy részét. Az általad linkeltek is kb. ez a kategória, talán jobb is.
    Az autós közép-mély hangszórók gyakran magas qtc-vel rendelkeznek, de nem mind.
    Sacc/kb reflex dobozt próbálnék építeni neki. Így lesz értékelhető mély is.

    A doboz tervezése egyszerű, ha ismertek a hangszóró paraméterek. Legjobb lenne megmérni a hangszórót ha már megvan.
    Látatlanban 25-35 literes karcsú álló dobozban próbálnám ki (pl. 100x20x24) és a doboz hangolását 5 cm-s csővel végezném el.
    Legolcsóbb ha méretre vágatott 18mm-es MDF-ből készül, de akár laminált polclapból is megoldható. Ha igazán szépet szeretnél, akkor csináltatni kell vagy sok munkát és pénzt beleölni.

    Vannak kész dobozok, de elég drágák. Sonopartnál lehet készlet nélkül is kapni dobozt... vagy régebben lehetett, esetleg külföldről venni de ott meg a szállítás drága. Legjobb egy asztalos haver.... Lehetne próbálkozni régi bontott hangszóróval is, de szenvedés lenne elöl a kivágásokat megoldani.

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35234 üzenetére

    Ha fel akarod használni kocsin kívül a szetted, akár szobai vagy garázs használatra, akkor próbáld amit előbb javasoltam. Feltéve, hogy a gyári magas és hangváltó is meg van.
    Ha nincs meg a hangváltója akkor a macerásabb és költségesebb lesz a projekt és a mérés hiánya is nagyobb bajt okozhat.

    Lehet mérés nélkül is hangfalat építeni, csak nem tervezhető előre az eredmény elég pontosan. A kocsiban is változó a hangszóró mögötti "doboz" méret, annál nagyobb szórásod nem lesz egy random szobai dobozzal sem 20-40 liter között.
    Az autós felhasználásnál pár köbméteres kocsiszekrény jobban erősíti a mélyeket mint egy normál szoba, tehát a mélyekkel kapcsolatban ne legyen nagy elvárás, de ettől még teljesen hallgatható lehet (szerintem szebben szól majd mint a kocsiban, de kevesebb méllyel amin egy sub sokat segíthet). A tippelhetően magas qtc és a 165mm-es autós méret miatt reflex házat javasolnék. Polcsugárzóként 15-25 literest, kicsivel több méllyel álló hangfalat 30-40 literest.
    Hátsó reflex nyílással a mélyeket kis-közepes mértékben lehet szabályozni a faltól való távolsággal. Ha nagyin rá kell tolni a falra, kevés a hely akkor inkább első reflex nyílás.
    Készítést, és anyagokat köv hsz.-ben röviden leírom

    Polcsugárzó minták:

    Álló hangfal minta hátsó reflex nyílással

    Egy egyszerű terv első reflex nyílással, amit kicsit átrendeznék, de a lényeget mutatja:

  • denesdr

    addikt

    válasz Lite #35241 üzenetére

    Ha a doboz és a mögötte lévő fal között van legalább 5-10 cm távolság (a reflexnyílás keresztmetszetétől függően), akkor hátrafelé is nézhet a nyílás.

  • denesdr

    addikt

    válasz Lite #35243 üzenetére

    Teszem azt van egy hátrafelé néző, kör alakú, 10 cm átmérőjű reflexnyílásod, akkor ökölszabályként legalább 10 cm-re húzd el a dobozt a mögötte lévő faltól, ha ez megvan, akkor hátsó nyilással nem lesz gond.
    Ha ettől közelebb rakod, akkor lejjebb tud hangolódni a nyilás, illetve csökkenhet a hangereje.

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35241 üzenetére

    Akkor elvileg minden szükséges szerszámod és kedved is van.
    A barkácsban nagyon sokat segít, ha van olyan hely ahol méretre vágva kaphatod meg az MDF-et vagy a rétegelt lemezt. Nem kell táblában megvenni az anyagot, olcsóbb egyszerűbb, kevesebb a por. Elég a hangszórók kőr-kivágásával vesződni.
    (Korábban nagyon elégedett voltam Bauhaussal, de miután egy idősebb "mester" elment onnan a fiatalok pontatlanul vágnak., pl ferdén... 0,5-1mm is számít)

    Én is híve vagyok a zárt suboknak. A 165-ös Rainbow és hasonló autós hangszóró egy zárt dobozban várhatóan max 70-80 Hz-ig fog lemenni, ami nem rosszul működés, de érezhető különbség egy reflex kialakításhoz képest. Szerintem sub-al lehet jó megoldás a zárt doboz. Zárt dobozt egyszerűbb építeni, nagyot tévedni nem lehet a méreteivel.

    Elől vagy hátul reflex nyílást döntsd el, ha van annyi hely, hogy 10 cm-re legyen a faltól akkor a hátsó is ok. A dobozt is lehet szélesebbre venni és akkor laposabb lesz pár centivel.
    Nem mérvadó, de azt tapasztaltam hogy az első reflex valahogy szebben szól, lehet csak babona.

    Ha van asztalos szorító akkor a kulturáltabb csak ragasztós technikával is próbálkozhatsz, bár elsőre a csavar+ragasztót ajánlanám. A süllyesztet csavarok legittelhetők és síkba csiszolhatók, szóval a festés után nem látszik.
    A csavarozós módszernél is sokat segít a szorító, mert jobban tart mint a ragasztószalag.

    Sokféle sorrendben lehet az oldalakat összeszerelni, nekem a legpontosabb, probléma mentesebb megoldást azt adta, ha a két oldal lesz elsőként rögzítve a fedlappal és aljáéval meg a bent lévő merevítőkkel.
    Az előlap szinte mindig a teljes szélességet lefedi, azaz elölről rá kell csavarozni/ragasztani az oldallapokra, A hátlapot szintúgy. Persze az lenne a profi ha az élek 45 fokban levágva és úgy illesztenénk.

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35456 üzenetére

    A hangszóró típusától és méretétől függ. De minél mélyebbre megy és minél kisebb dobozban annál kisebb lesz az érzékenysége. Ezért külön erősített mélynyomóként érdemes megépíteni.
    A 2x16cm megoldás ugyan nagyobb felületű, mint egy 20cm-s, de szerintem zárt dobozban nem lehet elég kicsi F3-at elérni (F3 az a frekvencia ahol a hangerő a felére esik le.)

    Egy olyan hangszórót ismerek (birtoklok), amit zártban elég mélyre lehet vinni (f3<40Hz):
    [link RSS210HF-4 8" REFERENCE HF SUBWOOFER 4 OHM] - és megfizethető és nem kell hozzá nagy láda.

    A parts-express oldalán sok véleményt olvashatsz erről a hangszóróról: [link]
    A terhelhetősége nem túl nagy. A Basbox ajánlás szerint 16 literes zártban F3= 48Hz az ideális. A diyerek és szerintem is lehet lejjebb vinni, nekem 30 literes dobozban volt.
    A legdurvább megvalósítás amit felleltem házimozis diy-ben, ott TV alatti szekrénybe volt szerelve 4 db 2x2-be kötve.

    Nézegettem amcsi zárt mélyládákat is amik 40 Hz alá mentek szobában, de azok kb. 600K-tól indultak.

    Autós mélyládákban láthatsz "jobb" zártat is, de ott a 30-35 Hz-et nem nappaliban hanem a kicsi kocsiszekrényben érik el.

    [ Szerkesztve ]

  • GTVili

    tag

    válasz Lite #35456 üzenetére

    Nekem egy 26-os van ~55literben.... :B .... szerintem teljesen rendben van. Elég gyors tud lenni... és nem búg... ;)

  • GTVili

    tag

    válasz Lite #35461 üzenetére

    Azt azért szabadjon megjegyeznem, hogy az autó és a szoba, eléggé eltérő akusztikai környezet... :B

    Másrészt egy autós szub 1-2-300W-on üzemel, míg a szobában 50-100W-al operálsz...

    ....és szerintem az orion-t meg kár felhozni bármilyen összehasonlításban manapság.... :R

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35461 üzenetére

    Sokat kerestem ilyet, és arra jutottam, hogy zártban (belépő vagy közép szinten/árban) elég a 20cm-s, mert a 25 vagy 30cm-sek nem mennek mélyebbre. Viszont érzékenyebbek és jobban is terhelhetőek.
    Talán a hangjuk is kellemesebb 100-300 Hz között.

    Probálkoztam még régebbi JBL és német gyártású 25cm-es bontott hangszórókkal amiket eleve zárt dobozban árultak, de nem értem el azt a hatást amiot az RSS210FF-4-el De lehet én bénázta..
    Amit még kipróbáltam, sőt gyári autós dobozban is megvettem az a 30cm-s CS1214 mélynyomó (még shalafi66 ajánlására vettem). Itt láthatod mi a különbség autóban és egy lakószobában.

    #35464spiky03

    Bocsi benéztem, neked külső kampó kell.
    Korábbi téma volt hangváltó rögzítés és panel téma.

    [ Szerkesztve ]

  • GTVili

    tag

    válasz Lite #35468 üzenetére

    Gondoltam...
    Csak ugyebár a korabeli Orion/Videoton hangszórók műszakilag hagytak némi kívánnivalót maguk után ugyebár....

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #35468 üzenetére

    Nincs jó válaszom. Magamnak nem találtam meg a megfelelő mélyhangszórót.
    Alapvetően zárt dobozhoz kerestem és ebben az RSS210HF-4-ig jutottam el. Biztos léteznek jobbak, de zárt dobozos megoldásnak vannak korlátai. Érzékenység, alsó mélyek hangnyomása.

    Vettem több reflex gyári mélynyomót , a vége mindig az lett hogy betömtem a reflex nyílását.
    De remélem kapsz még infókat.

    Szerintem a 2x16cm mélyekkel szerelt hangfal zenéhez bőven megfelel.
    Házimozihoz nagyobbat vennék, és elfogadnám a "reflex" hangot.
    Vagy valami brutál több hangszórós zárt dobozt. Itt meg elfogadva, hogy nem nagyon megy 30 Hz alá. Attól még remeg az ablak meg a kanapé...

    A véleményem nem "műszaki" jellegű, de remélem érthető mit akartam ezzel mondani.

  • Rp526

    aktív tag

    válasz Lite #36388 üzenetére

    "A bolti kültéri cuccok mind műanyag házasok, nem túl jó mélytartománnyal."
    Mennyire tervezel mélyre menni am? Csak érdekel. És milyen hangerővel? Csak mert ezektől a 6,5 collos kis driverektől nem tudom milyen dinamikát lehet kint várni. Én helyedben hamarabb gondolkodnék el akármilyen használt PA-n + ehhez max mélyet építeni akkor. De nem tudom milyen hangnyomás a cél, illetve az tény, hogy a PA nem szép.

    [ Szerkesztve ]

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Lite #36390 üzenetére

    Kisebb dobozokhoz (is)blehet Linkwitz-korrekciót építeni az erősítő elé, ami utánaemel a mélyelnek.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Lite #36392 üzenetére

    Építeni lehet Linkwitz-et.

    A hangszóróknk meg méretezni egy dobozt pl. WinISD-vel és megépíteni pozdorja bútorlapból (18mm-esből, merevítve).

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • troll81

    addikt

    válasz Lite #36392 üzenetére

    Erősítő tesztre én egy pár Arcus hangfalat használok.a pc táp inkább egy 80 A-es szerver táp legyen.az tudja amit kérsz. :R

  • szazbolha

    addikt

    válasz Lite #36397 üzenetére

    Építettem több szobai hangfalat is autós hifi-ből. Főleg Hertz, Macrom, Audison közép kategóriás hangszórókból (30-80eFt / pár). Szinte kizárólag olyanokat használtam amelyekről a gyártó közölt T/S paramétereket. Ez könnyíti a tervezést.
    A tapasztalataim 20-40 m2 átlagos szobára, nappalira vonatkoznak. A félig nyitott teraszod kevesebb mélytartomány erősítést fog adni, de szerintem messze nem vet fel szabadtéri hangosításra vonatkozó problémákat.
    Az én célom ezekkel a hangszórókkal nem egy TOP hifi hangfal megépítése volt, hanem limitált költségvetéssel kellemes hallgatható hobby hangfal építése.

    Gondolom a te hangszóróidnak nincsenek részletes gyári adatai (T/S paraméterek és átviteli görbék) és nem is fogsz méricskélni. Nem fontos... mert azt gondolom teraszon nem hifi cucc a cél. Ennek megfelelően írom le a tapasztalataimat, hátha segít
    Alapvetően 2.0 (2.2) és 2.1 rendszerben gondolkodom.

    Gyári adatok: általában csak a teljesítményt és az alsó frekvenciát adják meg (meg az impedanciát - 4 ohmot preferálom). Ezek semmire sem jó adatok, max. a hangszórók egymás közti viszonyát határozza meg. Amire 150W-ot írnak valószínűleg jobban terhelhető, mint amire 50W-ot.
    Az alsó határfrekvencia lehet 28..33..40..48 Hz. Csak egy viszonyszám... mivel nem az általunk megszokott -3db -re adják meg, hanem gyártótól függően akár -20db-re.
    Ettől még egy közép-mély szólhat szépen.

    Sub: vagy gyárit vennék készen/használtan, vagy olyat amihez van gyári ajánlás.
    Ebből van gyárim (zárt) és építettem is (reflexet)

    Közép-magas: Elsősorban 2 utas a Coax-okat próbálgattam (16cm + 6x9), mert az volt az extra hobbista cél, hogy egy pontból sugározzon a hangfal.
    Ha jól értem neked hangváltós 2 komponensű szettjeid vannak. Ilyet is építettem.

    Röviden:
    A 80-100-(120?) Hz alatti tartományt a subnak kell vinnie, mert a 13-16 cm-sek nem mennek elég mélyre szobában vagy teraszon. Vagy külön dobozban (2.1) vagy álló hangfal aljába építve (2.2) érdemes elhelyezni a mély hangszórót. A sub(oknak) ajánlott a külön erősítő, mert jóval érzéketlenebbek mint a közép-magasak. A közepeknek elég lehet 10-40W, a suboknak akár ennek 5-10-szerese. A másik megoldás, hogy nagyon leszabályozod a közép magasat.

    Milyen doboza legyen a 16 cm-s középnek?
    Ha nem kell 80-100Hz alá mennie akkor megfelel egy zárt doboz. Akár 8-10 litertől, de kicsit öblösebben szól 20-30 literben. A magas közel elhelyezve a középhez, esetleg asszimetrikusan egyik oldalhoz közelebb. Zárt doboz méretezése nem kritikus.

    A reflex dobozt tervezni kéne, de nincs hozzá adat. 15-40 liter megfelelő lehet, a doboz hangolását kísérletezni kéne. Pl. csőhossz változtatásával. vagy lapos nyílásnál egyszerűen szűkíteni.
    Azt nem mondom, hogy majdnem mindegy mire hangoljuk az ilyen random méretezett dobozt, de sok különbség nem várható, ha a teraszon szól majd.. Az autóban sincs ilyesmire lehetőséged, adottak a méretek és a térfogatok és a doboz "szivárgásai".

    Nálam a zárt dobozban kicsit szebben szóltak a 16cm-sek, a reflex (35l) mélyebbre ment. De mint írtam kell a sub vagy álló dobozba integrált mély szekció.

    A gyári hangváltok sajátja, hogy a magas erős kiemelést kap. Ez coax-oknál fokozottabban jelentkezik, néha csak egy kondi van a magas elött és bántóan ordít. Ha lehet szabályozni a hangváltót akkor a legkisebb értékkel kell kezdeni a hangolást, vagy akár egy előtét ellenállást tenni a magas elé.

    Azonos márka/termékcsalád esetén 16cm-nél érezhetően teltebben, mélyebben szól a 6x9. Főleg a régiek.
    Az is lehet megoldás, hogy építesz egy kb. 20 literes reflex mintadarabot, kísérletezel a csővel vagy a nyílás méretével és ha nem tetszik zárttá alakítod. Ha kevés a hangnyomás,(hangerő) és az erősítőd 4 csatornás autóhifi, akkor a 4.1 is jó lehet, de nem tudom hogy érdemes elhelyezni ilyenkor a hangsugárzókat.
    Nagy csodák nincsenek ebben a céltartományban. Az igényeidnek megfelelő legegyszerűbb megoldást kell alkalmazni. A korábbi genius szettnél jobban és hangosabban kell megszólalnia. Szerintem ez a minimum.

  • shalafi66

    veterán

    válasz Lite #36390 üzenetére

    "Electro Voice Evid 4.2"
    Ezek nem sokkal jobbak, mint az autóhangszórók. Két darab 10 centis mélyközép van benne.

    #36393bkercso
    Nem lényeges, hogy "Linkwitz" legyen, bármilyen más korrekcióval is megoldható.

    #36392Lite
    Az autós erősítőt el kell felejteni, ott, ahol lehetőség van 12V-tól nagyobb tápfeszültségre. Teljesen értelmetlen.
    A PC táp nem alkalmas autós végfok működtetésére, az 5V-os kimenőfeszültséget figyeli, ha azon nincs nagyobb áramfelvétel, akkor a 12V-os részét nem tudod terhelni, nem 30-40, de 2-3A-rel sem.

    #36397Lite
    Egy teraszra oké az autóhangszóró, simán lehet hozzá zárt dobozt tervezni körülbelüli térfogattal.

    #36398szazbolha
    "Szinte kizárólag olyanokat használtam amelyekről a gyártó közölt T/S paramétereket. Ez könnyíti a tervezést."
    Nem sokkal, mert azoknak a paramétereknek általában a fele nem igaz.

    A CS1214 jó volt, de rég nem kapható.

    "hangváltós 2 komponensű szettjeid vannak."
    A gyári hangváltó, ha autóhoz tervezték (ha tervezték), másra, főleg direktsugárzásra nem jó.

    A 20-30 liter nagyon sok egy 160mm-es hangszórónak. Terhelhetőség szempontból lényeges a zárt dobozok térfogata is.

    "16cm-nél érezhetően teltebben, mélyebben szól a 6x9"
    Ez nem feltétlenül igaz, T-S arány és rezonáns rendszer-függő.

    #36399bkercso
    A SAL-nál nem mértek autós hangszórókat, amit mégis, az teljesen használhatatlan volt. Mármint a méréseik. Kb. az összes.
    Ettől függetlenül, autós freeair 160mm-hez a zárt doboz 16 liter körül jó, 125mm-hez 10 liter körül (nem mindegyik tartozik ebbe a kategóriába). És ennyi kb.
    A Visaton semmit nem specifikál, harminc éve nem mértek meg hangszórót náluk. Minden amit ott látsz, kb. reklámfüzet szinten mozog, egyébként ugyanaz, mint a SAL, nem gyárt hangszórókat, már nagyon régen. Ezeknek nem nagyon érdemes hinni.

    #36397Lite
    Alapvetően, először konkretizálni kell a hangszórókat, látni, hogy mid van, akár típus, akár fotó (vagy mindkettő) alapján. Ránézésre is sok lényeges infó kiderülhet, ha ez megvan, kaphatsz valamiféle pontosabb doboz ajánlást, és lehet folytatni. Üres dobozok néha felbukkannak, 5000,-/db körüli árakon, nézni kell az apróhirdetéseket, nem annyira gyakori.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Lite #36402 üzenetére

    Passzív szűréssel szubot eleve nem érdemes működtetni. A kis EV inkább az intézményeknek kitalált, túlárazott, de instant működőképes (humbug) kategória. Templomok, sulik, régi 100V-os BEAG rendszerek helyére veszik, pénz van rá, szóval, hja..

    Mit kell kísérletezni egy dobozzal? :) Biztosan szól a hangszóró, ha beleépíted, hangolástól függ, hogy hogyan. Autós freeair kárpithangszórók leginkább sok csillapítóanyag mellett működhetnek elviselhetően benne, de jól nem (mondjuk nem is feltétlenül ez a cél most).
    Mindenesetre a 32 liter egy 16-os hangszórónak sok - nem lesz jól terhelhető ekkora térfogatban - kettőnek meg kicsit kevés. A 300-as mélynek meg nagyon kevés :D
    Persze b-reflex dobozból zártat csinálni nem túl nehéz dolog :D Vagy térfogatot csökkenteni is lehet egész könnyen.

    A KFC-W3005 nem annyira freeair, inkább zárt dobozos, 45-50 liter körül. B-reflexben maximum 65, de abban lesz valamekkora dögös kiemelés 60-80Hz körül (mondjuk szabadtéren úgyis elveszik, így talán nem is baj).

    A két Rainbow középtartományban vszeg egyenletesebb, a Sinus többet rezonálhat, nem találtam jó minőségű és felbontású képeket, meg normális adatokat sem, de feltehetőleg a T-S adatok hasonlóak, abból, amennyi így messziről látszik. Valószínűleg utóbbinál a magashangszóró is normálisabb, bár mindkettő 19mm-esnek tűnik (hol ezt írják, hol azt). Jobb képek kellenének, több szögből, akkor talán többet mondhatnék, de a korábbi doboztérfogatok igazak, zártban 16 liter körül megfelelhet.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Lite #36404 üzenetére

    Semmire. Nem lehet benne hagyni a meglévő mélyközép hangszórót.

    #36405Lite
    Ez már közelebb van a freeair paraméterekhez. De zárt dobozban elmegy még 45-65 literig, csillapítóanyaggal.

    Így is majdnem ugyanaz a véleményem, az SL 160 többet rezonál középtartományban magasabb THD-vel, vszeg kicsit gyengébb mágneskörrel, és emiatt hangsúlyosabb mélytartománnyal.

    Az SL-C 6.2 nem Pro jelölésű, már majdnem b-reflex dobozhoz való T-S szerint, és 25mm-es dómot adnak hozzá, valószínűleg tényleg jobb, mint a másik kettő, de gyengébb mélytartományban, átlagos autós beépítés mellett.

    A DL-C6.2 inkább zárt dobozos, a 19mm-es dóm nem feltétlenül elég, de a hangváltót legalább ehhez igazították, 4kHz körüli keresztezéssel. Ennek oké a 16 liter zárt.

    Igazából nem tudom mire vagy kíváncsi.

    Random 32 literes dobozból, hangolás, méretezés, ellenőrzés nélküli mélytartományból nem lehet következtetést levonni, de ezek az autós 160-asak picike hangszórók, 35-50W körüli terhelhetőséggel, tényleg nem árthat melléjük mélykiegészítés. Megfelelő dobozzal + hangváltóval biztos, hogy ki lehet hozni egy normális mélytartományt belőlük, legalább 50Hz-es alsó határral, de a max. hangnyomás biztos, hogy jóval kevesebb lenne, mint akkor, ha mélyeket nem kellene lesugározniuk.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • denesdr

    addikt

    válasz Lite #36407 üzenetére

    Az "érdemes-e" , "megéri-e" stb mind szubjektívek, mivel egy elég szubjektív dolog (általában zenehallgatás) a cél ezekkel az eszközökkel.

  • shalafi66

    veterán

    válasz Lite #36407 üzenetére

    Vszeg max. hangnyomásban és mélytartományban jobbat lehet belőle csinálni, és olcsóbban, mint az EV Evid 4.2. :) Ha ez neked megéri a fáradságot, akkor vszeg érdemes. :)

    Ki kellene jelölni a versenyzőket (hangszórókat), amikkel foglalkozni akarsz, és részletesebben nekifogni egynek, tisztázni a dobozt/hangváltót.

    Ez a szubnál a legegyszerűbb, ott 45-65 liter zárt vagy esetleg 65 liter b-reflex (meg kell nézni a méreteket, hangolást, stb.).
    Aztán, ha ez oké, akkor folytatni a többivel, így egyenként.

    Csak sztereo rendszer lesz?

    #36408denesdr
    Valójában nem szubjektív egyáltalán, mert elég jól mérhető, meghatározható, összehasonlítható egy-egy hangsugárzó használati értéke, csak erre elég kevés embernek van lehetősége.

    A zenehallgatás sem szubjektív(en megítélhető), mert vagy hallgatod, vagy nem, ez ilyen eldöntendő kérdés, amit kivált belőled, na az a szubjektív és egyéni (vélemény/érzés/gondolat/stb). :D

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • denesdr

    addikt

    válasz Lite #36434 üzenetére

    Nem viszonylag alap, hanem a létező szinte legfapadosabb, legalábbis a Crown XLS-ekben.

  • shalafi66

    veterán

    válasz Lite #36483 üzenetére

    Hja, javítottam orgonahangszórókat, egy egész készletet, pár évvel ezelőtt, két darab 380mm-es mélyhsz működött alacsony frekvenciákon, ha jól rémlik b-reflex dobozokban. Bár a hangszóróátmérő és az alsó határfrekvencia nincs feltétlenül szoros összefüggésben. A kis- nagyjelű és T-S paraméterek számítanak.

    Ha a mostaniról lennének pontos adataid, akkor valamennyire össze lehetne hasonlítani akár egy lehetséges Daytonnal is. :)

    Van egy 20Hz körüli frekvenciákat célzó terv mostanában, amit meg kellene csinálnom, úgy tervezem hogy vszeg, valami 380mm-es autós mélyből indulnék ki.

    28 nm nappali
    Az alapterület alapján még megoldható valami nagyobb zárt dobozzal. Igazából a legalacsonyabb, félhullámú állóhullám frekvenciája számít, alatta jelentkezik a kis zárt terek erősítése mélytartományban. Ez az egyik szempont. A másik, hogy ha vannak nagy felületű, kemény párhuzamos visszaverő felületek (egy nappaliban szoktak), akkor azok között mindenképp kialakulnak félhullámú állóhullám sorozatok, amik a teljes teret felszabdalják nyomás- és sebességmaximum pontokra. Attól függően, hogy hol állsz éppen, hallhatsz teljesen más hangnyomásválaszokat mélytartományban. Szóval nem biztos, hogy a mélyhang sugárzón fog múlni a nagy része, inkább a helyiség-környezet hatásain. Alacsony frekvenciákon mindig azok a leghangsúlyosabbak. Én körülbelül csak ennyit akartam hozzá tenni.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

Új hozzászólás Aktív témák