Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Milyen IP kamerákat érdemes venni mostanság?
    Elsősorban PoE cat5 kábelezésben gondolkozom, nem WiFi-ben.
    Magamnak és pár környékbéli ismerősnek olcsó kínait vettem aliexpress-ről, és beváltak, de most felhívott egy rokon ismerőse és elég komoly dolgokat kért tőlem egy tanyára.
    Mivel most sötétedéstájon hívott, és elavult a Google műholdkép, így nehéz megmondanom, hogy hova lehet tenni a kamerákat és hol lehet kábelt vezetni.

    - sürgős (lehetőleg még idén legyen kész, legkésőbb január első hetében)
    A szomszédja betontömböket dobált be a kerítésen át egy autószélvédőre és épületre célozva.

    - 2 kamera lásson el éjjel 60m-ig :Y
    Erre elsőre azt gondolnám, hogy legyen nagy felbontású (4k), viszonylag nagy lencse közepes FOV-al, akármilyen beépített infrákkal, és legyen mellette egy különálló, erős infra LED panel a kameráéhoz hasonló FOV-al (szórtan, nem pontszerűen szerűen).

    - 4-6 átlagos kis kamera átlagos éjjellátó képességgel
    Ez gondolom lehet szintén közepes FOV és elég 2k felbontás normál (kicsi) lencsével, tehetősebb féle beépített infrákkal önmagában

    Van még pár érdekes kérése, ami itt off-topic. Annyi számít belőle, hogy ne bízzunk WiFi-ben (sőt, ha lehet, akkor mi magunk zavarjuk a közelben a WiFi-t: ha nagyon akarja, én megcsinálom neki, úgyis őt perelik be érte, ha...)
    A poén kedvéért leírom ezt is:
    - Van az ellenségnek infra kamerája: legyen olyan infra lámpánk, amit ő nem lát vele. :DD
    - Ha lehet, akkor vakítsuk meg az ellenség kameráit. ;]
    - Ha lehet, akkor legyen vakítás-álló a mi kameránk. :DDD

    Szerintem a konfliktus fűtöttsége ellenére is helyben rögzítenék, mert a WiFi-t messzire kéne ellőni és az könnyen zavarható (nem tudom mekkora cybergyerek az ellenség), de lenne LTE modem, hogy távolról is rá lehessen nézni élőben.

    Persze a költségkeret a hadiállapot ellenére is korlátos, nem gazdag hadúr a tanyatulaj.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz jézusom #26419 üzenetére

    Jah, szerintem élérhetőbb cél lesz, hogy a telek 4 sarkára megy 1-1 oszlop, és arra 2-2 nagy látószögű kamera, esetleg megtámogatva egy PTZ-vel az épület csúcsán, ami 24/7 pásztáz és próbál "quantum AI hypercomputer" módban mozgást követni a kerítések mentén, okostelefont zaklatva (legalább is amíg lecsitulnak a kedélyek).
    Ehhez is kellhet 4-(8) külön IR LED panel, vagy az vállalható komolyabb kompakt infrával?
    Ilyen kialakításra mit ajánlanátok? Sokkal drágább lenne itthoni raktárról, mint kínából? (Bár szerintem az belefér neki, hogy január első hetében rakjuk össze.)

    Ha jól veszem ki a műholdról, akkor a telek kb. 100x100 m és az épület korai alapjai a belső (nem földút, hanem másik üres telek/szántó felé eső) sarkon állnak. De hogy hol a kerítés, passz. Holnap rajzoltatok róla egy móriczka helyszínrajzot.

    Még azon agyalok, hogy egy mini-PC legyen (integrált x86 CPU-s deszka), vagy az a szokásos gagyi dedikált rögzítődoboz, amivel mindig csak a baj van. Kompatból van valami értelmes, ami olcsóbb, mint a mini integrált PC?
    A korábban említett "cyberháborús tervek" miatt húzok a PC felé. Mehetne rá Kali Linux. :D Illetve lehetne spékelni rá "okosságokat", mint távvezérelt hangszóró...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hevepapa #26426 üzenetére

    Úgy vettem ki, hogy tőlem várja azt, hogy mennyire fog ez fájni a pénztárcájának és szükség esetén több ütemben lesz kiépítve. Se nem csóró, se nem gazdag, és ez nem egy drága nyaraló, hanem egy mezőgazdasági létesítmény, szóval...

    A saját cuccaimat PC-vel oldottam meg. Egyszerűen egy bash script indít infinit loop-ban ffmpeg-et, ami írja a stream-et lemezre (használt enterprise HDD-k) és óránként megszakad, hogy új file-t kezdjen. Aztán elérhető a file SMB-n.
    Szerinted tervez bárki SoC-t kimondottan DVR dobozba, és nem valami általános célú MIPS/ARM SoC van benne, amit tucatnyi, totál más célra szánt céleszközben is használnak? De legalább 1-2 év múlva vagy sohasem lesz rá firmware frissítés, miközben potenciálisan a neten lóg 24/7, és ki tudja mikor mit telefonál haza kínába...
    "Nem IoT, hanem kazalnyi patch-eletlen eszköz lóg az interneten."

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz jézusom #26437 üzenetére

    Miért kéne neki képesnek lenni helyben dekódolni egyszerre több 4k steam-et? :Y
    Van egyáltalán olyan, megfizethető, consumer NVR, ami képes rá? Van egyáltalán olyan, amin van 4db HDMI kimenet, hogy ki tudd használni ezt a képességet, ha tudja a SoC?
    Bocs, de ez úgy hangzik, mint ha gőzöd se lenne róla, hogy mit csinál egy NVR.

    Az encoder a kamerákban van, és küld egy nagy, illetve kis felbontású stream-et is.
    A rögzítő csak fogadja a stream-eket, 1:1 kiírja lemezre a nagyot, és opcionálisan dekódolja a kicsiket (ez utóbbira sincs feltétlen szükség, ha nem kell élőben monitorra tenni őket, mert nincs aki nézze is).

    A kis SD stream-ekből simán megbírkózik 4-8-al egy akármilyen integrált GPU is az utóbbi ~5 évből (csak annyinak kell passzolni, hogy ha a kamera már H265, akkor a GPU dedikált videó dekódere is ismerje a H265-öt, amúgy egy 10 éves GPU is elbír 4-8 H264-et, ha alacsony a felbontás, pl. 480p vagy 576p, és a bitráta is, de a secondary stream szarrábutítható a kamera encoder beállításoknál és nincs is értelme nagy felbontásnak, ha egy 2k monitorra van kimozaikolva 4-8 darab ilyen kis stream...). A kis stream-en még az fps is felezhető/negyedelhető a nagyéhoz képest, és máris csökken a dekódolás felé az igény (vagy vállalható, hogy annyi kerül ki a monitorra szaggatva, amit bír a dekóder).
    Sőt, meg merem kockáztatni, hogy 4-8 kis (secondary) stream-el a kis x86 CPU magok is albírnak szoftveres dekódolással.

    De konkrétan itt szerintem még 1 szál monitor se kell helybe (max egy nagyon gagyi leselejtezett/pixelhibás/foltos/stb, ha karbantartás kell, tehát pl. Linux parancssorba pötyögés, mert nincs net/ssh távolról), mert nincs portás, aki nézze élőben. Ha lakna, vagy 24/7 dolgozna ott valaki, aki tud bámulni 4 nagy monitort nagy felbontású stream-ből, akkor telepített kamera sem kéne. Kisétálna az arc egy okostelefonnal és zseblámpával, mikor zajt hall, és kész.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz bogabi #26446 üzenetére

    Személy szerint 8-nál többet még nem próbáltam kirakni egyszerre gagyi, öreg notebook-al (AMD Bulldozer, amin már a Win10 dekstop is lassú), azért nem írtam magasabb számot, de jó tudni, hogy 16 is sima ügy lehet (főleg ha nem belépő kategóriás és 10+ éves a noti).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz jézusom #26449 üzenetére

    A mini PC simán ffmpeg-el kiírja a main stream-et (semmi de-en-re-code, csak dump to file - minimális CPU terhelés, max egy gagyi HDD fullad ki nagyon sok kamerától) és elérhetővé teszi a file-okat SMB-n és/vagy FTP-n. A secondary strem pedig úgy érhető el távolról valós időben (szintén semmi kódolás a PC-n), hogy kinyitsz egy portot a router-en magára a kamera RTSP portra (ezt is lehet jelszavazni, de lehet hogy nem is gond, ha bárki hozzáfér, mert nem egy nyaraló WC-jében vagy hálójában van a kamera), és akkor akár egy okostelefonon is tudsz nézni még osztott képernyőn is több secondary stream-et (pl. Onvier progival Android-on). Ha történt valami, akkor áthúzod neten a kérdéses 1 órás nagy felbontású file-t, vagy kimész érte pendrive-al. Alternatívaként a secondary stream-et is lehet a PC-ről forward-olni egy új RTSP server progival (szintén kódolás nélkül), ha nem akarsz közvetlenül a kamerához portot nyitni. Ugyan így lehet helyben kiírni HDD-re a secondary stream-et is, ha távolról lassú neten át akarod tekergetni.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Én sok Seagate Enterprise HDD-t nyúzom már sok éve 27/7, már átfordult legtöbbön a SMART üzemóra számláló és még mindig bírják hibák/zajosodás nélkül. A WD HDD-kből pedig mindig a gariszervizben kötött ki pár darab, akármilyen színű matricát kaptak.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hevepapa #26452 üzenetére

    Igen, a TP-Link cuccok mindig gagyik a gyári firmware-ekkel. :D Ezt az összegányolni megjegyzést pedig nem is értem, hogyb mire gondolsz?

    Erről még nem hallottam, hogy ne lehetne RTSP-n át H265 videót stream-elni. Bár tény, hogy én még nem csináltam (eddig csak 2k kamerákat vettem), így most örülnék, ha valaki ezt megerősítené vagy cáfolná, mert a Google találatok szerint lehet RTSP-n H265-öt stream-elni.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sambenez #26467 üzenetére

    :R

    Beszéltem az emberünnkel. Jó neki, ha a kb. 8x10m-es épület sarkaira tesszük csak kamerákat, amik elég ha ~15m-ig látnak el éjjel. Így nem lehet majd látni a méhkaptárakat, de valószínűleg nem fog ellenségünk messzebbről Toldi Miklóst játszani betonkockákkal és jármű vagy épület ablakokkal.
    Megvan a kültségkeret is: max nettó 300k magyar számlával, vagy bruttó 300k kínából (200-ról alkudtam fel inflációra hivatkozva, stb).
    Nem tudom, hogy 4-6 közepes, vagy 6-8 kisebb látószügű kamera lenne-e jobb (gyanítom a több kamera, mert egyébként feleslegesen nagy lenne a vertikális látószög és éjjel kicsi a hasznos felbontás az értékes területről még 8MP szenzorral is a zaj miatt).

    Ilyen áron szerintem csak az aliexpress "noname" kínai 8MP kamera, DIY IR LED panelek (ebből talán elég lesz kevesebb oda, ahol közelebb van a telekhatár) és használtpiacos mini-PC vagy gagyi aliexpress "noname" NVR fog beférni a keretbe (kell még ugye kábel, csatlakozók, kitudjamégmi apróságok).
    Aliról van esetleg valakinek 8MP-es PoE-s ajánlása? (Beépített IR mindegy, lesz pár külön IR panel.) Bár itthonról is mutathattok, ha nettóban annyi, mint bruttóban kínából (a szállítási idő miatt jobb lenne).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hevepapa #26469 üzenetére

    A TP Link-el csak WiFi-s router-ekkel van közvetlen tapasztalatom. Azok gyári firmware-el kb. mehetnének a gyártósorról a szemétdarálóba. OpenWRT-vel viszont nem rosszak ár/érték arányban (bár mondjuk mióta rátaláltam a Mikrotik-re, ami nem túl rég még egész olcsó volt, és azért ügyesebb vas, mint egy TP-Link, már nem vennék TP-Link hálózati kütyüt úgy se, hogy 0. perctől OpenWRT, mert a Miki gyári OS-el is tök jó, bár kezd túldrágulni).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Végül IPC-HFW2831S-S-S2 kamerákat vettem (kínából harmad áron, de felment rá a dahua-s firmware frissítés, így gondolom "eredeti"). Amit nem értek, hogy miért néz ki jobban a sub, mint a main stream. Beállítások: [link]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák