Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jimy_l

    tag

    válasz #24862976 #40309 üzenetére

    Nekem pilana késeim vannak a gyaluban.
    Sokat kibírnak.

    Próbáld meg a gyalulást úgy,hogy az anyagot nem a gyalutengelyre merőlegesen told be, hanem kicsit szögben. Megnő a kések élettartama, és a gyalulási kép is szebb lesz. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Hooligan1990

    csendes tag

    válasz #24862976 #40309 üzenetére

    Gyalultam már kétkésessel, esetleg a kés mögött lévő 2db továbbítóhenger nincs jól beállítva, és ezáltal a kés be tudja rezegtetni a munkadarabot?

    "Ha könnyű a kalapács a szög visszaüt"

  • thyeby

    őstag

    válasz #24862976 #40309 üzenetére

    Összeszedem, mikre lehet gondolni, ha nagyon cikloisos a gyalulási kép:

    - Ahogyan azt Balázs már ráutalóan szóvá tette, nincs jól beállítva a két kés. Ha az egyik nem, vagy kevesebbet forgácsol, mint a párja, nos, ezt magyarázni se kell tovább talán. Jómagam sokat kínlódtam, míg megtanultam korrektül beállítani a késeket, jóllehet, alumínium a késhengerem. A Tied vas, és valószínűleg jó kis átmérője is van, mint régi öntvénygéphez illik. Ha van, vagy beszerzel mágneses késbeállító segédeszközt, azzal garantáltan pecek alatt századpontosan be lehet lőni a késeket.

    - A régi vastagolóknak szintén egyik jellemző konstrukciója, hogy nem az asztalon csúszik a fa, hanem két sima görgő segíti ezt. Ha ez túlságosan kiáll az asztal síkjából, akkor a deszkád gyakorlatilag nincs is közvetlenül alátámasztva a gyalukés alatt. Azt jelenti, hogy be tud rezegni/rugózni, és ez is okozhatja, hogy zavaróan cikloisos a gyalulási kép.

    - Ha már itt tartok, hogy be tud rezegni a fa: Ha bármi miatt berezeg, az nem jó semmiképp. Mi okozhatja ezt még? A leszorító henger nem szorít le korrektül. Ezt a hengert rugók nyomják a deszkára felülről. Ha ezek a rugók elöregedtek/eltörtek, elfáradtak, eldorádó.
    Bár írtad, hogy a késhenger csapágyai korrektek, simán futnak, ezért csak érintőlegesen szólok róla. Ha lötyögnek, attól is rezeg a fa a kés alatt.

    - Ha egy gép többsebességes, akkor a gyorsabbik/nagyobbik előtolás mellett óhatatlanul cikloisos lesz a fa.

    - Ha már gyárilag nem jól valósították meg a késhenger fordulatszámát, valamint az anyagtovábbító henger kerületi sebességét. Nem jó szó, hogy szinkronban kell lenniük, inkább így fogalmazok: Ugyanakkora késhenger kerületi sebesség mellett addig kell lassítani az előtolást, amíg a ciklois jelenség eltűnik, vagy legalább kielégítően kisimul. Papádtól, nagypapádtól örökölted ezt a gépet. Ő meg tudja mondani, hogy új, vagy fiatalabb korában is cikloisos volt-e, vagy nem. Így ez, mint ok ki is zárható akár - már ha jól emlékszik az öreg.

    - Most térek ki arra, amire én gyanakszom. Mint írtad, az egyik támasztó henger egyik széle lejjebb van. Mint ha már meg is lenne az oka, miért tud a deszka berezegni. A (szépen kiegyengetett) fa gyakorlatilag nem fekszik fel sehogyse, magyarul billeg a gyalukés alatt. Ha még ez párosul azzal is, hogy túlságosan kiáll az asztal síkjából, úgy felerősödik a ciklois jelenség, hogy ihaj.
    Míg a többi gyanúmra nem szolgáltam támpontokat, hogyan lehet kideríteni, megoldást sem keresgéltem/javasoltam, addig itt most megteszem, mivel nekem felettébb gyanús, hogy itt a hunyó.

    Először is kiszereled ezeket a görgőket. Ha a vastagoló asztalod sík, máris meg kell hogy szűnjön a zavaró ciklois. Próbálj tehát ezek nélkül a hengerek nélkül gyalulni első körben. Nyugi, tudja a gép. Ezeknek a hengereknek a szerepe sok gyantás fenyőn gyalulásakor értékelődik fel, ugyanis a deszka nem tud leragadni, mert a hengereken gurul. De a hengerek jelenléte óhatatlanul egyben azt a hibát is megjeleníti (akkor is, ha tökéletesek a hengerek), hogy a belépő és a kilépő végek lépcsősek lesznek. A hengerek nélkül is lehet akár gyantás fenyőt is könnyedén gyalulni, csak használni kell síkosítót.

    Hogy a fa meg nem engedhető módon berezeg gyalulás közben, azt két dolog is jelzi:
    - Ráteszed a tenyeredet gyalulás közben a fára, és érezni fogod, hogy vibrál, remeg. Minél vastagabb a fa, annál jobban érződik tenyérrel.
    - A füled is remek műszer. Nagyon hangossá válik a gyalugép, ha rezeg benne a fa. Erős, kopogó hangot hallat.
    Ám itt most vigyázat! Ugyanezt hallod, érzed akkor is, ha nem éles, vagy helytelenül élezett a gyalukés - hiába jók az eltartó hengerek.

    Jól beállított, tűéles késekkel szinte elnémul a gyalugép. Már a helytelenhez mérten. Igazán csendes a spirál késsel lesz, már ha képes leszel egyáltalán adaptálni jó spirálkést. (Azt javaslom, ilyenre csak akkor ruházz be, ha már előtte megjavítottad a gyalugépet, és elég jól kitanultad a gyalulást is, meg legalább egy ismerős drehás és lakatos szakember rá nem bólint, hogy segít, ha kell.)

    Végül a legutóbbi kérdésedre:

    "Mennyire éri meg abszolút top minőségű gyalukéseket venni? Egyengetőbe vennék újakat, csak nem tudom, milyen irányba induljak el."

    Minél jobb kést érdemes mindig venni. Persze ezt nem mindenki tudja magának megengedni. Ettől függetlenül érdemes egészen addig elmenni, ameddig a pénztárcád csak megengedi, plusz egy.

    Minőségek:
    WS = Hagyományos acél gyalukés 16% Wolfram tartalmú
    CRV = Króm-Vanádium anyagú kés, kétszer éltartóbb mint a hagyományos WS gyalukés
    HSS = gyorsacél gyalukés 18 % Wolfram tartalmú, háromszor éltartóbb mint a hagyományos WS gyalukés
    HM = HardMetal, magyarul vidialapkás kés. Nyócvannyócszor éltartóbb, mint az összes együttvéve. Két hátránya van viszont. Az egyik, hogy ha ez szeget kap, nem csak kicsorbul, hanem eltörik, kipattan. A másik, hogy aranyáron mérik. Nekem a 300-as matabóba egy pár 310-es gyári HM késpárt potom nyolcvanezer forintért kínált a Noszlopi úti forgalmazó. Ezt ha visszaosztod harminccal, majd megszorzod annyi centivel, amilyen hosszú a Te késed, meg is tudod, hogy pontosan mennyit nem fogsz adni érte, akármilyen jó is. (Van ilyen késem egyébként, és kurvajó. Az én tempómmal használva (évi 3-5 m³) deszka, aminek 70-80%-a bükk, ötévente kell éleztetnem.)

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák