Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • generatoros

    tag

    válasz #24862976 #40155 üzenetére

    A bükk és a tölgy az keményfa, a díóról és a juharról azt a felvilágosítást kaptam---fatelepen----hogy csak félkemény. Nos , melyik a helyes?

  • thyeby

    őstag

    válasz #24862976 #40155 üzenetére

    Nem tudom, mit is mondjak? Csak sejtésem, hogy Neked tehát egy univerzális fúró/ütvefúró/csavarozó lenne az ideális.
    Próbálok érthető lenni:
    Az ember teljesen másképp vesz autót, ha városba kell, iskolába járni, országot járni, vagy Németországba járni vele dolgozni, és falni az autópályát. Így van ez a fúrógéppel is. A választék óriási, nem nehéz minőséget találni, vannak kifizethető prémium márkák is. De komoly útvesztő is ez egyben. Mert a jobb gépek többnyire valamilyen célfeladatra vannak kihegyezve. Van, amihez erős gép kell, van amihez bivaly akkus, van, amihez pici, könnyű. Jómagam mindig vettem újabb gépet, ha újabb feladat halmozódott fel, amihez már megéri célorientáltan beruházni. (Így aztán meglehetősen sok fúrógép halmozódott fel, mindet másért szeretem elővenni. Egyszer Serfőző Tibivel diskuráltunk, amikor észrevettem, hogy valamit sokkal okosabban csinált, mint én - mert neki se egyetlen gépje van. Mégpedig azt, hogy az ő gépparkjában van koncepció, az enyémben semmi. Mindent meg tudok oldani jól, amit Ő is, de míg nekem van vagy hatféle töltőm, meg ugyanennyi féle akkum, addig neki egyetlen töltő, és vagy három-négy akku hozza ugyanezt. Neki csak 18V-os rendszerű DeWaltjai vannak, míg nekem a Makitától a DW-n át a Hiltiig egy rahedli. Szinte mind más feszültséggel, és más töltöttségi állapotban.)
    Nem kell félned a szénkefe nélküli gépektől sem, és a Makita márkától sem. A szénkefék többnyire nem is szénkefék ezekben, hanem bronzból készültek, amik még a szénkefénél is jobbak. És még a szénkefék is annyit fejlődtek láthatatlanul, hogy észre sem vettük, hogy ma már nem nagyon kell ezeket cserélgetni még intenzív használat esetén sem. Gondolj bele, írtad azt a '70-es gyártású Bosch vezetékesedet, hányszor cseréltél benne szénkefét? A szénkefét ma inkább az nyírja ki, ha gyenge gépből préseljük ki a maximumot folyamatosan. Szerintem ezt adott fúró akkor is megsínyli, ha szénkefe nélküli technológia. Szabad jobban gyilkolni, terhelni, de nem folyamatosan, tartósan - és ez független attól, hogy kefés, vagy sem. Szerintem a Te vélhető felhasználásodban erre nem érdemes külön figyelmet fordítani tehát. Amikor egy ács behajt előfúrás nélkül napi szinten öt-tíz kiló 6x100-as, meg mégnagyobb gerendacsavart, ott már figyelni kell minden nüanszra, ami felett laikus elsiklik. (De még az ács is néha.)
    Konfirmátorcsavart behajtani még a jobb barkács gépek is alkalmasak, ez nem a kraftról szól. Keményfát fúrni nem megterhelő, ugyanazt csavarozni már jó, ha van kraft, ami közben ütni is tud. El lehet menni akár a Hilti 22V-os rendszeréig, az is kifizethető talán, csak kérdés, hogy évi ötven db nagy csavar miatt való-e megfizetni a felárat, miközben javarészt 3,5x50-es csavarokat nyomsz kilószámra bútorlapba? Még az árkülönbség hagyján, azt az ember egyszer kifizeti, és elfelejtve. De ezerszer felkapni fölöslegesen egy kétkilós gépet kis munkához, az bizony ezer alkalom, s nem egy. És ezt nem felejti el.
    Hetvenezer forint magasságában már akkora nagy választék van, vélem, hogy ha hasraütéssel választasz, akkor sem fogsz úgy járni, hogy a gép, az akku nem bírja azt, amit vársz tőle. Lehet csalódás mégis. Egy izomgéppel sokkal nehezebb egy négyes csavart pontosan szintbe süllyeszteni, és sokkal könnyebb fát repeszteni, mint egy épp odavalóval.
    Hogy érzékeltessem jobban, próbálok egy hasonlatot: Sokan azért vásárolnak (hobbisták is) inkább 2400W-os, hat kilós felsőmaró gépsárkányt, mert azzal elvileg mindent meg lehet oldani. Igen, elvileg íígeen. De megnézném én az elveket, amikor valaki egy ilyen dózerral akarja az ABS élfóliát lekerekíteni R=2 mm rádiusszal egy odavaló félkilós élmaró helyett.
    Jómagam napi szinten veszem elő az akkus fúrót. Többnyire 10,8 - 12V-osért nyúlok. (Remélem, ezt nem úgy érted, hogy akkor majd te is.) Nyilván nem ezt veszem elő, amikor a két kocsit akarom felemelni kerékcserekor. Sugallanám ezzel azt, hogy talán szerencsés lenne neked is két különböző kategóriájú, de lehetőleg egy akkuról működőben gondolkodnod - ezt neked kell megérezni.

    Bár az lejött, hogy mikor mire kell neked, mégis vannak bizonyára jellemzőbb feladatok, tudod, hogy többször fogsz be fúrót 6 mm-ig, vagy többször afelett. 6-8 mm-es fúróig teljesen elég 12V, meg amit abból kihoz egy jobb gyártó.
    Akarsz-e 10 mm-esnél nagyobbakat fúrni vele, (Nyilván felárért.) vagy elég a 10-es tokmány?
    Milyen a jó fordulat neked? Általában úgy 400/1500 RPM körül lövik be a sebességet, de vannak pörgősebbek, amik 600/2000 1/perc-el élénkebben nyomulnak a fába, mint a lassabb társaik (nyilván ez meg a vasasoknak nem jó).

    Így látatlanba talán yooccoo tallt olyat, ami számodra legszimpatikusabb lehet a dewalt dcd778 képében. (Csak úgy linkeltem, nem néztem, hol a legolcsóbb - lehetséges, hogy ennyiért már megkapod ennél több A/h-s akkukkal is.) Mert ez szinte univerzális, az átlagnál gyorsabb is, üt is, 13-as is, ereje se kicsi, és mégis megáll másfél kiló körül.
    Az erőről annyit, hogy írnak a gyártók mindenfélét, én már nem is nagyon tudom komolyan venni. Van, hogy egy sokkal erősebbnek feltüntetett gép sokkal gyengébb, az igazi konkurencia gyengének mondott gépjénél a gyakorlatban. Van aztán, hogy az erőért feláldozzák az akkukat, és azok úgy forrósodnak emiatt, ahogyan nem lenne szabad. Ezért jómagam, ha tehetem, kipróbálom a gépet még kifizetés előtt. (Szó szerint vittem a fámat az üzletbe, és mondtam, hogy ha megfelel, megveszem, ha nem, kimegyek üres kézzel.)
    A prémium márkák, mint Festool, Hilti elébe is mennek ennek, és kérésre kiviszik a kiszemelt gépet helyszínre, ahol ki lehet próbálni, meg is lehet venni a saját műhelyedben. Nem tudom, hogy ez feláras szolgáltatás-e, majd yooccoo megmondja, de üdvözlendő gyakorlat. Olcsóbb még akár fizetni is a kipróbálásért, mint megvenni valamit soktízezerért a specifikációban leírtakban bízva, s aztán csalódni.
    Vettem észre, hogy megjelenik olykor a fórumon az, hogy mindenki azt ajánlja, amije van. Nyilván, számára az a legjobb, de kérdés, hogy tudja azt is, hogy mihez képest, és hogy számodra is az lenne a legjobb? Ezért aztán direkt nem írtam, hogy én mikkel dolgozok.
    Régebben olvastam itt valakinek az aláírásában: Gyorsan, jól, olcsón dolgozok. Ön ebből kettőt választhat.
    Nos, ezt mint ha lehetne adaptálni az akkus fúrókra valahogy így: Kicsi, erős, megbízható gépet kínálok. Ön ebből kettőt választhat. - Habár, stabilan megy a piac az egyre kisebb, egyre erősebb és egyre megbízhatóbb akkus gépek irányába.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák