Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • prime_adam

    aktív tag

    Sziasztok!
    Abban kérném a segítségeteket, hogy szeretném a hdd-ről lementeni az adatokat, de úgy, hogy közbe ne tegyek kárt az adatokban.

    Az történt, hogy virtuális windows-al használtam a lemezt és észrevettem, hogy a Windows nem akar betölteni rajta. Leválasztottam a virtuális gépről a lemezt (nem boot lemez, hanem adattár volt) és hirtelen elindult a windows. Ekkor már tudtam, hogy baj van, szóval a host gépen megpróbáltam a már leválasztott lemezt offline-ból online-ra tenni és gyorsan lementeni amit lehet, de azt írja, hogy idegen. Így nem tudom elérni az adatokat.

    A crystaldisk szerint 1 függőben levő szektorja van.

    Ami furcsa, hogy találkoztam már szektorhibás vinyóval, de amíg nem égett a ház, azért az oprendszer lekezelte a problémát és elértem róla az adatokat, amíg átmásoltam, illetve kevésbé fontos dolgokra továbbra is használtam utána. A crystaldisk szerint viszont ez nem hangzik túl súlyosan. Viszont akkor miért idegen a lemez? Valami olyan része sérült, ami a partíciók leírásáért felel?

    Visszatérve az eredeti kérdéshez, hogy/mivel csatlakoztassam vagy rakjam helyre legalább arra az időre, amíg lementek róla mindent egy új vinyóra? És természetesen mindezt úgy, hogy ne okozzak nagyobb kárt.

    [ Szerkesztve ]

  • prime_adam

    aktív tag

    válasz liksoft #11305 üzenetére

    Köszönöm! Esetleg van tipped, melyik topikban kaphatnék még segítséget?

  • prime_adam

    aktív tag

    Sziasztok!

    Nem tudom jó helyre írom-e a kérdést, de végül is adatmentés. Arra lennék kíváncsi, hogy milyen backup stratégiát javasoltok 4-8TB adat számára magán egy külső NAS-on (régi gép befogva)? Fontosak az adatok és az is fontos lenne, hogy relatív gyakori mentések készüljenek.

    Jelenleg manuálisan mentek, de ez tarthatatlan, muszáj automatizálni.

    Néhány gondolat amit számításba vettem: backup szoftver NAS-on belül másik HDD-re, lemeztükrözés. Mindkettőnél legalább két példány lenne az adatból, de tükrözésnél nem lenne history. Hátrány, hogy ki van téve mindkét eset annak, ha magában a gépben száll el valami vagy jön egy vírus és akkor volt/nincs mentés.

    Viszont az elég fura lenne, ha még egy 3. eszközt is be kéne tennem valami időzítővel, hogy xy időben backupolja magát a NAS-t. És az nem is lehet állandóan online (illetve jól be kéne védeni tűzfallal), mert megint csak ki lenne téve mondjuk egy zsarolóvírusnak.

    Külső vinyóra való mentés meg manuális, mint eddig.

    Plusz nehezítés, hogy ennyi adat mozgatása elképesztő lassú. Egyszer ráeresztettem egy hálózaton belüli backupot és simán kifagyott a szoftver.

    Egyébként külső, pl. pár havi mentésnek gondoltam mágnesszalagra is, de azt/illetve annak költségeit nem igazán ismerem.

    Szóval Ti milyen stratégiát használnátok, hogy ez a sok adat biztonságban legyen és azért 1-2 napi friss mentés is rendelkezésre álljon? :)

  • prime_adam

    aktív tag

    válasz liksoft #11579 üzenetére

    Köszönöm! Szerintem kiindulási alapként elég jó és nagyjából alátámasztja amikre gondoltam. Mondjuk a 3 backupot egyelőre nem tudnám biztosítani, de ha mondjuk nem használom a tükrözést és keresek egy másik régebbi gépet backup szervernek + veszek még egy hdd-t külső mentéshez, akkor nagyjából lemásoltam.

    De ehhez körbe kell néznem van-e például egy extra gép a backup szervernek.

    És akkor az ilyen nagy mennyiségű archiválásra szánt adatnak felejtős a mágnesszalag ezen a szinten? Jobban kijövök mondjuk egy 57k körüli 8TB-s hdd-vel, amire 3-4 havonta csinálok egy teljesen új copy-t a cuccokból?

  • prime_adam

    aktív tag

    válasz liksoft #11581 üzenetére

    Értem és még egyszer köszönöm. SOHO környezetbe kéne, de ezek a szalagos árak így tényleg brutálisan hangzanak. Valamiért úgy rémlett, hogy olyan 100k alatt lehet kapni a meghajtót és 10-20-ért értelmes nagyságú szalagokat, de lehet valamit elnéztem vagy rosszul emlékeztem. De ilyen árak mellett tényleg ezerszer jobb akkor egy 8TB-s HDD, ami talán kibírna 10-15 évet, ha csak évente pár alkalommal kerül bevetésre a külső mentésekhez. Legalábbis a régiek bírtak ennyit, ilyen adatsűrűség mellett lehet gyorsabban mennek tönkre.

    Még egy utolsó kérdés, hogy használt (100%-os), server grade HDD-t érdemes lenne venni a külső mentéshez? Gondolom jobban bírná, mint egy olcsó új, de ha bedöglik akkor sem katasztrófa, mert úgy is ez csak a mentés mentése. És a hangja is mindegy, mert csak pár havonta menne a mentés idejéig. Mondjuk ha "álló helyzetben" távozik el az elég gáz, mert visszaállításnál derülne ki, hogy a külső adatoknak is lőttek :D

  • prime_adam

    aktív tag

    válasz liksoft #11583 üzenetére

    Köszönöm, szuper ez a részletes válasz! :R
    A visszaellenőrzés mit takar pontosan?

Új hozzászólás Aktív témák