Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Parson #39477 üzenetére

    Így van. Ha rögtön úgy állunk hozzá, hogy miért nem úgy csinál dolgokat, mint a windows, akkor persze, hogy sz@rnak fogjuk érezni. Mer megszoktuk a Windows dolgait, és nekünk úgy jó. Ha Macen szocializálódunk, akkor ugyanígy problémáknak érezzük a Widnows dolgait.
    Napi szinten használom mindkét rendszert, a MacOS- (pontosabban OS-X-et) 2009 óta, a Windows gyakorlatilag a 3.0-s óta, vagyis a 90-es évektől. Az első OS-X-em a Leopard volt, rohadt nehéz volt mindent megszoknom, ugyanakkor tele volt olyan ficsörökkel, amelyekre a Windows-ban rengeteget kellett várni. Már akkor volt Spotlight benne, aminek a Windowsban akkor még nyoma sem volt, még hasonlónak sem. Ma már természetes, hogy ha applikációt akarunk indítani, vagy egy dokumentumot megnyitni, egyszerűbb a keresőbe elkezdeni írni a nevét, de ez a fajta indexelt gyorskereső adatbázis akkor - és még nagyon sok évig - csak az OS-X tulajdonsága volt. Hasonlóan, az OS-X natívan és minden körülmények között kezelte a PDF-et, bármit lehetett exportálni illetve "nyomtatni" PDF-be, oprendszer-szinten. A Windows meg egyáltalán nem volt akkoriban PDF-barát.
    A finder pont annyira használhatatlan számomra, mint amennyire a Windows Intézője, de ez is preferencia kérdése. Én a Windowson Total Commandert, a MacOS-en a Commander One-t használom, számomra ég és föld a különbség ezek javára az Intézőhöz ill. a Finderhez képest.
    Az itt sokat emlegetett Force Quit is mindig sokkal hatékonyabb volt (2009-ben meg pláne), mint a Windows-os Task Managerből lelőni dolgokat mert utóbbival a mai napig akad olyan, amit egyszerűen nem lehet lelőni, míg a Force Quit-tel ez nálam az elmúlt 14 év alatt SOHA nem fordult elő.
    A többképernyő-kezelés teljesen más a két rendszeren. Összességében én a windowsét szeretem jobban, de azzal is ott van, hogy bizony egy laptoppal, ha dokkolva használod, majd csak épp egy pillanatra beloggolsz valamiért dokkolatlan géppel, akkor a következő dokkolásnál jó eséllyel nem jó helyre kerülnek az ablakok. Érdekes módon a MacOS (Ventura) nálam ezt sokkal jobban kezeli, simán tudja, hogy a Mail meg a Messages mindig a jobboldali képernyőn vannak, ha dokkolva van - bár az az érzésem, hogy ez alkalmazásfüggő feature, nem oprendszer szintű, mert nem minden alkalmazással működik jól, csak az Apple-alkalmazásokkal.
    A Windows GUI-ja azon funkcióját, (talán a Windows 7-től?) hogy az ablakok "ragadnak" a képernyőszélekhez, egész egyszerűen imádom, nagyon kéne MacOS-re is. A másik oldalon, a teljes képernyős nézet, és a Ctrl-nyíllakkal való váltás a teljesképernyős progik között nekem nagyon bejön, ez a Windowsban kellene...
    Mint írtam, napi szinten dolgozok mindkettővel, most már a legkisebb gondot sem okoz a váltás, még a billentyűzeteket is megtanultam mindkettőre külön (nincs szükségem Windows-billentyűkiosztásra Mac-en).
    Minőségileg a régebbi OS-X-ek anno még fényévekkel a Windows előtt voltak. A Mac-ről mindig el lehetett mondani, hogy csak bekapcsolod és működik. Gyorsabban, kevesebb erőforrást pazarolva, és összességében jobban. Az Apple-ökoszisztéma pedig ami szintén a mai napig csak "működik", a Windows-on csak egy álom.
    Van némi UX-képzésem, és foglalkozok is vele munkám okán (bár nem UX-es vagyok), de az olyan kijelentéseket, hogy "UX-szempontból katasztrófa", és hogy "alapvető UX-szabályok nincsenek betartva", egyszerűen teljesen eltúlzottnak, sőt, eléhibázottnak tartok, és vitatnék. Belemehetünk részletesen is.
    Az első minőséginek nevezhető Windows a 7-es volt, amin már az új Microsoft-vezér egyértelmű hatása érződik. Azóta a Windows-ok minőségben is "ott vannak" (végre!). És egyre jobbak.
    Ugyanakkor én nem látom, hogy lenne különbség a UX-ben a két rendszer között. Helyenként nagyon mások, de ez csak annyit jelent, hogy nem minden ugyanúgy működik - nem rosszabbul, nem jobban, csak másként.

    És végül az egér, illetve görgővel való nagyítás/kicsinyítés: el kell gogadni, hogy az Apple egy zárt világ, és az Apple a saját hardvereire készít szoftvert, NEM általános hardverre. Ennek vannak előnyei (a fantasztikus integráció és gördülékenység, erőforrás -optimalizálás), de hátránya az, hogy az Apple NEM törődik az idegen hardverekkel. Ez az egérre nézve érdekes következményekkel jár, ugyanis az Apple világában nincs görgős egér (a görgős egeret a Microsoft találta ki, tudtomal az első ilyen a piacon a méltán híres Microsoft Wheel Mouse volt). A Microsoft egere a Magic Mouse már majdnem 15 éve, és azon pinch-zoom van, és működik is :)

    Az a kijelentés, hogy a trackpad egy krumpli hasznosságával ér fel, már tényleg vicc kategória, és nem is tudom miot mondjak rá.. Haters will be haters. Az egyik, amiről híres az Apple, az a fantsztikusan reszponzív és nagyszerűen használható trackpadjei, amelyeken a multi-tuch szintén éveken keresztül csak az Apple-nél létezett.

    Szóval nem olyan rossz ez a MacOS.

    SZERINTEM.

  • UX

    junior tag

    válasz Parson #39477 üzenetére

    "magadat szívatod vele, ha állandóan csak a negatív dolgokra fókuszálsz"

    Jó dolgokat írsz, azonban a képekbe és PDF-be nagyítás nekem olyan fontos, mint háznak a tető.
    Nem is tudnám nélküle elképzelni a számítógép használatát. Épp ezért ez ezeket egyáltalán nem kötekedésnek szánom. Nekem nem hobbi, ezt munkaeszköznek vettem.
    Ami miatt még kitartok, és nem adtam el, mert bízom benne hogy bennem van a hiba, és itt van az orrom előtt a megoldás, csak nem látom.
    Illetve egyáltalán nem szoktam így mellé lőni, egy közel félmilliós beruházással meg pláne.

Új hozzászólás Aktív témák