Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25120 üzenetére

    Egy dologgal nem értek egyet. Bocs, kettővel. Egyik az, hogy ha egy jó fröccsöt akarok inni, akkor nem érdemes a jó borral alapozni, jó abba bármi és majd kóstolás eldönti, milyen lett. Én ennyire nem vagyok empírikus. A végeredmény ez és tapasztalati úton döntünk, de azért nem kell egy borszakértő és egy mixer iskolát elvégezni ahhoz, hogy tudjam, milyen alap bor minőség kell a finom fröccshöz. A másik, hogy most is az interneten írok Neked és olvaslak Téged. Azt ne mondd, hogy bullshit-et olvasok.. :D ;) ;) Szóval nekem tervezésnél az 5dB huplis hangszóró nem fér bele, de ízlések és pofonok (meg pénztárcák - sajnos).

    A válaszodhoz: nos, így van. Ezt szeretném eldönteni, melyik mivel számol, WinISD +3dB-t lök az SPL görbén 2 hangszórós párhuzamos esetén (1-hez képest). Ami érdekesebb annál, hogy melyik program mit mutat: mikrofon mit mutatna élőben ? Tekintsünk el szobától, most beszabadulunk tehát az IEC mérőlaborba és előttünk két tökugyanolyan hangszóró. Önmagában lemérjük egy tetszőleges frekin, legyen 300Hz, majd mellé kötjük párhuzamosan a cimboráját - minden mást változatlanul hagyva, igen, erősítő képes rá - és ismét lemérjük őket. Se a hangerő potin nem változtattunk, se egyeben, csak mellé kötöttük a másikat. +3dB vagy +6dB ? :U És erre külföldön sem kaptam egyöntetű választ, szakinak tűnő (megítélni ugye nem tudjuk) emberek álltak le vitázni egymással, meg hangszórófelület duplázódik, de teljesítmény így nem, úgy izé, satöbbi. :U Ez nem túl megnyugtató.

    A Te felvetésedig eljutott mindenki, de van aki behozta az akusztikai csatolást is, miszerint adott frekvencia hullámhosszának 1/4-edétől 1/2-edéig távolságon elkezd csökkenni két hangszóró közötti akusztikai csatolás, ami egy +3dB-s kiemelést jelent SPL szinten mindaddig, míg közel vannak egymáshoz. Tehát két 15 colos mélynyomó, melyek középtől középig számolva 500mm-re vannak egymástól, az általam választott 125 Hz-ig végig akusztikai csatolásban (is) vannak egymással, +3dB-t adva az SPL-hez, míg mondjuk két középmagas sugárzó 2.5KHz körül nézve 1/4 hullámhossz = 34mm miatt kisebb, mint 34mm-re kellene, hogy legyenek egymástól (közepeikkel), ami mai hangszóróméreteket figyelembe véve kvázi-képtelenség, tehát rájuk az akusztikai csatolás már nem érvényes, azaz addig igen, míg a közepük távolságára vonatkoztatott frekvencia értéket sugározzák (és alatta). Magasabb frekin nem. Hát ez is egy izgalmas nézőpont és megint felmerül a kérdés, vajon ezzel számol-e bármelyik program :U és még mindig csak abban a hülye IEC mérős süketszobában vagyunk, semmi valós nappali hangképtorzító effekt.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák